Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.599
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κάτι ακόμα σημαντικό......

Επειδή η τσέπη μου σηκώνει το BMW, το κατέχω.
Αν κάποια στιγμή δεν ..........
Τότε ίσως κάνω εκπτώσεις στα θέλω μου.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σαββα ισχυει αυτό που λες αλλά παίζει Αθήνα περισσότερο.
Εγώ όταν έμενα επαρχία στο Ηράκλειο δε κατέβαζαν όχι ευρώ αλλά ούτε σεντ ενώ για δώρα δεν υπήρχε καν στο λεξιλόγιο τους.
Το ίδιο ίσχυε για Ρέθυμνο και Χανιά που είχα ρωτησει

Και Honda αλλά και Yamaha όπως διαπίστωσα αρκετές φορές.
Κοινή τακτική στην επαρχία.
Σου λέει τι θα κάνεις; Θα πηγαίνεις Αθήνα για σέρβις αν το πάρεις από εκεί; Εδώ σε έχω μάγκα μου! Από εδώ θα το πάρεις για να με έχεις τον εξουσιοδοτημένο από κοντά στην ανάγκη σου.

Δεν κατεβάζουν ευρώ. Κι από δώρο σε καινούριο άντε καμια μπαγκαζιέρα Falcon των 30 ευρώ και κανα λουκέτο δισκοφρενου των 5 ευρώ. Στα μεγάλα κέφια...έτσι;!
Στο Fazer καινούριο δεν πήρα δώρο ούτε κουκουλα μοτο. Ούτε και στο Daytona το παπί, πάλι καινούριο.

Αθηνα έχουν ζόρι. Σου λέει θα πάει στον διπλανό δήμο ή ακόμη και στο παρακάτω μαγαζί και ξεβρακώνονται.

Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός εκεί που υπάρχει, και έτσι εκεί που δεν υπάρχει.
Βεβαίως Αθήνα συμβαίνει και όπως έγραψα ακόμα και στην κεντρική αντιπροσωπεία.
Ανταγωνισμός και πολλά άλλα προς όφελός μας.
Δεν ζητώ ποτέ δώρα.
Μείωση τιμής ζητώ και originall πρόσθετα που πιθανώς να μην έχει όπως κεντρικό σταντ.
Από κει και πέρα ότι θέλω θα βάλω εγώ αυτό που θέλω.

Προσωπικά δεν τόχω σε τίποτα αν βρω καλή τιμή όπου την βρω να πάω να την πάρω και να την φέρω οδικώς σπίτι μου σύντροχοι.
Τώρα όσο αφορά το συνεργείο για σέρβις ναι δυστυχώς είναι μονόδρομος η επαρχία αλλά και εδώ προσωπικά λόγο παραξενιάς παιδιόθεν αν ήξερα καλό συνεργείο Αθήνα έπαιρνα άδεια και ερχόμουν Αθήνα.
Προσωπικά την κοροϊδία δεν την ανέχομαι με τίποτα. Είμαι ικανός να πληρώσω παραπάνω σε βενζίνες κλπ αν διαπιστώσω ότι πάνε να με δουλέψουν παρά να του τα δώσω. Και τι έγινε? Βόλτα νάναι και ότι νάναι !

Σε νησί υπάρχει σοβαρό θέμα λόγο ακτοπλοϊκών εισιτηρίων αλλά και πάλι πλην Κρήτης δύσκολα να κάνεις ΤΑ χλμ σε μκρό σχετικά νησί ούτως ώστε σε μια διετία να χρειαστείς κάποιο μεγάλο σέρβις. Παραπάνω δεν ξέρω γιατί δεν έμεινα ποτέ πάνω από δύο χρόνια επαρχία.
Κάθε δύο χρόνια και αλλού.

Βέβαια όλα είναι θέμα επιλογών του καθενός εξ ημών και υμών έτσι?

Υ.Γ. Απόστολε σχετικά πρόσφατα, προ διετίας βρήκαμε ένα καλό TRANSALP 700 στον αντιπρόσωπο της Πτολεμαΐδας . Έστειλα πρώτο μου ξάδερφο μηχανικό και την είδε, μούπε ότι είναι χαρτί και την πήρε ο φίλος μου. Άκου όμως ο εξαιρετικός αντιπρόσωπος εξήγηση στην συνομιλία. Είπε σας τη στέλνω με την μεταφορική και αν δείτε οτιδήποτε την στέλνετε πίσω και πάλι φίλοι είμαστε. Ήρθε και ήταν άριστη, το παραμικρό ψεγάδι και σε τιμή επίσης άριστη ! Συμπέρασμα : Αν ψάξεις βρίσκεις. Αν βαριέσαι..άστο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχεις εικόνα για το βάρος;μια που το είδες από κοντά;λένε ότι παίζει στα 200 κιλά πλήρης υγρών...
Ευχαριστώ
Στo motorex Πειραιά
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υ.Γ. Απόστολε σχετικά πρόσφατα, προ διετίας βρήκαμε ένα καλό TRANSALP 700 στον αντιπρόσωπο της Πτολεμαΐδας . Έστειλα πρώτο μου ξάδερφο μηχανικό και την είδε, μούπε ότι είναι χαρτί και την πήρε ο φίλος μου. Άκου όμως ο εξαιρετικός αντιπρόσωπος εξήγηση στην συνομιλία. Είπε σας τη στέλνω με την μεταφορική και αν δείτε οτιδήποτε την στέλνετε πίσω και πάλι φίλοι είμαστε. Ήρθε και ήταν άριστη, το παραμικρό ψεγάδι και σε τιμή επίσης άριστη ! Συμπέρασμα : Αν ψάξεις βρίσκεις. Αν βαριέσαι..άστο.
Εκεί πάω το Caponord. ;)
Και εκει το είχε παρκαρισμένο βιτρίνα για πώληση αυτός που το πήρα.

Αλλά εντάξει, και το Transalp 700 που λες ήταν καινούριο, κούτα σχεδόν. Το θυμάμαι. Τι να είχε; Έπαιζε εκ του ασφαλούς!Yes
Γενικά ο εν λόγω φέρνει μονο άριστα μεταχειρισμένα, και καραελεγμένα, αλλά αρκετά πιο ακριβά από τα υπόλοιπα που θα βρεις στο car.gr ή σε άλλα μαγαζιά, και μονο εγχώρια Ελληνικά μοντέλα. Παίζει σταθερά σε τιμές στα άνω πατώματα

Φαντάζομαι το διαπίστωσες και απο την τιμή του ΤΑ αλλά και την κατάσταση του.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εκεί πάω το Caponord. ;)
Και εκει το είχε παρκαρισμένο βιτρίνα για πώληση αυτός που το πήρα.

Αλλά εντάξει, και το Transalp 700 που λες ήταν καινούριο, κούτα σχεδόν. Το θυμάμαι. Τι να είχε; Έπαιζε εκ του ασφαλούς!Yes
Γενικά ο εν λόγω φέρνει μονο άριστα μεταχειρισμένα, και καραελεγμένα, αλλά αρκετά πιο ακριβά από τα υπόλοιπα που θα βρεις στο car.gr ή σε άλλα μαγαζιά, και μονο εγχώρια Ελληνικά μοντέλα. Παίζει σταθερά σε τιμές στα άνω πατώματα

Φαντάζομαι το διαπίστωσες και απο την τιμή του ΤΑ αλλά και την κατάσταση του.
Ωραίος ο αντιπρόσωπος και το μοτό άριστο λέμε ζει και βασιλεύει και τον δρόμο κυριεύει !
Είμαστε απολύτως ευχαριστημένοι !
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πάντως, αν μου επιτραπεί μια παρατήρηση.
Μέχρι στιγμής οι πιο αδιάλλακτοι για τα Κινέζικα μηχανάκια είναι κάτοχοι BMW στην παρούσα συζήτηση.

Οι υπόλοιποι είναι ή θετικοί ή πιο ανοικτοί στο να σκεφτούν μια τέτοια αγορά


Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο
4 πενφε και 12 Japan εγώ, στην εσκασα.. Και όλα κατω από 3χιλαρο αγορασμένα πλην ενος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπης ο Τριχίλιαρος!Bike
Αμα ήμουν άνετος μπορεί να χτύπαγα και γω ένα CF.. Και χεστηκα τι θα μου ξημερώσει.. Ο λόγος που δεν το κάνω είναι γιατί δε μου περισευουν
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ θα πω το εξής ,(όπως λέει και μία ψυχή εδώ μέσα) ,είμαι πολύ φτωχός για πειράματα.
Όσες φορές αγόρασα φθηνά το πλήρωσα δις.
Βέβαια θεμιτό το το τι λέτε εσείς .
Κινέζικες αγορές τέτοιων πόσων από εμένα δεν....
Ίσως το cf να το αγόραζα γιατί η τιμή είναι χώμα και αγοράζεις ένα ακόμα για ανταλλακτικά.
Το να δώσω 6plus για μότο αμφιβόλου διάρκειας λειτουργικότητας και επάρκειας ανταλλακτικών ,όχι.
Βάζω ένα χρόνο ακόμα δόσεις και παίρνω αυτό που πρέπει.
Τόσο απλα

Αμα ήμουν άνετος μπορεί να χτύπαγα και γω ένα CF.. Και χεστηκα τι θα μου ξημερώσει.. Ο λόγος που δεν το κάνω είναι γιατί δε μου περισευουν

Τελικά τα Κινέζικα είναι πελούσιους! abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.625
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τελικά τα Κινέζικα είναι πελούσιους! abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
Τα μηχανάκια που αγόρασα, τα έδωσα πάνω κατω στην ίδια τιμή.. Κάποια τα δωσα κ παραπάνω.
Όταν αγοράζεις καινούριο ξέρεις ότι θα χάσεις πολύ χρήμα στη μεταπώληση. Στην περίπτωση όμως του CF.. Ειναι πιο μεγάλο το ρισκο για χασούρα.. Με 5000 στην κατηγορία αυτή.. θα χτύπαγα vstrom μτχ..(Αν είχα γκαράζ!)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με 5000 στην κατηγορία αυτή.. θα χτύπαγα vstrom μτχ..(Αν είχα γκαράζ!)
Το καλοκαίρι που κοιτούσα σε αυτές τις τιμές, το vstrom ήταν υποψήφιο μοντέλο.
Ομως δεν μου καθόταν καθόλου καλά να δώσω 4-5κ για μοντέλο 15ετίας που στην καλύτερη περίπτωση θα είχε 60000 χλμ στο κοντέρ. Τόσο έπαιζαν τότε τα πρώτης γενιάς με ABS.
Κλασμένες αναρτήσεις για επιδιόρθωση ή αλλαγή. Λάστιχα για άλλαγμα, αλυσίδες και γρανάζια στα τελευταία τους, ήταν ο κανόνας σε όσα είδα. Αρα 4-5κ + 500-1000 ευρώ για αναλώσιμα.

Οχι. Πολλά λεφτά για μοντέλο 12ετίας-15ετίας

Οταν με 5κ παίρνω κούτα, στα ίδια κυβικά και με γνωστά και δοκιμασμένα περιφερειακά, θα το προτιμήσω. Δεν τίθεται καν θέμα για εμένα.

Και σαν μεταχειρισμένο πολύ ευκολότερα θα έπαιρνα ένα CF650 τριετίας στα 3500 ευρώ, παρά ένα F650 του 2003 που το κοντέρ του γύρισε ήδη μια φορά στα 99999 χλμ ή ενα Transalp 650 ίδιας χρονολογίας. Κι ας ήταν τα καλύτερα μηχανάκια στην εποχή τους.
Η φθορά του χρόνου, των στοιχείων της φύσης και των χλμ είναι αμείλικτη.
Κι όσο αυξάνονται τα χρόνια στον δρόμο, αυξάνονται και οι μικροπτώσεις ή οι πιο σοβαρές πτώσεις μιας μοτο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα μηχανάκια που αγόρασα, τα έδωσα πάνω κατω στην ίδια τιμή.. Κάποια τα δωσα κ παραπάνω.
Όταν αγοράζεις καινούριο ξέρεις ότι θα χάσεις πολύ χρήμα στη μεταπώληση. Στην περίπτωση όμως του CF.. Ειναι πιο μεγάλο το ρισκο για χασούρα.. Με 5000 στην κατηγορία αυτή.. θα χτύπαγα vstrom μτχ..(Αν είχα γκαράζ!)
Εσύ δεν παίρνεις μηχανή , εσύ παίρνεις μέσο μετακίνησης χάνεις όλη τη σύγχρονη τεχνολογία ρε φίλε, σαν μία χρονομηχανή Καβάλας μηχανάκια του Γαρδέλη, την καλύτερη προσέγγιση την έκανε ο Αποστόλης για μένα, βέβαια περί ορέξεως.....
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Επειδη η μηχανη ειναι συναισθημα κ οχι ανάγκη, νομιζω όλοι μας θέλουμε να καβαλαμε κατι με μια ιστορία απο πίσω ή έστω να εχει αυτο το κάτι που θα διαφέρει απο τα αλλα..
Δεν ειναι τυχαίο οντως λοιπον οτι οι περισσότεροι bmwδακηδες ειναι αρνητικοί στο να παρουν Κινεζικο..
Κ εγω εχω ενα 1100gs αλλα εχω κ μια busa..
Μερα με την νυχτα δηλ..
Αγαπαω κ τα δυο γιατι στον τομεα τους το καθενα ειναι ξεχωριστο..
Κινεζικο δεν με τραβαει ακομα κατι για να το παρω..
Σαν φιλοσοφια γενικά ειμαι της αγοράς μτχμενης κ οχι καινούργιας, λογω οικονομικης στενότητας..
Δηλ αφού δε μπορώ να παρω Tracer 900 κουτα 11000ευρω, θα το παρω μτχμενο με 7500ευρω και δεν θα συμβιβαστω με κουτα tracer 700 πχ..
Γι αυτό δεν κοιτάω Κινα, ακομα...
Καπως πηγε να με ριξει το kymco agility 300 noodooe στα 4000ευρω..
Αλλα κ παλι προτιμησα ενα pcx 125 γιατί σκέφτηκα την μεταπωληση κ την χασούρα που θα εχω αν θελήσω να δωσω το kymco..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το καλοκαίρι που κοιτούσα σε αυτές τις τιμές, το vstrom ήταν υποψήφιο μοντέλο.
Ομως δεν μου καθόταν καθόλου καλά να δώσω 4-5κ για μοντέλο 15ετίας που στην καλύτερη περίπτωση θα είχε 60000 χλμ στο κοντέρ. Τόσο έπαιζαν τότε τα πρώτης γενιάς με ABS.
Κλασμένες αναρτήσεις για επιδιόρθωση ή αλλαγή. Λάστιχα για άλλαγμα, αλυσίδες και γρανάζια στα τελευταία τους, ήταν ο κανόνας σε όσα είδα. Αρα 4-5κ + 500-1000 ευρώ για αναλώσιμα.

Οχι. Πολλά λεφτά για μοντέλο 12ετίας-15ετίας

Οταν με 5κ παίρνω κούτα, στα ίδια κυβικά και με γνωστά και δοκιμασμένα περιφερειακά, θα το προτιμήσω. Δεν τίθεται καν θέμα για εμένα.

Και σαν μεταχειρισμένο πολύ ευκολότερα θα έπαιρνα ένα CF650 τριετίας στα 3500 ευρώ, παρά ένα F650 του 2003 που το κοντέρ του γύρισε ήδη μια φορά στα 99999 χλμ ή ενα Transalp 650 ίδιας χρονολογίας. Κι ας ήταν τα καλύτερα μηχανάκια στην εποχή τους.
Η φθορά του χρόνου, των στοιχείων της φύσης και των χλμ είναι αμείλικτη.
Κι όσο αυξάνονται τα χρόνια στον δρόμο, αυξάνονται και οι μικροπτώσεις ή οι πιο σοβαρές πτώσεις μιας μοτο
Δίκιο εχεις.. Οι μηχανές αυτές είναι εργάτες... Συνήθως τα χουν τα χλμ τους και τις καβαλουσαν πολλοί άσχετοι τις έχουν ταλαιπωρήσει κ οδηγικα..
Οπότε ναι στέκει το κινέζικο..
Υπάρχουν όμως και άλλες περιπτώσεις.. Συνήθως μεγάλες μηχανές από μερακλήδες.. Που ειναι σε άψογη κατάσταση, απεφτες, σε τιμές χώμα..
έχω μια αρχή.. Ο πωλητής πρέπει ναναι οποσδήποτε από 65 και πάνω, όχι όμως κοτσονατος στυλ Απάτσι.. Λιγο ερείπιο, να κουτσαινει, να ασθμαίνει, που δίνει τη μηχανή γιατί δεν μπορεί να καβαλάει λόγω προβλημάτων υγείας..
Όλες οι μεγάλες μηχανές που πήρα ήταν τετοιες περιπτωσεις, και ήταν αψογες

Αμα όμως θες μτχ busa.. Ε πας γυρευοντας....


..
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δίκιο εχεις.. Οι μηχανές αυτές είναι εργάτες... Συνήθως τα χουν τα χλμ τους και τις καβαλουσαν πολλοί άσχετοι τις έχουν ταλαιπωρήσει κ οδηγικα..
Οπότε ναι στέκει το κινέζικο..
Υπάρχουν όμως και άλλες περιπτώσεις.. Συνήθως μεγάλες μηχανές από μερακλήδες.. Που ειναι σε άψογη κατάσταση, απεφτες, σε τιμές χώμα..
έχω μια αρχή.. Ο πωλητής πρέπει ναναι οποσδήποτε από 65 και πάνω, όχι όμως κοτσονατος στυλ Απάτσι.. Λιγο ερείπιο, να κουτσαινει, να ασθμαίνει, που δίνει τη μηχανή γιατί δεν μπορεί να καβαλάει λόγω προβλημάτων υγείας..
Όλες οι μεγάλες μηχανές που πήρα ήταν τετοιες περιπτωσεις, και ήταν αψογες

Αμα όμως θες μτχ busa.. Ε πας γυρευοντας....


..
Ρε Μπαμπη αυτα δεν ειναι κριτηρια γι αγορα μηχανης!!!ειναι κριτηρια κληρονομιας!!!!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εσύ δεν παίρνεις μηχανή , εσύ παίρνεις μέσο μετακίνησης χάνεις όλη τη σύγχρονη τεχνολογία ρε φίλε, σαν μία χρονομηχανή Καβάλας μηχανάκια του Γαρδέλη, την καλύτερη προσέγγιση την έκανε ο Αποστόλης για μένα, βέβαια περί ορέξεως.....
Δεν είναι ρε Μάνο μεταφορικά μέσα οι πιο αργες μοτο.. .. Και μόνο οι γρηγορες μηχανές..
Τοτε θα χαμε όλοι busa και r1!

Το μηχανάκι πρέπει να σε φτιάχνει..
Με άλλα πράγματα τη βρίσκει ο καθενας..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε Μπαμπη αυτα δεν ειναι κριτηρια γι αγορα μηχανης!!!ειναι κριτηρια κληρονομιας!!!!!!
Καλή περίπτωση είναι από μακαρίτη που την πουλάει η γυναίκα του
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ρε Μπαμπη αυτα δεν ειναι κριτηρια γι αγορα μηχανης!!!ειναι κριτηρια κληρονομιας!!!!!!
Ο Μπάμπης να ξέρετε είναι βαλτος από εχθρικό φόρουμ να μας καταστρέψει, μεγάλο τρολ!
Άκου άνω τον 65 σαν τον @apache (που είναι δεν είναι 47)...


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom