KAWASAKI VERSYS 1000

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Mονο ο Περβολαράκης στην Καλλιρόης τα φτιάχνει αυτά, έκανε το Tuono πολύ φίλου μου απίστευτο, χαμηλά ψηλά παντού....

Όσοι εχουν OBDII,εγκεφαλο και καυσαναλυτή μπορούν να ρυθμίσουν. Στα παλιότερα Απρίλια μάλιστα όπως τα 1000αρια Ροταξ κατευθειαν στον μαμα εγκέφαλο. Δεν θέλει καν power commander.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όσοι εχουν OBDII,εγκεφαλο και καυσαναλυτή μπορούν να ρυθμίσουν. Στα παλιότερα Απρίλια μάλιστα όπως τα 1000αρια Ροταξ κατευθειαν στον μαμα εγκέφαλο. Δεν θέλει καν power commander.
O δικός μου είχε power commander είχε άλλαξει εξάτμιση φίλτρα αλλά το μηχανάκι δεν, άσε που έκαιγε και τον αμπάκουλα, ο Περβολαράκης το έκανε ξυράφι..
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
O δικός μου είχε power commander είχε άλλαξει εξάτμιση φίλτρα αλλά το μηχανάκι δεν, άσε που έκαιγε και τον αμπάκουλα, ο Περβολαράκης το έκανε ξυράφι..
Ακριβώς,ο ίδιος εκπληκτικός κινητήρας σε tuono και capo. Ενεργοβορος όμως και εκνευριστικος χαμηλά...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
O δικός μου είχε power commander είχε άλλαξει εξάτμιση φίλτρα αλλά το μηχανάκι δεν, άσε που έκαιγε και τον αμπάκουλα, ο Περβολαράκης το έκανε ξυράφι..

Συνήθως ο Ροταξ καίει γύρω στα 6,5 με 7 χωρίς πείραγμα. Με βαρύ χέρι πάει και παραπάνω.
Με επέμβαση στον ψεκασμό φτάνει και τα 5 με 5,5

πάντως κατα την γνώμη μου αν κάποιος επέμβει καλό είναι να κοιτάξει για γέμισμα στις χαμηλές παρά για μείωση κατανάλωσης.

Δεν ξέρω και τι παίζει πλέον με τα προγράμματα. Διαβασα έχουν βγει πολλά και διαφορετικά για όλες τις περιπτώσεις.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Πόλη με αεροελαιοψυκτο 1150(φαντάζομαι και 1200) με σταμάτα-ξεκινα είναι δράμα.
Το ίδιο με οποίο μηχανάκι πολλών κυβικών.
Δε λέω να δουλέψει 5 λεπτά και μετά ανοιχτό δρόμο.Μιλαω για πόλη... κίνηση.. κοντινές μετακινήσεις που ούτε να ζεσταθεί προλαβαίνει...
Ταλαιπωρία ότι και να λέμε για τα μηχανάκια.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πόλη με αεροελαιοψυκτο 1150(φαντάζομαι και 1200) με σταμάτα-ξεκινα είναι δράμα.
Το ίδιο με οποίο μηχανάκι πολλών κυβικών.
Δε λέω να δουλέψει 5 λεπτά και μετά ανοιχτό δρόμο.Μιλαω για πόλη... κίνηση.. κοντινές μετακινήσεις που ούτε να ζεσταθεί προλαβαίνει...
Ταλαιπωρία ότι και να λέμε για τα μηχανάκια.

Μητσο πόσο σου καίει σε μεικτές συνθήκες; ( Εθνική/Επαρχιακό δίκτυο/και πέρασμα απο μια δυο πόλεις πχ σε διάρκεια ταξιδιού; )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μητσο πόσο σου καίει σε μεικτές συνθήκες; ( Εθνική/Επαρχιακό δίκτυο/και πέρασμα απο μια δυο πόλεις πχ σε διάρκεια ταξιδιού; )

Εμ βέβαια! Αν είναι να ρωτήσουμε πόσο πήγε η πορδοροδοκόκκινη ταπετσαρία, απαντάς αμέσως!
Αν ρωτήσουμε καταναλώσεις κάνεις την

@Ωmega
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εμ βέβαια! Αν είναι να ρωτήσουμε πόσο πήγε η πορδοροδοκόκκινη ταπετσαρία, απαντάς αμέσως!
Αν ρωτήσουμε καταναλώσεις κάνεις την

@Ωmega
Ρε φίλε ξεκίνησα να σου γράψω χθες βράδυ,κάτι μου ζήτησαν τα παιδιά και ξεχάστηκα.:(


Χαίρομαι όμως γιατί μου το έφερες τόσο όμορφα!! cdefgabc Της σχολής Ω κι εσύ abcdefghgk

Το GS παίζει από 5.7 έως 6.5 σε ταξίδι η την μετακίνηση από και προς τη δουλειά..25+25χλμ.

Μέχρι τα 6.5 είμαι αν δεν ανεβάσω πάνω από 150 σε ταξίδι.
Τα 6.5 δεν τα είδα δικαβαλος και φουλ φορτωμένος στο ταξίδι στα Σκόπια με σταθερά 140.

Αν κινηθώ χαλαρά μέχρι 110 θα είμαι πιο κάτω από τα 6.

Πόλη δεν έχω εικόνα γιατί ποτέ δεν είχα χρήση εντός.Βλεπω όμως ότι ανεβάζει θερμοκρασία και το δηλώνει ότι δεν είναι για συνεχόμενο 1-2-3η & σταματά-ξεκινα.

Θεωρώ οικονομική τη μετακίνηση για το μοτέρ του.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το τσιπακι του Γιαννη δεν εκανε δουλεια;
Το τσιπακι του Γιάννη έφερε την καλύτερη δυνατή λειτουργείας του μοτέρ και ξύπνησε τις μεσαίες!!!

Ταυτόχρονα όμως άλλαξε και την συμπεριφορά μου στον δεξιό καρπό.

Το μηχανάκι πριν δούλευε σαν τρακτέρ και με κράταγε επιφυλακτικό.Πηγαινα υπερκυριλε μη και σκορπίσει πουθενά μιας και δεν είχα ποτέ μηχανάκι να βαρανε κλαμπατσιμπανα.. abcdefghgk


Μετά το τσιπ λευτερωθηκα και το δουλεύω ως πρέπει,μιας και με ομολογία όχι μόνο δικής μου αλλά και του μηχανικού μου μεταμορφώθηκε.

Δεν δοκίμασα έκτοτε να πάω τη μηχανή τόσο "φοβισμένα".
Πριν έβλεπα 5.3-5.8λτ/100χλμ. 80-90-100-110.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.466
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το τσιπακι του Γιάννη έφερε την καλύτερη δυνατή λειτουργείας του μοτέρ και ξύπνησε τις μεσαίες!!!

Ταυτόχρονα όμως άλλαξε και την συμπεριφορά μου στον δεξιό καρπό.

Το μηχανάκι πριν δούλευε σαν τρακτέρ και με κράταγε επιφυλακτικό.Πηγαινα υπερκυριλε μη και σκορπίσει πουθενά μιας και δεν είχα ποτέ μηχανάκι να βαρανε κλαμπατσιμπανα.. abcdefghgk


Μετά το τσιπ λευτερωθηκα και το δουλεύω ως πρέπει,μιας και με ομολογία όχι μόνο δικής μου αλλά και του μηχανικού μου μεταμορφώθηκε.

Δεν δοκίμασα έκτοτε να πάω τη μηχανή τόσο "φοβισμένα".
Πριν έβλεπα 5.3-5.8λτ/100χλμ. 80-90-100-110.
Είχες κάποια άλλη επιλογή από τον Γιάννη;
Σε πρότεινε να κάνει καμία άλλη ρύθμιση;
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Kawasaki 2021: Versys 1000SE με Skyhook – Nέο Versys 1000 S [video]
Θα ακολουθήσει και δεύτερη παρουσίαση τον Νοέμβριο

Πλέον, τα δεδομένα λόγω κορωνοϊού έχουν αλλάξει και η πανδημία έχει επιβάλλει στις εταιρείες και τα εργοστάσια τις διαδικτυακές παρουσιάσεις, ενώ υπό κανονικές συνθήκες, θα ήμασταν ήδη στα ευρωπαϊκά σαλόνια και θα βλέπαμε από κοντά τα πρώτα νέα μοντέλα του 2021.

Η Kawasaki επέλεξε να κάνει τις παρουσιάσεις της σε δύο "κύματα", μία σήμερα 12 Οκτωβρίου και μία αργότερα στις 23 Νοεμβρίου. Η σημερινή παρουσίαση αφορά την οικογένεια των Versys 1000 και πιο συγκεκριμένα την αναβαθμισμένη έκδοση SE, αλλά και την καινούργια έκδοση S.



Για το Versys 1000 SE ξέραμε ήδη ότι η μεγάλη αναβάθμιση είχε να κάνει με τις ημι-ενεργητικές αναρτήσεις της Showa, οι οποίες διαθέτουν πλέον το λογισμικό Skyhook. Αυτό σημαίνει ότι σε συνεργασία με την IMU μονάδα των έξι αξόνων, οι αναρτήσεις προσφέρουν πλέον πολύ καλύτερη ποιότητα κύλισης και πιο άμεσες αντιδράσεις στις αλλαγές των συνθηκών του δρόμου.

Τα βασικά χαρακτηριστικά, όπως η ευανάγνωστη και μεγάλη TFT οθόνη, αλλά το cruise control στον ηλεκτρονικό εξοπλισμό, διατηρήθηκαν, ενώ υπάρχει και η δυνατότητα διασύνδεσης μέσω Bluetooth και της εφαρμογής "Rideology" –που έχει εξελίξει η Kawasaki- με το smartphone του αναβάτη. Πέρα από το πλήθος πληροφοριών που παρέχει αυτή η δυνατότητα, όπως ένα κανονικό data και travel logger, μπορεί ο αναβάτης να ρυθμίσει τις παραμέτρους των Skyhook αναρτήσεων εξ αποστάσεως, κι όταν βάλει μπροστά την μοτοσυκλέτα και γίνει η διασύνδεση με τα όργανα, να έχει έτοιμε τις ρυθμίσεις που έχει επιλέξει.



Αντίστοιχα έχoυν διατηρηθεί το σύστημα KIBS για τα φρένα, όπως ονομάζει η Kawasaki το cornering ABS σε συνδυασμό με τις monoblock ακτινικές δαγκάνες, τα τέσσερα riding modes, αλλά και τα cornering lights που ανάλογα με την κλίση προσαρμόζουν την δέσμη και το σημείο που φωτίζουν. Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι πλέον όλα τα φωτιστικά σώματα είναι τεχνολογίας LED.

Η άλλη μεγάλη είδηση όμως που προέκυψε από την σημερινή διαδικτυακή παρουσίαση της Kawasaki, είναι η δημιουργία μιας νέας έκδοσης, του Versys 1000 S. Πρόκειται ουσιαστικά για έναν "ενδιάμεσο κρίκο", ανάμεσα στην βασική έκδοση του Versys 1000 και της έκδοσης SE. Η μόνη και σημαντική διαφορά του Versys 1000 S με την ακριβότερη SE, είναι ότι δεν διαθέτει τις ημι-ενεργητικές της Showa, αλλά συμβατικές με χειροκίνητες ρυθμίσεις της KYB.



Όλος ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι ακριβώς ίδιος με του SE, ενώ η Kawasaki έχει ετοιμάσει μια μεγάλη λίστα από after market αξεσουάρ. Πέρα όμως από τις αμέτρητες επιλογές που μπορεί να συνδυάσει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης, το εργοστάσιο προσφέρει και τέσσερις έτοιμες προτάσεις με αντίστοιχο εξοπλισμό:



Η standard έκδοση είναι αυτή που όπως υπονοεί και το όνομά της δεν διαθέτει κανένα έξτρα από τον αντίστοιχο κατάλογο, ενώ η Tourer θα πωλείται με τις πλαϊνές βαλίτσες. Η Tourer Plus θα έχει ό,τι και η Tourer με την προσθήκη των μικρών προβολέων ομίχλης, ενώ η πιο πλούσια έκδοση θα είναι η Grand Tourer. Εδώ, πέρα από όλα τα παραπάνω, θα διαθέτει επιπλέον ένα μεγάλο top case χωρητικότητας 47 λίτρων, προστατευτικά για τον κινητήρα και universal βάση για τοποθέτηση GPS.



Μέχρι στιγμής δεν έχουν ανακοινωθεί οι τιμές για τις νέες και αναβαθμισμένες εκδόσεις των Versys 1000 SE / S, ενώ αναμένονται στη χώρα μας μέχρι τα τέλη της φετινής χρονιάς.

 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Μάνο, αν θες ταξίδια αυτό πάρε. Λογικά δεν στρίβει όπως η λαίλαπα (υποθέτω), αλλα σε ταξίδι πρέπει να είναι απαιχτο.
Δε πωλειται η λαιλαπα λεμε!! Το μετανιωσε ο Εμμανουηλ!!!


ΥΓ. Μηχαναρα!!!!!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πλάκα κάνουμε βρε παιδιά; Μηχαναρες είναι τα πιο πολλά σημερινά μηχανάκια. Ρόδες με τα όλα τους που λέγανε και παλιά!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πλάκα κάνουμε βρε παιδιά; Μηχαναρες είναι τα πιο πολλά σημερινά μηχανάκια. Ρόδες με τα όλα τους που λέγανε και παλιά!

Χτες ειδα απο κοντά το ΚΤΜ1290 του Βαγγέλη.
Ενταξει....διαστημόπλοιο.
Ολα τα καινούρια τέτοιων κατηγοριών είναι μηχανάρες. Τι να λεμε!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Χτες ειδα απο κοντά το ΚΤΜ1290 του Βαγγέλη.
Ενταξει....διαστημόπλοιο.
Ολα τα καινούρια τέτοιων κατηγοριών είναι μηχανάρες. Τι να λεμε!
Και των πιο κάτω κατηγοριών πάλι μια χαρά είναι! Όρεξη για βόλτα και οδήγηση να υπάρχει και όλα σε πανε παντού. ίΙσως κάποια πιο "φθηνά σε πανε πιο μακριά και πιο σιγουρα από τα "ακριβά " Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε φίλε ξεκίνησα να σου γράψω χθες βράδυ,κάτι μου ζήτησαν τα παιδιά και ξεχάστηκα.:(


Χαίρομαι όμως γιατί μου το έφερες τόσο όμορφα!! cdefgabc Της σχολής Ω κι εσύ abcdefghgk

Το GS παίζει από 5.7 έως 6.5 σε ταξίδι η την μετακίνηση από και προς τη δουλειά..25+25χλμ.

Μέχρι τα 6.5 είμαι αν δεν ανεβάσω πάνω από 150 σε ταξίδι.
Τα 6.5 δεν τα είδα δικαβαλος και φουλ φορτωμένος στο ταξίδι στα Σκόπια με σταθερά 140.

Αν κινηθώ χαλαρά μέχρι 110 θα είμαι πιο κάτω από τα 6.

Πόλη δεν έχω εικόνα γιατί ποτέ δεν είχα χρήση εντός.Βλεπω όμως ότι ανεβάζει θερμοκρασία και το δηλώνει ότι δεν είναι για συνεχόμενο 1-2-3η & σταματά-ξεκινα.

Θεωρώ οικονομική τη μετακίνηση για το μοτέρ του.

ελα ρε αερα καιει? εμενα ειναι φαγανο..
Με βοηθησε ομως και η μοιρα. Εφυγε το παπαρακι και δε μπορω να μηδενισω χιλιομετρητη.Bcde
Ειμαι ευτυχης ξανα..
 
Top Bottom