Τι λαδι να βαλω στην μηχανη μου?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ελα πες τα ολα , τι αλλο σου ειπε ο γερμανος για την συντηρηση των 320Κ km .... και μεις θα αλλαξο-πιστεψουμε ....!cdefghi
εσυ αμα δε δεις χωροδικτυωμα δε σου κανει.................κουκου
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.325
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σου στέλνουν το Κιτ δωρεάν με οδηγίες, μπήκες στο σάϊτ να δεις;νΚανα εικοσαρι δολάρια είναι η ανάλυση...

Εχει και στην Ελλαδα εργαστηρια ομως ... ή δεν ασχολουνται με τετοιους πελατες ? cdefghig
 

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
171
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μολις γυρισα απο τη συναντηση που ειχαμε αλλαξα - πεταξα τα λαδια που ειχα μεσα στο GSX, τα CASTROL (παιζουν πολλα απο βουλγαρια οπως και πολλα motul εχω ακουσει) Ακομη πληρωνω για ρυπανση του motoparea και ολοκληρης της περιοχης!!!! Εγ@μηθη η Ηρα ( οχι μονο ο Διας και αυτη στην απ'εξω!!) BEL RAY 15/50 ημισυνθετικο, βαζω πρωτη και δε το πιστευω!!! Φρενο και ταχυτητες τον ιδιο ηχο κανουν!!!Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μολις γυρισα απο τη συναντηση που ειχαμε αλλαξα - πεταξα τα λαδια που ειχα μεσα στο GSX, τα CASTROL (παιζουν πολλα απο βουλγαρια οπως και πολλα motul εχω ακουσει) Ακομη πληρωνω για ρυπανση του motoparea και ολοκληρης της περιοχης!!!! Εγ@μηθη η Ηρα ( οχι μονο ο Διας και αυτη στην απ'εξω!!) BEL RAY 15/50 ημισυνθετικο, βαζω πρωτη και δε το πιστευω!!! Φρενο και ταχυτητες τον ιδιο ηχο κανουν!!!Tooth
Δηλαδή;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μολις γυρισα απο τη συναντηση που ειχαμε αλλαξα - πεταξα τα λαδια που ειχα μεσα στο GSX, τα CASTROL (παιζουν πολλα απο βουλγαρια οπως και πολλα motul εχω ακουσει) Ακομη πληρωνω για ρυπανση του motoparea και ολοκληρης της περιοχης!!!! Εγ@μηθη η Ηρα ( οχι μονο ο Διας και αυτη στην απ'εξω!!) BEL RAY 15/50 ημισυνθετικο, βαζω πρωτη και δε το πιστευω!!! Φρενο και ταχυτητες τον ιδιο ηχο κανουν!!!Tooth

Ενταξει Δημητρη...ξεμυρισα. Rolling Rolling Rolling
 

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
171
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Apache βλεπεις...ο αλλος τωρα ξεντουμανιασε!!!! Μου λεγανε βαλε λιγο τη μηχανη μπρος...εχει κουνουπια!!!ToothTooth ηταν 20/50 την προηγουμενη φορα που ειχα βαλει ηταν οκ. Τωρα με 2-3000 χλμ γ@μηθηκαν!!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μολις γυρισα απο τη συναντηση που ειχαμε αλλαξα - πεταξα τα λαδια που ειχα μεσα στο GSX, τα CASTROL (παιζουν πολλα απο βουλγαρια οπως και πολλα motul εχω ακουσει) Ακομη πληρωνω για ρυπανση του motoparea και ολοκληρης της περιοχης!!!! Εγ@μηθη η Ηρα ( οχι μονο ο Διας και αυτη στην απ'εξω!!) BEL RAY 15/50 ημισυνθετικο, βαζω πρωτη και δε το πιστευω!!! Φρενο και ταχυτητες τον ιδιο ηχο κανουν!!!Tooth
γαμω τα λαδια ειναι το exp belray....και το thumper επισης...
ειμαι μεγαλος φαν
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Apache βλεπεις...ο αλλος τωρα ξεντουμανιασε!!!! Μου λεγανε βαλε λιγο τη μηχανη μπρος...εχει κουνουπια!!!ToothTooth ηταν 20/50 την προηγουμενη φορα που ειχα βαλει ηταν οκ. Τωρα με 2-3000 χλμ γ@μηθηκαν!!!!
Εννοείς ότι στα καίει;
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
171
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Η αληθεια ειναι οτι εβγαζε καπνο καποιες φορες απο τοτε που εκανα την αλλαγη.. δε θα επρεπε αλλα ενα μεγαλο αεροελαιοψυκτο με λαθος επιλογη λαδιου μπορει να καψει ευκολα. Τελος καλο ολα καλα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Την πρωτη φορα που βαζω το παρακατω λαδι παρατηρω οτι αρχιζει να τσιμπαει και συμπληρωνα χωρις να μετραω.Στην δευτερη φορα διαπιστωνω οτι μου καιει περιπου 300ml στα 1000χλμ και μετα τα 3000 χλμ με παει στα 600 ml.Εψαξα οτι ψαχνοταν και δεν βρηκα κατι που να δικαιολογει τετοια καταναλωση.

ΜαρκαVisc. indexNoackFlash pointAPI
Quantum
stabilis

143

236

SL

Καταληγω οτι πιθανοτατα η καταναλωση εχει να κανει με το λαδι που εβαζα.Αυτη ηταν και η αιτια που το εψαξα λιγακι παραπανω και δημιουργησα και αυτο το θεμα.Με βαση τα χαρακτηριστικα του καταληγω στο Motorex Top speed...και τα δυο 15w-50 και κοντα στα 11 ευρω.


ΜαρκαVisc. indexNoackFlash pointAPITιμη απο
Motorex
Top speed

158
5.4
>200

SM

Διαπιστωνω λιιιιγο πιο αθορυβη λειτουργια του σασμαν αλλα μεγαλη διαφορα στην καταναλωση λαδιου.Στα 2500 χλμ, και παρομοιες συνθηκες οδηγησης μονο 130 ml καταναλωση αντι των 800 που ειχα με το προηγουμενο λαδι.

Μενει να δω πως θα συμπεριφερθει μεχρι τα 5000 χλμ αλλα κατι μου λεει οτι θα ειναι με διαφορα καλυτερο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Την πρωτη φορα που βαζω το παρακατω λαδι παρατηρω οτι αρχιζει να τσιμπαει και συμπληρωνα χωρις να μετραω.Στην δευτερη φορα διαπιστωνω οτι μου καιει περιπου 300ml στα 1000χλμ και μετα τα 3000 χλμ με παει στα 600 ml.Εψαξα οτι ψαχνοταν και δεν βρηκα κατι που να δικαιολογει τετοια καταναλωση.

ΜαρκαVisc. indexNoackFlash pointAPI
Quantum
stabilis

143

236

SL

Καταληγω οτι πιθανοτατα η καταναλωση εχει να κανει με το λαδι που εβαζα.Αυτη ηταν και η αιτια που το εψαξα λιγακι παραπανω και δημιουργησα και αυτο το θεμα.Με βαση τα χαρακτηριστικα του καταληγω στο Motorex Top speed...και τα δυο 15w-50 και κοντα στα 11 ευρω.


ΜαρκαVisc. indexNoackFlash pointAPITιμη απο
Motorex
Top speed

158
5.4
>200

SM

Διαπιστωνω λιιιιγο πιο αθορυβη λειτουργια του σασμαν αλλα μεγαλη διαφορα στην καταναλωση λαδιου.Στα 2500 χλμ, και παρομοιες συνθηκες οδηγησης μονο 130 ml καταναλωση αντι των 800 που ειχα με το προηγουμενο λαδι.

Μενει να δω πως θα συμπεριφερθει μεχρι τα 5000 χλμ αλλα κατι μου λεει οτι θα ειναι με διαφορα καλυτερο.
Με 5,4 Noack και με index 158 λογικό....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοrex ε?
Θα το δοκιμάσω
Τώρα της έχω να πινει ένα ligui Molly 20-50... 18 ευρώ το 5λιτρο..
Πιες να ξεδιψασεις μωρό μου
18ευρω το πενταλιτρο;Για λαδι μιλαμε η για ανθρακουχο νερο;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
18ευρω το πενταλιτρο;Για λαδι μιλαμε η για ανθρακουχο νερο;
Και στο αμάξι 18 ευρω το 5λιτρο βάζω.. 10-40..Δε θυμάμαι μάρκα γερμανικό είναι το παίρνω απ τον εισαγωγεα.. Ελάχιστη καύση κ ωραίο δούλεμα.. Δε βλέπω καμια διαφορά με τα aral που έβαζα παλιά
Το πιο ακριβό λάδι το βάζω στο.... Παπί... Αχαχα... Με αυτοκινήτολαδα 20-50 δε δουλεύει καλά, θέλει μοτοσυκλεταδικο
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ο οποίος είναι;

Τα διαφορετικα χαρακτηριστικα του καθε λαδιου οριζουν την συμπεριφορα τους.Αν εχουμε καποιο προβλημα αντι να δοκιμαζουμε το ενα λαδι μετα το αλλο, ανατρεχουμε στα χαρακτηριστικα τους και παμε κατευθειαν σε καποιο καλυτερο.
 
Top Bottom