Τα πάντα για τα λιπαντικά

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
"Οπως θα δείς τα SF SΕ είναι obsolete (ξεπερασμένα).
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
"Οπως θα δείς τα SF SΕ είναι obsolete (ξεπερασμένα).
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι μια εταιρεια που βγαζει ενα μοντελο το 2005,προτεινει λαδι του 94-96.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι μια εταιρεια που βγαζει ενα μοντελο το 2005,προτεινει λαδι του 94-96.
Επειδή ο κινητήρας μπορεί σαν τεχνολογία να βγήκε το 1990
Παράδειγμα πχ το Τρανσαλπ 650 Πουλιόταν το 2007 πριν βγει το ΤΑ700 σαν καινούριο μοντέλο, αλλά δεν είχε καμία διαφορά απο το ΤΑ600 του ΄89 σαν κινητήρας. Ίδιες ακριβώς προδιαγραφές. eye
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και η Υamaha sto Tracer θέλει SG or HIGHER... Που βγήκε το 2015.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το έχω απορία. 5/30 βάζει ο κατασκευαστής στο opel. πολλά τα κλμ μου λέει ο μάστορας 10/40 τώρα. Έκαψε περισσότερα. Είναι δυνατόν? Βέβαια δεν έχω εικόνα του οδηγήματος μιας και το οδηγεί η ....ψηλή abcde
άστρα,το 5/30 μου το έκαιγε όπως πίνω εγώ τις μπύρες.έβαλα 10/40 και τέρμα.Τώρα φθορές, ναι μπορεί με το κρύο να ήταν πολλές στον κινητήρα ,αλλά δεν έφτασα 300κ για να δω ...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επανέρχομαι

κι αν πήγαινε σε 10-60 ακόμη καλύτερα; Ή όχι;

Μόνο άμα δω τα technical data
Βρήκα το μπουκάλι @apache
today.jpg

Για πες. Το προτιμάω απο 10-40;
Μέχρι στιγμής αυτό φοράω και στο τωρινό το Capo, αλλά και στο προηγούμενο και είμαι ευχαριστημένος σε όλα του.
Το θέμα όμως είναι να είναι και σωστό για τον κινητήρα.
Η Motorex το δίνει για ΚΤΜ αλλά και 1000άρια Aprilia που φοράνε τον Αυστριακό Ρόταξ πάντως
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επανέρχομαι




Βρήκα το μπουκάλι @apache
View attachment 28814

Για πες. Το προτιμάω απο 10-40;
Μέχρι στιγμής αυτό φοράω και στο τωρινό το Capo, αλλά και στο προηγούμενο και είμαι ευχαριστημένος σε όλα του.
Το θέμα όμως είναι να είναι και σωστό για τον κινητήρα.
Η Motorex το δίνει για ΚΤΜ αλλά και 1000άρια Aprilia που φοράνε τον Αυστριακό Ρόταξ πάντως
Λαδάρα, αλλά για ζεστούς μήνες, δεν θα στο συνιστούσα για Χειμώνα και ειδικά εκεί που μένεις, είναι πολύ καλό λάδι αλλά και πολύ χοντρό, με χαμηλό βαθμό εξάτμισης, λογικά δέν πρέπει να τσιμπάει ούτε γραμμάριο με αυτό το λάδι και high end Viscosity Index.
Εγώ θα το έβαζα από Απρίλη έως Οκτώβρη.....
 

Attachments

  • Power_Synt_10W60_EN.pdf
    189,8 KB · Προβολές: 5

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λαδάρα, αλλά για ζεστούς μήνες, δεν θα στο συνιστούσα για Χειμώνα και ειδικά εκεί που μένεις, είναι πολύ καλό λάδι αλλά και πολύ χοντρό, με χαμηλό βαθμό εξάτμισης, λογικά δέν πρέπει να τσιμπάει ούτε γραμμάριο με αυτό το λάδι και high end Viscosity Index.
Εγώ θα το έβαζα από Απρίλη έως Οκτώβρη.....
Όχι, με αυτό δεν τσιμπάει καθόλου.

Επίσης το καλοκαίρι εδώ που κινούμαι κατα 90% είναι σαν δροσερή άνοιξη της Αθήνας, οπότε δεν έχω θέμα.
Αν έμενα Αθηνα και κινούμουν και εντός πόλης ίσως να μην έκανε. eye

Χειμώνιάτικους μήνες προφανώς η μηχανή μένει μέσα καθότι οι θερμοκρασίες πέφτουν κάτω απο το μηδέν. Δεκέμβρη -Γενάρη- και ίσως Φλεβάρη δεν κινείται
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όχι, με αυτό δεν τσιμπάει καθόλου.

Επίσης το καλοκαίρι εδώ που κινούμαι κατα 90% είναι σαν δροσερή άνοιξη της Αθήνας, οπότε δεν έχω θέμα.
Αν έμενα Αθηνα και κινούμουν και εντός πόλης ίσως να μην έκανε. eye
Τον Χειμώνα, από Νοέμβρη μέχρι Τέλος Μάρτη βάζε ένα πιό ψιλό και από Απριλη μέχρι τέλος Οκτώβρη βάζε αυτό και σου εγγυούμαι ότι το μοτέρ θα παραμείνει καινούργιο.....
Πάρα πολύ καλό λάδι, επίσης τώρα είδα ότι η Motorex βγάζει λάδι ειδικά για BOXER....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Kοίτα ρε η Motorex και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με αυτήν...λαδάρες....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τον Χειμώνα, από Νοέμβρη μέχρι Τέλος Μάρτη βάζε ένα πιό ψιλό και από Απριλη μέχρι τέλος Οκτώβρη βάζε αυτό και σου εγγυούμαι ότι το μοτέρ θα παραμείνει καινούργιο.....
Πάρα πολύ καλό λάδι, επίσης τώρα είδα ότι η Motorex βγάζει λάδι ειδικά για BOXER....
Είναι μήνες που δεν την πολυκινώ Μάνο.
Είναι λίγο overkill να αλλάξω λάδι για τα χλμ του χειμώνα. Εδώ ο χειμώνας είναι ΧΕΙΜΩΝΑΣ!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Kοίτα ρε η Motorex και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με αυτήν...λαδάρες....
Πλάκα κάνεις!
Torco και Motorex τα τελευταία 20 χρόνια σε όλα σχεδόν τα σοβαρά μοτέρ που πέρασαν απο τα χέρια μου!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είναι μήνες που δεν την πολυκινώ Μάνο.
Είναι λίγο overkill να αλλάξω λάδι για τα χλμ του χειμώνα. Εδώ ο χειμώνας είναι ΧΕΙΜΩΝΑΣ!
Γιαυτό στο λέω, αν έμενες Αθήνα θα σου έλεγα βάλε μόνο αυτό, αλλά ρε φίλε στην Πτολεμαϊδα τώρα τα μοτέρ τρώνε μεγάλη καταπόνηση στο ψοφόκρυο ειδικά κατά την εκκίνηση...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.465
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
.... Πτολεμαϊδα τώρα τα μοτέρ τρώνε μεγάλη καταπόνηση στο ψοφόκρυο ειδικά κατά την εκκίνηση...
Σιγά μη βγούμε στα μπαλκόνια για να τα χειροκροτήσουμε Rolling Rolling Rolling Rolling
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τον Χειμώνα, από Νοέμβρη μέχρι Τέλος Μάρτη βάζε ένα πιό ψιλό και από Απριλη μέχρι τέλος Οκτώβρη βάζε αυτό και σου εγγυούμαι ότι το μοτέρ θα παραμείνει καινούργιο.....
Πάρα πολύ καλό λάδι, επίσης τώρα είδα ότι η Motorex βγάζει λάδι ειδικά για BOXER....

Αν βαλει το ιδιο σε 15-50 δεν θα ηταν καλυτερα?
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
20 χρονια σχεδον μονο Motorex σε οτι μηχανακια αλλαξα.
Και λογω βασικου προμηθευτη, στα ανταλλακτικα αυτοκινητων, Ιαπωνικη.
Ενας νομιζω απο τους 2~3 εισαγωγεις.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν βαλει το ιδιο σε 15-50 δεν θα ηταν καλυτερα?
Σίγουρα και 10w/40 ακόμα καλύτερα και τον Χειμώνα ας βάζει χαμηλότερης ποιότητας δηλαδή πιό φτηνά αφού δεν κάνει χλμ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
20 χρονια σχεδον μονο Motorex σε οτι μηχανακια αλλαξα.
Και λογω βασικου προμηθευτη, στα ανταλλακτικα αυτοκινητων, Ιαπωνικη.
Ενας νομιζω απο τους 2~3 εισαγωγεις.
Και εγώ ο μλκς δεν τους έδινα καν σημασία Χρήστο, αλλά τόσο καλό λάδι όπως το είδα σπάνια βλέπεις....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σίγουρα και 10w/40 ακόμα καλύτερα και τον Χειμώνα ας βάζει χαμηλότερης ποιότητας δηλαδή πιό φτηνά αφού δεν κάνει χλμ.

Kαπου μπερδευτηκα.

Το 10-60 εχει λιγοτερες απωλειες αλλα ειναι ιδανικο για κρυα κλιματα η το 10-40?
Που χρησιμοποιουμε το καθενα και γιατι?
 
Top Bottom