Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
@dodos Τα δίχρονα γενικά ζητάνε πιο συχνά αλλαγή σε κυλινδροπίστονο; Ή μόνο όταν πάθει ζημιά;
Δεν κατάφερα να το διαπιστώσω γιατί μια 6ετια που είχα το TDRακι είχε αρπάξει 2 φορές!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@apache Τα 2τ ένα καλό που έχουν είναι η εύκολη επισκευή. Ούτε κεφαλή, ούτε βαλβίδες, εκκεντροφόροι, καδένες τίποτα. Φίλος με Ζ125 το έφτιαχνε όλο μόνος σπίτι, είναι εύκολα σαν μοτέρ. Και πιο ελαφριά τα μοτέρ τους νομίζω.

Στον μάστορα αυτόν απο 16μιση χρονών πάω και ο πατέρας μου οτι μηχανάκια είχε εκεί τα πάει. Αυστηρά ανα 2000χλμ μου λέει γιατί τρώει αρκετή χρήση σαν μοτέρ. Όπως κάθε παπί...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το μεγάλο πάντως Τσεκάρισμα στα 5000 και αντε να χει κάψει 150ml και συνέχεια σκίσιμο!!
Έτσι νόμιζα θα ήταν και το αεροψυκτο!!! Tooth
Και μένα μην το ματιασω ούτε σταγόνα ακόμη και με καύσωνα,όπως και το xr παρόλο που δουλεύει τέρμα.
Το υδρόψυκτο beverly το καλοκαίρι ( μόνο) πίνει άνετα 500 ml στα 1000 χλμ γιατί δουλειά στα κόκκινα....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
@dodos Το 125 είχες;
Το 250 ήταν Τάσο και είναι το μοναδικό μηχανάκι που μετάνιωσα που πούλησα γιατί θα γούσταρα να είχα ένα διχρονακι στις μέρες μας!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Και μένα μην το μαγισσών ούτε σταγόνα,όπως και το xr παρόλο που δουλεύει τέρμα.
Το αερόψυκτο beverly το καλοκαίρι ( μόνο) πίνει άνετα 500 ml στα 1000 χλμ γιατί δουλειά στα κόκκινα....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και δεν έχουν και ένδειξη χαμηλής στάθμης στο ταμπλο ρε γαμωτο!!!! Τα φθηνά τα αεροψυκτα, δεν ξέρω για τα υπόλοιπα!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
@apache Τα 2τ ένα καλό που έχουν είναι η εύκολη επισκευή. Ούτε κεφαλή, ούτε βαλβίδες, εκκεντροφόροι, καδένες τίποτα. Φίλος με Ζ125 το έφτιαχνε όλο μόνος σπίτι, είναι εύκολα σαν μοτέρ. Και πιο ελαφριά τα μοτέρ τους νομίζω.

Στον μάστορα αυτόν απο 16μιση χρονών πάω και ο πατέρας μου οτι μηχανάκια είχε εκεί τα πάει. Αυστηρά ανα 2000χλμ μου λέει γιατί τρώει αρκετή χρήση σαν μοτέρ. Όπως κάθε παπί...
Καλά σου λεει γιατί παίρνει και μόνο 800ml λάδι
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
@Σάββας είχα σκεφτεί να το καθαρίσω και να το κρατήσω σαν backup. Ποτέ δεν ξέρεις...

Ποτέ !!!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@dodos Νόμιζα μόνο σε 125 έβγαινε. Το δε 125 επίσης αρκετά δυνατό για τα κυβικά του. Είναι απο αυτά τα μηχανάκια που απλά θα ήθελα να έχω για βόλτα που και που έτσι για το γκάζι και μόνο.

@apache 800ml παίρνει σε αλλαγές εμένα....900ml μαζί με αλλαγή σε φίλτρο και 1L αν ανοίξεις το μοτέρ για δουλειές. Το 10.500 ανάλογα...
Το FX125 πχ που είναι υπερτετράγωνο φτάνει και 11.000 στροφές. Το Address μέχρι 9800 ανεβάζει νομίζω όπως και το Innova. Γενικά τα υποτετράγωνα δεν ανεβάζουν τόσες στροφές αλλά δουλεύουν καλύτερα στις χαμηλές.

Απο χρήση στο μέλλον ίσως (πολύ πολύ ίσως απλά) αααααννν κάποια στιγμή στο μέλλον το Address που θα το έχω ως 2ο μηχανάκι μπορεί να φάω τον παλιό κυλίνδρο και να το κάνω λίγο μεγαλύτερο. Έτσι για να λέω οτι το έφτιαξα μόνος μου. Προς το παρόν το κρατάω απλά.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Άμα είχες και τη μπιελα όμως.... Tooth
Ιδέα από ίντερνετ η φωτό View attachment 29488
Φοβερή ιδέα!
Έχω τρεις μηχανισμούς από ρολόγια και δεν δουλεύει κανείς μπας και φτιάξω επιτέλους το ρολόι από αλυσιδογράναζα που έχω στο μυαλό μου...
Τι διάολο...Η KTM τους φτιάχνει...?
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Νόμιζα μόνο σε 125 έβγαινε. Το δε 125 επίσης αρκετά δυνατό για τα κυβικά του. Είναι απο αυτά τα μηχανάκια που απλά θα ήθελα να έχω για βόλτα που και που έτσι για το γκάζι και μόνο.
Στην αρχή έβγαινε μόνο 250 μαύρο και μπλε του '88, το 125 το έβγαλε μετά, το ιταλικό νομίζω που λέγανε!!
50 διχρονα αλογάκια (χαμηλά ψόφιο και ψηλά σεληνιαζοταν) 137 κιλά, καλά φρένα, χάλια αναρτήσεις /πλαίσιο!! Ήταν μια εμπειρία όμως!!! Κάτι τρελλοΙαπωνες τους πέταγαν μοτέρ rd350 πάνω και εβαζαν και δεύτερο δίσκο εμπρός 320χιλιοστων!!!
Εμένα ήταν μπλεδάκι!! Χαχαχα!! Τελευταία του φωτό!!
DSC00301-01.jpeg
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Φοβερή ιδέα!
Έχω τρεις μηχανισμούς από ρολόγια και δεν δουλεύει κανείς μπας και φτιάξω επιτέλους το ρολόι από αλυσιδογράναζα που έχω στο μυαλό μου...
Τι διάολο...Η KTM τους φτιάχνει...?
Ωραίο θα είναι να το κάνεις και εκκρεμές σε ανάποδη θέση φυσικά από τη φώτο!!! Χαχαχα!!!
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
320
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Καλησπέρα και καλή λευτεριά να έχουμε μαστόρια 25η σήμερα. Δίνει ένας τύπος transalp του 09 σε ξεφτίλα τιμή. Αξίζει λέτε να το δει κάποιος?λέει άριστο μηχανικά και δεν ξέρω τι.

Υ.γ δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσω αγγελία από car. Αλλά το βρίσκεις εύκολα είναι το πιο φτηνό.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.454
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στην αρχή έβγαινε μόνο 250 μαύρο και μπλε του '88, το 125 το έβγαλε μετά, το ιταλικό νομίζω που λέγανε!!
50 διχρονα αλογάκια (χαμηλά ψόφιο και ψηλά σεληνιαζοταν) 137 κιλά, καλά φρένα, χάλια αναρτήσεις /πλαίσιο!! Ήταν μια εμπειρία όμως!!! Κάτι τρελλοΙαπωνες τους πέταγαν μοτέρ rd350 πάνω και εβαζαν και δεύτερο δίσκο εμπρός 320χιλιοστων!!!
Εμένα ήταν μπλεδάκι!! Χαχαχα!! Τελευταία του φωτό!!
View attachment 29489
Μοτεράκι TZR επάνω,κόλαση.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Μοτεράκι TZR επάνω,κόλαση.
Έχει και κάτι τρελαμένους που πετάνε ένα V4 απο rd 500 επάνω και καμιά χιλιαριτσα μετατροπές στα υπόλοιπα!!! Γκαζια και ένα λίτρο διχρονόλαδο!!! Χαχαχα!! c2ff98386f31343b75a02f0a05e9b3a2.jpg
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Έχει και κάτι τρελαμένους που πετάνε ένα V4 απο rd 500 επάνω και καμιά χιλιαριτσα μετατροπές στα υπόλοιπα!!! Γκαζια και ένα λίτρο διχρονόλαδο!!! Χαχαχα!! View attachment 29491
Είδες τι δίσκο έβαλε μπροστά για να σταματήσει?
Ιπτάμενο!!!


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom