Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.294
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Η συζήτηση εδώ νομίζω γενικεύθηκε για τα κινεζικά γενικώς και όχι προσωπικως ... απόλυτα φυσιολογική. Εξάλλου το ίδιο έγινε κάποτε και με τα φθηνά τοτενες γιαπωνέζικα , γελαγε και η κουτση-Μαρια όπως θυμασαι , ονόματα εταιρειών δεν λέμε ....όπως και για τα κορεατικά....όπως και για τα ινδικά και ταιβανεζικα κ.ο.κ ....! :cool:
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στο παραδίπλα thread ευχόμαστε καλορίζικα στον Παναγιώτη κι εδώ θάβουμε τα CF και τα λοιπά κινέζικα. Rolling
Τι πήγε λάθος τελικά με εμάς ρε πστμ; Rolling
Έχει διαχωριστεί το θέμα με το cf του Παναγιώτη φίλε.
Η συζήτηση πλέον είναι γενικής φύσεως.
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Δεν πήγε τίποτα στραβά ...
Το ότι ευχόμαστε σε κάποιον (εν προκειμένω εμένα) για την αγορά δεν σημαίνει ότι μας αρέσει προσωπικά η θα κάναμε την ίδια επιλογή κτλ κτλ κτλ ....
Απόλυτα φυσιολογικό και μη παρεξηγήσιμο.

Επειδή το πήρα δεν σημαίνει ότι είναι καλό η ότι δεν έκανα λαλακια ή ....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν πήγε τίποτα στραβά ...
Το ότι ευχόμαστε σε κάποιον (εν προκειμένω εμένα) για την αγορά δεν σημαίνει ότι μας αρέσει προσωπικά η θα κάναμε την ίδια επιλογή κτλ κτλ κτλ ....
Απόλυτα φυσιολογικό και μη παρεξηγήσιμο.

Επειδή το πήρα δεν σημαίνει ότι είναι καλό η ότι δεν έκανα λαλακια ή ....
Ο καλύτερος εισαι
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν πήγε τίποτα στραβά ...
Το ότι ευχόμαστε σε κάποιον (εν προκειμένω εμένα) για την αγορά δεν σημαίνει ότι μας αρέσει προσωπικά η θα κάναμε την ίδια επιλογή κτλ κτλ κτλ ....
Απόλυτα φυσιολογικό και μη παρεξηγήσιμο.

Επειδή το πήρα δεν σημαίνει ότι είναι καλό η ότι δεν έκανα λαλακια ή ....
Είναι άσπαστο λέμεέε...Θα δείς πως θα το ευχαριστηθείς...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Νικο λες να μην ξερει η χωρα που διαχειριζεται τις μεγαλυτερες ποσοτητες μεταλλου και πλαστικου στον κοσμο τι υλικο χρειαζεται για να γινει κατι αθανατο?Ακομη και αυτοι οι λιγοι που συναρμολογουν μηχανακια στην χωρα τους ετοιμα κομματια απο την Κινα παιρνουν.

Αν καταφερει η Κινα να μην φαινονται τοσο κινεζικα τα μηχανακια της θα τους τελειωσει ολους τους δικους μας που κραταν ψηλα την μυτη.
Ακριβώς!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Παρά πολύ σωστά!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν πήγε τίποτα στραβά ...
Το ότι ευχόμαστε σε κάποιον (εν προκειμένω εμένα) για την αγορά δεν σημαίνει ότι μας αρέσει προσωπικά η θα κάναμε την ίδια επιλογή κτλ κτλ κτλ ....
Απόλυτα φυσιολογικό και μη παρεξηγήσιμο.

Επειδή το πήρα δεν σημαίνει ότι είναι καλό η ότι δεν έκανα λαλακια ή ....
Πολύ καλά έκανες και το πήρες και σε τέτοια τιμή κούτα εργαλείο και γω θα τόπαιρνα.
Παρακολουθώ τα Κινεζικής προελεύσεως εργαλεία από το 2014 πούχε αγοράσει αδελφικός φίλος και ζει και βασιλεύει μέχρι σήμερα !
Μια χαρά εργαλείο είναι και δεν παθαίνουν τίποτα αν τα συντηρείς σωστά.


Προσωπικά θέτω ένα και μοναδικό περιορισμό.
Να έχει καλή αντιπροσωπεία που το υποστηρίζει επαρκώς σε συντήρηση - αναλώσιμα - ανταλλακτικά - τεχνογνωσία.

Υ.Γ. Κατά τα άλλα συντάσσομαι με τον Παναγιώτη notakos600 και λέω ότι είμαι στο ίδιο έργο θεατής όπως το 2014.
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Επειδή την αντιπροσωπεία την έχω ζήσει τα τελευταία 2.5 χρόνια με το Himalayan δεν με απασχόλησε καθόλου το θέμα της αντιπροσωπείας, ίσως αν ζούσα στην επαρχία να το έβλεπα αλλιώς ...



Ο πάππους βάτραχος έχει ακόμα το RX3;
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Επειδή την αντιπροσωπεία την έχω ζήσει τα τελευταία 2.5 χρόνια με το Himalayan δεν με απασχόλησε καθόλου το θέμα της αντιπροσωπείας, ίσως αν ζούσα στην επαρχία να το έβλεπα αλλιώς ...



Ο πάππους βάτραχος έχει ακόμα το RX3;
Βεβαίως, ζει και βασιλεύει και τον δρόμο κυριεύει ! Bike
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
Καλησπέρα και από μένα και καλές γιορτές σε όλους
Θέλω να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το αν θα αγοράζαμε μοτοσυκλέτα κινεζική...
Αρχικά θα θέσω δύο παραμέτρους
1)λόγω παγκοσμιοποίησης κινεζική μοτοσυκλέτα είναι λίγο σχετικά αν κάνεις λάβει υπόψιν την χώρα προέλευσεως,χώρα κατασκευής και από ποια πχ τεχνολογική σχολή(τεχνογνωσία) είναι επηρεασμένη μια εταιρία
2)είναι το θέμα των προδιαγραφών που θέτει η ΕΕ γνωστά σε όλους κινητήρες euro4-5 κτλ
Οι προδιαγραφές αυτές δεν αφορούν μόνο κατανάλωση αλλά είναι συνδιασμός Προδιαγραφων που αφορούν κατανάλωση, ρύπους,ασφάλεια, standard κινητήρα κτλ
υοαρχουν στην ασιατική αγορά πολλες μοτοσυκλέτες που στη ΕΕ κόβονται
3)τα περισσότερα τεχνολογικά/μηχανικά προϊόντα που έρχονται από Κίνα έχουν πολλές εκδόσεις σε διάστημα πολύ μικρό μεταξύ τους
ενδεικτικά δείτε xmaio διάφορες παραλλαγές πχ είχαν βγάλει ίδιο κινητό με διαφορετικό επεξεργαστή
Άλλο παράδειγμα κάθε φουρνιά zontes310 είχε αλλαγές με αποτέλεσμα κάτοχοι πχ zontes t310 του 2019 άλλος να έχει πρώτη έκδοση άλλος 2η και άλλος 3η στην ίδια τιμή
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ξέρω τι λέτε, δείτε από κοντά το CF οδηγήστε το και μετά μιλάτε, επειδή έχω οδηγήσει και το Versys και μάλιστα πρόσφατα θα σας πώ τις διαφορές που είδα: 1) Το CF είναι πολύ πιό γεμάτο χαμηλά 2) Ο Καβάσουλας έχει καλύτερο σαζμάν 3) Φρένα ίδια με λίγο καλύτερη αίσθηση του Καβάσουλα ΟΧΙ ΔΑΓΚΩΜΑ για να το ξεκαθαρίζουμε 3) Αναρτήσεις ίδιες βέβαια το CF είναι καινούργιο ενώ το Βέρσις ήταν μοντέλο του 17 ή 18 και είχε 30000χλμ, είναι καλύτερο το KAWASAKI? Σε σημεία μπορεί αλλά σε καμμία περίπτωση αξίζει να δώσεις τα διπλάσια χρήματα γιατί δεν θα πάρεις και την ανάλογη ποιότητα, βέβαια στην μοτοσυκλέτα παίζουν και άλλα κριτήρια, μιλάω για κάποιον που σκέφτεται ορθολογικά χωρίς να σημαίνει ότι αν κάποιος σκέφτεται διαφορετικά είναι λάθος....
Το CF το αγόραζα χθές.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι αξιοπιστία έχει μια κινεζική μοτοσικλέτα μεσαίου-μεγάλου κυβισμού.
Κάποτε έτσι λέγαμε για τα Ιαπωνέζικα...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι αξιοπιστία έχει μια κινεζική μοτοσικλέτα μεσαίου-μεγάλου κυβισμού.
πιστεύω η προσοχή που δίνουν θα είναι και ανάλογη των κυβικών Γιάννη(αν και δεν είναι ο κανόνας)...
Γουρούνες πάντως όσες έχω δει να χρήζουν επισκευής,αστα-κλάφτα σε όλα τα σημεία. Φινίρισμα,ευκολία έυρεσης ανταλλ/κών,αντοχή υλικών κτλ
Στρητ μεσαλιου μεγάλου κυβισμού από γνωστό κατασκευαστή (zontes,cf.. ) ναι από μένα,αφού η τεχνογνωσία τους΄είναι σημαντική πλέον.
Ποτέ όμως γουρούνα ή εντουράκι σε αυτή τη φάση chinese...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κάποτε έτσι λέγαμε για τα Ιαπωνέζικα...
ναι ,αλλά κατευθείαν φτιάχναν το κορυφαίο και το πληρώναμε.
τώρα θέλουμε κορυφαία ποιότητα μες τα μισά λεφτά,δε φταίνε και οι Κινέζοι αν μας πλασάρουν μέτρια ποιότητα μετά...
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κάποτε έτσι λέγαμε για τα Ιαπωνέζικα...
Η σουζουκι μετράει πάνω από 100 χρόνια ζωής. Η Χοντα κοντεύει τα 75 και η Γιαμαχα περίπου 65.

Μετά από 20 χρόνια θα έχουμε ένδειξη. χαχαχαχα
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
πιστεύω η προσοχή που δίνουν θα είναι και ανάλογη των κυβικών Γιάννη(αν και δεν είναι ο κανόνας)...
Γουρούνες πάντως όσες έχω δει να χρήζουν επισκευής,αστα-κλάφτα σε όλα τα σημεία. Φινίρισμα,ευκολία έυρεσης ανταλλ/κών,αντοχή υλικών κτλ
Στρητ μεσαλιου μεγάλου κυβισμού από γνωστό κατασκευαστή (zontes,cf.. ) ναι από μένα,αφού η τεχνογνωσία τους΄είναι σημαντική πλέον.
Ποτέ όμως γουρούνα ή εντουράκι σε αυτή τη φάση chinese...
Δεν θα επέλεγα Κινεζική μηχανή να κάνω τον γύρο της Ιταλίας πχ.
Μην πω πιο μακρύ ταξίδι.
ναι ,αλλά κατευθείαν φτιάχναν το κορυφαίο και το πληρώναμε.
τώρα θέλουμε κορυφαία ποιότητα μες τα μισά λεφτά,δε φταίνε και οι Κινέζοι αν μας πλασάρουν μέτρια ποιότητα μετά...
Αυτό ακριβώς, ΣΥΜΦΩΝΩ, όταν θέλει κάποιος να πάρει 700+ κυβικά μηχανή με 5 χιλιάδες ευρώ ας πάρει μια κινεζική και θα είναι απόλυτα ευχαριστημένος.
 
Top Bottom