Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Άρα το παίρνω έτσι όπως είναι σηκωτό και μάστορα.....οκ..

Γ@μω την τύχη του για μηχανάκι, τώρα βρήκε, Παρασκευιάτικο!? Τέσπα, ευχαριστώ παιδιά.
Εάν το πας σε μηχανουργείο και δεν έχει αυτής της διαμέτρου helicoil μπορεί να σου φτιάξει νέα πάσα και να σου βάλει πιο μεγάλη τάπα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Προσωρινή λύση θα ήτανε να ακυρώσω εντελώς το μεταλλικό δαχτυλίδι που έχει η βίδα, να κερδίσω δηλαδή έστω μισή βόλτα παραπάνω και με τεφλόν να την κολλούσα προσωρινά. Θα κρατούσε για 1-2 μέρες μέχρι Δευτέρα, δεν είναι δύσκολο να το κάνω, αλλά τεφλόν δεν έχω σπίτι...

Πήρα τηλέφωνο τον μάστορα, κατάλαβε αμέσως τι έγινε, μου είπε 9:30 πρωί Δευτέρας να το αφήσω εκεί. Θα φτιάξει καινούριες βόλτες και θα μπει μια βίδα 1-2mm μεγαλύτερη.

Εντάξει, συνηθισμένη βλάβη, τα κάρτερ από αλουμίνιο είναι φτιαγμένα (*****ό σχετικά υλικό) και με τον καιρό έχει φθορά. Βασικά για μηχανάκι 13 χρονών (98.400km) νομίζω και πολύ κράτησε. Σε άλλα μηχανάκια οι βόλτες του κάρτερ τα έφτυναν νωρίτερα....άρα για ένα ΣΚ χωρίς μηχανάκι....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Προσωρινή λύση θα ήτανε να ακυρώσω εντελώς το μεταλλικό δαχτυλίδι που έχει η βίδα, να κερδίσω δηλαδή έστω μισή βόλτα παραπάνω και με τεφλόν να την κολλούσα προσωρινά. Θα κρατούσε για 1-2 μέρες μέχρι Δευτέρα, δεν είναι δύσκολο να το κάνω, αλλά τεφλόν δεν έχω σπίτι...
Ακουσε με, θα το πω μια φορά μόνο.
Μην κάνεις τίποτα, κάψε ένα ΣΚ, δεν τρέχει κάτι, και Δευτέρα στον μάστορα για σωστή δουλειά.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
κάψε ένα ΣΚ
Μα πως θα ζήσω χωρίς counter-steering....

Τεφλόν δεν έχω έτσι και αλλιώς. Υπομονή λοιπόν...εξάλλου θα χαλάσει και ο καιρός μέσα στο ΣΚ άρα δεν θα έλεγε και για βόλτα...
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Μα πως θα ζήσω χωρίς counter-steering....

Τεφλόν δεν έχω έτσι και αλλιώς. Υπομονή λοιπόν...εξάλλου θα χαλάσει και ο καιρός μέσα στο ΣΚ άρα δεν θα έλεγε και για βόλτα...
Τεφλόν βάζεις όταν σου στάζει από την ροδέλα την χάλκινη εσένα που έχει φάει τις βόλτες μην το κάνεις γιατί θα φύγει στο δρόμο και θα πάθεις ζημιά στο μοτέρ ή ακόμη χειρότερα το πίσω λάστιχο μέσα στο λάδι με ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια σου.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άστο ρε...αν φύγουν τα λάδια στον δρόμο, στην καλύτερη θα το δω και θα το σβήσω επιτόπου.

Στην χειρότερη θα το καταλάβω, όταν απλά κολλήσει το μοτέρ και μπλοκάρει ο πίσω τροχός...ή αν σαβουριαστώ όπως είπες. Υπομονή και Δευτέρα πρωί το πάω να το φτιάξουμε
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Απ το 1989 με την ίδια βίδα είμαι στο ίδιο Κάρτερ.
Και μην νομίζεις.
Τα πρώτα χρόνια δεν σκαμπαζα και πολλά.
Το κάρτερ και γενικά βίδες μοτέρ/μπουζονια κεφαλής κλπ.
ΔΕΝ τις πειράζουμε όταν είναι ζεστό το μοτέρ.
Όταν σφίγγουμε δε αν δεν είμαστε σίγουροι για το χέρι μας ( τόσο/όσο)
Παίρνουμε μανιουαλ και δειναμοκλειδο
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Άρα το παίρνω έτσι όπως είναι σηκωτό και μάστορα.....οκ..

Γ@μω την τύχη του για μηχανάκι, τώρα βρήκε, Παρασκευιάτικο!? Τέσπα, ευχαριστώ παιδιά.
Αν έλυνες την βίδα με ζεστό μοτέρ και την έσφιγες και περισσότερο από όσο χρειάζεται λογικό να σου χαλάσει το πάσο!

Τώρα ότι σου είπαν οι από πάνω για helicoil.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Άστο ρε...αν φύγουν τα λάδια στον δρόμο, στην καλύτερη θα το δω και θα το σβήσω επιτόπου.

Στην χειρότερη θα το καταλάβω, όταν απλά κολλήσει το μοτέρ και μπλοκάρει ο πίσω τροχός...ή αν σαβουριαστώ όπως είπες. Υπομονή και Δευτέρα πρωί το πάω να το φτιάξουμε
Θα το δεις στην πρώτη στροφή που θα φύγει λες και διακτινιζεται και μαζί και εσύ να το ακολουθείς!!!

Πιτσιρικάς όταν ήμουν... φίλος δεν είχε δέσει καλά μια βίδα σε παπί με αποτέλεσμα να φάει λάδι ο πίσω τροχός και να σαβουριαστουμε χωρίς καν να καταλάβουμε από που μας ήρθε!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Απ το 1989 με την ίδια βίδα είμαι στο ίδιο Κάρτερ.
Και μην νομίζεις.
Τα πρώτα χρόνια δεν σκαμπαζα και πολλά.
Το κάρτερ και γενικά βίδες μοτέρ/μπουζονια κεφαλής κλπ.
ΔΕΝ τις πειράζουμε όταν είναι ζεστό το μοτέρ.
Όταν σφίγγουμε δε αν δεν είμαστε σίγουροι για το χέρι μας ( τόσο/όσο)
Παίρνουμε μανιουαλ και δειναμοκλειδο
Χάλκινη ροδέλα τύπου φούσκας. Συγχωρεί πολλά!
Στην ουσία με την πρώτη αντίσταση στο χέρι ξέρεις πως έπιασε, αλλά σου δίνει και άλλες 2 στροφές μέχρι να πατηθεί καλά.
Θα πρέπει να μην σκαμπάζεις ντιπ για να φας τα πάσα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Παιδιά, κάθε φορά που έκανα αλλαγή λαδιών, ο κινητήρας ήτανε πάντα κρύος. Ο πατέρας μου πάντως μου είπε ότι επειδή όντως τα κάρτερ είναι αλουμινίου, ίσως στην προηγούμενη (ή και προ-προηγούμενη αλλαγή) το στραβοβίδωσες χωρίς να το καταλάβεις και το έφαγες. Και σήμερα κλώτσησε εντελώς.

Όπως και να έχει, τώρα έμαθα που την έπαθα...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Παιδιά, κάθε φορά που έκανα αλλαγή λαδιών, ο κινητήρας ήτανε πάντα κρύος. Ο πατέρας μου πάντως μου είπε ότι επειδή όντως τα κάρτερ είναι αλουμινίου, ίσως στην προηγούμενη (ή και προ-προηγούμενη αλλαγή) το στραβοβίδωσες χωρίς να το καταλάβεις και το έφαγες. Και σήμερα κλώτσησε εντελώς.

Όπως και να έχει, τώρα έμαθα που την έπαθα...
Τάσο, όσοι ασχολούμαστε έχουμε δυναμόκλειδα.
Προσωπικά έχω τρία και τίποτα άλλο δεν λέω.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Σφίγγεις λίγο και αν χάνει ξανασφιγγεις κρύο λίγο ακομα, δε χρειάζεται δυναμοκλειδο. Αν χάνει και πάλι βάζεις μια καινούργια μπακιρένια ροδελα. Αν έχει χαλασει τα πάσα βρίσκεις μια βίδα και τον ίδιο κολαουζο και διορθώνεις το σπείρωμα. Στην έσχατη λύση βάζεις λίγο loctite πράσινο.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παιδιά, κάθε φορά που έκανα αλλαγή λαδιών, ο κινητήρας ήτανε πάντα κρύος. Ο πατέρας μου πάντως μου είπε ότι επειδή όντως τα κάρτερ είναι αλουμινίου, ίσως στην προηγούμενη (ή και προ-προηγούμενη αλλαγή) το στραβοβίδωσες χωρίς να το καταλάβεις και το έφαγες. Και σήμερα κλώτσησε εντελώς.

Όπως και να έχει, τώρα έμαθα που την έπαθα...
Τασο θα βιδωνεις παντα με το χερι.
Πηγαινε σ ενα μαγαζι με την ταπα μαζι και να παρεις ροδελες χαλκινες..σε καθε αλλαγη βαζε καινουρια.
Το δυναμοκλειδο θα σε βοηθησει, εισαι απειρος ακομα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γνώμες για το moto bazaar στην Θες/νίκη;
Ακούω καλά λόγια και έχει λέει μεγάλη ποικιλία, αλλά κυρίως σπασμένα νούμερα απο παλιότερα μοντέλα. Ισχύει;
Απο τιμές τι λέει;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γνώμες για το moto bazaar στην Θες/νίκη;
Ακούω καλά λόγια και έχει λέει μεγάλη ποικιλία, αλλά κυρίως σπασμένα νούμερα απο παλιότερα μοντέλα. Ισχύει;
Απο τιμές τι λέει;
Μάλλον δεν το ξέρει κανεις σας το μαγαζι.
Πάλι απο το χωριό θα ψωνίσουμε ooops
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.286
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Μάλλον δεν το ξέρει κανεις σας το μαγαζι.
Πάλι απο το χωριό θα ψωνίσουμε ooops
Αποστολε,λογικα ειναι υποκαταστημα της Αθηνας ,αφου υπαρχει κι εδω !

Καποια κοματια (παλια ,σπασμενα νουμερα)θα τα βρεις σε τιμη χωμα...αν κρινω απ το καταστημα εδω!
Στα υπολοιπα ισως βρεις μικρες διαφορες!

Παντα σε συγκριση με το εδω καταστημα!!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!

2500χλμ, ξεκινάω αλλαγή λαδιών, μπουζί κλπ.

ΚΛΩΤΣΗΣΕ Η ΒΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡ! Το στράγγιξα το μηχανακι, δεν εχει λάδι μέσα τώρα.

Η βίδα γυρνάει αλλά ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙ! Είχε κάτι σαν μικρή ροδέλα/δαχτυλίδι (όπως οι πιο πολλές βίδες) από πολύ λεπτό μέταλλο το οποιό μετά από τόσα χρόνια άφησε ρινίσματα σήμερα και διαλύθηκε.

Η ΒΙΔΑ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙ! Λάδια ΔΕΝ βάζω γιατί αν το κάνω 1) θα χάσει 2) θα κλωστήσει στον δρόμο, θα φύγει όλο το λάδι και το μοτέρ θα το πάρω στο χέρι. Τι κάνω;;; Το μηχανάκι το χρειάζομαι αυτές τις μέρες για δουλειές/μετακινήσεις! Send help ASAP! cdefghigcdefghigcdefghigcdefghig
Helicoil και καθάρισες.
 
Top Bottom