Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άρα από ότι κατάλαβα δεν αξίζει...

Καταλύτη δεν έχω γιατί έχω αλλαγμένη εξάτμιση, αντίθετα η εργοστασιακή έχει...EGR προφανώς δεν έχει το μηχανάκι. Δεν καταλήγει τίποτα απο την εξαγωγή στην εισαγωγή για να πεις οτι ανακυκλώνει τα καυσαέρια του ο κινητήρας.

Το μόνο που έχει είναι το crankcase breather το οποιο στέλνει τις αναθυμιάσεις του κάρτερ στο φιλτροκούτι...άρα καμία σχέση με το ξεκάπνισμα. Ο θάλαμος καύσης και να καθαρίσει όπως λέει, σε ένα μοτέρ 125 που πρέπει να το δουλέψεις ψηλά για να πεις οτι "πάει" το μηχανάκι μετά απο 5000km λογικά θα ξαναβρωμίσει....τουρμπίνα φυσικά και δεν έχω, αλλά θα είχε πλάκα αν είχε.

Νομίζω αξίζει περισσότερο να πάρω ένα υγρό engine cleaner που κάνει για όλα (μπεκ, βαλβίδες κλπ κλπ) με 10€ και να το κρατήσω για κάνα χρόνο+ παρά να πάω στο carbon off.

Ευχαριστώ για το βίντεο!
 
N

notakos600

Guest
Άρα από ότι κατάλαβα δεν αξίζει...

Καταλύτη δεν έχω γιατί έχω αλλαγμένη εξάτμιση, αντίθετα η εργοστασιακή έχει...EGR προφανώς δεν έχει το μηχανάκι. Δεν καταλήγει τίποτα απο την εξαγωγή στην εισαγωγή για να πεις οτι ανακυκλώνει τα καυσαέρια του ο κινητήρας.

Το μόνο που έχει είναι το crankcase breather το οποιο στέλνει τις αναθυμιάσεις του κάρτερ στο φιλτροκούτι...άρα καμία σχέση με το ξεκάπνισμα. Ο θάλαμος καύσης και να καθαρίσει όπως λέει, σε ένα μοτέρ 125 που πρέπει να το δουλέψεις ψηλά για να πεις οτι "πάει" το μηχανάκι μετά απο 5000km λογικά θα ξαναβρωμίσει....τουρμπίνα φυσικά και δεν έχω, αλλά θα είχε πλάκα αν είχε.

Νομίζω αξίζει περισσότερο να πάρω ένα υγρό engine cleaner που κάνει για όλα (μπεκ, βαλβίδες κλπ κλπ) με 10€ και να το κρατήσω για κάνα χρόνο+ παρά να πάω στο carbon off.

Ευχαριστώ για το βίντεο!
Ρε συ Τάσο, αρχίζεις να το ψάχνεις όταν δεις μείωση της απόδοσης.
Όσο για τα μαντζουνια τα cleaner κλπ, βάζε που και που κατοστάρα και δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μια κάποια μείωση απόδοσης αυτές τις μέρες τις εμφανίζει τα μεσημέρια που βαράει 40αρια έξω απο την ζέστη...εκεί πάει λίγο πιο "ασθενικά" να το πω το μηχανάκι. Το βράδυ πχ στο σχόλασμα που βγάζει δροσιά στις Αλυκές είναι όπως πριν.

Κατά τα άλλα δεν έχει θέματα....και εδω που τα λέμε...καιρό είχα να πάω βόλτα...ας γεμίσω κατοστάρα μιας και αυτές τις μέρες βάζω απο όπου να ναι και έφυγα για Χάνια. Δεν θα έλεγα όχι σε λίγο βουνίσια δροσιά.
 
N

notakos600

Guest
Μια κάποια μείωση απόδοσης αυτές τις μέρες τις εμφανίζει τα μεσημέρια που βαράει 40αρια έξω απο την ζέστη...εκεί πάει λίγο πιο "ασθενικά" να το πω το μηχανάκι. Το βράδυ πχ στο σχόλασμα που βγάζει δροσιά στις Αλυκές είναι όπως πριν.

Κατά τα άλλα δεν έχει θέματα....και εδω που τα λέμε...καιρό είχα να πάω βόλτα...ας γεμίσω κατοστάρα μιας και αυτές τις μέρες βάζω απο όπου να ναι και έφυγα για Χάνια. Δεν θα έλεγα όχι σε λίγο βουνίσια δροσιά.
Πόσες φορές θα στο γράψω;
Κανε τα βενζίνες και βόλτες.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Τάσο δεν θα δεις κάποια διαφορά!!
Μόνο σε κινητήρες άμεσου ψεκασμού θα δεις αποτελέσματα από την χαμένη απόδοση των επικαθησεων!!!
Βάλτου ένα καθαριστικό και 100αρα βενζίνα και συνέχισε τις βολταρες!!!! Smileys drinking beer Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μια κάποια μείωση απόδοσης αυτές τις μέρες τις εμφανίζει τα μεσημέρια που βαράει 40αρια έξω απο την ζέστη...εκεί πάει λίγο πιο "ασθενικά" να το πω το μηχανάκι. Το βράδυ πχ στο σχόλασμα που βγάζει δροσιά στις Αλυκές είναι όπως πριν.

Κατά τα άλλα δεν έχει θέματα....και εδω που τα λέμε...καιρό είχα να πάω βόλτα...ας γεμίσω κατοστάρα μιας και αυτές τις μέρες βάζω απο όπου να ναι και έφυγα για Χάνια. Δεν θα έλεγα όχι σε λίγο βουνίσια δροσιά.
Πτωχαίνει το μίγμα λόγω ζέστης, είναι σαν ανεβαίνεις βουνό. κάθε 100 μετρα υψόμετρο χάνεις και ένα άλογο να ξες..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κανε τα βενζίνες και βόλτες.
Και πιτόγυρα....με κρύα μπύρα φυσικά...

Πτωχαίνει το μίγμα λόγω ζέστης, είναι σαν ανεβαίνεις βουνό. κάθε 100 μετρα υψόμετρο χάνεις και ένα άλογο να ξες..
Στα injection η ECU διαβάζει "λιγότερο" αέρα συνεπώς ψεκάζει και λιγότερο καύσιμο...ουσιαστικά εμένα δουλεύει με λιγότερο μείγμα το μηχανάκι...όπως και να έχει παράγεται λιγότερο έργο στον κινητήρα.

Άκυρο, αλλά αυτό θεωρητικά δεν μειώνει και την κατανάλωση;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αιώνια απορία που ποτέ δεν μπήκα σε κόπο να ρωτήσω:



Αν ρίξω αυτήν την βλακεία μέσα στο ντεπόζιτο (ενισχυτικό οκτανίων) τι θα γίνει; Το μοτέρ στο δικό μου έχει ρυθμιστεί να δουλεύει με βενζίνη απο 91 οκτάνια και πάνω.

Άλλοι μου λένε οτι θα κάψει το μπεκ...βέβαια δεν το δοκίμασε και ποτέ κανένας.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.


Αν ρίξω αυτήν την βλακεία μέσα στο ντεπόζιτο (ενισχυτικό οκτανίων) τι θα γίνει;
Θα σε θέλουν όλες οι γκόμενες και θα σε ζηλεύουν όλοι οι κλαρινογαμπροί
θα γίνεις κολλητός και με αυτόν
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ε ναι ρε φίλε! Τώρα μάλιστα! Θα πάω να αγοράσω ίσα με 40 μπουκαλάκια NOS! Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ε ναι ρε φίλε! Τώρα μάλιστα! Θα πάω να αγοράσω ίσα με 40 μπουκαλάκια NOS! Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο απο κάτω εγκρίνει! Giving

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα οκτάνια δεν μετράνε θερμική απόδοση παρά μόνο την αντικροτικότητα, αν θες απόδοση ρίξε δύο τρία μπιλακια ναφθαλίνη στο τεπόζιτο αλλά σκέπασε το μοτέρ με ένα δικτάκι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα οκτάνια δεν μετράνε θερμική απόδοση παρά μόνο την αντικροτικότητα, αν θες απόδοση ρίξε δύο τρία μπιλακια ναφθαλίνη στο τεπόζιτο αλλά σκέπασε το μοτέρ με ένα δικτάκι.

Αυτο δεν το καταλαβα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αν ρίξω κάνα κύβο Knor θα πάρει κάνα μουλάρι παραπάνω; Tooth
Αμα ριξεις και την πλεξούδα μέσα ,παίζει απ την εξάτμιση να βγούμε νουντλς
 
Top Bottom