Το πιο αξιόπιστο μηχανάκι, είναι το...

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Χλμ Δημήτρη ?



Δεν θυμάμαι
Αλλά κάθε μέρα όλη μέρα ήμουν πανω στη σέλα τού.


Με εκείνο
Εβγαζα αγώνες
Εκανα ταξιδακαι
Πήγαινα βόλτες
Πήγαινα για καφέ
Πήγαινα για ψώνια
Πήγαινα στα ραντεβού της εποχής
Είχα παει και σε γάμο ,ηταν το μοναδικό μέσο μετακίνησης μου.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αξιόπιστο μηχανάκι.

Yamaha FZS600
Μηχανάρα με αλεξίσφαιρο μοτέρ,καλά άλογα,γκάζι,πάτημα,φρένα.
Δεν είχα ούτε άκουσα/διάβασα για προβλήματα..




Honfa CBF600S
Αυτό που πρέπει,όπως πρέπει.
Μοτέρ παρμένο/δοκιμασμένο από CBR600F παλιότερης γενιάς.Έξυπνα κατεβασμένο σε ίππους με ροπή παντού!



Τα είχα.Τα είδα.Τα απόλαυσα..
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Για να καταλάβω γιατί κατάλαβα μόνο το TDM και μάλιστα αυτό με 175.000 χλμ χωρίς να χρειαστεί τίποτα μεγάλο ΕΥΓΕ !

Τα άλλα? Και το δίχρονο έβγαλε 100.000 χωρίς κιχ?
Ούτε ένα κυλινδροπίστονο το δίχρονο? Τα άλλα TPS? Ανορθωτή? Τίποτα? Κανένα?

Εμένα πχ αν και ο Αποστόλης απέκλεισε τα μικρά θα πω ότι το YAMAHA CYGNUS 125 πρόσφατα έβγαλε ανορθωτή στις 46.987.
Τιμή Γιαμάχα? Εγκεφαλικό για ένα no name που δεν έγραφε made in τίποτα πάνω του στη Γιαμ κανά 180-200άρι, έπαθα εγκεφαλικό και έβαλα SUN Made in Japan με ένα 47άρι. Κατά τα άλλα ζει και βασιλεύει στο εξοχικό πλέον. Κιχ όμως δεν μπορώ να πω ότι δεν έκανε.


Ειδικα για το cygnus
Έχω ιδία άποψη
Φίλου του έκαψε βαλβίδα και η γιαμαπα ήθελε μισο νεφρό.
Μας τις εφτιαξε κινέζος μάστορας τελικά ,σε τιμή αντίστοιχη ενος πακέτου τσιγάρων
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Περιμένω να δω κοντεράκια με πάνω από 100.000 αξιόπιστα χλμ κατ' ελάχιστον χωρίς κιχ μόνο προβλεπόμενα σέρβις για να μιλήσουμε για αξιοπιστία αλλιώς αγαπητοί σύντροχοι νάχαμε να λέγαμε.ooops
Μέχρι τότε αράζω αναπαυτικά χωρίς νάχω να δείξω κάτι τέτοιο προσωπικά μιας και δεν κράτησα μέχρι τώρα κάτι τόσο πολύ.abcd
Κ100ρτ αγορά το 1999 με 37.000χλμ
Πουληθηκε το 2008 με 190.000
Το μοναδικό που έβγαλε ήταν διαρροή απ την πίσω τρόμπα φρένου..το επισκευάσα με 50ευρω.
Τίποτα αλλο
Ούτε λαμπάκι
Αλλα το προσεχα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για να καταλάβω γιατί κατάλαβα μόνο το TDM και μάλιστα αυτό με 175.000 χλμ χωρίς να χρειαστεί τίποτα μεγάλο ΕΥΓΕ !

Τα άλλα? Και το δίχρονο έβγαλε 100.000 χωρίς κιχ?
Ούτε ένα κυλινδροπίστονο το δίχρονο? Τα άλλα TPS? Ανορθωτή? Τίποτα? Κανένα?

Εμένα πχ αν και ο Αποστόλης απέκλεισε τα μικρά θα πω ότι το YAMAHA CYGNUS 125 πρόσφατα έβγαλε ανορθωτή στις 46.987.
Τιμή Γιαμάχα? Εγκεφαλικό για ένα no name που δεν έγραφε made in τίποτα πάνω του στη Γιαμ κανά 180-200άρι, έπαθα εγκεφαλικό και έβαλα SUN Made in Japan με ένα 47άρι. Κατά τα άλλα ζει και βασιλεύει στο εξοχικό πλέον. Κιχ όμως δεν μπορώ να πω ότι δεν έκανε.
Ναι το TDM μου είχε βγάλει ανορθωτή.
Αλλο άσπαστο ήταν το KLE 500 το έδωσα με 120000 χλμ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ναι το TDM μου είχε βγάλει ανορθωτή.
Αλλο άσπαστο ήταν το KLE 500 το έδωσα με 120000 χλμ.
Εσυ πότε υπολογίζεις να χαρίσεις το πενφέ; Είδα δεν πουλάς τα μηχανάκια, τα δωρίζεις
Να ξέρω να προλάβω! Tooth
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Εσυ πότε υπολογίζεις να χαρίσεις το πενφέ; Είδα δεν πουλάς τα μηχανάκια, τα δωρίζεις
Να ξέρω να προλάβω! Tooth


Προδότη
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εσυ πότε υπολογίζεις να χαρίσεις το πενφέ; Είδα δεν πουλάς τα μηχανάκια, τα δωρίζεις
Να ξέρω να προλάβω! Tooth
Αφού εσύ δεν θέλεις Πενφέ.....ooops
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ειδικα για το cygnus
Έχω ιδία άποψη
Φίλου του έκαψε βαλβίδα και η γιαμαπα ήθελε μισο νεφρό.
Μας τις εφτιαξε κινέζος μάστορας τελικά ,σε τιμή αντίστοιχη ενος πακέτου τσιγάρων
Κοίτα Δημήτρη ειδικά στο θέμα αυτό της αξιοπιστίας βλέπω πολύ καλοπροαίρετα ότι γράφει ο κάθε φίλος αλλά μούναι πολύ δύσκολο από όλα όσα έχω βιώσει τα τελευταία δέκα χρόνια που ασχολούμαι προσωπικά και βοηθάω διάφορους γνωστούς σε προβλήματα πούχουν να τα πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση με κανέναν αλλά έχω δει μέχρι τεχνίτη πρώην - ιδιοκτήτη να λέει τα χίλια καλά για κάποιο όνομα και μη χωριό και σε φάση βοήθειας να βλέπω χάλια απερίγραπτα στο κατά τα άλλα αξιόπιστο κλπ.

Δεν είμαι υπέρ κανενός παρά μόνο με την πάρτη μας δηλαδή του καταναλωτή.
Γιαυτό και οτιδήποτε συμβεί δε πα νάχω το οτιδήποτε θα πάει το φτυάρι σύννεφο.

Δυσκολεύομαι πάντως να καταπιώ οτιδήποτε αμάσητο και ο νοών νοείτω και επαναλαμβάνω χωρίς πρόθεση να θίξω ή να αμφισβητήσω κανέναν μην αρχίσουμε τα με λες ψεύτη και τέτοια.

Η Γιαμάχα συνήθως ζητάει όντως μισό νεφρό. Το παράδειγμα τόδατε και άλλο ένα και το δικό σου.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ας αφήσουμε έξω μικρά σκουτεράκια και παπιά
250 κυβικά και ανω. Μηχανές που να μπορείς να διατηρήσεις 100 χλμ σταθερά και για ώρα, για να πας ταξιδάκι
Εσύ έκανες για τηλεπαρουσιαστης
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κοίτα Δημήτρη ειδικά στο θέμα αυτό της αξιοπιστίας βλέπω πολύ καλοπροαίρετα ότι γράφει ο κάθε φίλος αλλά μούναι πολύ δύσκολο από όλα όσα έχω βιώσει τα τελευταία δέκα χρόνια που ασχολούμαι προσωπικά και βοηθάω διάφορους γνωστούς σε προβλήματα πούχουν να τα πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση με κανέναν αλλά έχω δει μέχρι τεχνίτη πρώην - ιδιοκτήτη να λέει τα χίλια καλά για κάποιο όνομα και μη χωριό και σε φάση βοήθειας να βλέπω χάλια απερίγραπτα στο κατά τα άλλα αξιόπιστο κλπ.

Δεν είμαι υπέρ κανενός παρά μόνο με την πάρτη μας δηλαδή του καταναλωτή.
Γιαυτό και οτιδήποτε συμβεί δε πα νάχω το οτιδήποτε θα πάει το φτυάρι σύννεφο.

Δυσκολεύομαι πάντως να καταπιώ οτιδήποτε αμάσητο και ο νοών νοείτω και επαναλαμβάνω χωρίς πρόθεση να θίξω ή να αμφισβητήσω κανέναν μην αρχίσουμε τα με λες ψεύτη και τέτοια.

Η Γιαμάχα συνήθως ζητάει όντως μισό νεφρό. Το παράδειγμα τόδατε και άλλο ένα και το δικό σου.
Καλά τα λες. Εχω μείνει στον δρόμο με το "άσπαστο" τρανσαλπ (και τα δύο που είχα). Εχω μείνει με Fazer...καλά για Ιταλικά δεν συζητάμε. Απο σκουτερ Typhoon μέχρι το μεγάλο!

Παρόλα αυτά και με το ενδελεχές ψάξιμο που κάνω, δεν έχω πετύχει κάποιον να έχει μείνει με bandit 650. Επίσης βλέπω στα μεταχειρισμένα κατα καιρούς να πουλιούνται με 150.000 χλμ, με 175.000 χλμ...
Θεωρώ πως είναι άσπαστο και ας μην το διαπίστωσα στα δικά μου χέρια. Επειδή ήδη τα περισσότερα έχουν αλλάξει 2 ή 3 ή και περισσότερα χέρια με διαφορετικές συνηθειες και εμπειρίες οδηγών και πάλι δεν ακούω κάτι.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.289
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Το μόνο μηχανάκι που κράτησα 9 χρόνια ήταν το Transalp 650.
Αλλαξα μόνο έναν ατέρμονα στο κοντέρ!!
Καμία άλλη βλάβη!!!
Ότι άλλο έχω αγοράσει στη διετία το δίνω!!!

Τώρα που το καλοσκεφτομαι τον άλλο μήνα κλείνει δυο χρόνια το bandit στα χέρια μου!!!
Λες;;; cdefghigi
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κοίτα Δημήτρη ειδικά στο θέμα αυτό της αξιοπιστίας βλέπω πολύ καλοπροαίρετα ότι γράφει ο κάθε φίλος αλλά μούναι πολύ δύσκολο από όλα όσα έχω βιώσει τα τελευταία δέκα χρόνια που ασχολούμαι προσωπικά και βοηθάω διάφορους γνωστούς σε προβλήματα πούχουν να τα πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση με κανέναν αλλά έχω δει μέχρι τεχνίτη πρώην - ιδιοκτήτη να λέει τα χίλια καλά για κάποιο όνομα και μη χωριό και σε φάση βοήθειας να βλέπω χάλια απερίγραπτα στο κατά τα άλλα αξιόπιστο κλπ.

Δεν είμαι υπέρ κανενός παρά μόνο με την πάρτη μας δηλαδή του καταναλωτή.
Γιαυτό και οτιδήποτε συμβεί δε πα νάχω το οτιδήποτε θα πάει το φτυάρι σύννεφο.

Δυσκολεύομαι πάντως να καταπιώ οτιδήποτε αμάσητο και ο νοών νοείτω και επαναλαμβάνω χωρίς πρόθεση να θίξω ή να αμφισβητήσω κανέναν μην αρχίσουμε τα με λες ψεύτη και τέτοια.

Η Γιαμάχα συνήθως ζητάει όντως μισό νεφρό. Το παράδειγμα τόδατε και άλλο ένα και το δικό σου.
Ο καθένας ευλογαει τα γενιά του λες κ έχει μετοχές... Tooth

Εγώ είχα την εμπειρία με το k100.. Δεν κράτησα όμως αλλο μηχανάκι τόσο, να έχω μέτρο σύγκρισης.. Όλα στο χρόνο πάνω τα άλλαζα.. Και ήταν κ ταλαιπωρημενα.. Ενω το Πενφέ ήταν πένα όταν το πηρα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Καλά τα λες. Εχω μείνει στον δρόμο με το "άσπαστο" τρανσαλπ (και τα δύο που είχα). Εχω μείνει με Fazer...καλά για Ιταλικά δεν συζητάμε. Απο σκουτερ Typhoon μέχρι το μεγάλο!

Παρόλα αυτά και με το ενδελεχές ψάξιμο που κάνω, δεν έχω πετύχει κάποιον να έχει μείνει με bandit 650. Επίσης βλέπω στα μεταχειρισμένα κατα καιρούς να πουλιούνται με 150.000 χλμ, με 175.000 χλμ...
Θεωρώ πως είναι άσπαστο και ας μην το διαπίστωσα στα δικά μου χέρια. Επειδή ήδη τα περισσότερα έχουν αλλάξει 2 ή 3 ή και περισσότερα χέρια με διαφορετικές συνηθειες και εμπειρίες οδηγών και πάλι δεν ακούω κάτι.
Αποστόλη αν στα δικά μου χέρια ή ανθρώπου - αναβάτη που ξέρω πάρα μα πάρα πολύ καλά δεν δω με τα ίδια μου τα μάτια συγγνώμη αλλά δεν πιστεύω απολύτως τίποτα.

Σας έβαλα μηχανάκι με 300.000 χλμ που συνεχίζει να ζει - οργώνει απροβλημάτιστα από άνθρωπο που ξέρω και είναι 100% αξιόπιστη πληροφορία. Θα έβαζα και δικό μου μόνο αν ήταν έτσι τα πράγματα αλλά μέχρι τώρα όχι δεν είναι οπότε δεν λέω τίποτα. Δεν μπορείς καν να διανοηθείς τι ομερτά πέφτει από όλους και το φαινόμενο <<αξιοπιστία>> πόσο δύσκολο είναι να το βιώσεις στο <<Απολύτως τίποτα πλην αναλωσίμων>>.
Υπάρχουν σίγουρα αλλά άντε βρες τα και αυτά και την απολύτως αξιόπιστη πηγή.

Υ.Γ, Τη λέξη που αρχίζει από Τ και τελειώνει σε .yphoon δεν θέλω να την ξανα ακούσω στη ζωή μου.... Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κοίτα Δημήτρη ειδικά στο θέμα αυτό της αξιοπιστίας βλέπω πολύ καλοπροαίρετα ότι γράφει ο κάθε φίλος αλλά μούναι πολύ δύσκολο από όλα όσα έχω βιώσει τα τελευταία δέκα χρόνια που ασχολούμαι προσωπικά και βοηθάω διάφορους γνωστούς σε προβλήματα πούχουν να τα πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση με κανέναν αλλά έχω δει μέχρι τεχνίτη πρώην - ιδιοκτήτη να λέει τα χίλια καλά για κάποιο όνομα και μη χωριό και σε φάση βοήθειας να βλέπω χάλια απερίγραπτα στο κατά τα άλλα αξιόπιστο κλπ.

Δεν είμαι υπέρ κανενός παρά μόνο με την πάρτη μας δηλαδή του καταναλωτή.
Γιαυτό και οτιδήποτε συμβεί δε πα νάχω το οτιδήποτε θα πάει το φτυάρι σύννεφο.

Δυσκολεύομαι πάντως να καταπιώ οτιδήποτε αμάσητο και ο νοών νοείτω και επαναλαμβάνω χωρίς πρόθεση να θίξω ή να αμφισβητήσω κανέναν μην αρχίσουμε τα με λες ψεύτη και τέτοια.

Η Γιαμάχα συνήθως ζητάει όντως μισό νεφρό. Το παράδειγμα τόδατε και άλλο ένα και το δικό σου.
Κάτσε ρε Σάββα, όταν λέμε αξιοπιστία λέμε για χοντρές ζημιές, για εμένα δεν είναι ζημιά ο ανορθωτής, ζημιά είναι να σου κάψει κεφαλή, η να βαρέσει μπιέλα ή να σου κόψει σκελετό, ξέρω γω...
Στα 175000χλμ όλο και κάτι θα αλλάξεις όλο και κάτι θα παρουσιάσει αλλά είναι τόσο μικρό που το ξεχνάς.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Bandit 400 (το απλό, όχι το V) είχα απ’το 1999 ως το 2004 (έχω ανεβάσει φωτό στο «πως ήμουν...»).
Καθημερινά πήγαινε-έλα στη δουλειά και διάφορα καγκουριλίκια και ταξιδάκια ένεκα των 20 χρωνώνε.
Ελλάδα - Ιταλία - Γαλλία - Ισπανία και μετά συνέχεια Ελλάδα - Ιταλία και μερικά Ιταλία - Γαλλία, το μηχανάκι είχε μαζέψει άνετα πάνω από 120.000 km.
Σχεδόν με το που το πήρα (παραεισαγωγής τότε) έσκασε η εξάτμιση στη Λάρισα ενώ κατέβαινα από Θεσσαλονίκη για Αθήνα. Την άλλαξα με μια ό,τι να’ναι στον πρώτο εξατμισά που βρήκα στην Αθήνα και μ’αυτή έμεινε.
Γνωρίζοντας ότι είχαν ένα θεματάκι με ανορθωτή, γαϊδουρόδεσα για να μη γαϊδουρογυρεύω.
Στην Ιταλία τη συντήρηση την έκανα μόνος μου, στο πεζοδρόμιο. Όποτε κατέβαινα Ελλάδα το πήγαινα για βαλβίδες. Τελευταία φορά που κατέβηκα έβγαλε θεματάκι σασμάν κι έμεινε εδώ και πουλήθηκε.
Γενικά δε μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος ή έχω κάποιο παράπονο απ’το μηχανάκι.
 
Top Bottom