Το πιο αξιόπιστο μηχανάκι, είναι το...

N

notakos600

Guest
Αντικειμενικες απαντησεις αντιστοιχες μονο σε περιοδικα
σαν το AUTO MOTOR SPORT πχ.
Ολα καλα ειναι τα αυτοκινητα, αλλα καλυτερο παντα ειναι το GOLF! Tooth Tooth
Ποια εταιρεία λιπαντικών έχουν χορηγό είπαμε; Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Να πηγαίνω τάπα το μονοκυλινδρο πάντως δεν το αντεχω φίλε Rolling
Θα κουμπαριάζαμε αν δεν είμασταν το ίδιο τρομπαρίφες ? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Έπρεπε να δεις πως πήγε το Γιαμαχάκι Επίδαυρο οδικώς παρακαλώ...Το πρωί ήρθα με ΤΑΧΙ, ανέβηκα σπίτι πήρα κράνος, μπουφάν, γάντια και μετά παλιά εθνική σε χρόνο dt και μετά καπάκι για μπάνιο παραλία ! ToothToothToothToothToothooops
 
N

notakos600

Guest
Θα κουμπαριάζαμε αν δεν είμασταν το ίδιο τρομπαρίφες ? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Έπρεπε να δεις πως πήγε το Γιαμαχάκι Επίδαυρο οδικώς παρακαλώ...Το πρωί ήρθα με ΤΑΧΙ, ανέβηκα σπίτι πήρα κράνος, μπουφάν, γάντια και μετά παλιά εθνική σε χρόνο dt και μετά καπάκι για μπάνιο παραλία ! ToothToothToothToothToothooops
Αυτό λέγεται ευτυχία ρε φίλε Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τι να πούνε τα πενφε τότε με τα προβληματικά servo και τις μονάδες abs που αν δεν αλλάζεις υγρά κάθε χρόνο τα παίζουν ρε Μπάμπη;
Τουλάχιστον πηνία και ανορθωτή μπορώ να τα μετρήσω και να τα αλλάξω / επισκευάσω στο γκαράζ μου.
Τα πενφε απ τα μέσα 90 και μετά.. Έχουν πιο ακριβές ζημιές απ το Σέρβο... Που στην τελική το κάνεις και bypass.
.. Και το δικό μου σε σχέση με ένα τυπικό τζαπαν έχει ακριβές ζημιές..
Νταξει το κ100... Ηταν άλλης νοοτροπίας κ εποχής.
Απλά τα παίρνουν καινούρια τα πενφε... Ας πάρουν μτχ με 150.000χλμ.. Αν και συνήθως οι πενφεδες δε μασάνε... Έχουν χρημα
 
N

notakos600

Guest
Τα πενφε απ τα μέσα 90 και μετά.. Έχουν πιο ακριβές ζημιές απ το Σέρβο... Που στην τελική το κάνεις και bypass.
.. Και το δικό μου σε σχέση με ένα τυπικό τζαπαν έχει ακριβές ζημιές..
Νταξει το κ100... Ηταν άλλης νοοτροπίας κ εποχής.
Απλά τα παίρνουν καινούρια τα πενφε... Ας πάρουν μτχ με 150.000χλμ.. Αν και συνήθως οι πενφεδες δε μασάνε... Έχουν χρημα
Μαζι σου είμαι φίλε, απλά μου αρέσει να μαστορευω μόνος μου.
Αν είχα πενφε φυσικά και θα είχα φτιάξει φάκελο βλαβών και επεμβάσεων.
Ο εφιάλτης μου είναι το φορτηγό της οδικής...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τα πενφε απ τα μέσα 90 και μετά.. Έχουν πολύ πιο ακριβές ζημιές απ το Σέρβο... Που στην τελική το κάνεις και bypass.
.. Και το δικό μου σε σχέση με ένα τυπικό τζαπαν έχει ακριβές ζημιές..
Νταξει το κ100... Ηταν άλλης νοοτροπίας κ εποχής.
Απλά τα παίρνουν καινούρια τα πενφε... Ας πάρουν μτχ με 150.000χλμ.. Αν και συνήθως οι πενφεδες δε μασάνε... Έχουν χρημα
Ρε συ αν σου κάνει το εργαλείο δε πα να βγάλει ότι θέλει θα το πληρώσεις γιατί το γουστάρεις, τέλος.
Απλά εδώ λέμε για αξιοπιστία, ποιο είναι αυτό αν υπάρχει που δεν κάνει κιχ ξέρω γω πλην τακτικής συντηρήσεως για τόσα χλμ.

Και τώρα πούπα χλμ πα να γράψω κανά ποδαράτο χλμ και εγώ να στρώσω αφού μοτοβολτα δεν....συνέχεια αργοτερότερα.Bon voyage
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Να πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία.

5 χρόνια με Transalp 650 του 08 και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Όσο για το στρώμα που έχω τώρα είναι πολύ νωρίς για να πω.

Αν και δεν έχω άλλη εμπειρία από μηχανές μεγάλου κυβισμού το Transalp δεν με ταλαιπώρησε και δεν με "πρόδωσε" ποτέ.
 
N

notakos600

Guest
Να πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία.

5 χρόνια με Transalp 650 του 08 και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Όσο για το στρώμα που έχω τώρα είναι πολύ νωρίς για να πω.

Αν και δεν έχω άλλη εμπειρία από μηχανές μεγάλου κυβισμού το Transalp δεν με ταλαιπώρησε και δεν με "πρόδωσε" ποτέ.
Μία ερώτηση που κάνω πάντα σε παρέα με Japan.
Θα αγόραζες ευρωπαϊκό με τον φόβο ίσως να απαρνηθεις, ξαναγράφω ίσως, ένα μέρος της αξιοπιστίας που απολαμβάνεις τώρα;
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Μία ερώτηση που κάνω πάντα σε παρέα με Japan.
Θα αγόραζες ευρωπαϊκό με τον φόβο ίσως να απαρνηθεις, ξαναγράφω ίσως, ένα μέρος της αξιοπιστίας που απολαμβάνεις τώρα;
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κόλλημα με τα Japan. Θα μπορούσα στο μέλλον να πάρω κάποιο Ευρωπαϊκό φτάνει να είχα την ίδια αξιοπιστία.

Για μένα προσωπικά η αξιοπιστία μετράει περισσότερο από τις επιδόσεις, κατανάλωση, τεχνολογία. Προτιμώ να χάσω λίγο από τα άλλα, αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην μου βγάζει σοβαρά προβλήματα αν κάνεις την συντήρηση που πρέπει στη μηχανή.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ο εφιάλτης μου είναι το φορτηγό της οδικής...
Γιατί ρε συ! Τόσα παιδιά δουλεύουν στις οδικές! Κλέφτες θα γίνουν;
Περεξηγημένο το έχεις το θέμα και σε παίρνει απο κάτω χωρίς καν να σου έχει συμβεί.
Σε παίρνει το φορτηγάκι, λέτε και καμια μλκια να περάσει η ώρα, κάνεις και καινούριους φίλους...

Εσείς οι παλαιοτζαπανέζοι πολύ μονόχνοτοι είστε αδερφάκι μου! Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για να τελειώνουμε με τις παπαριές που γράφετε, το πιό αξιόπιστο μεκανάκι είναι το Aprilia Caponord τελεία και παύλα...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάλι σε υποστήριξα μωρή κουφάλα.... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
Αγαπούλη, δεν ζω σε συννεφάκι. Tooth Ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά της μοτό μου.
Παρότι με κάποιες κινήσεις και βελτιώσεις γίνεται αξιόπιστο στον μέσο όρο που μπορεί να είναι μια μηχανή αξιόπιστη την σήμερον ημέραν, δεν θα το έβαζα ποτέ σημαιοφόρο σε τέτοιο νήμα.

Εδω θέλουμε μοντέλα που τα αγοράζεις, βάζεις λάδια, βενζίνη, αναλώσιμα και για 100.000 δεν έχεις κάποια αστοχία.
Το Caponord δεν είναι μέσα σε αυτά.
Έχει άλλες χάρες η Ιταλίδα μου όμως, οπότε χαλάλι της.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Λυπάμαι αλλά η γλυκιά αλήθεια είναι ότι η τακτική της Honda να βγάζει φιλικά προς τον αναβάτη μηχανάκια κι όχι τέζα πουσαρισμένα,σε όποια κατηγορία κι αν επέλεγες,της έδωσε για δεκαετίες στην Ελλάδα το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.
Πολλοί κι ευχαριστημένοι πελάτες..

Θυμάμαι ακόμα και Φιλιππινέζους να μπαίνουν σε μαγαζί πώλησης μοτ/των κάνοντας την απλή ερώτηση:
Έχει μηχανάκι Όnda?

Ένα από αυτά ήταν και το XL600V(Transalp 600)



Πέρασαν δύο Ιαπωνικά με μονό δισκόφρενο κι ένα Ιταλικό με διπλό Από τα χέρια μου.
ΔΕΝ πλήρωσα ποτέ εξεζητημένο ανταλλακτικό λόγω ζημιάς.
Ντιζούλες συμπλέκτη μιιιιιιιια φορά στο τόσο και μία φορά ένα παπαρακι πλαστικό στην μπροστινή ρόδα για το κοντέρ.
Πουλήθηκαν χιλιάδες.Έγραψαν και κάποια γράφουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα.

Σε ανάλογη μοίρα και το XL650V(Transalp650)

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Λυπάμαι αλλά η γλυκιά αλήθεια είναι ότι η τακτική της Honda να βγάζει φιλικά προς τον αναβάτη μηχανάκια κι όχι τέζα πουσαρισμένα,σε όποια κατηγορία κι αν επέλεγες,της έδωσε για δεκαετίες στην Ελλάδα το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.
Πολλοί κι ευχαριστημένοι πελάτες..

Θυμάμαι ακόμα και Φιλιππινέζους να μπαίνουν σε μαγαζί πώλησης μοτ/των κάνοντας την απλή ερώτηση:
Έχει μηχανάκι Όnda?

Ένα από αυτά ήταν και το XL600V(Transalp 600)



Πέρασαν δύο Ιαπωνικά με μονό δισκόφρενο κι ένα Ιταλικό με διπλό Από τα χέρια μου.
ΔΕΝ πλήρωσα ποτέ εξεζητημένο ανταλλακτικό λόγω ζημιάς.
Ντιζούλες συμπλέκτη μιιιιιιιια φορά στο τόσο και μία φορά ένα παπαρακι πλαστικό στην μπροστινή ρόδα για το κοντέρ.
Πουλήθηκαν χιλιάδες.Έγραψαν και κάποια γράφουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα.

Σε ανάλογη μοίρα και το XL650V(Transalp650)

Τα τζιες σε μαρανανε Rolling
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.711
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Λυπάμαι αλλά η γλυκιά αλήθεια είναι ότι η τακτική της Honda να βγάζει φιλικά προς τον αναβάτη μηχανάκια κι όχι τέζα πουσαρισμένα,σε όποια κατηγορία κι αν επέλεγες,της έδωσε για δεκαετίες στην Ελλάδα το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.
Πολλοί κι ευχαριστημένοι πελάτες..

Θυμάμαι ακόμα και Φιλιππινέζους να μπαίνουν σε μαγαζί πώλησης μοτ/των κάνοντας την απλή ερώτηση:
Έχει μηχανάκι Όnda?

Ένα από αυτά ήταν και το XL600V(Transalp 600)



Πέρασαν δύο Ιαπωνικά με μονό δισκόφρενο κι ένα Ιταλικό με διπλό Από τα χέρια μου.
ΔΕΝ πλήρωσα ποτέ εξεζητημένο ανταλλακτικό λόγω ζημιάς.
Ντιζούλες συμπλέκτη μιιιιιιιια φορά στο τόσο και μία φορά ένα παπαρακι πλαστικό στην μπροστινή ρόδα για το κοντέρ.
Πουλήθηκαν χιλιάδες.Έγραψαν και κάποια γράφουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα.

Σε ανάλογη μοίρα και το XL650V(Transalp650)

Κάπου βαθυα μέσα σου ανεμίζει το φτερό τις Honda Δημήτρη Tooth cdefg
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Τα τζιες σε μαρανανε Rolling
Δεν θα πω όχι.Αλλά και πάλι μια χαρά είμαι.

Μπάμπη μου καλό είναι να ξέρεις τι καβαλάς κι όταν χρειαστεί να πεις τα πράγματα με το όνομά τους..

Θέμα για αξιόπιστα ανέβηκε.Σαν πιο ρεαλιστής σε κάποια πράγματα,συμβίωσα με κάποια αξιόπιστα γιατί ΚΑΙ μου άρεσαν ΚΑΙ ήξερα που πάταγα..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λυπάμαι αλλά η γλυκιά αλήθεια είναι ότι η τακτική της Honda να βγάζει φιλικά προς τον αναβάτη μηχανάκια κι όχι τέζα πουσαρισμένα,σε όποια κατηγορία κι αν επέλεγες,της έδωσε για δεκαετίες στην Ελλάδα το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.
Πολλοί κι ευχαριστημένοι πελάτες..

Θυμάμαι ακόμα και Φιλιππινέζους να μπαίνουν σε μαγαζί πώλησης μοτ/των κάνοντας την απλή ερώτηση:
Έχει μηχανάκι Όnda?

Ένα από αυτά ήταν και το XL600V(Transalp 600)



Πέρασαν δύο Ιαπωνικά με μονό δισκόφρενο κι ένα Ιταλικό με διπλό Από τα χέρια μου.
ΔΕΝ πλήρωσα ποτέ εξεζητημένο ανταλλακτικό λόγω ζημιάς.
Ντιζούλες συμπλέκτη μιιιιιιιια φορά στο τόσο και μία φορά ένα παπαρακι πλαστικό στην μπροστινή ρόδα για το κοντέρ.
Πουλήθηκαν χιλιάδες.Έγραψαν και κάποια γράφουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα.

Σε ανάλογη μοίρα και το XL650V(Transalp650)

Να αλλά μηχανάκι για Γερμανούς τουρίστες, στους κάτοικους του Isle of Man το Transalp είναι ανέκδοτο να ξές, Transalper σημαίνει κουλάτζα κουλός...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να αλλά μηχανάκι για Γερμανούς τουρίστες, στους κάτοικους του Isle of Man το Transalp είναι ανέκδοτο να ξές, Transalper σημαίνει κουλάτζα κουλός...
Ρε κιαρατα...να μη σε έχω παρέα όταν ήμουν στο τρανσαλπ φόρουμ να τα γράφεις αυτά και να γίνεται πόλεμος απο κάτω! Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 
Top Bottom