Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.195
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πάντως, αν μου επιτραπεί μια παρατήρηση.
Μέχρι στιγμής οι πιο αδιάλλακτοι για τα Κινέζικα μηχανάκια είναι κάτοχοι BMW στην παρούσα συζήτηση.

Οι υπόλοιποι είναι ή θετικοί ή πιο ανοικτοί στο να σκεφτούν μια τέτοια αγορά


Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο
Για κοίτα στο 3:40 στο αποπάνω βίντεο που φτιάχνονται πολλά Πενφέ...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν παίζουν οι Κινέζοι λέμεεεεε...

όχι λέει ο Μπάμπης ο σουγιάς σε κινέζικο, όπως και οι περισσότεροι βοσκοί αγελάδας.
Αλλά στο βίντεο της loncin, η εργάτρια συναρμολογεί κινητήρα με σήμα την προπ...λα.....

Devil
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.660
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με τις τιμολογιακές πολιτικές Ευρωπαίων & Ιαπώνων σε λίγο,,οι περισσότεροι Έλληνες,
μόνο κινέζικα θα μπορούμε να αγοράσουμε... όχι ότι είναι κακά μηχανάκια τα Κινέζικα.
Για εμένα μόνο σοβαρά δίκτυα πρέπει να αποκτήσουν (που αυτή τη στιγμή θεωρώ πως έχει μόνο η Benelli)..

Γιατι οι Ευρωπαιοι μετα τον κορονοιο πως νομιζεις οτι θα ειναι?Ασε που οι Ευρωπαιοι σκεφτονται πολυ πιο σοβαρα απο εμας σε θεματα που εχουν να κανουν με την τσεπη τους,δεν τους πιανεις Κωτσους ευκολα.Το bandit πουλαγε σαν τρελο στην Γερμανια.

Οσο για τα δικτυα ,εκει ειναι που πονανε.Αν καταφερουν να κερδισουν σε αυτον τον τομεα την εμπιστοσυνη μας θα παρουν μεγαλο μεριδιο.

Πάντως, αν μου επιτραπεί μια παρατήρηση.
Μέχρι στιγμής οι πιο αδιάλλακτοι για τα Κινέζικα μηχανάκια είναι κάτοχοι BMW στην παρούσα συζήτηση.

Οι υπόλοιποι είναι ή θετικοί ή πιο ανοικτοί στο να σκεφτούν μια τέτοια αγορά


Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο

Κακως το συνδεεις με μαρκα κατα την αποψη μου.Υπαρχει μια κατηγορια που θελει κατι επωνυμο χωρις να τον απασχολει η τιμη και αλλη μια που θελει κατι πρακτικο και σχετικα οικονομικο.Ο Κατεμας που εχει σκασει πανω απο 20 η ο αλλος που εδωσε αλλα τοσα για το multi θα κοιταξει κατα την Κινα?
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Ήδη έχει πάει .
7200 αρχική + 300το τοπκέης + 200 τα προστατευτικά κάγκελα
Αλήθεια; Εγώ το πήρα 6500 και δώρο κάγκελα, τοπκεης και συναγερμό meta
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.195
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γιατι οι Ευρωπαιοι μετα τον κορονοιο πως νομιζεις οτι θα ειναι?Ασε που οι Ευρωπαιοι σκεφτονται πολυ πιο σοβαρα απο εμας σε θεματα που εχουν να κανουν με την τσεπη τους,δεν τους πιανεις Κωτσους ευκολα.Το bandit πουλαγε σαν τρελο στην Γερμανια.

Οσο για τα δικτυα ,εκει ειναι που πονανε.Αν καταφερουν να κερδισουν σε αυτον τον τομεα την εμπιστοσυνη μας θα παρουν μεγαλο μεριδιο.



Κακως το συνδεεις με μαρκα κατα την αποψη μου.Υπαρχει μια κατηγορια που θελει κατι επωνυμο χωρις να τον απασχολει η τιμη και αλλη μια που θελει κατι πρακτικο και σχετικα οικονομικο.Ο Κατεμας που εχει σκασει πανω απο 20 η ο αλλος που εδωσε αλλα τοσα για το multi θα κοιταξει κατα την Κινα?
O Kατεμάς θα κοιτάξει πιό δυτικά κατά Ινδία οDukos κοιτάει Κίνα χρόνια τώρα...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ήδη έχει πάει .
7200 αρχική + 300το τοπκέης + 200 τα προστατευτικά κάγκελα
Γιάννη δεν τα παίρνεις τόσο και το λέω μετά γνώσεως λόγου μετά την αγορά τόσων Χόντα.
Αυτές είναι τιμές καταλόγου που πέφτουν πολύ κάτω.
Ακόμα και στην ίδια την κεντρική αντιπροσωπεία μούχανε κάνει καλύτερη τιμή από αυτήν του καταλόγου σε αντίθεση με άλλους που δεν κόβουν τίποτα. Τι πολιτική είναι αυτή μη με ρωτήσετε γιατί δεν ξέρω να σας πω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κακως το συνδεεις με μαρκα κατα την αποψη μου.Υπαρχει μια κατηγορια που θελει κατι επωνυμο χωρις να τον απασχολει η τιμη και αλλη μια που θελει κατι πρακτικο και σχετικα οικονομικο.Ο Κατεμας που εχει σκασει πανω απο 20 η ο αλλος που εδωσε αλλα τοσα για το multi θα κοιταξει κατα την Κινα?

Στις στατιστικές παρατηρήσεις δεν υπάρχει καλώς και κακώς. Γράψαμε 20-30 άνθρωποι σε αυτό το νήμα, και από αυτούς που έχουν BMW και συμμετείχαν στο παρόν νήμα έγραψαν όλοι ή η συντριπτική πλειοψηφία πως δεν θα αγόραζαν. Είναι μια πραγματικότητα αυτό. Δεν είναι καν άποψη.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Καλά, το ΟΧΙ είναι 4 ψήφοι και μάλλον bmw δάκηδες είναι 2 ή 3.Δεν το λες και στατιστικό δείγμα αυτό.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν παίρνω καν υπόψιν την ψηφοφορία, μιας και δεν ξέρω ποιος ψήφισε τι. Αποφεύγω παρακινδυνευμένες ερμηνείες πραγμάτων που δεν μπορώ να ξέρω.

Γράψατε 6 άνθρωποι με BMW νομίζω εδώ. Μόνο ο @grigoris gs έγραψε μια θετική άποψη για τα Κινέζικα, ενώ βασικά οι υπόλοιποι έχετε πάρει εργολαβία τις αρνητικές κριτικές. Μάλιστα θα έλεγα πως με εξαίρεση τον @stelios62 που έχει Ducati και φαίνεται και αυτός αρνητικός είστε οι κύριοι εκφραστές της αρνητικής άποψης για τα Κινέζικα. Και για αυτόν τον λόγο μπορεσα και έκανα αυτή την παρατήρηση. Παρατηρείς κάτι όταν φαίνεται έντονα σε σχέση με κάτι άλλο, όταν ξεχωρίζει, και σε αυτή την περίπτωση φαίνεται πως οι κατοχοι BMW κατα μαζική πλειοψηφία συμμετοχής στο παρόν νήμα, δεν θέλουν Κινέζικα.

Στατιστικολόγος δεν είμαι. Οτι βλέπω, λέω.


και δεν είναι και κακό. Ετσι;
Ούτε λάθος είστε, ούτε σωστοί είστε. Είναι η άποψη σας. Απλά είναι αξιοπρόσεκτο πως είναι μια σχεδόν καθολικά ομόφωνη άποψη μεταξύ των κατόχων BMW, (ξαναλέω, στο παρόν νήμα).
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν παίρνω καν υπόψιν την ψηφοφορία, μιας και δεν ξέρω ποιος ψήφισε τι. Αποφεύγω παρακινδυνευμένες ερμηνείες πραγμάτων που δεν μπορώ να ξέρω.

Γράψατε 6 άνθρωποι με BMW νομίζω εδώ. Μόνο ο @grigoris gs έγραψε μια θετική άποψη για τα Κινέζικα, ενώ βασικά οι υπόλοιποι έχετε πάρει εργολαβία τις αρνητικές κριτικές. Μάλιστα θα έλεγα πως με εξαίρεση τον @stelios62 που έχει Ducati και φαίνεται και αυτός αρνητικός είστε οι κύριοι εκφραστές της αρνητικής άποψης για τα Κινέζικα. Και για αυτόν τον λόγο μπορεσα και έκανα αυτή την παρατήρηση. Παρατηρείς κάτι όταν φαίνεται έντονα σε σχέση με κάτι άλλο, όταν ξεχωρίζει, και σε αυτή την περίπτωση φαίνεται πως οι κατοχοι BMW κατα μαζική πλειοψηφία συμμετοχής στο παρόν νήμα, δεν θέλουν Κινέζικα.

Στατιστικολόγος δεν είμαι. Οτι βλέπω, λέω.


και δεν είναι και κακό. Ετσι;
Ούτε λάθος είστε, ούτε σωστοί είστε. Είναι η άποψη σας. Απλά είναι αξιοπρόσεκτο πως είναι μια σχεδόν καθολικά ομόφωνη άποψη μεταξύ των κατόχων BMW, (ξαναλέω, στο παρόν νήμα).
Διακρίνω μια ελαφρά μομφή?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.403
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για κοίτα στο 3:40 στο αποπάνω βίντεο που φτιάχνονται πολλά Πενφέ...

.... μακαρι και ολη την υπολοιπη βαρια βιομηχανια τους να την μετακομισουν στην Κινα , αφενος για να γινουν πιο αξιοπιστα τα προιοντα τους οταν θα τα πουλανε Ευρωπη αλλα και αφετερου να δω μετα τον γερμανο εργατη να σπερνει .... στο χωραφι του ντοματες ....! abcde
 

nassos

new member
Δημοσιεύσεις
45
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νάσος
To καινούργιο Daytona 500 στην Motorex σήμερα με 5800€ το μοτέρ είναι HONDA CB500X μου είπαν δεν ξέρω αν αληθεύει....View attachment 24967
Έχεις εικόνα για το βάρος;μια που το είδες από κοντά;λένε ότι παίζει στα 200 κιλά πλήρης υγρών...
Ευχαριστώ
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.660
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η Daytona θα διαγράψει καλή πορεία.
Η αντιπροσωπεία αν και μικρή σε χρηματική δυναμική σε σχέση με τις μεγάλες είναι πολύ απλωμένη πανελλαδικά και προσπαθούν στο μέτρο του δυνατού να τρέξουν γρήγορα λύσεις σε όποιο πρόβλημα βγει.
5800 ειναι πολύ τίμια κοστολόγηση. 350άρι-400άρι σκουτερ taiwan παίρνεις με αυτά τα λεφτά
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Γιάννη δεν τα παίρνεις τόσο και το λέω μετά γνώσεως λόγου μετά την αγορά τόσων Χόντα.
Αυτές είναι τιμές καταλόγου που πέφτουν πολύ κάτω.
Ακόμα και στην ίδια την κεντρική αντιπροσωπεία μούχανε κάνει καλύτερη τιμή από αυτήν του καταλόγου σε αντίθεση με άλλους που δεν κόβουν τίποτα. Τι πολιτική είναι αυτή μη με ρωτήσετε γιατί δεν ξέρω να σας πω.
Σαββα ισχυει αυτό που λες αλλά παίζει Αθήνα περισσότερο.
Εγώ όταν έμενα επαρχία στο Ηράκλειο δε κατέβαζαν όχι ευρώ αλλά ούτε σεντ ενώ για δώρα δεν υπήρχε καν στο λεξιλόγιο τους.
Το ίδιο ίσχυε για Ρέθυμνο και Χανιά που είχα ρωτησει
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σαββα ισχυει αυτό που λες αλλά παίζει Αθήνα περισσότερο.
Εγώ όταν έμενα επαρχία στο Ηράκλειο δε κατέβαζαν όχι ευρώ αλλά ούτε σεντ ενώ για δώρα δεν υπήρχε καν στο λεξιλόγιο τους.
Το ίδιο ίσχυε για Ρέθυμνο και Χανιά που είχα ρωτησει
Και Honda αλλά και Yamaha όπως διαπίστωσα αρκετές φορές.
Κοινή τακτική στην επαρχία.
Σου λέει τι θα κάνεις; Θα πηγαίνεις Αθήνα για σέρβις αν το πάρεις από εκεί; Εδώ σε έχω μάγκα μου! Από εδώ θα το πάρεις για να με έχεις τον εξουσιοδοτημένο από κοντά στην ανάγκη σου.

Δεν κατεβάζουν ευρώ. Κι από δώρο σε καινούριο άντε καμια μπαγκαζιέρα Falcon των 30 ευρώ και κανα λουκέτο δισκοφρενου των 5 ευρώ. Στα μεγάλα κέφια...έτσι;!
Στο Fazer καινούριο δεν πήρα δώρο ούτε κουκουλα μοτο. Ούτε και στο Daytona το παπί, πάλι καινούριο.

Αθηνα έχουν ζόρι. Σου λέει θα πάει στον διπλανό δήμο ή ακόμη και στο παρακάτω μαγαζί και ξεβρακώνονται.

Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός εκεί που υπάρχει, και έτσι εκεί που δεν υπάρχει.
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Και Honda αλλά και Yamaha όπως διαπίστωσα αρκετές φορές.
Κοινή τακτική στην επαρχία.
Σου λέει τι θα κάνεις; Θα πηγαίνεις Αθήνα για σέρβις αν το πάρεις από εκεί; Εδώ σε έχω μάγκα μου! Από εδώ θα το πάρεις για να με έχεις τον εξουσιοδοτημένο από κοντά στην ανάγκη σου.

Δεν κατεβάζουν ευρώ. Κι από δώρο σε καινούριο άντε καμια μπαγκαζιέρα Falcon των 30 ευρώ και κανα λουκέτο δισκοφρενου των 5 ευρώ. Στα μεγάλα κέφια...έτσι;!
Στο Fazer καινούριο δεν πήρα δώρο ούτε κουκουλα μοτο. Ούτε και στο Daytona το παπί, πάλι καινούριο.

Αθηνα έχουν ζόρι. Σου λέει θα πάει στον διπλανό δήμο ή ακόμη και στο παρακάτω μαγαζί και ξεβρακώνονται.

Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός εκεί που υπάρχει, και έτσι εκεί που δεν υπάρχει.
Αυτά ακριβώς που γράφεις συμβαίνουν στην επαρχία και καλύτερα δε μπορούσα να το γραψω
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.403
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.......................................................................
Γράψατε 6 άνθρωποι με BMW νομίζω εδώ. Μόνο ο @grigoris gs έγραψε μια θετική άποψη για τα Κινέζικα, ενώ βασικά οι υπόλοιποι έχετε πάρει εργολαβία τις αρνητικές κριτικές. Μάλιστα θα έλεγα πως με εξαίρεση τον @stelios62 που έχει Ducati και φαίνεται και αυτός αρνητικός
...................................................................................................
Στατιστικολόγος δεν είμαι. Οτι βλέπω, λέω.
...........................................................................................................
και δεν είναι και κακό. Ετσι;
Ούτε λάθος είστε, ούτε σωστοί είστε. Είναι η άποψη σας. Απλά είναι αξιοπρόσεκτο πως είναι μια σχεδόν καθολικά ομόφωνη άποψη μεταξύ των κατόχων BMW, (ξαναλέω, στο παρόν νήμα).

Νομιζω οτι συγκρινεις ανομοια πραγματα.
Να ξεκαθαρισουμε οτι μιλαμε για ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ειδος πολυτελειας βεβαια αλλα ειναι και κατι που μερικοι ιδιοκτητες, πολυ ή λιγο ή για οσο διαστημα την εχουν , δενονται ακομα και ψυχικα ισως μαζι της.
Για μενα ομως οτι brand name δεν περναει απο την ΠΙΣΤΑ ή δεν εχει ιστορια και δαφνες πισω του δεν με τραβαει να το κοιταξω διοτι δεν κρυβει καμμια τεχνογνωσια ή το παθος του κατασκευαστη του δηλαδη ...... απλως ειναι η απομιμηση της απομιμησεως και καποτε βεβαια θα γινει τελεια απομιμηση με τις ευλογιες βεβαια των ..... μετοχων των πρωτοιδρυθεντων εργοστασιων.:cool:
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.587
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Επειδή είμαι ένας από τους προπέλες με τα αρνητικά σχόλια για τα κινεζικά, να πω ότι οι Κινέζοι δεν με έχουν πείσει στις μοτοσικλέτες.
Ας το κάνουν υπάρχοντας στην αγορά με τα προϊόντα τους τουλάχιστον 20 χρόνια και μετά ( αν ζω) το ξανασυζητάω.
Μέχρι τότε, ρίχνω κόκκινη κάρτα, για να είμαι και στο πνεύμα των ημερών με τα κόκκινα στολίδια !!

Αναφέρομαι στα κινεζικά μηχανάκια και όχι στην Κίνα και όσα παράγει-εξάγει!

Προς το παρόν καβαλάω προπέλα. Τώρα αύριο μεθαύριο δεν ξέρω τι θα έχω, αλλά σίγουρα όχι Κινεζικό.
 
Top Bottom