Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Οκ απλά επειδή εμένα οι Novsight που έχω ήρθανε ζευγάρι και επειδή το παιδί κάνει συχνά δρομολόγια βράδυ λόγο δουλειάς (εκτός Βόλου) είπα να του χαρίσω την μια να το βελτιώσει λίγο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση για φώτα σε Wave 110i

Αν βάλεις LED φώτα (35W) που είναι πολύ πιο φωτεινά σε σχέση με αλογόνου υπάρχει περίπτωση να θαμπώσει το κρύσταλλο απο το φανάρι ή να κάψει το κάτοπτρο;
Αν βαλεις 35w led θα βλεπεις μεχρι την Σκιαθο.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση για φώτα σε Wave 110i

Αν βάλεις LED φώτα (35W) που είναι πολύ πιο φωτεινά σε σχέση με αλογόνου υπάρχει περίπτωση να θαμπώσει το κρύσταλλο απο το φανάρι ή να κάψει το κάτοπτρο;
Το Αντίθετο
Οι πιθανότητες ειναι λιγότερες μιας κ δουλευουν σε χαμηλή θερμοκρασία
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
25W είναι οι λάμπες αυτές...άρα κομπλέ δηλαδή, ευχαριστώ!

ΥΓ: Nitro δεν λέει να βάλω....πόσο πχιο παγκόζμιο να γίνει αυτό το μηχανάκι πχια;
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Καλησπέρα σε όλους, κοιτάω να οργανώσω ένα ταξιδάκι, Βαλκάνια μεριά. Ξέρουμε για Transfagarasan πότε και αν είναι ανοιχτό?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.430
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τιμο ο Γιάννης ο @jliordos έχει κι αυτός ένα πλάνο ,κάτσε να το δει λιγο
Καλησπέρα σε όλους, κοιτάω να οργανώσω ένα ταξιδάκι, Βαλκάνια μεριά. Ξέρουμε για Transfagarasan πότε και αν είναι ανοιχτο
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους, κοιτάω να οργανώσω ένα ταξιδάκι, Βαλκάνια μεριά. Ξέρουμε για Transfagarasan πότε και αν είναι ανοιχτό?
Τίμο δεν έχει συγκεκριμένη ημερομηνία που κλείνει, πάει ανάλογα με τον καιρό. Αν ξεκινήσουν χιόνια στην Ευρώπη κλείνει γιατί πιάνει αμέσως λόγω υψομέτρου.
Όπως σου είπε και ο Γιάννης, έχω έτοιμο ταξίδι για εκεί αλλά ακόμα είναι σε αναμονή ελέω COVID διότι δεν έχω κάνει το γαμοεμβόλιο. Το βλέπω να πηγαίνει για ακύρωση προς το παρόν αλλά θα περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή κοντά στην ημερομηνία αναχώρησης 4 Σεπτεμβρίου. Αν δεν αλλάξει τίποτε από την πλευρά της Ρουμανίας και ισχύουν ότι σήμερα δεν θα το κάνω και τα γίνει τον επόμενο χρόνο κάποια στιγμή, καλά να είμαστε.
Για πότε σκέφτεσαι ?
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Τίμο δεν έχει συγκεκριμένη ημερομηνία που κλείνει, πάει ανάλογα με τον καιρό. Αν ξεκινήσουν χιόνια στην Ευρώπη κλείνει γιατί πιάνει αμέσως λόγω υψομέτρου.
Όπως σου είπε και ο Γιάννης, έχω έτοιμο ταξίδι για εκεί αλλά ακόμα είναι σε αναμονή ελέω COVID διότι δεν έχω κάνει το γαμοεμβόλιο. Το βλέπω να πηγαίνει για ακύρωση προς το παρόν αλλά θα περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή κοντά στην ημερομηνία αναχώρησης 4 Σεπτεμβρίου. Αν δεν αλλάξει τίποτε από την πλευρά της Ρουμανίας και ισχύουν ότι σήμερα δεν θα το κάνω και τα γίνει τον επόμενο χρόνο κάποια στιγμή, καλά να είμαστε.
Για πότε σκέφτεσαι ?
Καλησπέρα φίλε, σκέφτομαι 25 Σεπτεμβρίου αναχώρηση Σάββατο με 1 Οκτωβρίου επιστροφή Ελλάδα. Η διαδρομή θα είναι αυτή λογικά αλλά δεν είναι φουλ σίγουρα ακόμα.

159732.jpg
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.519
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Καλησπέρα φίλε, σκέφτομαι 25 Σεπτεμβρίου αναχώρηση Σάββατο με 1 Οκτωβρίου επιστροφή Ελλάδα. Η διαδρομή θα είναι αυτή λογικά αλλά δεν είναι φουλ σίγουρα ακόμα.

View attachment 35877
Πολύ δύσκολο είσαι οριακά στο να το πετύχεις ανοιχτό τον Οκτώβριο. Μέχρι 20 Σεπτεμβρίου εισαι οκ.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα φίλε, σκέφτομαι 25 Σεπτεμβρίου αναχώρηση Σάββατο με 1 Οκτωβρίου επιστροφή Ελλάδα. Η διαδρομή θα είναι αυτή λογικά αλλά δεν είναι φουλ σίγουρα ακόμα.

View attachment 35877
Θα σου έλεγα να το κάνεις νωρίτερα, αν σε παίρνει φυσικά, γιατί από 20-25 Σεπτεμβρίου εκεί πάνω στα βουνά αρχίζει το πανηγύρι από τον καιρό. Βέβαια τίποτε δεν είναι δεδομένο απλά μιλάμε πάντα βάση το τι συμβαίνει συνήθως.
Σου εύχομαι να μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις. Καλές ετοιμασίες!!!
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Θα σου έλεγα να το κάνεις νωρίτερα, αν σε παίρνει φυσικά, γιατί από 20-25 Σεπτεμβρίου εκεί πάνω στα βουνά αρχίζει το πανηγύρι από τον καιρό. Βέβαια τίποτε δεν είναι δεδομένο απλά μιλάμε πάντα βάση το τι συμβαίνει συνήθως.
Σου εύχομαι να μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις. Καλές ετοιμασίες!!!
Καλημέρααα, το νωρίτερα δεν παίζει. Πως ενημερώνεσαι για το αν είναι ανοιχτό το πάσο?
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλημέρααα, το νωρίτερα δεν παίζει. Πως ενημερώνεσαι για το αν είναι ανοιχτό το πάσο?
Ενημερώνεσαι συνεχώς για τον καιρό εκεί πάνω στα δυο πάσα αυτά. Επιπλέον και πιο έγκυρη ενημέρωση (σε live φάση) παρέχει το google maps, δοκιμάζεις να βάλεις μια διαδρομή να διασχίζει ή το ένα ή το άλλο πάσο, αν είναι ανοιχτά σου δείχνει τον δρόμο, αν όχι σου δείχνει άλλες επιλογές αποφεύγοντας τους 2 δρόμους αυτούς.
Το καλύτερο είναι όμως να μπαίνεις να βλέπεις πρόβλεψη καιρού, και ημέρας αλλά και μακροπρόθεσμη 10 ημερών, αν δεις καιρό και δεν είναι 100 % καθαρός, εννοώ να μην έχει χιόνια, γιατί βροχή δεν σε ενοχλεί ώστε να τα δεις, τότε στη θέση σου δεν θα ρίσκαρα ένα τέτοιο ταξίδι σε αυτή την εποχή, γιατί έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να το κάψεις……

Αν δεν μπορείς άλλη ημερομηνία εγώ στην θέση σου θα το έκανα για την επόμενη χρόνια στα σίγουρα, γιατί αν ζορίζεις καταστάσεις δεν βγαίνει σε καλό.
Αυτό εξάλλου θα κάνω με το δικό μου, αν δεν έχω κάτι σίγουρο δεν ξεκινώ και θα το κάνω του χρόνου, τα βουνά εκεί θα είναι δεν θα φύγουν γιατί δεν θέλω να κάψω ούτε χρόνο ούτε χρήμα, θα κάνω άλλο ένα τουρ στην όμορφη Ελλαδίτσα μας τον Σεπτέμβρη και όλα καλά !
Σου εύχομαι κάθε ευκολία και με λογική οι απόφαση σου!!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Παίδες, ξέρει κανείς αν έχουν ανοίξει παραλιακά δρόμο που να συνδέει Φωκιάνο με Κυπαρίσσι??
Γιατί κάτι διακοπές που είχα κάνει εκεί αρχές 90 θυμάμαι μόνο τον από πάνω δρόμο με τα γκρεμια για να κατέβεις Κυπαρίσσι!!
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.519
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Παίδες, ξέρει κανείς αν έχουν ανοίξει παραλιακά δρόμο που να συνδέει Φωκιάνο με Κυπαρίσσι??
Γιατί κάτι διακοπές που είχα κάνει εκεί αρχές 90 θυμάμαι μόνο τον από πάνω δρόμο με τα γκρεμια για να κατέβεις Κυπαρίσσι!!
Ναι έχει γίνει η σύνδεση είναι σε άριστη κατάσταση με πολύ καλή ποιότητα ασφάλτου και θέα.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ναι έχει γίνει η σύνδεση είναι σε άριστη κατάσταση με πολύ καλή ποιότητα ασφάλτου και θέα.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ευχαριστώ Γρηγόρη !!! Smileys drinking beer Emoticon
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!

2500χλμ, ξεκινάω αλλαγή λαδιών, μπουζί κλπ.

ΚΛΩΤΣΗΣΕ Η ΒΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡ! Το στράγγιξα το μηχανακι, δεν εχει λάδι μέσα τώρα.

Η βίδα γυρνάει αλλά ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙ! Είχε κάτι σαν μικρή ροδέλα/δαχτυλίδι (όπως οι πιο πολλές βίδες) από πολύ λεπτό μέταλλο το οποιό μετά από τόσα χρόνια άφησε ρινίσματα σήμερα και διαλύθηκε.

Η ΒΙΔΑ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙ! Λάδια ΔΕΝ βάζω γιατί αν το κάνω 1) θα χάσει 2) θα κλωστήσει στον δρόμο, θα φύγει όλο το λάδι και το μοτέρ θα το πάρω στο χέρι. Τι κάνω;;; Το μηχανάκι το χρειάζομαι αυτές τις μέρες για δουλειές/μετακινήσεις! Send help ASAP! cdefghigcdefghigcdefghigcdefghig
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!

2500χλμ, ξεκινάω αλλαγή λαδιών, μπουζί κλπ.

ΚΛΩΤΣΗΣΕ Η ΒΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡ! Το στράγγιξα το μηχανακι, δεν εχει λάδι μέσα τώρα.

Η βίδα γυρνάει αλλά ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙ! Είχε κάτι σαν μικρή ροδέλα/δαχτυλίδι (όπως οι πιο πολλές βίδες) από πολύ λεπτό μέταλλο το οποιό μετά από τόσα χρόνια άφησε ρινίσματα σήμερα και διαλύθηκε.

Η ΒΙΔΑ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΕΙ! Λάδια ΔΕΝ βάζω γιατί αν το κάνω 1) θα χάσει 2) θα κλωστήσει στον δρόμο, θα φύγει όλο το λάδι και το μοτέρ θα το πάρω στο χέρι. Τι κάνω;;; Το μηχανάκι το χρειάζομαι αυτές τις μέρες για δουλειές/μετακινήσεις! Send help ASAP! cdefghigcdefghigcdefghigcdefghig
Βρίσκεις μάστορα να σου φτιάξει νέα πάσα με helicoil.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άρα το παίρνω έτσι όπως είναι σηκωτό και μάστορα.....οκ..

Γ@μω την τύχη του για μηχανάκι, τώρα βρήκε, Παρασκευιάτικο!? Τέσπα, ευχαριστώ παιδιά.
 
Top Bottom