KAWASAKI VERSYS 1000

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Το versys εχει τρια προγραμματα το rain το road και το sport και ειναι οπως τα λες , αλλα εχει και το rider που εκει το σεταρεις οπως γουσταρεις
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
@karellen Δεν πιστεύω να παρεξηγείσαι από το πείραγμα που σου κάνω, καλή τη πίστει πάντα έτσι;
Αν όχι ζητώ ταπεινά συγνώμη...Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Αστειεύεσαι ρε σειρά? Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το versys εχει τρια προγραμματα το rain το road και το sport και ειναι οπως τα λες , αλλα εχει και το rider που εκει το σεταρεις οπως γουσταρεις
Ρε Μήτσο μην τα μπερδεύεις, αυτό είναι άλλο, η λαίλαπα έχει 4 Rain ,std ,sport & apache... "Ασε θα τα πούμε από κοντά...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Νικο δεν τιθεται θεμα ποια ειναι η καλυτερη αλλα ποια σε φτιαχνει,αλλα αν μπορεις καντο μια δοκιμη ισως αλαξεις γνωμη , η kawasaki σε αυτο το μοντελο εχει κανει καλη δουλεια, σε ενα φορουμ αγγλικο που παρακολουθω εχουν πουληση αρκετα gs για το οποιο δεν λενε και τα καλυτερα και εχουν παρη το versys και δηλωνουν πολυ ευχαριστημενοι
Δημήτρη συνηγορώ σ' αυτά που λες,στο αν σε φτιάχνει ένα μηχανάκι αλλά κυρίως στην ποιότητα των Versys την οποία δεν αμφισβητώ με τίποτα.
Η απάντησή μου επικεντρωνόταν στο αν έχασε η bmw τα πρωτεία.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δημήτρη συνηγορώ σ' αυτά που λες,στο αν σε φτιάχνει ένα μηχανάκι αλλά κυρίως στην ποιότητα των Versys την οποία δεν αμφισβητώ με τίποτα.
Η απάντησή μου επικεντρωνόταν στο αν έχασε η bmw τα πρωτεία.
GivingSmileys drinking beer Emoticon
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το versys εχει τρια προγραμματα το rain το road και το sport και ειναι οπως τα λες , αλλα εχει και το rider που εκει το σεταρεις οπως γουσταρεις
Δημήτρη αυτές είναι οι χαρτογραφήσεις που αφορούν τον κινητήρα.
Ημιενεργητική λέμε την ανάρτηση που προσαρμόζεται μόνη της στο κάθε τερέν χωρίς να επεμβαίνεις εσύ.Με ένα σύστημα αισθητήρων δηλ 'διαβάζει' το οδόστρωμα και ρυθμίζει αναλόγως,αν καταλάβει ανωμαλία, χώμα,πέτρες κλπ μέσα σε δέκατα του δευτερολέπτου *****ώνει την απόσβεση συμπίεσης για εντουροκαταστάσεις.Αντίστοιχα όταν διαγνώσει ομαλό τερέν σκληραίνει την ανάρτηση αλλά και την απόσβεση επαναφοράς (για μην έχεις αναπηδήσεις και σου χαλάει τη γεωμετρία) για καλύτερο κράτημα στο δρόμο.
Αν θυμάμαι καλά πρωτο-παρουσιάστηκε στο Capo 1200 και είχε κάνει πάταγο τότε.Μετά το υιοθέτησαν και οι άλλοι.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δημήτρη αυτές είναι οι χαρτογραφήσεις που αφορούν τον κινητήρα.
Ημιενεργητική λέμε την ανάρτηση που προσαρμόζεται μόνη της στο κάθε τερέν χωρίς να επεμβαίνεις εσύ.Με ένα σύστημα αισθητήρων δηλ 'διαβάζει' το οδόστρωμα και ρυθμίζει αναλόγως,αν καταλάβει ανωμαλία, χώμα,πέτρες κλπ μέσα σε δέκατα του δευτερολέπτου *****ώνει την απόσβεση συμπίεσης για εντουροκαταστάσεις.Αντίστοιχα όταν διαγνώσει ομαλό τερέν σκληραίνει την ανάρτηση αλλά και την απόσβεση επαναφοράς (για μην έχεις αναπηδήσεις και σου χαλάει τη γεωμετρία) για καλύτερο κράτημα στο δρόμο.
Αν θυμάμαι καλά πρωτο-παρουσιάστηκε στο Capo 1200 και είχε κάνει πάταγο τότε.Μετά το υιοθέτησαν και οι άλλοι.
Νικο αν και δεν κατεχω τεχνικα αυτο που ξερω οτι στο δικο μου μηχανακι η τρεις πρωτες χαρτογραφησης λειτουργουν με τα τρια προγραμματα της αναρτησης δηλ ενας αναβατης αναβατης με μπαγκαζια και διπλος με μπαγκαζια, εχει ομως και μια χαρτογραφηση που την ονομαζει rider που σε αυτη μπορεις να ρυθμισης την αποσβεση συμπιεσης + 5 και _ 5 σε καθε προγραμμα δηλ μονος , με μπαγκαζια, η διπλος με μπαγκαζια επισης η ιδια μικρορυθμιση ισχυει και στην αποσβεση επαναφορας
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Οι ρυθμίσεις στην ανάρτηση χωρίζονται σε δύο: Ρύθμιση στην προφόρτιση και ρύθμιση στην απόσβεση.
Την πρώτη την κάνουμε εμείς ανάλογα τι φορτίο θα βάλουμε,μπαγκάζια ή/και δικάβαλο.Σφίγγουμε το ελατήριο (εμείς ή το μοτεράκι) ώστε να μην 'κάτσει' η μηχανή πολύ.
Νικο αν και δεν κατεχω τεχνικα αυτο που ξερω οτι στο δικο μου μηχανακι η τρεις πρωτες χαρτογραφησης λειτουργουν με τα τρια προγραμματα της αναρτησης δηλ ενας αναβατης αναβατης με μπαγκαζια και διπλος με μπαγκαζια, εχει ομως και μια χαρτογραφηση που την ονομαζει rider που σε αυτη μπορεις να ρυθμισης την αποσβεση συμπιεσης + 5 και _ 5 σε καθε προγραμμα δηλ μονος , με μπαγκαζια, η διπλος με μπαγκαζια επισης η ιδια μικρορυθμιση ισχυει και στην αποσβεση επαναφορας
Ε τότε είναι σαν το δικό μου το gs,ανάλογα με τον χάρτη προσαρμόζει και την απόσβεση.Πχ άμα βάλεις το road ή το dynamic αυτομάτως 'σφίγγει' την ανάρτηση γιατί εξυπακούεται ότι θα κάνεις σπορ οδήγηση.Αντιθέτως στο enduro mode την χαλαρώνει για μεγαλύτερες διαδρομές και συνάμα απενεργοποιεί το πίσω abs για να ψιλοντριφτάρεις στα μπερμ (λέμε τώρα!).
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Νικο αν και δεν κατεχω τεχνικα αυτο που ξερω οτι στο δικο μου μηχανακι η τρεις πρωτες χαρτογραφησης λειτουργουν με τα τρια προγραμματα της αναρτησης δηλ ενας αναβατης αναβατης με μπαγκαζια και διπλος με μπαγκαζια, εχει ομως και μια χαρτογραφηση που την ονομαζει rider που σε αυτη μπορεις να ρυθμισης την αποσβεση συμπιεσης + 5 και _ 5 σε καθε προγραμμα δηλ μονος , με μπαγκαζια, η διπλος με μπαγκαζια επισης η ιδια μικρορυθμιση ισχυει και στην αποσβεση επαναφορας
Πρέπει να σου κάνω φροντιστήριο.....
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Μπορει και να μην εχω καταλαβει εγω Αυτο που λεω ειναι οτι στο προγραμμα rider μπορεις να κανεις μικρορυθμιση στην προφορτηση συν 5 και πλην 5 δηλ εστω οτι το εχω στο προγραμμα με ενα αναβατη βαζω προφορτηση συν 5 θα σκληρινη,η προφορτηση, το βαζω στο προγραμμα αναβατης με μπαγκαζια θα σκληρινη κι αλλο, το βαζω στο προγραμμα δυο αναβατες με μπαγκαζια θα σκληρινη κι αλλο Το ιδιο ισχυει για την αποσβεση γινονται μικρυθμισεις ασχετος προγραμματος
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μπορει και να μην εχω καταλαβει εγω Αυτο που λεω ειναι οτι στο προγραμμα rider μπορεις να κανεις μικρορυθμιση στην προφορτηση συν 5 και πλην 5 δηλ εστω οτι το εχω στο προγραμμα με ενα αναβατη βαζω προφορτηση συν 5 θα σκληρινη,η προφορτηση, το βαζω στο προγραμμα αναβατης με μπαγκαζια θα σκληρινη κι αλλο, το βαζω στο προγραμμα δυο αναβατες με μπαγκαζια θα σκληρινη κι αλλο Το ιδιο ισχυει για την αποσβεση γινονται μικρυθμισεις ασχετος προγραμματος
Σωστά, σου ρυθμίζει τις αναρτήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα του εγκεφάλου; Δηλαδή Rain, Sport, etc? Υποθέτω πως όχι...
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Αν θυμάμαι καλά πρωτο-παρουσιάστηκε στο Capo 1200 και είχε κάνει πάταγο τότε.Μετά το υιοθέτησαν και οι άλλοι.

Και το μοναδικό που δεν παρουσίασε παιδικές αρρώστιες και ακόμη και σήμερα μιλάνε για την άψογη συμπεριφορά του,
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΑΠΡΙΛΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μπορει και να μην εχω καταλαβει εγω Αυτο που λεω ειναι οτι στο προγραμμα rider μπορεις να κανεις μικρορυθμιση στην προφορτηση συν 5 και πλην 5 δηλ εστω οτι το εχω στο προγραμμα με ενα αναβατη βαζω προφορτηση συν 5 θα σκληρινη,η προφορτηση, το βαζω στο προγραμμα αναβατης με μπαγκαζια θα σκληρινη κι αλλο, το βαζω στο προγραμμα δυο αναβατες με μπαγκαζια θα σκληρινη κι αλλο Το ιδιο ισχυει για την αποσβεση γινονται μικρυθμισεις ασχετος προγραμματος
Τούμπανα;
https://www.car.gr/31143451-kawasaki-versys-1000-se
https://www.car.gr/26622674-kawasaki-versys-1000-special-edition-abs
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Σωστά, σου ρυθμίζει τις αναρτήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα του εγκεφάλου; Δηλαδή Rain, Sport, etc? Υποθέτω πως όχι...
Σωστά το rain , το road και το sport είναι προγραμματα ρυθμισμένα από τον εγκέφαλο ενώ το rider σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις της αναρτήσεις όπως θες αυτό που δεν ξέρω είναι αν ρυθμίζει ξεχωριστά η μπροστινή ανάρτηση από την πισω

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είδατε τι πάθατε;

Χαθήκατε στα ηλεκτρονικά και πάει η ουσία.Οτι πάθαμε με τα κινητά.500 δυνατότητες για χρήστες που χρειάζονται 10.

Μην τσιμπάτε κι απολαύστε τη δική σας οδήγηση κι αντίληψη όσο ακόμα μπορείτε.
Απόφαση,μίζα,ταχύτητα,γκριπ δεξί και φύγαμε..

Κάποια στιγμή θα σας πηγαίνει μόνο του.
Τι θα λέτε τότε;


 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είδατε τι πάθατε;

Χαθήκατε στα ηλεκτρονικά και πάει η ουσία.Οτι πάθαμε με τα κινητά.500 δυνατότητες για χρήστες που χρειάζονται 10.

Μην τσιμπάτε κι απολαύστε τη δική σας οδήγηση κι αντίληψη όσο ακόμα μπορείτε.
Απόφαση,μίζα,ταχύτητα,γκριπ δεξί και φύγαμε..

Κάποια στιγμή θα σας πηγαίνει μόνο του.
Τι θα λέτε τότε;

Ναι. Και αν ακούσεις τους περισσότερους τους πειράζει η ηλεκτροκίνηση μετά.
Έφτασαν οι μοτό να έχουν περισσότερες ρυθμίσεις απο την τηλεόραση μας.

Καλά όλα αυτά, αλλά πιστεύω πως πολύς κόσμος που έχει μηχανη με πολλά μπλιμπλίκια δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να την ρυθμίζει για κάθε περίσταση. Έχει πάνω την πιο γενική ρύθμιση και πάει.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Προσωπικά αν μου δίνετε η ευκαιρία να επιλέξω μεταξύ ηλεκτρονικά ελεγχόμενων αναρτήσεων
και χειροκίνητα πλήρως ρυθμιζόμενων αναρτήσεων, θα επιλέξω ασυζητητί το χειροκίνητο.

Οι λόγοι είναι 2:
α) έχεις την ικανότητα να ρυθμίσεις όπως εσύ πραγματικά θες
β) είναι καθαρά μηχανική διαδικασία, οπότε ο φόβος μιας οποιαδήποτε ηλεκτρονικής βλάβης δεν υπάρχει.
Εκτιμώ πως πέρα από το κόστος των επιμέρους ηλεκτρονικών κομματιών (αισθητήρες κ.λ.π), το κόστος της ίδιας της ηλεκτρονικής ανάρτησης
είναι μεγαλύτερο, ενώ σε περιορίζει απελπιστικά στις διαθέσιμες επιλογές (αν υπάρχουν aftermarket, γιατί συνήθως δεν υπάρχουν).

Οι χειρότερες βέβαια είναι οι "απλοϊκές" ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες, οι οποίες έχουν 2-3 προεπιλεγμένες ρυθμίσεις (του στυλ "comfort" - "sport"),
χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν το βάρος του αναβάτη ή των αναβατών (στο ίδιο συμβαίνει με τη ρύθμιση 1-2 επιβατών, με βαλίτσες ή χωρίς, όπου είναι άγνωστο
το βάρος του καθενός αλλά το ρυθμίζεις στα τυφλά χωρίς να έχεις περαιτέρω έλεγχο).
Εκεί πολλοί ξεχνάνε ότι πρέπει να ρυθμίζουν τη προφόρτιση μόνοι τους... (αρκεί να υπάρχει προφόρτιση).
 
Top Bottom