Θα αγοράζατε Κινεζική μοτοσυκλέτα;

Θα αγοράζατε;

  • Ναι,αν έκανε 5000 και είχε υποστηριξη

  • Ναι γενικά κι ας έφτανε τα 6plus χιλιάρικα

  • Όχι ,δεν θα αγοραζα


Results are only viewable after voting.

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Διαβάζοντας τι απαντήσεις επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά ότι υπάρχει αγοραστικό κοινό για τα πάντα
καινούργια - μεταχειρισμένα, ευρωπαϊκά - γιαπωνέζικα - κινέζικα, κτλ
αυτή είναι η ομορφιά της αγοράς, αλλιώς θα υπήρχε ένα μοντέλο και θα το παίρναμε όλοι

προσωπικά η αγορά του Voge 500DS με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο και χαίρομαι την κάθε στιγμή που περνάω πάνω του
το ότι προέρχεται από τα βάθη της Ανατολής δεν με επηρέασε από την στιγμή που το είδα και έκανα test ride. Είναι το κλικ που είπε και ο Απόστολος και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ούτε τα +500€ του ΚΤΜ ούτε τα +1500€ του CB500X μου ήταν πρόβλημα,
αυτό μου άρεσε αυτό πήρα
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κ εγω για Enfield θα πήγαινα μιας κ ειναι η μονη που κανει κατι διαφορετικό απο τους άλλους και ας έχει καποια μικροπροβληματα..
Κ τα Brixton μου αρεσουν τα 250αρια scrambler ...
τα enfield μέχρι πριν 5-10 χρόνια είχαν λόγω παραγωγής (στο χέρι σχεδόν) στην Ινδία σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας,γιατί εξαρτιόταν από τον εκάστοτε εργάτη αν είχε μεράκι εκείνη τη μέρα. Θυμάστε τα ιταλικά και τα αγγλικά οχήματα παλιότερα.Αν ο υπάλληλος τη Δευτέρα ήταν από μεθύσι ή έιχε μαλώσει με την κυρά/βαριόταν ,αγόραζες ένα ακόμη lemon...Mε το himalayan βλέπω μεγάλη διαφορά να έγινε στην επίβλεψη της γραμμής παραγωγής/τήρηση iso...
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.226
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
τα enfield μέχρι πριν 5-10 χρόνια είχαν λόγω παραγωγής (στο χέρι σχεδόν) στην Ινδία σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας,γιατί εξαρτιόταν από τον εκάστοτε εργάτη αν είχε μεράκι εκείνη τη μέρα. Θυμάστε τα ιταλικά και τα αγγλικά οχήματα παλιότερα.Αν ο υπάλληλος τη Δευτέρα ήταν από μεθύσι ή έιχε μαλώσει με την κυρά/βαριόταν ,αγόραζες ένα ακόμη lemon...Mε το himalayan βλέπω μεγάλη διαφορά να έγινε στην επίβλεψη της γραμμής παραγωγής/τήρηση iso...
είναι περίπου όπως τα λες.
Η μεγάλη αλλαγή έγινε με το classic 500 που μαζί με τον ψεκασμό ξεκίνησε και "σύγχρονη" γραμμή παραγωγής ..
και με την πάροδο των ετών βελτιώθηκαν στον ποιοτικό έλεγχο ...
Το Himalayan και τα δικύλινδρα 650 έιναι ακόμα πιο μπροστά ώς προς τον σχεδιασμό την παραγωγή και τον ποιοτικό έλεγχο ...
Τα "χειροποίητα" enfileld τελείωσαν το 2009 ...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο Μπάμπης να ξέρετε είναι βαλτος από εχθρικό φόρουμ να μας καταστρέψει, μεγάλο τρολ!
Άκου άνω τον 65 σαν τον @apache (που είναι δεν είναι 47)...


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μεγάλο λαμόγιο, άκου 65 που να στραβοκαταπιεί την μπανάνα του....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γιατι η Μπεμπε ειναι μια κατηγορια απο μονη της και οι περισσοτεροι πελατες της εχουν συγκεκριμενη καταναλωτικη συμπεριφορα.
Ο απατσις που καθε λιγο παιρνει καινουριο τρεισερ και εχει χασει ενα σκασμο λεφτα σε τι κατηγορια μπαινει? abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.226
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Για μένα το θέμα αν θα αγόραζα Κινέζο η Ινδό έχει τελειώσει, έχω πάρει και τους δύο ...

να θέσω λίγο τα πράγματα διαφορετικά
αντί να βάλουμε όλους τους Κινέζους σε ένα κουβά, να τους δούμε στις κατηγορίες που αντιπροσωπεύουν
και μιλάμε για καινούρια και όχι για σύγκριση καινούριου Κινέζου με μεταχειρισμένο Ιάπωνα η Ευρωπαίου

Θα παίρνατε το cf 650MT αντί για vstrom 650, versys 650 άντε και με το nc 750x η με όποιο άλλο είναι σε αυτή την κατηγορία;

θα παίρνατε το Daytona/Voge/Benelli αντι του Honda cb500x;

κτλ. κτλ.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.684
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιατί δεν το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμμένο @Pan-dvs ;

Πχ Himalayan 410 VS Daytona T310 VS CF 400 (νομίζω βγάζουν 400άρι και αυτοί)

ή το αναμενόμενο Himalayan 650 (που θα είναι όμως κοντά στα 7κ) VS Daytona 500 Vs CF650 VS Voge 500

Πιο ρεαλιστικές επιλογές που διαφοροποιούνται σε σημεία, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να ξεφευγει κάποιο.


Στα 400 κυβικά θα πήγαινα καρφί Hiamalayan. Καθαρά λόγω ομορφιάς. Αυτό το utilitarian look μου αρέσει πολύ

Στα περισσότερα κυβικα θα πήγαινα CF650. Το VFM είναι εξαιρετικό.



Και τέλος μια πιο ιντριγκαδόρικη ερώτηση

KTM 390 adv η CF 650; (με τις αρχικές τους τιμές και τα δύο. Οχι προσφορά)

Ανάλογα για το τί το θες ...

Για μέσα στην πόλη και περιστασιακά ταξιδάκια ;
Μονοκάβαλα ταξίδια;
Δικαβαλα ταξίδια;
Ταξίδι σε επαρχιακούς, ταξίδι στην εθνική ;
Ταξίδι περιπέτειας ;
κτλ κτλ

πιστεύω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε ανόμοια μηχανάκια με μόνο κριτήριο την τιμή ...

Οι τρεις εταιρειες βγαζουν ενα 650αρι ον off με την ιδια περιπου ιπποδυναμη,την ιδια περιπου αξιοπιστια,τη ιδια υποστηριξη και την ιδια επαρκεια ανταλλακτικων.Εμφανισιακα δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα,γιατι λιγο πολυ κινουνται στο ιδιο μοτιβο.

Ποιο θα διαλεγατε?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για μένα το θέμα αν θα αγόραζα Κινέζο η Ινδό έχει τελειώσει, έχω πάρει και τους δύο ...

να θέσω λίγο τα πράγματα διαφορετικά
αντί να βάλουμε όλους τους Κινέζους σε ένα κουβά, να τους δούμε στις κατηγορίες που αντιπροσωπεύουν
και μιλάμε για καινούρια και όχι για σύγκριση καινούριου Κινέζου με μεταχειρισμένο Ιάπωνα η Ευρωπαίου

Θα παίρνατε το cf 650MT αντί για vstrom 650, versys 650 άντε και με το nc 750x η με όποιο άλλο είναι σε αυτή την κατηγορία;

θα παίρνατε το Daytona/Voge/Benelli αντι του Honda cb500x;

κτλ. κτλ.
Δεν είναι συγκρίσιμα όμως όπως το θέτεις, γιατί υπάρχει αρκετή διαφορά τιμής... Γι αυτό λέγαμε καινούριο κινέζικο η μτχ japan
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.226
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Οι τρεις εταιρειες βγαζουν ενα 650αρι ον off με την ιδια περιπου ιπποδυναμη,την ιδια περιπου αξιοπιστια,τη ιδια υποστηριξη και την ιδια επαρκεια ανταλλακτικων.Εμφανισιακα δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα,γιατι λιγο πολυ κινουνται στο ιδιο μοτιβο.

Ποιο θα διαλεγατε?
Πάνο μου σε ποιές αναφέρεσαι ;

Γιατί 650 είναι μόνο ένα κινέζικο (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) τα άλλα είναι 500 αρια με αρκετή διαφορά στις επιδόσεις
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οι τρεις εταιρειες βγαζουν ενα 650αρι ον off με την ιδια περιπου ιπποδυναμη,την ιδια περιπου αξιοπιστια,τη ιδια υποστηριξη και την ιδια επαρκεια ανταλλακτικων.Εμφανισιακα δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα,γιατι λιγο πολυ κινουνται στο ιδιο μοτιβο.

Ποιο θα διαλεγατε?
Με αυτές τις παραμέτρους, όποιο μου άρεσε περισσότερο.
Εννοώ...αν είναι σε όλα τα σημεία πάνω κάτω ίδια και δεν με ενδιαφέρει ο τόπος προέλευσης, δεν υπάρχει και κάποιο άλλο σημείο επιλογής πέρα από την εμφάνιση ή το κλικ που λέμε.

Δεν με απασχολεί το αν είναι Κινέζικο ή Ινδικό, ή Ταιβάν ή Κορεάτικο. Η τεχνογνωσία πλέον δεν είναι κλειστή. Ετσι κι αλλιώς όλοι φτιάχνουν για όλους. Ο Ινδος που θέλει να φτιάξει φτηνό μηχανάκι για τις μάζες, θα φτιάξει φτηνό και στην δίπλα ακριβώς γραμμή παραγωγής θα συναρμολογεί το καλό του μοντέλο που θα είναι πιο ακριβό και στην τρίτη γραμμή παραγωγής παραδίπλα θα συναρμολογεί για την ΚΤΜ. Ο Κινέζος το ίδιο και στην τρίτη γραμμή παραγωγής θα συναρμολογεί για την Ducati η την BMW.
Ηδη εδώ και χρόνια άλλωστε και στις δύο χώρες συναρμολογούνται και Yamaha και Honda.

Εκτός αν θεωρείτε πως ο Κινέζος συναρμολογεί τα Ευρωπαικά και οι εργάτες έχουν κλειστά μάτια για να μην κλέψουν τεχνογνωσία.

Δεν ξέρω που ακριβώς υπάρχει το θέμα.
Θεωρώ πως ο Κινέζος τα μοντέλα που φέρνει Ευρώπη τα έχει σχεδιάσει να απευθύνονται στην Ευρώπη. Εχει ρίξει πάνω χιλιάδες ώρες δουλειάς, με Ευρωπαϊκά πρότυπα παραγωγής για να καταφέρει να εδραιωθεί. Εκτός και αν θεωρείτε τόσο άχρηστους τους Κινέζους που θα παρουσίαζαν στην Ευρώπη μοτοσυκλέτα Κινέζικων προδιαγραφών.
Δεν λέω πως δεν μπορεί να τύχουν αστοχίες. Μηχανήματα είναι. Εδώ τυχαίνουν σε 5πλάσιας αξίας επώνυμα. Αλλά το να ξεκινάμε με αρνητικη προδιάθεση επειδή είναι Κινέζικο ή Ινδικό είναι λάθος κατά την γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.226
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Δεν είναι συγκρίσιμα όμως όπως το θέτεις, γιατί υπάρχει αρκετή διαφορά τιμής... Γι αυτό λέγαμε καινούριο κινέζικο η μτχ japan
Μπάμπη μα εκεί είναι όλο το θέμα ...

Κάποιος που ψάχνει να πάρει μια μηχανή μεσαίας κατηγορίας, αξίζει να επιλέξει κινέζο ή όχι ;
Είναι ο αντίστοιχος Ιάπωνας/Ευρωπαίος 50-70% καλύτερος;

Κατά την γνώμη μου δεν μπορείς να συγκρίνεις καινούριο με μεταχειρισμένο είτε είναι κινέζος είτε όχι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πσσσσ.
Το επίπεδο του promotion είναι από άλλο πλανήτη.
Τύφλα να χει ο Anton26.

Εγω το ειδα δυο φορες...μπορει να το ξαναβαλω το βραδυ...
Και αναγκαστικα ειδα και το μηχανακι.
Ειναι πολυ μπροστα το promotion...στο 0.40 μπαινει στη ροπη του!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.603
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γιατι η Μπεμπε ειναι μια κατηγορια απο μονη της και οι περισσοτεροι πελατες της εχουν συγκεκριμενη καταναλωτικη συμπεριφορα.
Η απορία μου είναι γιατί να κατηγοριοποιούνται οι BMW και οι υπόλοιποι. Το θέμα τελικά το έχουν οι κάτοχοι των γερμανικών ή όσοι δεν τα κατέχουν? Γιατί το δεύτερο συμβαίνει.

Ξέρω πολλούς μα παρά πολλούς κατόχους BMW που δεν έχουν τέτοια θέματα ότι μόνο BMW και τίποτε άλλο, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις με μικρότερο ποσοστό σαφώς. Το θέμα είναι ότι κάποιοι γράφουν ......... και οι υπολοιποι χτυπούν παλαμάκια. Αναφέρομαι σε όλα τα φόρουμ που υπάρχουν, όχι μόνο εδώ.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.684
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο μου σε ποιές αναφέρεσαι ;

Γιατί 650 είναι μόνο ένα κινέζικο (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) τα άλλα είναι 500 αρια με αρκετή διαφορά στις επιδόσεις

Υποθετικο παντα το σεναριο.

Εnfield,cf,daytona και βγαλε εξω ολα τ αλλα οπως κυβικα και πες οτι ειναι ιδια σε χαρακτηριστικα.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.684
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η απορία μου είναι γιατί να κατηγοριοποιούνται οι BMW και οι υπόλοιποι. Το θέμα τελικά το έχουν οι κάτοχοι των γερμανικών ή όσοι δεν τα κατέχουν? Γιατί το δεύτερο συμβαίνει.

Ξέρω πολλούς μα παρά πολλούς κατόχους BMW που δεν έχουν τέτοια θέματα ότι μόνο BMW και τίποτε άλλο, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις με μικρότερο ποσοστό σαφώς. Το θέμα είναι ότι κάποιοι γράφουν ......... και οι υπολοιποι χτυπούν παλαμάκια. Αναφέρομαι σε όλα τα φόρουμ που υπάρχουν, όχι μόνο εδώ.

Σε αυτο σου απαντησα πως το βλεπω εγω και δεν μπορω να σου απαντησω για τους αλλους.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.603
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θα κάνω ένα διαφορετικό ερώτημα και φυσικά οποίος θέλει μπορεί να απαντήσει:
Έχουμε 4 μηχανές μηχανές, οι 3 αυτές που αναφέρει ο Παναγιώτης στο ερώτημά του και η 4η μια BMW GS με τα ίδια χαρακτηριστικά και χρήματα, στα 6000.
Θα έπαιρνε άραγε κανένας την BMW ?
θεωρητικά από αυτά που διαβάζω, μάλλον ΟΧΙ.
Αναφέρομαι σε όσους δεν είναι κάτοχοι των γερμανικών μηχανών.
 
Top Bottom