Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Άλλο ένα παράδειγμα είναι όταν αγόρασα ένα ανταλλακτικό για το audi πού είχα σε τιμή 100 ευρώ από την εταιρία ας πούμε άλφα(η οποία κατασκεύαζε και έδινε στην audi το συγκεκριμένο ανταλλακτικό με το λογότυπο της audi) ενώ η τιμή αγοράς του από την audi ήταν στα 200 ευρώ.
Το ίδιο και σε κινητήρα volkswagen group diesel...
Τα ωστήρια που φορούσε της ΙΝΑ 120 € στο εμπόριο 240 ευρώ στην αντιπροσωπεία...Shot
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.423
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θυμάμαι στο νισσαν ένας γριλος παραθύρου 270 και το ίδιο ανταλλακτικό έξω 90
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.485
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Θα συμφωνούσα στα παραπάνω, αν έβλεπα πως οι Ιάπωνες και οι Ευρωπαίοι κρατάνε την ποιότητα ψηλά.
Δεν το κάνουν. Κι αυτοί συναρμολογούν σε Κίνα, Ινδία και μάλιστα στα ίδια εργοστάσια που φτιάχνονται και τα Κινέζικα. Και μην μου πείτε για προδιαγραφές συναρμολόγησης. Είναι αστείο να πιστευεις πως ο Κινέζος συναρμολογεί για τον Ευρωπαίο και έχει τεχνογνωσία, αλλά στα δικά του με τα οποία θέλει να μπει στην αγορά βάζει τενεκεδοπλαίσια και κινητήρες ΓΤΠ.
Ένα Κινεζικο μηχανάκι που κοστίζει 5κ αξίζει και κάπου τόσα.
Ενα Ιαπωνικό/Ευρωπαικό σε αντιστοιχα κυβικά που κοστίζει 10κ, δεν αξίζει τόσα.

Το μονο πραγματικό ερώτημα είναι αν πληρώνεις 10κ για να πάρεις μηχανάκι που αξίζει 6,5-7κ κ ή αν πληρώνεις 5κ για να πάρεις μηχανάκι που αξίζει κάπου εκεί.
Κάποιοι προτιμούν το πρώτο, κάποιοι το δεύτερο. Κανείς δεν είναι λάθος κατα την γνώμη μου. Ο καθένας αξιολογεί τα δικά του θέλω και προχωράει.
Απόστολε σκέψου μόνο ότι τα φθηνά εργατικά κανονικά θα έπρεπε να ρίξουν την τιμή αγοράς μίας μοτό. Τελικά δεν ισχύει αυτό και πουλάνε βάση της φίρμας και της φήμης πού έχουν. Όντως η αγορά είναι επιλογή του καθενός αλλά δεν βοηθάει να κάνεις το σκ.... παξιμάδι για αγορά μιας μοτό που έχεις στην καρδιά σου και να διαπιστώνεις ότι τελικά η ποιότητα της είναι αντίστοιχη με κινέζικου στα μισά χρήματα. Από την άλλη σκέφτεσαι ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα με τα σημερινά δεδομένα.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Θυμάμαι στο νισσαν ένας γριλος παραθύρου 270 και το ίδιο ανταλλακτικό έξω 90
Αντλία βενζίνης Βαραντέρο 100-τόσα € και ίδια από Hundai 40.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.293
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Χρειάζεται να έχει μια εταιρία κουλτούρα, για να βγάλει ένα μαζικό προιόν και να έχει κέρδος;
Από πότε?

Τι σχεση εχει η κουλτουρα με το εμποριο μωρε Στελιο?

Η εταιρεία σίγουρα οχι, ο πελάτης ομως απαιτείται να ξερει τι θέλει και γιατί το πληρώνει τοσο ...!:cool:

... Μπόϋδες με θυμισατε κάποιον που υπερσπιζοτανε τα προτερήματα του Lada του:
- Τιμόνι εχει
- Φρένα εχει
- Κάθισμα έχει
- Πόρτες έχει
- 4 Ρόδες έχει
- Πορτ μπαγκαζ μεγάλο έχει
- …...............................
Γιατί να πάρω Datsun μου ελεγε και ..... είχε δίκιο ideed ...!abcdefghgk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.498
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα ισοπέδωσες όλα! χαχα

Nαι Νικο και σιγουρα δεν ειναι ετσι.Οι Ευρωπαιοι εχουν μεγαλη ιστορια πισω τους και αν αυτη τη στιγμη καβαλαμε μηχανακια το χρωσταμε σε αυτους.

Δεν μπορω ομως να παραβλεψω το οτι εδω και αρκετα χρονια δεν την σεβονται.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Αναλωνουμε ενα θεμα μιας χωρας που αν δουμε τις πωλησεις
σε τροχοφορα (4τ-2τ)(κινεζικα προιοντα) παγκοσμιως και κυριως Ινδια και ΚΙνα
θα βαλουμε τα κλαματα. Ειμασταν ειμαστε και θα παραμεινουμε η
τελευταια τρυπα τσι φλογερας. Ολα ειναι διαπραγματευση του εκαστοτε εισαγωγεα
πως θα διαμορφωσει τιμη (αναλογα με τις εισαγωγες) και τις δυνατοτητες της χωρας,
Να καταληξω μας θελουν αλλα δεν μας βλεπουν καθολου.
ΥΓ.Εχω γνωστο στο Αγρινιο που πηγε Κινα για εισαγωγη παπακια.
Του ειπαν παιρνεις τουλαχιστον 200-300 κομματια και ενα κοντεινερ δωρο
ανταλλακτικα και δε μας απασχολεις καθολου για εγγυησεις!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ΥΓ.Εχω γνωστο στο Αγρινιο που πηγε Κινα για εισαγωγη παπακια.
Του ειπαν παιρνεις τουλαχιστον 200-300 κομματια και ενα κοντεινερ δωρο
ανταλλακτικα και δε μας απασχολεις καθολου για εγγυησεις!!

Σε πολλά είδη παίζει αυτό. Δεν δέχονται επιστροφές και εγγυήσεις.
Βεβαια σε μοτο των 6κ υποθέτω είναι αλλιώς τα πράγματα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Άλλο ένα παράδειγμα είναι όταν αγόρασα ένα ανταλλακτικό για το audi πού είχα σε τιμή 100 ευρώ από την εταιρία ας πούμε άλφα(η οποία κατασκεύαζε και έδινε στην audi το συγκεκριμένο ανταλλακτικό με το λογότυπο της audi) ενώ η τιμή αγοράς του από την audi ήταν στα 200 ευρώ.
κιβωτιο αυτοματο για vw passat , exchange (δινεις το χαλασμενο δικο σου) 3000 στην vw.
1600 στην ΖF
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τωρα για τους κινεζους..

Ψαρωνουμε επειδη ειναι καινουριο...
Απ τη στιγμη που με 5000 παιρνεις μτχ μηχαναρες σε japan η europe, τετοιο θα παιρνα!
Να με φτιαχνει να το βλεπω, να το βολταρω, να την εχω ψωνισει λεμεεεε.., και οτι χρειαστει το φτιαχνω στην πορεια..Τα μηχανακια αντεχουν για πολλα πολλα χλμ, εμεις τ αλλαζουμε συνεχεια!

Σιγα μην εδινα 5 χιλιαρικα για την κινεζια...επειδη....ειναι με μηδεν χλμ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τωρα για τους κινεζους..

Ψαρωνουμε επειδη ειναι καινουριο...προσωπικα χεστηκα γι αυτους κ τα μηχανακια τους
Απ τη στιγμη που με 5000 παιρνεις μτχ μηχαναρες σε japan η europe, τετοιο θα παιρνα!
Να με φτιαχνει να το βλεπω, να το βολταρω, να την εχω ψωνισει λεμεεεε.., και οτι χρειαστει το φτιαχνω στην πορεια..Τα μηχανακια αντεχουν για πολλα πολλα χλμ, εμεις τ αλλαζουμε συνεχεια!

Σιγα μην εδινα 5 χιλιαρικα για την κινεζια...επειδη....ειναι με μηδεν χλμ.
Απο το ένα άκρο όμως (θετική κρίση λόγω τιμής σαν καινούριο χωρις άλλη κρίση περαν της τιμης ανα κυβικό) που έχουν κάποιοι, πας στο άλλο άκρο (αρνητική κρίση λόγω Κινας), χωρίς να παίρνεις υπόψιν κάποιο προσωπικό τεστάρισμα, χωρίς καν να το δεις.

Γιατι δεν το κρίνεις για αυτό που είναι; Μια μοτοσυκλέτα που κοστίζει τόσο και κάνει αυτά τα πράγματα που κάνει.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Απο το ένα άκρο όμως (θετική κρίση λόγω τιμής σαν καινούριο χωρις άλλη κρίση περαν της τιμης ανα κυβικό) που έχουν κάποιοι, πας στο άλλο άκρο (αρνητική κρίση λόγω Κινας), χωρίς να παίρνεις υπόψιν κάποιο προσωπικό τεστάρισμα, χωρίς καν να το δεις.

Γιατι δεν το κρίνεις για αυτό που είναι; Μια μοτοσυκλέτα που κοστίζει τόσο και κάνει αυτά τα πράγματα που κάνει.
Δεν ειμαι κριτικος μοτοσυκλετων.
Αυτο που ειπα ειναι πως το βλεπω εγω το θεμα

ειναι μια φθηνοκατασκευη..η συζητηση περιστρεφεται στο ποσο υποδεεστερη ειναι και αν τελικα συμφερει σε σχεση με την ποιοτητα της,

Δεν ακουσα κανεναν να λεει οτι ειναι μηχαναρα...ενας συμβιβασμος ειναι

Ελα ομως που 5 χιλιαρικα ειναι αρκετα λεφτα, παιρνεις ανετα μτχ μηχανες που μονο συμβιβασμος δεν ειναι!! ονειρο ζωης για καποιους!
Θα μπορουσε ποτε αυτο το cf να ειναι ονειρο ζωης?
Ειναι σαν να παιρνεις huyndai accent 12βαλβιδο κουτα...για εργαλειο.(καμια σχεση βεβαια σκυλος το accent..)

Το κρατας 20 χρονια.,,και λες ταβγαλε τα λεφτα του...
Ομως με το κινεζικο εχεις το ρισκο των ζημιων, λογω αρπα κολλα κατασκευης,εχεις το ρισκο των ανταλλακτικων.
Δηλ. και σαν εργαλειο να το δεις, πιο σιγουρη οδος ειναι ενα καλυτερο μηχανακι μτχ.

Ασε που τα μηχανακια εχουν αλλο τροπο χρησης..κ καυλαντισμα...μη σου πω μονο καυλαντισμα, και καθε τοσο τα αλλαζουμε ...εχω αδικο?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν ειμαι κριτικος μοτοσυκλετων.
Αυτο που ειπα ειναι πως το βλεπω εγω το θεμα

ειναι μια φθηνοκατασκευη..η συζητηση περιστρεφεται στο ποσο υποδεεστερη ειναι και αν τελικα συμφερει σε σχεση με την ποιοτητα της,

Δεν ακουσα κανεναν να λεει οτι ειναι μηχαναρα...ενας συμβιβασμος ειναι

Ελα ομως που 5 χιλιαρικα ειναι αρκετα λεφτα, παιρνεις ανετα μτχ μηχανες που μονο συμβιβασμος δεν ειναι!! ονειρο ζωης για καποιους!
Θα μπορουσε ποτε αυτο το cf να ειναι ονειρο ζωης?
Ειναι σαν να παιρνεις huyndai accent 12βαλβιδο κουτα...για εργαλειο.(καμια σχεση βεβαια σκυλος το accent..)

Το κρατας 20 χρονια.,,και λες ταβγαλε τα λεφτα του...
Ομως με το κινεζικο εχεις το ρισκο των ζημιων, λογω αρπα κολλα κατασκευης,εχεις το ρισκο των ανταλλακτικων.
Δηλ. και σαν εργαλειο να το δεις, πιο σιγουρη οδος ειναι ενα καλυτερο μηχανακι μτχ.

Ασε που τα μηχανακια εχουν αλλο τροπο χρησης..κ καυλαντισμα...μη σου πω μονο καυλαντισμα, και καθε τοσο τα αλλαζουμε ...εχω αδικο?
Ρε συ, κάποιοι μπορεί να το καυλαντίζουν κιόλας. Δεν είναι άσχημο μηχανάκι.
εχουν συμβεί πιο περίεργα. Κάποιοι καυλαντίζουν RT1100 ξέρω 'γω. Δεν κρίνω, λέω.
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε συ, κάποιοι μπορεί να το καυλαντίζουν κιόλας. Δεν είναι άσχημο μηχανάκι.
εχουν συμβεί πιο περίεργα. Κάποιοι καυλαντίζουν RT1100 ξέρω 'γω. Δεν κρίνω, λέω.
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
ελα ντε!!!
Εγω εχω παθει πλακα... επιτελους ξαναερωτευομαι!!!!!...νομιζω ξεπερασα το Κ100Rt (μεγαλη καψουραabcdefghg
Υπαρχει ατομο που μου το ζηταει σε πολυ καλη τιμη..και εγω δεν ...
Αυτα ειναι ανηκουστα πραγματα για μενα....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ελα ντε!!!
Εγω εχω παθει πλακα... επιτελους ξαναερωτευομαι!!!!!...νομιζω ξεπερασα το Κ100Rt (μεγαλη καψουραabcdefghg
Υπαρχει ατομο που μου το ζηταει σε πολυ καλη τιμη..και εγω δεν ...
Αυτα ειναι ανηκουστα πραγματα για μενα....
Δεν υπάρχει καλύτερο πραγμα.
Giving
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.293
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Kαι για να κλεισουμε την τοσο εποικοδομητικη συζηση ..... να πω οτι κατα καποιον τροπο οφειλουμε να ευχαριστησουμε το κινεζικο εργατικο δυναμικο που με κοστος ενα "κουπακι ρυζι" ημερησιως ..... τροφοδοτειται ολος ο υπολοιπος εμπορικος κοσμος και κατ'επεκταση και μεις οι αγοραστες εστω με φθηνα ή απομιμησεως προιοντα και κανουμε την δουλεια μας απο λιγο εως πολυ.
Οταν και αμα καποια στιγμη αυτο θα εκλειψει θα κλαψουμε ιδιαιτερως ...... ειδικα εμεις οι Εγρωπεη ......! cde
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Kαι για να κλεισουμε την τοσο εποικοδομητικη συζηση ..... να πω οτι κατα καποιον τροπο οφειλουμε να ευχαριστησουμε το κινεζικο εργατικο δυναμικο που με κοστος ενα "κουπακι ρυζι" ημερησιως ..... τροφοδοτειται ολος ο υπολοιπος εμπορικος κοσμος και κατ'επεκταση και μεις οι αγοραστες εστω με φθηνα ή απομιμησεως προιοντα και κανουμε την δουλεια μας απο λιγο εως πολυ.
Οταν και αμα καποια στιγμη αυτο θα εκλειψει θα κλαψουμε ιδιαιτερως ...... ειδικα εμεις οι Εγρωπεη ......! cde
Παντος Στελιο οσα επωνυμα προιοντα φτιαχνονται στην Κινα δεν εχουν μειωση τιμης την διαφορα την καρπονονται η εταιριες
Ειδες κανα ΚΤΜ φθηνο η τα ανταλακτικα τους
Μονο η κινεζικες μαρκες ειναι φθηνες
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ελα ντε!!!
Εγω εχω παθει πλακα... επιτελους ξαναερωτευομαι!!!!!...νομιζω ξεπερασα το Κ100Rt (μεγαλη καψουραabcdefghg
Υπαρχει ατομο που μου το ζηταει σε πολυ καλη τιμη..και εγω δεν ...
Αυτα ειναι ανηκουστα πραγματα για μενα....
Εγώ σου δίνω 400 εβρά να το κάνω γλάστρα...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.293
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Παντος Στελιο οσα επωνυμα προιοντα φτιαχνονται στην Κινα δεν εχουν μειωση τιμης την διαφορα την καρπονονται η εταιριες
Ειδες κανα ΚΤΜ φθηνο η τα ανταλακτικα τους
Μονο η κινεζικες μαρκες ειναι φθηνες
Απολύτως σωστά μιλάς. Μπαίνω σε μαγαζί της Columbia για ρούχα στην Κίνα .... όσο κόστιζαν Ελλάδα και Αμερική μια από τα ιδια. ooops
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ πάντως πήρα columbia στην Guangzhou μέσα από το εργοστάσιο της columbia με 100 ευρώ
 
Top Bottom