Τι λαδι να βαλω στην μηχανη μου?

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

Denicol Thumperlube – Συνθετικό λιπαντικό ειδικά σχεδιασμένο για μονοκύλινδρους κινητήρες​

View attachment 30183

To Thumperlube είναι ένα συνθετικό λάδι της Denicol ανώτερης ποιότητας για προηγμένους 4-χρονους κινητήρες μοτοσυκλετών βασισμένο σε συνθετικούς εστέρες και σύγχρονα πρόσθετα.
Η ειδική του σύνθεση καθιστά δυνατή τη χρήση του σε απόλυτα διαφορετικές συνθήκες, από ήπιες έως ακραία εντατικές.

Για κινητήρες Motocross, Δρόμου και Αγωνιστικούς.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί χειμώνα και καλοκαίρι.

Διατίθεται σε 5 ιξώδη: SAE 5W30 – 10W40 – 15W50 – 10W50 - 10W60.
Τιμή με ΦΠΑ: από 12.81 €/L έως 17.74 € /L

eXTra Products
εξαιρετικό για τα μονοκύλινδρα ktm-husquarna
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Εμείς τα θκά μας τα μΕκανακια τα βγάζουμε το λάδι......όχι σαν τα γκέι τα δικά σας που ψάχνετε τι να τα βάλετε abcdefghgk abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.557
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ωρε Γιαννο τη κεραμιδα πεταξες τωρα abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Ασε,δεν καταλαβε οτι αλλαξε μηχανακι.Νομιζει οτι εχει ακομη το tiger.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Update..
H πομωνα r1100rt σε 460χλμ μικτά εκαψε 5.9 λίτρα στα 100.. Όνειρο!!!
Δεν πάω πανω από 140 όμως.
Επίσης έχω κάνει 1700χλμ απ την αλλαγή λαδιού και ΔΕΝ έχω συμπληρωσει.. Με valvoline durablend 20-50..
Πριν με castrol και shell helix (πάντα 20-50) έκαιγε κάπου 300ml στα 1000χλμ
τοσο λαδι εκαιγε το διχρονο ΜΖ250 στα χιλια χιλιομετρα,οταν το πλακωνα στις τελικες.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Συμφωνα παντα με τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα το castrol ειναι αρκετα πισω,αλλα shell και valvoline ειναι αρκετα κοντα στα χαρακτηριστικα τους.
Στα 5000χλμ που θα κάνω αλλαγή, θα ξέρω πόσο θα έχω συμπληρωσει επί του συνόλου..
Με τα helix, 1 λιτρο δεν εφτανε
 
N

notakos600

Guest
Στα 5000χλμ που θα κάνω αλλαγή, θα ξέρω πόσο θα έχω συμπληρωσει επί του συνόλου..
Με τα helix, 1 λιτρο δεν εφτανε
Ευτυχώς να λες που έχει το σασμάν και τον συμπλέκτη εκτός μοτέρ και μπορείς να του πετάξεις μέσα ότι σπορέλαιο βρεθεί στο δρόμο σου.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ευτυχώς να λες που έχει το σασμάν και τον συμπλέκτη εκτός μοτέρ και μπορείς να του πετάξεις μέσα ότι σπορέλαιο βρεθεί στο δρόμο σου.

Το μπουκάλι δε βγαίνει απ τη βαλίτσα ποτέΣ.
Ακου σπορέλαιο στην πομουνίτσα μου
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παίδες μιλάω με ένα Γερμανό έχει 320. 000χλμ με αεροψυκτο 1200rt, και αλλάζει λάδια κάθε 20.000χλμ.......ορυκτελαιο..και ούτε του καίει..
Αλλά ταξιδεύει με 4000 στροφές.
Έχει και 1200τζιες υδρόψυκτο...και κει μια απ τα ιδια

Αυτό ήταν τέλος.. μια φορά το χρόνο θα αλλάζω... Τζάμπα, λεφτά.. Εχω ξεσκιστεί να πετάω παλιά λάδια από αμάξι και μηχανη
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παίδες μιλάω με ένα Γερμανό έχει 320. 000χλμ με αεροψυκτο 1200rt, και αλλάζει λάδια κάθε 20.000χλμ.......ορυκτελαιο..και ούτε του καίει..
Αλλά ταξιδεύει με 4000 στροφές.
Έχει και 1200τζιες υδρόψυκτο...και κει μια απ τα ιδια

Αυτό ήταν τέλος.. μια φορά το χρόνο θα αλλάζω... Τζάμπα, λεφτά.. Εχω ξεσκιστεί να πετάω παλιά λάδια από αμάξι και μηχανη
Φίλος...αν πηγαίνεις με 3000 στροφές, θα σου κρατάνε 30.000χλμ. eye
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Παίδες μιλάω με ένα Γερμανό έχει 320. 000χλμ με αεροψυκτο 1200rt, και αλλάζει λάδια κάθε 20.000χλμ.......ορυκτελαιο..και ούτε του καίει..
Αλλά ταξιδεύει με 4000 στροφές.
Έχει και 1200τζιες υδρόψυκτο...και κει μια απ τα ιδια

Αυτό ήταν τέλος.. μια φορά το χρόνο θα αλλάζω... Τζάμπα, λεφτά.. Εχω ξεσκιστεί να πετάω παλιά λάδια από αμάξι και μηχανη
Το FJR δουλευει 4000 στροφες στο ρελαντι! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το FJR δουλευει 4000 στροφες στο ρελαντι! Tooth
Με όσους ιδιοκτήτες ρτ έτυχε να μιλήσω... 4000στροφες..δεν κάνω εγώ για ρτ ... Είμαι 4κυλινδρος
 
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.428
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Παίδες μιλάω με ένα Γερμανό έχει 320. 000χλμ με αεροψυκτο 1200rt, και αλλάζει λάδια κάθε 20.000χλμ.......ορυκτελαιο..και ούτε του καίει..
Αλλά ταξιδεύει με 4000 στροφές.
Έχει και 1200τζιες υδρόψυκτο...και κει μια απ τα ιδια

Αυτό ήταν τέλος.. μια φορά το χρόνο θα αλλάζω... Τζάμπα, λεφτά.. Εχω ξεσκιστεί να πετάω παλιά λάδια από αμάξι και μηχανη
Και γω τα ίδια τις προάλλες που τα άλλαξα ενώ το μηχανάκι ήταν βιλούδο και φυσικά δεν είδα καμμία διαφορά με τα νέα.
Τέρμα τα 5.000 χλμ πλέον.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και γω τα ίδια τις προάλλες που τα άλλαξα ενώ το μηχανάκι ήταν βιλούδο και φυσικά δεν είδα καμμία διαφορά με τα νέα.
Τέρμα τα 5.000 χλμ πλέον.
Για να είσαστε σίγουροι, όταν κάνετε αλλαγή στον ένα χρόνο, στείλτε τα παλιά λάδια για ανάλυση στην Blackstone https://www.blackstone-labs.com/engine-types/motorcycle/ και αν σας πει ότι είναι ΟΚ συνεχίστε με αυτές τις αλλαγές, δηλαδή κάθε χρόνο ή 20000 χλμ. Οι Γερμανοί και οι Γκανεζοι που δουλεύουν μέχρι 4000rpm δεν μου λένε τίποτα, ούτε με το μάτι μπορείς να κρίνεις την κατάσταση του λαδιού...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φίλος...αν πηγαίνεις με 3000 στροφές, θα σου κρατάνε 30.000χλμ. eye
O γερμαναρας τα τελειωνει τα λαστιχα να ξερεις
Κεντρικο σταντ κ μαρσπιε τροχισμενα κανονικοτατα..Αυτο δε γινεται αν δεν ανεβαζεις..

στην εθνικη ομως *****ωσια..
Στο σταθερα ψηλα...του πινεις το αιμα με το καλαμακι
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Να μην ξεχναμε οτι γερμανια υπαρχουν αλλες θερμοκρασιες. Εδω αθηνα με επαρχια κ βλεπεις διαφορες.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.354
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Παίδες μιλάω με ένα Γερμανό ............... Αυτό ήταν τέλος.......
Ελα πες τα ολα , τι αλλο σου ειπε ο γερμανος για την συντηρηση των 320Κ km .... και μεις θα αλλαξο-πιστεψουμε ....!cdefghi
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για να είσαστε σίγουροι, όταν κάνετε αλλαγή στον ένα χρόνο, στείλτε τα παλιά λάδια για ανάλυση στην Blackstone https://www.blackstone-labs.com/engine-types/motorcycle/ και αν σας πει ότι είναι ΟΚ συνεχίστε με αυτές τις αλλαγές, δηλαδή κάθε χρόνο ή 20000 χλμ. Οι Γερμανοί και οι Γκανεζοι που δουλεύουν μέχρι 4000rpm δεν μου λένε τίποτα, ούτε με το μάτι μπορείς να κρίνεις την κατάσταση του λαδιού...
πως τα στελνεις?
σε ουροσυλλεκτη τα βαζεις?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
πως τα στελνεις?
σε ουροσυλλεκτη τα βαζεις?
Σου στέλνουν το Κιτ δωρεάν με οδηγίες, μπήκες στο σάϊτ να δεις;νΚανα εικοσαρι δολάρια είναι η ανάλυση...
 
Top Bottom