Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σορρυ βρε παιδιά..17 000χλμ δηλ είναι τεστ αξιοπιστιας; άσε που προσωπικά δεν πιστεύω τα περιοδικά...
πήρα μηχανάκι 24ετων που θεωρείτε κ ζημιάρικα με τα μισά λεφτά που έχει το CF..... άλλαξα λάδια φίλτρο φίλτρο αερος κ μια τσιμουχα... Έχω κάνει 7500χλμ, λάστιχα τακάκια έχουν αλλά τόσα... Δισκοπλακες μια χαρά.
Και θα κρατήσει περισσότερο απ το καινουριο CF.. γιατί σαν κατασκευή είναι η μέρα με τη νυχτα.

Αυτό που λένε πολλοί.. Πήρα μτχ και με γ*******σε.. Γιατί σε μένα δεν έτυχε ποτέ;... Ψέμματα 1 φορά... Σε καμία 15αρια μοτο..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
3500 για κινέζικο μτχ..??
Εσύ δηλ. Θα τα δίνες?
Έχω έναν τύπο, ψήνει το παπί μου. Βρε δεν πουλάω του λέω. Πήγαινε πάρε καινούριο με1400-1500 ευρώ.
Σου δίνω 700 μου λέει.
Οχι
Σου δίνω 800.
Όχι
Σου δίνω μέχρι 900 τέλος.
Δεν πουλάω ρε μαν!

Άρα υπάρχει κόσμος που αγοράζει μεταχειρισμένα Κινέζικα σε καλές τιμές. Δεν είναι όλοι boomer με κολλήματα Ιαπωνικών/Ευρωπαϊκών, αλλά ζούνε στο σήμερα και κρίνουν με το τι βλέπουν, όχι με τις εντυπώσεις τους από την δεκαετία του '90.

και μην ξεχνάς πως το CF σήμερα κάνει 4900. Αύριο θα κάνει και πάλι 6000 που σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάλι τίμια τιμή είναι. Τα 3500 νομίζω θα είναι και λίγα για μοτο 3 ετίας.

Επίσης επειδή οι μάρκες χτίζονται με τα χρόνια ή και χαλάνε με τα χρόνια, όσο αφορά την μεταπωλητική αξία δεν ξέρεις τι θα συμβεί σε 3 χρόνια.
Αν η μάρκα πάει καλά το ίδιο μεταχειρισμένο θα κρατήσει αξία. Αν δεν πάει καλά θα γκρεμιστεί η αξία του και δεν θα το παίρνει κανείς ακόμη και για ψίχουλα.
Και αυτό θα συμβεί άσχετα με την πραγματική αξία του ίδιου μοντέλου. Λόγο καταξίωσης ή απαξίωσης της μάρκας σε σύνολο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω έναν τύπο, ψήνει το παπί μου. Βρε δεν πουλάω του λέω. Πήγαινε πάρε καινούριο με1400-1500 ευρώ.
Σου δίνω 700 μου λέει.
Οχι
Σου δίνω 800.
Όχι
Σου δίνω μέχρι 900 τέλος.
Δεν πουλάω ρε μαν!

Άρα υπάρχει κόσμος που αγοράζει μεταχειρισμένα Κινέζικα σε καλές τιμές. Δεν είναι όλοι boomer με κολλήματα Ιαπωνικών/Ευρωπαϊκών, αλλά ζούνε στο σήμερα και κρίνουν με το τι βλέπουν, όχι με τις εντυπώσεις τους από την δεκαετία του '90.

και μην ξεχνάς πως το CF σήμερα κάνει 4900. Αύριο θα κάνει και πάλι 6000 που σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάλι τίμια τιμή είναι. Τα 3500 νομίζω θα είναι και λίγα για μοτο 3 ετίας.

Επίσης επειδή οι μάρκες χτίζονται με τα χρόνια ή και χαλάνε με τα χρόνια, όσο αφορά την μεταπωλητική αξία δεν ξέρεις τι θα συμβεί σε 3 χρόνια.
Αν η μάρκα πάει καλά το ίδιο μεταχειρισμένο θα κρατήσει αξία. Αν δεν πάει καλά θα γκρεμιστεί η αξία του και δεν θα το παίρνει κανείς ακόμη και για ψίχουλα.
Και αυτό θα συμβεί άσχετα με την πραγματική αξία του ίδιου μοντέλου. Λόγο καταξίωσης ή απαξίωσης της μάρκας σε σύνολο.
Ε είναι σαν το εμβολιο του κοβιντ... Περίμενε να δεις τι ψάρια θα πιάσει.. Και πάρτο σε μερικά χρόνια..
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Με τις τιμολογιακές πολιτικές Ευρωπαίων & Ιαπώνων σε λίγο,,οι περισσότεροι Έλληνες,
μόνο κινέζικα θα μπορούμε να αγοράσουμε... όχι ότι είναι κακά μηχανάκια τα Κινέζικα.
Για εμένα μόνο σοβαρά δίκτυα πρέπει να αποκτήσουν (που αυτή τη στιγμή θεωρώ πως έχει μόνο η Benelli)..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και 6000 για καινοθργιο μπορει να εδινα.
Το καινούριο έχει άλλη χάρη...ειναι σαν όνειρο μικρού παιδιού..τα δινεις
Όμως 3500 για μτχ κινέζικο δε νομίζω να έδινες.. Όπως δε θα παίρνες και μτχ αυτοκίνητο με αέριο.. Δεν πας γυρεύοντας για προβλήματα.
Θα έπαιρνες ένα μτχ δοκιμασμενο με 3500..εχει μπολικα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με τις τιμολογιακές πολιτικές Ευρωπαίων & Ιαπώνων σε λίγο,,οι περισσότεροι Έλληνες,
μόνο κινέζικα θα μπορούμε να αγοράσουμε... όχι ότι είναι κακά μηχανάκια τα Κινέζικα.
Για εμένα μόνο σοβαρά δίκτυα πρέπει να αποκτήσουν (που αυτή τη στιγμή θεωρώ πως έχει μόνο η Benelli)..
Οι περισσότεροι θαλεγα συμπολίτες μας δεν έχουν πάρει ποτέ καινούρια μεγάλη μηχανή. Για να δώσει τόσα λεφτά κάποιος πρέπει να τα φυσάει.. Αυτό δεν είναι τωρινό φαινόμενο..
Τώρα με τα κινέζικα, το όνειρο μπορεί να γίνει πραγματικότητα..
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.225
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.587
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Οι περισσότεροι θαλεγα συμπολίτες μας δεν έχουν πάρει ποτέ καινούρια μεγάλη μηχανή. Για να δώσει τόσα λεφτά κάποιος πρέπει να τα φυσάει.. Αυτό δεν είναι τωρινό φαινόμενο..
Είμαι ένας από αυτούς, αλλά δεν είναι γιατί δεν μπορώ οικονομικά.
Απλά επειδή ποτέ δεν παίρνω μια μηχανή με σκοπό να την κρατήσω 5 χρόνια(πολλά λέω) δεν υπάρχει λόγος να πάρω καινούργια και να χάσω το 30% της αξίας της.
Παίρνω ή μηνών ή το πολύ 1 χρόνου μηχανή που είναι ακόμα αδούλευτες και μέσα στην εγγύηση.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.659
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το καινούριο έχει άλλη χάρη...ειναι σαν όνειρο μικρού παιδιού..τα δινεις
Όμως 3500 για μτχ κινέζικο δε νομίζω να έδινες.. Όπως δε θα παίρνες και μτχ αυτοκίνητο με αέριο.. Δεν πας γυρεύοντας για προβλήματα.
Θα έπαιρνες ένα μτχ δοκιμασμενο με 3500..εχει μπολικα

Γιατι ρε Μπαμπη να μην επαιρνα?Τι σχεση εχει το υγραεριο μου τα κανει ολα λαμπογυαλο απο ενα σημειο και μετα με ενα μηχανακι και μαλιστα αρκετα απλο στην κατασκευη του?

Για να βρω κατι δοκιμασμενο οπως λες με 3500 θα πρεπει να ειναι πανω απο δεκαετιας και πανω απο 80000 χλμ.Γιατι να μην παρω ενα τριετιας με 20000 χλμ?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.195
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
To καινούργιο Daytona 500 στην Motorex σήμερα με 5800€ το μοτέρ είναι HONDA CB500X μου είπαν δεν ξέρω αν αληθεύει....Daytona-640.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάντως, αν μου επιτραπεί μια παρατήρηση.
Μέχρι στιγμής οι πιο αδιάλλακτοι για τα Κινέζικα μηχανάκια είναι κάτοχοι BMW στην παρούσα συζήτηση.

Οι υπόλοιποι είναι ή θετικοί ή πιο ανοικτοί στο να σκεφτούν μια τέτοια αγορά


Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
To καινούργιο Daytona 500 στην Motorex σήμερα με 5800€ το μοτέρ είναι HONDA CB500X μου είπαν δεν ξέρω αν αληθεύει....View attachment 24967
Κατασκευαστης μοτέρ loncin που φτιάχνει και το μοτέρ για μοντέλα της bmw
Kayaba αναρτήσεις
Nissin φρένα
Bosch abs
4 χρόνια εγγύηση
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Πάντως, αν μου επιτραπεί μια παρατήρηση.
Μέχρι στιγμής οι πιο αδιάλλακτοι για τα Κινέζικα μηχανάκια είναι κάτοχοι BMW στην παρούσα συζήτηση.

Οι υπόλοιποι είναι ή θετικοί ή πιο ανοικτοί στο να σκεφτούν μια τέτοια αγορά


Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο
Σωστος
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Το 2016 που πήρα το cb αν υπήρχε θα το σκεφτόμουν σοβαρά . Εξάλλου από το citycom είχα μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένος .
Με ένα πεντοχιλιαρο παίρνεις εργαλείο και τα ρέστα εξοπλισμό και βολταρες .

Ας το πάει 8 χιλιάρικα το cb η Honda , να δούμε πότε θα νιώσει Rolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.597
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το 2016 που πήρα το cb αν υπήρχε θα το σκεφτόμουν σοβαρά . Εξάλλου από το citycom είχα μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένος .
Με ένα πεντοχιλιαρο παίρνεις εργαλείο και τα ρέστα εξοπλισμό και βολταρες .

Ας το πάει 8 χιλιάρικα το cb η Honda , να δούμε πότε θα νιώσει Rolling
Ήδη έχει πάει .
7200 αρχική + 300το τοπκέης + 200 τα προστατευτικά κάγκελα
 
Top Bottom