Τα πάντα για τα λιπαντικά

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
για στρωσιμο δεν ξερω...εγω ειδα οτι πιανει καλυτερη αποδοση, ησυχαζε το μοτερ...(πρεπει ναχεις μοτερ γιουχου για να το καταλαβεις)
!!
Το σασμαν πιο καλα θα δουλεψει με χοντρο λαδι...
Εμεις εκει εστιαζουμε..ομως οι ανοχες σε τρομπα λαδιου κουζινετα στροφαλου κλπ ειναι συγκεκριμενες..
οποτε πας με το ιξωδες του κατασκευαστή..

Αν βαλεις πιο χοντρο απο του κατασκευαστη θα μπορει να το ψεκασει στο σασμαν ομως?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ερωτηση το 10-40 θα το καψει γρηγοροτερα η το 10-50?
Παναγιώτη θα κάψει αυτό με το μικρότερο viscosity πρώτα που εδώ είναι το 40αρι εάν τώρα το 40αρι έχει καλύτερο intex τότε θα κάψει το 50αρι, ιατρό κάψει όμως ή η εξάτμιση του λαδιού είναι μεγαλύτερη από του άλλου; Βλέπε NOACK και εμείς νομίζουμε ότι τα καίει;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παναγιώτη θα κάψει αυτό με το μικρότερο viscosity πρώτα που εδώ είναι το 40αρι εάν τώρα το 40αρι έχει καλύτερο intex τότε θα κάψει το 50αρι, ιατρό κάψει όμως ή η εξάτμιση του λαδιού είναι μεγαλύτερη από του άλλου; Βλέπε NOACK και εμείς νομίζουμε ότι τα καίει;

Με μπερδεψες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν βαλεις πιο χοντρο απο του κατασκευαστη θα μπορει να το ψεκασει στο σασμαν ομως?
Αυτό είναι πολύ σωστό που λες, το σύστημα λίπανσης έχει orifices για σταθερή πίεση σε όλο το κύκλωμα και υπάρχει περίπτωση να μην περνάει το πιο χοντρό λάδι, κλασσική περίπτωση το αυτοκίνητο μου που θέλει λάδι 5W/30 χειμώνα καλοκαίρι, ειδάλλως το έκαψες...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εχουμε δυο λαδια,10-40 και 15-50,με το ιδιο index.Ποιο καιγεται γρηγοροτερα?

Επισης δεν καταλαβα αυτο με την εξατμιση λαδιου.
Το 40αρι
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εχουμε δυο λαδια,10-40 και 15-50,με το ιδιο index.Ποιο καιγεται γρηγοροτερα?

Επισης δεν καταλαβα αυτο με την εξατμιση λαδιου.
Το Noack είναι ένας δείκτης του λαδιού που λέει πόσο λάδι χάνεται μέσω εξάτμισης του στις υψηλές θερμοκρασίες, ένα λάδι με ψηλό Noack μπορεί να χάσει και μέχρι 10% σε μία ώρα, εμείς νομίζουμε ότι τα καίμε ενώ στην πραγματικότητα το λάδι έχει εξατμιστεί...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν βαλεις πιο χοντρο απο του κατασκευαστη θα μπορει να το ψεκασει στο σασμαν ομως?
Δεν ξερω.. Στα αφρικα που ο κατασκευαστης προτείνει 10_40 και 20-50 αναλόγως κλίματος... Το 20-50 έχει πιο γλυκές αλλαγές.. Μακράν..
Είπαμε εσύ θα μείνεις στο 10 οπότε μη σε απασχολει
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ξερω.. Στα αφρικα που ο κατασκευαστης προτείνει 10_40 και 20-50 αναλόγως κλίματος... Το 20-50 έχει πιο γλυκές αλλαγές.. Μακράν..
Είπαμε εσύ θα μείνεις στο 10 οπότε μη σε απασχολει
Άμα προτείνει και 20W/50 είσαι μέσα στα specs αν ζούσες στην Σιβηρία και έβαζες 20W/50 τον χειμώνα στους -40 το κρακ θα ακουγόταν μέχρι εδώ...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
κι αν πήγαινε σε 10-60 ακόμη καλύτερα; Ή όχι;
Από έρευνα που έκανα στο νετ... Κατέληξα στο όχι...
Στις υψηλές θερμοκρασίες δε σπάει εύκολα αλλά στους 100 κελσιου που είναι μια νορμάλ θερμοκρασία είναι πιο παχυρευστό απ το 10-50
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Αυτό είναι πολύ σωστό που λες, το σύστημα λίπανσης έχει orifices για σταθερή πίεση σε όλο το κύκλωμα και υπάρχει περίπτωση να μην περνάει το πιο χοντρό λάδι, κλασσική περίπτωση το αυτοκίνητο μου που θέλει λάδι 5W/30 χειμώνα καλοκαίρι, ειδάλλως το έκαψες...
Το έχω απορία. 5/30 βάζει ο κατασκευαστής στο opel. πολλά τα κλμ μου λέει ο μάστορας 10/40 τώρα. Έκαψε περισσότερα. Είναι δυνατόν? Βέβαια δεν έχω εικόνα του οδηγήματος μιας και το οδηγεί η ....ψηλή abcde
 
Top Bottom