KAWASAKI VERSYS 1000

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μηχανάρα όντως, να έβγαζε και 145 άλογα θα ήταν τέλεια....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σιγουριά.....

Αν δεν σε φτάνουν τα 114 του τρέησερ, είναι θέμα χρόνου να μην σε φτάσουν ούτε τα 145, ούτε τα 160.

Επίσης το θέμα δεν είναι πόσα άλογα βγάζει ένα μηχανάκι, αλλά πως τα βγάζει.
Ηδη με 114 είσαι σε επίπεδα επιτάχυνσης ενός super car.

Anyway, δεν τα βλέπω έτσι τα πράγματα. Το Versys 1000 είναι μηχανάρα για δικάβαλα ταξίδια που θες να κάνεις. Μην το απορρίπτεις για λίγα νούμερα στα χαρτιά.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν δεν σε φτάνουν τα 114 του τρέησερ, είναι θέμα χρόνου να μην σε φτάσουν ούτε τα 145, ούτε τα 160.

Επίσης το θέμα δεν είναι πόσα άλογα βγάζει ένα μηχανάκι, αλλά πως τα βγάζει.
Ηδη με 114 είσαι σε επίπεδα επιτάχυνσης ενός super car.

Anyway, δεν τα βλέπω έτσι τα πράγματα. Το Versys 1000 είναι μηχανάρα για δικάβαλα ταξίδια που θες να κάνεις. Μην το απορρίπτεις για λίγα νούμερα στα χαρτιά.
Εξαρτάται το πώς αντιλαμβάνεται και οδηγάει ο καθένας, άλλωστε τα high tourers είναι κτήνη, έχεις οδηγήσει Kawasaki GTR 1400?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εξαρτάται το πώς αντιλαμβάνεται και οδηγάει ο καθένας, άλλωστε τα high tourers είναι κτήνη, έχεις οδηγήσει Kawasaki GTR 1400?

Είναι μια κατηγορία που είναι έξω απο τα ενδιαφέροντα μου. Δεν έτυχε και δεν το επιδίωξα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είναι μια κατηγορία που είναι έξω απο τα ενδιαφέροντα μου. Δεν έτυχε και δεν το επιδίωξα.
Άλλος είναι ικανοποιημένος με 60 άλογα, είναι ΟΚ, ο κολλητός μου ο Μήτσος στο VFR 1200 έχει 175 άλογα και αυτό είναι ΟΚ για μένα, είναι ο καθένας πως το αντιλαμβάνεται, ο Κούλης πχ έχει BANDIT, προσωπικά το μηχανάκι που καβαλάω θέλω να έχει δύναμη, δεν είναι τυχαίο που οι Ευρωπαίοι Γιαμαχακηδες ζητάνε TRACER 1000.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Άλλος είναι ικανοποιημένος με 60 άλογα, είναι ΟΚ, ο κολλητός μου ο Μήτσος στο VFR 1200 έχει 175 άλογα και αυτό είναι ΟΚ για μένα, είναι ο καθένας πως το αντιλαμβάνεται, ο Κούλης πχ έχει BANDIT, προσωπικά το μηχανάκι που καβαλάω θέλω να έχει δύναμη, δεν είναι τυχαίο που οι Ευρωπαίοι Γιαμαχακηδες ζητάνε TRACER 1000.
Μανο για πολλα αλογα με ανεση στα ταξιδια η επιλογες ειναι τρεις ΚΤΜ 1290, Multistrada 1260 και bmw xr και οποιο απο τα 3 θα επιλεξης θα θελεις πολλη Good luck
Οποιοδηποτε αλλο τυπου sport turing gtr 1400 , vfr 1200 ειναι πιο αβολα στα ταξιδια με μεγαλυτερες καταναλωσης και μικρες αφτονομιες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μανο για πολλα αλογα με ανεση στα ταξιδια η επιλογες ειναι τρεις ΚΤΜ 1290, Multistrada 1260 και bmw xr και οποιο απο τα 3 θα επιλεξης θα θελεις πολλη Good luck
Οποιοδηποτε αλλο τυπου sport turing gtr 1400 , vfr 1200 ειναι πιο αβολα στα ταξιδια με μεγαλυτερες καταναλωσης και μικρες αφτοδυναμιες

Συμφωνω. Πολλά γκάζια μεν τα σπορ τουρινγκ, αλλά λιγότερο άνετα απο τα παραπάνω.

Είδα και απο κοντά πως πάει το 1290. Χαλαρά αγόραζα αν ηθελα να παίξω σε τέτοια επίπεδα. Αλλά για εμένα τα άλογα του ειναι υπερβολή. Ήδη και τα 100 του Capo είναι υπεραρκετά.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Σε δρόμους με ανώτερη ταχύτητα τα 130χ.α.ω. και με γνώση ότι τα 140χ.α.ω είναι ανεκτά και καλά για συνεχόμενο ταξίδι,θεωρώ υπερβολή τα 160 άλογα.

Με σκάρτα 80 άλογα το CBF ανέβαζε με 6η άνετα από τα 120,οπότε το Versys με άνω των 100 και straight four θα είναι πύραυλος.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Να ξεκαθαρίσουμε κατι το ταξίδι δεν ειναι αγωνας ταχύτητας...οπως εχω πει ειναι εικόνες....απο κει και περα εάν η ροπή ειναι καλή ολα γινονται οπως πρέπει...αλλά ο καθεις με τα γουστα του και την τσεπη του ...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε δρόμους με ανώτερη ταχύτητα τα 130χ.α.ω. και με γνώση ότι τα 140χ.α.ω είναι ανεκτά και καλά για συνεχόμενο ταξίδι,θεωρώ υπερβολή τα 160 άλογα.

Με σκάρτα 80 άλογα το CBF ανέβαζε με 6η άνετα από τα 120,οπότε το Versys με άνω των 100 και straight four θα είναι πύραυλος.
καλημερα..εγω μετα την εμπειρια μου με το fjr ειδα οτι τα αλογα χρειαζονται.
οχι για να ταξιδευεις με 200, αλλα για την προσπεραση
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
καλημερα..εγω μετα την εμπειρια μου με το fjr ειδα οτι τα αλογα χρειαζονται.
οχι για να ταξιδευεις με 200, αλλα για την προσπεραση
καλημερα..εγω μετα την εμπειρια μου με το fjr ειδα οτι τα αλογα χρειαζονται.
οχι για να ταξιδευεις με 200, αλλα για την προσπεραση
Το FJR πληρες με υγρα εμενα επανω που ειμαι 100 kg τριβαλιτσο
και γυναικα επανω μπορει να φτασει και τα 500 kg!
λογικο το νουμερο των 140 αλογατων και τα 13 κιλα ροπης να χρειαζονται σχεδον παντου!!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
η ροπη ειναι αυτη που χρειαζεται....αν κανω λαθος διορθωστε με
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το FJR πληρες με υγρα εμενα επανω που ειμαι 100 kg τριβαλιτσο
και γυναικα επανω μπορει να φτασει και τα 500 kg!
λογικο το νουμερο των 140 αλογατων και τα 13 κιλα ροπης να χρειαζονται σχεδον παντου!!
η ροπη ειναι αυτη που χρειαζεται....αν κανω λαθος διορθωστε με
ναι ροπες...δωσε ροπες..πως λεμε εχω ροπη στην τρελλα?
με το fjr(παντα μονος 80κιλα) για να προσπερασω τα αμαξια που ταξιδευαν στην αριστερη, κοιταζα μπροστα τα κενα ...και τους ρουφαγα με το καλαμακι του φραπε..ηταν απολαυση το παραδεχομαι:)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
η ροπη ειναι αυτη που χρειαζεται....αν κανω λαθος διορθωστε με

Σωστά τα λες. Ένα μηχανάκι με 80 άλογα και ροπή στα σωστά σημεία για προσπεράσεις και ενεργητική ασφάλεια, είναι υπεραρκετό για μονοκάβαλο σε όλες τις συνθήκες εντός νομίμων ορίων.
Ομοίως ένα με 100 άλογα για δικάβαλο.

Από εκει και πέρα ότι θέλει και μπορεί ο καθένας.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αν η πρόθεση είναι να "έχω' το Cayenne ,τα τουρμπατα της audi κλπ που εχουν,αν έχουν κόφτες στα 250,ναι.Δεν φτάνουν τα άλογα..
Πάλι όμως εκεί που θα τελειώσετε αυτά θα έχουν ακόμα,οπότε να μιλάμε με πραγματικά νούμερα στο δρομο κι όχι racing.

Ξαναγράφω λοιπόν κι αν κάνω λάθος διορθώσετε με.
Σε ανοιχτή οδό με όριο τα 130,ταχύτητα ταξιδιού μέχρι 150 υπάρχει μοτοσυκλέτα από αυτές που πιάνουμε που δεν θα ανοίξει όμορφα αυτά τα 30χ.α.ω. για να προσπεράσουμε;

Πες τε ρε παιδιά ότι σας κ@....νει το νούμερο των 150+ ίππων και θέλετε να είσαστε 200+ χαλαρουΐτα κι αφήστε τα δεν πάνε τα άλλα.

Εδώ θα αναφέρω όμως ότι καλά τα 200+++ αλλά πρέπει να φρενάρουμε αν χρειαστεί και να θυμόμαστε ότι δεν είμαστε μόνοι μας στο δρόμο αφενώς,το ίχνος μας δε στην άσφαλτο είναι τίποτα αφετέρου. Bcdefgh


Υ.Γ. Κυριάκο @Beast ,Δημήτρη @dikoukos κλπ "θηριοδαμαστές" φέρτε τα μηχανάκια σας στην Πρέβεζα και θα σας δωκω από 1000€ να τα ξεφορτωθείτε.. :p:D
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Προς @Ωmega!!

Καιρό περίμενα αυτή τη πρόσκληση κι αυτά τα χρήματα!!
Ξεκινάω!!!!
Κάτσε να μπει να επιβεβαιώσει κι ο Μητσάρας ώστε να ανεβείτε παρέα.
Θα σας κάνω και τα εισιτήρια του ΚΤΕΛ για κάτω ρε μπαγάσικα.. Bcdefgh

Πωωωωω.Χρεπολάγνος έγινα.. :p:D
 
Top Bottom