Τα πάντα για τα λιπαντικά

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Άμα βρεις βάλε, αλλά η συμβουλή μου είναι συχνότερη αλλαγή...
σε σχεση με τις πολυτυπες λες?
Μονο ορυκτελαιο βαζω κ σε πολυτυπο 80-90...αλλαζει κατι?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
σε σχεση με τις πολυτυπες λες?
Μονο ορυκτελαιο βαζω κ σε πολυτυπο 80-90...αλλαζει κατι?
Όχι πολύ να ξέρεις όσο πιο μικρή είναι η διαφορά στα πολυτυπα τόσο πιο σταθερά είναι όπως είπες...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όχι πολύ να ξέρεις όσο πιο μικρή είναι η διαφορά στα πολυτυπα τόσο πιο σταθερά είναι όπως είπες...
εχω δοκιμασει 75-90
80-90
τωρα εχω 85-90 την προτιμω
λεω με την 90, θα πιασω κορυφη Tooth
Συνθετικες δε βαζω, ειναι παλιο , μια χαζοδιαρροη κ θελει ανοιγμα κιβωτιου
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ατυχες το παραδειγμα σου,οσον αφορα σαν επιχειρημα για την υποστηριξη της εφαρμογης του μαρκετινγκ στα λαδια.Και αυτο διότι το πολλαπλο-μεταβλητο ιξωδες ειναι για τα λαδια, οτι το δισκοφρενο εν σχεσει με το ταμπουρο ,και το ABS εν σχεσει με το non ABS, για την αυτοκινηση. Δεν ειναι ετησια μικροβελτιωση που εμπιπτει στα αναφερομενα σου.Αυτο δεν σημαινει βεβαιως οτι σε πολλα καταναλωτικα αγαθα δεν υπαρχει επιμονο και ανελεητο μαρκετινγ, που προσπαθει να επιβαλλει ανουσια αγαθα σαν καταναλωτικη αναγκη.

Δεν διαφωνω σε τιποτα απ΄ολα αυτα που γραφεις παραπανω γιατι στο τελος τα αναιρεις ως προς το θεμα .... καθαρα μαρκετινγκ.

Τον πινακα ιξωδους που συστηνει ο κατασκευαστης για τα λαδια , τον ειδες ....καλα ?Stoned Emoticon

Αναγραφεται πολυ σαφεστατα νομιζω το σκετο 40αρι ή 30αρι για μικροτερο ομως ευρος λειτουργιας θερμοκρασιας ατμοσφαιρας.
Πραγμα βεβαια πρακτικα αδυνατο να ελεγξει ή να προνοησει ενας οδηγος , οποτε για σιγουρια ειναι προτιμοτερο και γι'αυτο καθιερωθηκε το ακριβοτερο πολυτυπο.
Εαν ομως κινουμαι το καλοκαιρι σε θερμοκρασιες ανω των 25 βαθμων (μεσα στο καμινι της Αττικης ας πουμε ) γιατι να ξοδευω για το ακριβοτερο 10w40 μηπως και ξαφνικα χιονισει ..... εαν υπηρχε ενα φθηνοτερο καταξιωμενο και εξελιγμενο σκετο 40αρι ?

Παντως αν εσυ νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα για τα multi-variable-viscosity oil στειλε του ενα email και πες του να μην γραφει ......bulshit....! :cool:
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Να σας πω κάτι τώρα να κουφαθείτε σχετικά με τα λάδια που ξεκίνησε πρώτα από την Ναυτιλία και φυσικά επεκτάθηκε, όλη την τεχνολογία των λιπαντικών και καυσίμων την απαίτησαν οι ασφαλιστικές εταιρίες δεδομένου ότι την 10ετια του 90 πλήρωσαν δεκάδες δις δολάρια σε αποζημιώσεις από αστοχίες των λιπαντικών, τα πλοία να ξέρετε αποζημιώνονται ακόμη και εάν κάνει *****ία ο λιπαντής, ο οποίος έχει καλύτερη κατάρτιση από τους μάστορες που κάνουν σέρβις στα μηχανάκια μας.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με βοηθάς λίγο ακόμη? Τι να γράφει πχ
Κάπου σε προηγούμενες σελίδες έχω ανεβάσει παράδειγμα νομίζω, αν όχι αύριο από το γραφείο...
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.672
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
O κατασκευαστης μου δινει 10-40 η 15-50 ημισυνθετικα και ΑΡΙ SG η API SH,καπου ειδα και SG.

Αν βαλω λαδι με API SL η SN και JASO MA2 θα εχω καποιο θεμα και αν ναι ποιο?Περα απο τα δυο μπορω να βαλω καποιο με διαφορετικο api απο του δικου μου?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
O κατασκευαστης μου δινει 10-40 η 15-50 ημισυνθετικα και ΑΡΙ SG η API SH,καπου ειδα και SG.

Αν βαλω λαδι με API SL η SN και JASO MA2 θα εχω καποιο θεμα και αν ναι ποιο?Περα απο τα δυο μπορω να βαλω καποιο με διαφορετικο api απο του δικου μου?
Πάνο κατά την γνώμη μου άφοβα τα βάζεις. Είναι νεότερης προδιαγραφής που φυσικά καλύπτει και τις παλιότερες.
Το γιατί δες το ΕΔΩ.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Γενικως κατα ΑPI ή SAE αμερικανικες προδιαγραφες που ακολουθουν και οι ευρωπαιοι ( ειναι και τα DIN των φιλων μας) ψαξε τα αρχικα στο web.
H JASO ειναι οι αντιστοιχες γιαπωνεζικες προδιαγραφες.
Τα προοδευτικα γραμματα της αλφαβητου σημαινει το επομενο ... βελτιωμενο μοντελο.
Κατι αντιστοιχα εχουν και τα γιαπωνεζικα λαδια με νουμεραBcdefgh.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μην μπλεξετε τους κωδικους με λαδια για πετρελαιοκινητηρες ... αν και για μενα ειναι καλυτερα λογω αντοχης σε ισχυροτερες καταπονησεις.eye
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.672
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μην μπλεξετε τους κωδικους με λαδια για πετρελαιοκινητηρες ... αν και για μενα ειναι καλυτερα λογω αντοχης σε ισχυροτερες καταπονησεις.eye
Δε μου λες...τα γυαλιά πρεσβυωπίας τα φοράς?Angry old man
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δηλαδη εμενα που μου δινει sg και sh δεν μπορω να βαλω τα προηγουμενα οπως sf και se,αλλα μπορω ολα τα επομενα sg-sl-sm και sn?


https://www.api.org/products-and-se...d-classifications/oil-categories#tab-gasoline
Αυτό που σου λένε τα παιδιά, καλό είναι να βρείς τα ΑΡΙ που σου λέει ο κατασκευαστής ή και νεότερα, όχι παλαιότερα...
 
Top Bottom