Τα πάντα για τα λιπαντικά

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Kαπου μπερδευτηκα.

Το 10-60 εχει λιγοτερες απωλειες αλλα ειναι ιδανικο για κρυα κλιματα η το 10-40?
Που χρησιμοποιουμε το καθενα και γιατι?
Το 10w/40 εννοείται είναι για χειμώνα λόγω χαμηλότερου viscosity, είναι πιο ψιλό που λέμε...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το 10w/40 εννοείται είναι για χειμώνα λόγω χαμηλότερου viscosity, είναι πιο ψιλό που λέμε...

Aρα το 15/50 ειναι η πιο καλη μεση λυση?


Το 10αρι εξατμιζεται η καιγεται πιο ευκολα?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Aρα το 15/50 ειναι η πιο καλη μεση λυση?


Το 10αρι εξατμιζεται η καιγεται πιο ευκολα?
Το 10άρι δεν είναι απαραίτητο να εξατμίζεται πιό γρήγορα, αλλά αν έχεις μηχανικές φθορές εξαρτάται από το viscosity αν θα σου καεί πιό εύκολα, δεν έχουν όλα τα 10αρια το ίδιο Viscosity.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εννοείς το 10αρι σε σχέση με το 15αρι?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν είναι ίδιος τύπος.
Αυτό είναι synthetic απλό
Αυτό που βάζω είναι full synthetic για να αλλάζω μια φορά στα 7500 χλμ ή και παραπάνω

Επίσης απο το viscosity βλέπω πως δεν έχει τις ίδιες αντοχές
Αυτό που βάζεις και σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του δεν το αλλάζεις ποτέ.....Που λέει ο λόγος ε;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτό που βάζεις και σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του δεν το αλλάζεις ποτέ.....Που λέει ο λόγος ε;
Δεν το είχα σκοπό. Απο τότε που ακρίβυναν τα Torco βάζω μονο motorex, αυτό. Παλιότερα ψαχνόμουν με κάτι motul, Castrol, Valvoline κλπ.
Ούτε καν ψάχνω πλέον.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν το είχα σκοπό. Απο τότε που ακρίβυναν τα Torco βάζω μονο motorex, αυτό. Παλιότερα ψαχνόμουν με κάτι motul, Castrol, Valvoline κλπ.
Ούτε καν ψάχνω πλέον.
Aπ' ότι φαίνεται καλά κάνεις....Και εγώ το έπαιζα έξυπνος στα λάδια....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
To φουλ συνθετικο ειναι καλυτερο για την μηχανη η το ημι?
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Τον Χειμώνα, από Νοέμβρη μέχρι Τέλος Μάρτη βάζε ένα πιό ψιλό και από Απριλη μέχρι τέλος Οκτώβρη βάζε αυτό και σου εγγυούμαι ότι το μοτέρ θα παραμείνει καινούργιο.....
Πάρα πολύ καλό λάδι, επίσης τώρα είδα ότι η Motorex βγάζει λάδι ειδικά για BOXER....
Ρε Μάνο, αν είναι να αλλάζουμε λάδι σαν να αλλάζει η τουριστική περίοδος, το χάσαμε το κορμί πατριώτη για κάποιον που κινεί τη μηχανή 12 μήνες το χρόνο. Οκτώβριο αλλάζεις τα λάδια και μετά πάλι Απρίλιο;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.465
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ρε Μάνο, αν είναι να αλλάζουμε λάδι σαν να αλλάζει η τουριστική περίοδος, το χάσαμε το κορμί πατριώτη για κάποιον που κινεί τη μηχανή 12 μήνες το χρόνο. Οκτώβριο αλλάζεις τα λάδια και μετά πάλι Απρίλιο;
Ε ναι!
Λες και είναι χειμωνιάτικα λαστιχα
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.522
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Τουλάχιστον στην Αθήνα δεν κανει το κρύο των βορείων. Π.χ. φέτος δεν ήταν χειμώνας αυτός. Φαντάσου τα παιδιά που μένουν Φλώρινα, Καστοριά κλπ να τα αλλάζουν κάθε 6 μήνες. Πόσο να προλάβει το λάδι να δουλέψει, και ξανά μανα αλλαγή για χειμώνα. Έτσι όπως το βλέπω εγώ.
TORCO 10W-40 και αλλαγή στα 10000χλμ. Αν και σκέφτομαι πλέον να τα αλλάζω κάθε 12000χλμ που λέει το manual καθότι 227000χλμ και στο τσεκάρισμα χθες βράδυ δεν έχει πέσει χιλιοστό η στάθμη. Φτου φτου...Honda λέμε ρε. CBFαρα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Τουλάχιστον στην Αθήνα δεν κανει το κρύο των βορείων. Π.χ. φέτος δεν ήταν χειμώνας αυτός. Φαντάσου τα παιδιά που μένουν Φλώρινα, Καστοριά κλπ να τα αλλάζουν κάθε 6 μήνες. Πόσο να προλάβει το λάδι να δουλέψει, και ξανά μανα αλλαγή για χειμώνα. Έτσι όπως το βλέπω εγώ.
TORCO 10W-40 και αλλαγή στα 10000χλμ. Αν και σκέφτομαι πλέον να τα αλλάζω κάθε 12000χλμ που λέει το manual καθότι 227000χλμ και στο τσεκάρισμα χθες βράδυ δεν έχει πέσει χιλιοστό η στάθμη. Φτου φτου...Honda λέμε ρε. CBFαρα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Συγνώμη ρε παιδιά δηλαδή μένατε πχ στην Λάρισα με -3 τον Χειμώνα και +45 το καλοκαίρι το ίδιο λάδι θα είχατε; Και μιλάμε για δαπάνη 20€? Για εμάς τους Αθηναίους είναι μακράν πιο εύκολα τα πράγματα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Συγνώμη ρε παιδιά δηλαδή μένατε πχ στην Λάρισα με -3 τον Χειμώνα και +45 το καλοκαίρι το ίδιο λάδι θα είχατε; Και μιλάμε για δαπάνη 20€? Για εμάς τους Αθηναίους είναι μακράν πιο εύκολα τα πράγματα...
εγω ναι ...........ενα 15-50.
..δε ψαχνω τροπους να κανω τη ζωη μου δυσκολη Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
εγω ναι ...........ενα 15-50.
..δε ψαχνω τροπους να κανω τη ζωη μου δυσκολη Tooth
Το ξέρω, πόσα λίτρα συμπλήρωσες στα 1000 χλμ είπαμε; Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ρε σεις σε πρωτη φαση ψαχνουμετο σωστο και το ιδανικο.

Απο εκει και περα ο καθενας προσαρμοζεται αναλογα την μηχανη,την περιοχη,τα χλμ κλπ.
 
Top Bottom