Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
Η αλήθεια είναι ότι η τιμή του cf650 είναι άκρως ελκυστική
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αλλαγή του εισαγωγέα,αρχικά την έφερε η teomoto και τώρα την έχει η muvus(κάπως έτσι)
Αυτό φέρνει λίγο μια ανησυχία και μια δυσπιστία στο θέμα του δικτύου σέρβις, ανταλλακτικών και after sales...
Για μένα αυτά νέα μηχανάκια θα έπρεπε να είχαν όλα απαραίτητα εγγύηση 4 χρόνια να αισθάνεται ο αγοραστής λιγο πιο safe και να ρισκάρει την αγορά
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ναι ,αλλά κατευθείαν φτιάχναν το κορυφαίο και το πληρώναμε.
τώρα θέλουμε κορυφαία ποιότητα μες τα μισά λεφτά,δε φταίνε και οι Κινέζοι αν μας πλασάρουν μέτρια ποιότητα μετά...
Γιατί στις μοτοσυκλέτες σήμερα παίρνεις την ποιότητα που πληρώνεις;
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
Η σουζουκι μετράει πάνω από 100 χρόνια ζωής. Η Χοντα κοντεύει τα 75 και η Γιαμαχα περίπου 65.

Μετά από 20 χρόνια θα έχουμε ένδειξη. χαχαχαχα
Εδώ μερικές φορές κρύβεται παγίδα...πάμε πχ να συγκρίνουμε εργοστάσιο παραγωγής πχ yamaha,honda με δίκτυο πωλητή/εισαγωγέα πχ γκοργκολη
Πάντα να βάζουμε την παράμετρο ότι ο γκοργκολης και κάθε γκοργκολης δεν είναι εργοστάσιο παραγωγής απλά δουλεύει 3-4 brand name πχ(sym, Daytona,quardo)
Και φέρνει μηχανάκια κάτω από αυτή την ομπρέλα
Πιθανόν οι σύγκριση θα ήταν πιο σωστή να βάζοντας στη εξίσωση τον κατασκευαστή πχ(loncin, zontes) κτλ
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η αλήθεια είναι ότι η τιμή του cf650 είναι άκρως ελκυστική
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αλλαγή του εισαγωγέα,αρχικά την έφερε η teomoto και τώρα την έχει η muvus(κάπως έτσι)
Αυτό φέρνει λίγο μια ανησυχία και μια δυσπιστία στο θέμα του δικτύου σέρβις, ανταλλακτικών και after sales...
Για μένα αυτά νέα μηχανάκια θα έπρεπε να είχαν όλα απαραίτητα εγγύηση 4 χρόνια να αισθάνεται ο αγοραστής λιγο πιο safe και να ρισκάρει την αγορά
Μπές στο Aliexpress για πλάκα και ψάξε ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο μηχανάκι... "Οτι γουστάρεις και τσάμπα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εδώ μερικές φορές κρύβεται παγίδα...πάμε πχ να συγκρίνουμε εργοστάσιο παραγωγής πχ yamaha,honda με δίκτυο πωλητή/εισαγωγέα πχ γκοργκολη
Πάντα να βάζουμε την παράμετρο ότι ο γκοργκολης και κάθε γκοργκολης δεν είναι εργοστάσιο παραγωγής απλά δουλεύει 3-4 brand name πχ(sym, Daytona,quardo)
Και φέρνει μηχανάκια κάτω από αυτή την ομπρέλα
Πιθανόν οι σύγκριση θα ήταν πιο σωστή να βάζοντας στη εξίσωση τον κατασκευαστή πχ(loncin, zontes) κτλ
Το σχόλιο μου αφορούσε τα εργοστάσια παραγωγής και μόνο, το πόσα χρόνια δηλαδή μετράνε σε λειτουργία που εμπορεύονται τα προϊόντα τους.

Δεν έχει να κάνει με την αντιπροσωπεία σε κάθε χώρα ή το service αυτών.

Τι θέλω να πω; Ότι ένα Africa twin το ίδιο θα δουλέψει είτε το φέρει ο Σταμνάκης είτε ο Φουφουτίδης.

Τα ονόματα τυχαία χωρίς να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα!
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
Το σχόλιο μου αφορούσε τα εργοστάσια παραγωγής και μόνο, το πόσα χρόνια δηλαδή μετράνε σε λειτουργία που εμπορεύονται τα προϊόντα τους.

Δεν έχει να κάνει με την αντιπροσωπεία σε κάθε χώρα ή το service αυτών.

Τι θέλω να πω; Ότι ένα Africa twin το ίδιο θα δουλέψει είτε το φέρει ο Σταμνάκης είτε ο Φουφουτίδης.

Τα ονόματα τυχαία χωρίς να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα!
Συγνώμη φίλε μου,δεν ήταν απάντηση προς τα λεγόμενα σου,με αφορμή αυτό που είπες έδωσα κι μια άλλη εκδοχή
Έχεις απόλυτο δίκιο πάντως αν το αρχικό προϊόν είναι γνωστό και αξιόπιστο δε παίζει ρόλο ο αντιπρόσωπος....
Όταν όμως είναι άγνωστο θέλει ένα καλό μάρκετινγκ,κι ένα σωστό δίκτυο υποστήριξης
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
Μπές στο Aliexpress για πλάκα και ψάξε ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο μηχανάκι... "Οτι γουστάρεις και τσάμπα.
Θα του ρίξω μια ματιά,αν και δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενα σου αλλά ξέρεις
Καλώς η κακώς δεν έχουν όλοι την εξοικείωση με τον εξ αποστάσεως αγορά ειδικά αν μπλέκουμε με αγορές από τρίτες χώρες πλην ΕΕ...κόστος μεταφορικών χρόνο παράδοσης κτλ...
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θα του ρίξω μια ματιά,αν και δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενα σου αλλά ξέρεις
Καλώς η κακώς δεν έχουν όλοι την εξοικείωση με τον εξ αποστάσεως αγορά ειδικά αν μπλέκουμε με αγορές από τρίτες χώρες πλην ΕΕ...κόστος μεταφορικών χρόνο παράδοσης κτλ...
Τον χρόνο παράδοσης μην τον λογαριάζεις και από εκεί (Κίνα) δεν παραγγέλνεις τίποτε αν το βιάζεσαι. Θα βαρεθείς να περιμένεις.
Ένα μέσο όρο παράδοσης είναι οι 60 ημέρες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τον χρόνο παράδοσης μην τον λογαριάζεις και από εκεί (Κίνα) δεν παραγγέλνεις τίποτε αν το βιάζεσαι. Θα βαρεθείς να περιμένεις.
Ένα μέσο όρο παράδοσης είναι οι 60 ημέρες.
"Οχι αν πληρώσεις μεταφορέα....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ξέρω αν αξίζει
Εξαρτάται την ανάγκη, αν πχ είναι ένα ανταλλακτικό που σου χρειάζεται απαραίτητα..
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Ποια Ιαπωνεζικα κ ποια εποχη συγκρίνετε κ λετε ότι κάποτε ο κοσμος δεν τα αγοραζε?
Επισης τα πρωτα Κορεατικα οχηματα βλεπε Hyundai με το πρωτο οχημα που εισηγαγε εκανε παταγο (Accent Atos κτλ)..
Ποια Κινεζικη απτις εκατονταδες που ξεπηδησαν λοιπον εκανε παταγο εστω κ με το 2ο 3ο 10ο μοντελο της??
Μην ξαναλέμε τα ίδια..
Δεν υπάρχει καμια συγκριση της τοτε Ιαπωνεζικης "εισβολης" με την Κινεζικη τωρα..
Τοτε τα τζαπαν ήρθαν κ με το πρωτο μοντελο που ήρθε αφησαν εποχη με τους αθραυστους κινητηρες τους κ την ποιοτητα τους..
Ποιο Κινέζικο βλεπετε εσεις να μενει στην Ιστορια ή έστω να χαρακτηριστεί ιδιαίτερο αθραυστο κτλ?
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.494
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Όταν οι σοβαρές μάρκες νομίζουν ότι πουλάνε χρυσό και όχι ανταλλακτικό ή μοτό τότε μπαίνεις στο τρυπάκι να ψάξεις και πιο φθηνές λύσεις. Σίγουρα με το κινέζικο κάνεις συμβιβασμό στην ποιότητα αλλά τελικά η τιμή παίζει μεγάλο ρόλο. Πάντως προσωπικά έχω βάλει κινέζικα ανταλλακτικά και στα αμάξια και στις μηχανές μου σε σημεία βέβαια που δεν επηρεάζουν την ασφάλεια. Bcdefgh
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Όχι ότι μου τη ζήτησε κανείς, αλλά ας πω κι εγώ την άποψή μου!
Καταρχάς, δεν με ενδιαφέρει η "μούρη" και δεν έχω πάρει και δεν έχω σκοπό να πάρω ποτέ (ποτέ μη λες ποτέ) καινούριο όχημα, καθώς μου αρέσει να φέρνω το κάθε τι στα μέτρα μου και δύσκολα θα το έκανα αυτό σε ένα καινούριο.
Αν φανεί ότι οι κινέζοι είναι καλοί στην αντιγραφή πλαισίου και κινητήρα και με δεδομένο ότι πχ στο NOGE, ψεκασμός και abs είναι επώνυμα, με την ίδια λογική που πήρα το Vstrom, αν και έχει χάλια αναρτήσεις και φρένα, θα έπαιρνα και κινέζικο και με τα ρέστα σε σχέση με ένα "επώνυμο" θα βελτίωνα όλα τα κουσούρια του και μάλλον θα συνέχιζα να έχω ρέστα!
Επίσης, πιστεύω ότι όσο θα αυξάνονται οι πωλήσεις τους, τόσο θα ασχολούνται και μεγάλες εταιρίες με aftermarket προϊόντα, τα οποία προφανώς θα αντιγράψουν οι κινέζοι!
Τέλος, το γεγονός ότι σε μεγάλο ποσοστό τα κινέζικα είναι κλώνοι "επώνυμων", φαντάζομαι ότι σημαίνει ότι αν κάποιο κομμάτι αποδειχθεί χαμηλής ποιότητας, θα μπορεί να αντικατασταθεί με αυτό του πρωτότυπου "επώνυμου", το οποίο πιθανότατα θα φτιάχνεται στο ίδιο εργοστάσιο!
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.494
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Πριν 10 χρόνια γύρευα ένα παπί φθηνό για τις κοντινές μετακινήσεις. Τελικά πήρα ένα κινέζικο μάρκα Xgjao απομίμηση crypton x. Μεταχειρισμένο με 5000 χιλ. σε τιμή αν θυμάμαι καλά 400 ευρώ. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι αυτό το παπάκι υπάρχει ακόμη το έχει ο γιός του κουμπάρου μου και τον πηγαίνει καθημερινά στην δουλειά του. Από επισκευές μόνο αναλώσιμα και ένα σετ κουστούμια γιατί ο πιτσιρικάς τα ήθελε σε άσπρο χρώμα. Θα μου πείτε τώρα έτυχε. Μπορεί αλλά εμένα μου άλλαξε την γνώμη για τα κινέζικα και πλέον δεν είμαι αρνητικός σε κάποια πράγματα.Bike
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.486
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ θα πω το εξής ,(όπως λέει και μία ψυχή εδώ μέσα) ,είμαι πολύ φτωχός για πειράματα.
Όσες φορές αγόρασα φθηνά το πλήρωσα δις.
Βέβαια θεμιτό το το τι λέτε εσείς .
Κινέζικες αγορές τέτοιων πόσων από εμένα δεν....
Ίσως το cf να το αγόραζα γιατί η τιμή είναι χώμα και αγοράζεις ένα ακόμα για ανταλλακτικά.
Το να δώσω 6plus για μότο αμφιβόλου διάρκειας λειτουργικότητας και επάρκειας ανταλλακτικών ,όχι.
Βάζω ένα χρόνο ακόμα δόσεις και παίρνω αυτό που πρέπει.
Τόσο απλα
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.513
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Το μόνο που θα πω για το cf 650 είναι ότι τα παλικάρια του moto που το έχουν ήδη στην κατοχή τους εδώ και ένα χρόνο που τους το έχουν δώσει και του έχουν βάλει κιόλας 17000 χλμ έχοντας του πιει το αίμα σε ότι τεστ και ταξιδιωτικά το έχουν υποβάλει, αναφέρονται σε αυτό με τα καλύτερα λόγια. Δεν έχουν βρει κάτι αρνητικό να του προσαψουν ούτε τους έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που λένε είναι ότι τώρα που κάνει κρύο πρέπει να το αφήσεις να ζεσταθεί για τουλάχιστον ένα λεπτό πριν ξεκινήσεις. Όποιος θέλει μπορεί να βρει τα αντίστοιχα άρθρα τους και να διαβάσει τα σχόλια τους.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.547
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εχω την εντυπωση οτι το πιασαμε λαθος απο την αρχη.Νομιζω οτι οι Κινεζοι δεν ενδιαφερονται για την αποψη των παλαιοτερων γιατι ξερουν οτι και να μας τον χαρισουν θα τον κοιταμε στα δοντια.

Καποτε ολοι ψαχναν μηχανακι,και οχι μονο,για μια ζωη.Μετα για δεκα χρονια και σημερα τα βαριομαστε στα τρια και τα δινουμε.Ποιος ο λογος να κανουν αθανατα μηχανακια και αθανατα κινητα οταν ξερουν οτι εχουμε γινει υπερκαταναλωτες?Παρε σου λεει ενα φθηνο μηχανακι και μολις το βαρεθεις βαζεις κανα δυο χιλιαρικα ακομη και παιρνεις αλλο.

Οι ανθρωποι στοχευουν τις νεες ηλικιες που δεν εχουν κολλημα με καμμια μαρκα και εχουν εκπαιδευτει στα κινεζικα προιοντα.Σε τρια χρονια το cf θα πουλιεται κοντα στα 3500.Αυτο σημαινει οτι με 500 ευρω τον χρονο θα μπορεις να εχεις μηχανη χωρις να σκεφτεσαι τι θα σου τυχει γιατι θα ειναι ολα στην εγγυηση.

Για σκεφτειτε το λιγακι,μηπως το σκεφτομαστε εμεις λαθος?
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Εγω δεν εχω δει κανεναν νέο με κινεζικο..
Αντιθέτως έχουν κάτι Crypton , ΚΤΜ , xmax κτλ.. Αν νέος παρει κινεζικο (εστω κ sym) κ σκασει μυτη στη παρεα, θα φαει τέτοιο κραξιμο που θα το ντραπει να ξαναβγει απτο σπιτι..
Συνήθως Κινέζικα μηχανακια αγοράζουν πιο ώριμοι ανθρωποι (με περιορισμένο μπατζετ) 45+ , που είτε δεν ειχαν καμια αλλη εμπειρία απο μηχανες στη ζωη τους κ θελουν κατι καινούργιο , είτε σκέφτονται τόσα χρόνια γ@μηθηκα με τα μτχμενα κ δεν αντεχω αλλο, οποτε ας πάρω το κινεζο να ησυχασω (αν μου κάτσει που λενε)..
 
Top Bottom