Το πιο αξιόπιστο μηχανάκι, είναι το...

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ο καθένας ευλογαει τα γενιά του λες κ έχει μετοχές... Tooth

Εγώ είχα την εμπειρία με το k100.. Δεν κράτησα όμως αλλο μηχανάκι τόσο, να έχω μέτρο σύγκρισης.. Όλα στο χρόνο πάνω τα άλλαζα.. Και ήταν κ ταλαιπωρημενα.. Ενω το Πενφέ ήταν πένα όταν το πηρα
Α γειά σου και δες τι λέω και στον Αποστόλη.
Λυπάμαι αλλά περισσότερα δεν μπορώ να πω μιας και δεν έχω κανένα κέφι για αντιπαραθέσεις κλπ πλέον...

Με το φανάρι σαν τον Διογένη να ψάχνετε δύσκολα θα βρείτε. Μόνο αυτό λέω σαν δική μου εμπειρία.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Νομίζω παίζουν πολλά πράγματα για να βγει το συμπέρασμα ότι είναι αξιόπιστο κάποιο μηχανάκι!! Αν και δεν έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια πλάκα πλάκα με αυτό που του έχω κάνει τα περισσότερα χιλιόμετρα με τις λιγότερες βλαβες είναι το Αγγλικό!!
Απο καινούριο 12 χρόνια τωρα έχει γράψει 96 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν είμαι και ο πιο συντηρητικός οδηγός!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κάτσε ρε Σάββα, όταν λέμε αξιοπιστία λέμε για χοντρές ζημιές, για εμένα δεν είναι ζημιά ο ανορθωτής, ζημιά είναι να σου κάψει κεφαλή, η να βαρέσει μπιέλα ή να σου κόψει σκελετό, ξέρω γω...
Στα 175000χλμ όλο και κάτι θα αλλάξεις όλο και κάτι θα παρουσιάσει αλλά είναι τόσο μικρό που το ξεχνάς.
Μαζί σου φίλε μου.
Εσύ περιλαμβάνεις τον ανορθωτή σε μη ζημιά, εγώ όχι το θεωρώ και αυτό ζημιά όπως και τα πηνία.
Αν τόκανε μετά τις 100.000 τότε άντε να το καταπιώ, μέχρι τότε εγώ δεν το καταπίνω γιαυτό και δεν γράφω για κανένα.
Στις 175.000 μούναι μια χαρά !
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Νομίζω παίζουν πολλά πράγματα για να βγει το συμπέρασμα ότι είναι αξιόπιστο κάποιο μηχανάκι!! Αν και δεν έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια πλάκα πλάκα με αυτό που του έχω κάνει τα περισσότερα χιλιόμετρα με τις λιγότερες βλαβες είναι το Αγγλικό!!
Απο καινούριο 12 χρόνια τωρα έχει γράψει 96 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν είμαι και ο πιο συντηρητικός οδηγός!
Ορίστε δείγμα. 96.000 χλμ και πλέον των αναλωσίμων έχει χρειαστεί οτιδήποτε άλλο Αποστόλη ?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Κοίτα Δημήτρη ειδικά στο θέμα αυτό της αξιοπιστίας βλέπω πολύ καλοπροαίρετα ότι γράφει ο κάθε φίλος αλλά μούναι πολύ δύσκολο από όλα όσα έχω βιώσει τα τελευταία δέκα χρόνια που ασχολούμαι προσωπικά και βοηθάω διάφορους γνωστούς σε προβλήματα πούχουν να τα πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση με κανέναν αλλά έχω δει μέχρι τεχνίτη πρώην - ιδιοκτήτη να λέει τα χίλια καλά για κάποιο όνομα και μη χωριό και σε φάση βοήθειας να βλέπω χάλια απερίγραπτα στο κατά τα άλλα αξιόπιστο κλπ.

Δεν είμαι υπέρ κανενός παρά μόνο με την πάρτη μας δηλαδή του καταναλωτή.
Γιαυτό και οτιδήποτε συμβεί δε πα νάχω το οτιδήποτε θα πάει το φτυάρι σύννεφο.

Δυσκολεύομαι πάντως να καταπιώ οτιδήποτε αμάσητο και ο νοών νοείτω και επαναλαμβάνω χωρίς πρόθεση να θίξω ή να αμφισβητήσω κανέναν μην αρχίσουμε τα με λες ψεύτη και τέτοια.

Η Γιαμάχα συνήθως ζητάει όντως μισό νεφρό. Το παράδειγμα τόδατε και άλλο ένα και το δικό σου.


Δεν βάζω τα καθαρόαιμα γιαμαπα που πέρασαν απ τα χέρια μού ( YZ,WR)
Σε αυτά δεν υπάρχουν κανόνες αξιοπιστίας.
Στα άλλα
Η παλιά μοσχαρα το tenere το 750ο
Ενα κολάρο νερού και ενα ελατήριο πλαγιοστατη
Το tdm χάλασε αισθητήρα πίσω abs επειδή λέει δεν το Πατούσα πολύ.
Η Rενα δεν έβγαλε τίποτα
Αν πάω ποιο παλιά και το ZZR μονο πίσω λάστιχο και αλυσίδες έτρωγε
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μαζί σου φίλε μου.
Εσύ περιλαμβάνεις τον ανορθωτή σε μη ζημιά, εγώ όχι το θεωρώ και αυτό ζημιά όπως και τα πηνία.
Αν τόκανε μετά τις 100.000 τότε άντε να το καταπιώ, μέχρι τότε εγώ δεν το καταπίνω γιαυτό και δεν γράφω για κανένα.
Στις 175.000 μούναι μια χαρά !
Τότε Σάββα μου τα περισσότερα Χόντα θα τα βαφτίσουμε αναξιόπιστα.. Ανορθωτη κ ενίοτε και πηνία είναι στο πρόγραμμα... Ειδικά για τα χοντα
 
N

notakos600

Guest
XT600E.
Το πρώτο μου μεγάλο >500cc.
Δεν μου χάλασε ποτέ χατήρι, από ατελείωτες ρολαριστες αστικές και περιαστικες τσαρκες μέχρι σκαρφάλωμα στα πιο δύσβατα μονοπάτια και πλαγιολισθησεις σε στρωμενες φλαταδουρες.
Κυριολεκτικά έμαθα πάνω του να κατσαβίδιαζω, ευτυχώς χωρίς να του βγάλω τα μάτια. Ίσως επειδή είναι Japan...
Το μόνο που χάλασε στα δέκα χρόνια που το έχω ήταν ένα ρελε μίζας. Έβαλα ένα κινέζικο των 12€ και τέλος.
Το πήρα motard και το έκανα on off εκ βάθρων. Τροχοί, αναρτήσεις everything.

XJ6n
Αγοράστηκε καινούριο με μια υπόσχεση στον εαυτό μου. Από τη στιγμή της αγοράς θα το συντηρώ μόνος μου.
Έτσι κι έγινε, 7 χρόνια μετά το απολαμβάνω να ρολαρει και να ταξιδεύει ξέροντας πως μόνο εγώ βάζω χέρι πάνω του.
Δεν μου έχει βγάλει τίποτα.

CBR1000RR
Αγοράστηκε μόνο για την εμπειρία των 1000cc 4 in line.
Ανανέωσα την υπόσχεση : όλα μόνος μου.
Το προχώρησα και πιο πέρα ακόμη, δημιουργικό customizing και γουστάρω απίστευτα.
6 χρόνια μετά δεν μου έχει βγάλει τίποτα.

Δεν είμαι χιλιομετροφαγος, τις φορές όμως που καβαλαω είμαι σιδεροκωλος.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
XT600E.
Το πρώτο μου μεγάλο >500cc.
Δεν μου χάλασε ποτέ χατήρι, από ατελείωτες ρολαριστες αστικές και περιαστικες τσαρκες μέχρι σκαρφάλωμα στα πιο δύσβατα μονοπάτια και πλαγιολισθησεις σε στρωμενες φλαταδουρες.
Κυριολεκτικά έμαθα πάνω του να κατσαβίδιαζω, ευτυχώς χωρίς να του βγάλω τα μάτια. Ίσως επειδή είναι Japan...
Το μόνο που χάλασε στα δέκα χρόνια που το έχω ήταν ένα ρελε μίζας. Έβαλα ένα κινέζικο των 12€ και τέλος.
Το πήρα motard και το έκανα on off εκ βάθρων. Τροχοί, αναρτήσεις everything.

XJ6n
Αγοράστηκε καινούριο με μια υπόσχεση στον εαυτό μου. Από τη στιγμή της αγοράς θα το συντηρώ μόνος μου.
Έτσι κι έγινε, 7 χρόνια μετά το απολαμβάνω να ρολαρει και να ταξιδεύει ξέροντας πως μόνο εγώ βάζω χέρι πάνω του.
Δεν μου έχει βγάλει τίποτα.

CBR1000RR
Αγοράστηκε μόνο για την εμπειρία των 1000cc 4 in line.
Ανανέωσα την υπόσχεση : όλα μόνος μου.
Το προχώρησα και πιο πέρα ακόμη, δημιουργικό customizing και γουστάρω απίστευτα.
6 χρόνια μετά δεν μου έχει βγάλει τίποτα.

Δεν είμαι χιλιομετροφαγος, τις φορές όμως που καβαλαω είμαι σιδεροκωλος.
Πές μου ότι είσαι και άτριχος..... abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν βάζω τα καθαρόαιμα γιαμαπα που πέρασαν απ τα χέρια μού ( YZ,WR)
Σε αυτά δεν υπάρχουν κανόνες αξιοπιστίας.
Στα άλλα
Η παλιά μοσχαρα το tenere το 750ο
Ενα κολάρο νερού και ενα ελατήριο πλαγιοστατη
Το tdm χάλασε αισθητήρα πίσω abs επειδή λέει δεν το Πατούσα πολύ.
Η Rενα δεν έβγαλε τίποτα
Αν πάω ποιο παλιά και το ZZR μονο πίσω λάστιχο και αλυσίδες έτρωγε
Όχι καθαρόαιμα Δημήτρη αυτά εκτός και ότι βγάλουν αποδεκτό.

Τενερέ 600άρι που υπάρχει ακόμα του κουμπάρου μου που ερχόταν βέβαια συνεχώς Αθήνα όποτε μπορούσε από Πτολεμαΐδα που υπηρετούσε τότε βάρεσε στις 60.000 χλμ.
 
N

notakos600

Guest
Όχι καθαρόαιμα Δημήτρη αυτά εκτός και ότι βγάλουν αποδεκτό.

Τενερέ 600άρι που υπάρχει ακόμα του κουμπάρου μου που ερχόταν βέβαια συνεχώς Αθήνα όποτε μπορούσε από Πτολεμαΐδα που υπηρετούσε τότε βάρεσε στις 60.000 χλμ.
Την πάτησε από την κάτω σιτα λαδιού;
Αυτή στον σκελετό...
Από λάδι πρέπει να την πάτησε πάντως.
Υπόθεση εργασίας Σάββα μου.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τότε Σάββα μου τα περισσότερα Χόντα θα τα βαφτίσουμε αναξιόπιστα.. Ανορθωτη κ ενίοτε και πηνία είναι στο πρόγραμμα... Ειδικά για τα χοντα
Αμέ γιατί όχι? Να είναι γνωστό ότι βγάζουν ότι βγάζουν όλα στην φόρα φίλε μου.

Να λέμε δηλαδή ότι << μέχρι σήμερα έχω 47.200 χλμ και δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν τα αναλώσιμά του βάση προγράμματος συντηρήσεως ή έκανα 120.000 χλμ και το μόνο που παρουσίασε ήταν ανορθωτής στις 80.000 χλμ πλην αναλωσίμων>>.

Παρεμπιπτόντως αυτό που σας έβαλα με τις 300.000 ούτε πηνία ούτε ανορθωτή μέχρι σήμερα.
Δεν επιμένω ούτε θέλω να πω κάτι εμμέσως απλά το αναφέρω.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Την πάτησε από την κάτω σιτα λαδιού;
Αυτή στον σκελετό...
Από λάδι πρέπει να την πάτησε πάντως.
Υπόθεση εργασίας Σάββα μου.
Μπα δεν νομίζω φίλε μου μιας και είναι γνώστης γερός. Ασχολείται μετά την συνταξιοδότηση σκέψου με έναν άλλον συνβλαμμένο δικό μας με ανακατασκευές Άφρικα. Έχουνε 5-6.... Tooth Tooth Tooth Tooth
Αυτή η γ@μοσίτα της Γιαμάχα έχει γίνει ευρέως γνωστή.
Απλά είναι καύτης ο συγκεκριμένος. Ανέβαινε πάνω στο μονοκύλινδρο, άνοιγε τέζα το γκάζι και δεν τόκλεινε μέχρι το σπίτι του Αθήνα για να τα λέμε και όλα όπως πρέπει. Και τώρα του λέω να πάμε καμιά βόλτα και όλο δικαιολογίες είναι...γέρασε και αυτός...ooopsRollingRollingRolling
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Αντικειμενικες απαντησεις αντιστοιχες μονο σε περιοδικα
σαν το AUTO MOTOR SPORT πχ.
Ολα καλα ειναι τα αυτοκινητα, αλλα καλυτερο παντα ειναι το GOLF! Tooth Tooth
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Μπα δεν νομίζω φίλε μου μιας και είναι γνώστης γερός. Ασχολείται μετά την συνταξιοδότηση σκέψου με έναν άλλον συνβλαμμένο δικό μας με ανακατασκευές Άφρικα. Έχουνε 5-6.... Tooth Tooth Tooth Tooth
Αυτή η γ@μοσίτα της Γιαμάχα έχει γίνει ευρέως γνωστή.
Απλά είναι καύτης ο συγκεκριμένος. Ανέβαινε πάνω στο μονοκύλινδρο, άνοιγε τέζα το γκάζι και δεν τόκλεινε μέχρι το σπίτι του Αθήνα για να τα λέμε και όλα όπως πρέπει. Και τώρα του λέω να πάμε καμιά βόλτα και όλο δικαιολογίες είναι...γέρασε και αυτός...ooopsRollingRollingRolling
Τότε είναι λάθος χρήση...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αμέ γιατί όχι? Να είναι γνωστό ότι βγάζουν ότι βγάζουν όλα στην φόρα φίλε μου.

Να λέμε δηλαδή ότι << μέχρι σήμερα έχω 47.200 χλμ και δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν τα αναλώσιμά του βάση προγράμματος συντηρήσεως ή έκανα 120.000 χλμ και το μόνο που παρουσίασε ήταν ανορθωτής στις 80.000 χλμ πλην αναλωσίμων>>.

Παρεμπιπτόντως αυτό που σας έβαλα με τις 300.000 ούτε πηνία ούτε ανορθωτή μέχρι σήμερα.
Δεν επιμένω ούτε θέλω να πω κάτι εμμέσως απλά το αναφέρω.
Τότε μιλάμε για ένα κατόρθωμα της χονδα που δεν έχει ξανασυμβεί στα χρονικά!!!
Μηπως είναι μεμονωμένη περίπτωση όμως... Δηλ άλλους προμηθευτές έχει για το NC?
Mακαρι να βγαίνουν έτσι τα χοντα πια... Τα ηλεκτρικά αμαυρωναν την αξιοπιστία των κατά τα άλλα ασπαστων χονδα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τότε μιλάμε για ένα κατόρθωμα της χονδα που δεν έχει ξανασυμβεί στα χρονικά!!!
Μηπως είναι μεμονωμένη περίπτωση όμως... Δηλ άλλους προμηθευτές έχει για το NC?
Mακαρι να βγαίνουν έτσι τα χοντα πια... Τα ηλεκτρικά αμαυρωναν την αξιοπιστία των κατά τα άλλα ασπαστων χονδα
Ξέρω μόνο ότι είναι MADE IN JAPAN και τόψαξα το μαμημένο πριν γιατί ποιο πριν κάηκα με HONDA Spa Italia.... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 
N

notakos600

Guest
Τότε μιλάμε για ένα κατόρθωμα της χονδα που δεν έχει ξανασυμβεί στα χρονικά!!!
Μηπως είναι μεμονωμένη περίπτωση όμως... Δηλ άλλους προμηθευτές έχει για το NC?
Mακαρι να βγαίνουν έτσι τα χοντα πια... Τα ηλεκτρικά αμαυρωναν την αξιοπιστία των κατά τα άλλα ασπαστων χονδα
Τι να πούνε τα πενφε τότε με τα προβληματικά servo και τις μονάδες abs που αν δεν αλλάζεις υγρά κάθε χρόνο τα παίζουν ρε Μπάμπη;
Τουλάχιστον πηνία και ανορθωτή μπορώ να τα μετρήσω και να τα αλλάξω / επισκευάσω στο γκαράζ μου.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τότε είναι λάθος χρήση...
E λίγο είναι αν και εγώ το κάνω να πω την αμαρτία μου και με μικρά και και και......ToothToothToothToothTooth Οπότε δεν μπορώ εγώ τουλάχιστον να τον κατηγορήσω.
 
Top Bottom