Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ευχαριστώ για την απάντηση ! Αν αξίζει σαν μηχανή πιστεύω ναι , το έχει διξει και ο χρόνος άλλωστε .
Αυτό που έχει βρει είναι του 07 μοντέλο με 66κ χλμ τιμή 3,300 και έχει και προίκα αρκετή !
Αν όπως φαίνεται απτις φωτό και με όλα τα παραπάνω θεωρεί πως αξίζει .
Το θέμα είναι το abs που δεν έχει ....
Αν αξίζει να αγοράσεις μια τέτοια μηχανή χωρίς abs στην σημερον ημέρα
Για εμένα δεν κάνει διαφορά. Αλλά είμαι 25 χρόνια οδηγός μηχανής. Πρακτικά, μετά απο 25 μοτό που έχω αλλάξει η πρώτη μηχανή με ABS είναι αυτή που έχω τώρα. Οι άλλες 24 ήταν άνευ.
Κάποιοι δεν μπορούν χωρίς αυτό.
Προσωπικά θεωρώ καλό να υπάρχει, αλλά και να μην υπάρχει αν βρω ένα μεταχειρισμένο όπως το θέλω, στην τιμή που το θέλω, δεν θα τα χαλάσω για το ABS

Τώρα τα 3300 για Vstrom χωρίς ABS, τα αφήνω ασχολίαστα...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ευχαριστώ για την απάντηση ! Αν αξίζει σαν μηχανή πιστεύω ναι , το έχει διξει και ο χρόνος άλλωστε .
Αυτό που έχει βρει είναι του 07 μοντέλο με 66κ χλμ τιμή 3,300 και έχει και προίκα αρκετή !
Αν όπως φαίνεται απτις φωτό και με όλα τα παραπάνω θεωρεί πως αξίζει .
Το θέμα είναι το abs που δεν έχει ....
Αν αξίζει να αγοράσεις μια τέτοια μηχανή χωρίς abs στην σημερον ημέρα
Mονο ο Μπάμπης τα κάνει αυτά...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Για εμένα δεν κάνει διαφορά. Αλλά είμαι 25 χρόνια οδηγός μηχανής. Πρακτικά, μετά απο 25 μοτό που έχω αλλάξει η πρώτη μηχανή με ABS είναι αυτή που έχω τώρα. Οι άλλες 24 ήταν άνευ.
Κάποιοι δεν μπορούν χωρίς αυτό.
Προσωπικά θεωρώ καλό να υπάρχει, αλλά και να μην υπάρχει αν βρω ένα μεταχειρισμένο όπως το θέλω, στην τιμή που το θέλω, δεν θα τα χαλάσω για το ABS

Τώρα τα 3300 για Vstrom χωρίς ABS, τα αφήνω ασχολίαστα...
Ευχαριστώ και πάλι ! Τα θεωρείς πολλά τα 3,3κ;
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.456
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Για μένα να κάνει υπομονή μέχρι να βρει με ABS,είναι βασικό σημαντικό στοιχείο σε μια μοτοσυκλέτα.Η προίκα έρχεται και παρέρχεται,δεν είναι λόγος να την προτιμάει και να αμελεί θέματα ασφαλείας.
Μια φορά θα χρειαστείς το ABS και θα είναι η σωτήρια φορά.
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Ευχαριστώ για την απάντηση ! Αν αξίζει σαν μηχανή πιστεύω ναι , το έχει διξει και ο χρόνος άλλωστε .
Αυτό που έχει βρει είναι του 07 μοντέλο με 66κ χλμ τιμή 3,300 και έχει και προίκα αρκετή !
Αν όπως φαίνεται απτις φωτό και με όλα τα παραπάνω θεωρεί πως αξίζει .
Το θέμα είναι το abs που δεν έχει ....
Αν αξίζει να αγοράσεις μια τέτοια μηχανή χωρίς abs στην σημερον ημέρα
Αγοράστηκε πριν λίγες μέρες vstrom του 05 με 55.000χλμ στα 2600
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ευχαριστώ
Δες εδώ..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για εμένα δεν κάνει διαφορά. Αλλά είμαι 25 χρόνια οδηγός μηχανής. Πρακτικά, μετά απο 25 μοτό που έχω αλλάξει η πρώτη μηχανή με ABS είναι αυτή που έχω τ
δηλ. καθε χρονια αγοραζες αλλη??
Praising
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Mονο ο Μπάμπης τα κάνει αυτά...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
3 μηχανακια ειχα με abs..
στο fjr ηταν χαλασμενο Rolling
στο κ1100lt 2 φορες πηγε να με σκοτωσει στα καλα καθουμενα.........ενεργοποιηθηκε πολυ νωρις και εκανα τη διπλη αποσταση να φρεναρω, ηταν πιο αργο κι απ την καθυστερηση! μου φυγαν τα τσισα κανονικοτατα...

και τωρα στην πομωνα..την ιδια *****ια ...το abs 2 της πενφε

Ναι στο abς αν ειναι σωστο, ενεργοποιειται οταν πρεπει και ειναι γρηγορο..
Αλλιως προτιμω χωρις...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
δηλ. καθε χρονια αγοραζες αλλη??
Praising
Πλάκα κάνεις; μέσα στο 2020 μόνο άλλαξα δύο! Tooth
Πήρα Φλεβάρη το μπαντιτ, το έδωσα Αυγουστο και πήρα το Capo.

Πέραν της πλάκας, γύρω στο 1996 που πήρα την πρώτη μηχανή (όχι παπί, παπί είχα απο το 1994) και μετά έδινα μηχανάκι, συμπλήρωνα λίγα απο την δουλειά, έπαιρνα άλλο! τα πρώτα χρόνια υπήρχαν και χρονιές που άλλαξα και 3 μηχανές σε μια χρονιά. Έψαχνα να βρω τι μου ταιριάζει. Άλλα χρόνια. Το ζόρι ήταν μέχρι να πάρεις την πρώτη. Μετά ήταν εύκολα τα πράγματα. Λιγο μπαρμανιλίκι, λίγο σερβιτοριλίκι, έβγαινε η φάση.eye

Απο το 2005 και μετά χαλάρωσα την φάση και κρατούσα κάθε μοτο 2 χρόνια τουλάχιστον.
Αν δεν είχα μείνει 4 χρόνια χωρίς μοτό, πιθανόν θα είχα περάσει τις 30 πλέον.
Μ'αρέσει η φάση της αγοραπωλησίας!Tooth

Υ.Γ Αλλά αυτό το Κάπο θα το κρατήσω.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δες εδώ..
Πολυ προσφατη αγγελια (2 χρονωνΕ) εβαλες να δει ο ανθρωπος και να συγκρινει!!!

Σ εχει φαει ο ερωτας σε διπλανο νημα!!!
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Δες εδώ..

ευχαριστώ πολύ θα του το μεταφέρω Giving Giving
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Παρόμοια λύση ακολουθώ κι εγώ. Η με χαρτόνι ή με dow.
Ψάχνω κάτι πιο εξειδικευμένο για αυτή την δουλειά.

Αυτό που έβαλε ο Γιάννης είναι καλό για να πάρεις το σχήμα μεν, αλλά όχι την μέτρηση. Απο ότι είδα το χρησιμοποιούν οι πλακατζήδες πολύ.
Χρήσιμο, επειδή παίρνεις το σχήμα επι τόπου και το μεταφέρεις πάνω στο πλακάκι που θες να κόψεις.
Δυστυχώς όμως είναι περισσότερο για κάτι τέτοιο. Να πάρεις δηλαδή ένα σχήμα απο μια περιοχή, και να σχεδιάσεις για να κόψεις κάποιο άλλο υλικό για να το φέρεις στα μέτρα σου. Δεν παρέχει μέτρηση.

Πάντως ίσως να γίνεται δουλειά, επειδή μπορείς μετά με την ησυχία σου να το στρώσεις σε μια επιφάνεια που σε βολεύει και με μοιρογνωμόνιο, γωνίες και παχύμετρα να πάρεις τις μετρήσεις που θες. cdefghigi

Είναι προς διερεύνηση.
Πλακαδες και ξυλαδες το χρησιμοποιούν.

Πες όμως μας τι θες να κάνεις μπας και βοηθήσουμε περισσότερο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πλακαδες και ξυλαδες το χρησιμοποιούν.

Πες όμως μας τι θες να κάνεις μπας και βοηθήσουμε περισσότερο...
Το γραφω στο ποστ που εβαλα το φανάρι
Να πάρω μέτρα για να κάνω ένα κάλυμα πάνω απο το φανάρι

Θα πάρω φώτο του @Le Tavernier απο διπλανό φόρουμ για να γίνει κατανοητό μιας που το έκανε
Πήρα τους αποστάτες του, μιας και έβαλε σύστημα άλλο
Αυτούς στην φώτο. Βγάζουν την ζελατίνα λίγο πιο έξω και την ανεβάζουν λίγο πιο πάνω για να κάνουν κανάλι υποπίεσης

Το θέμα είναι πως στο Caponord η ζελατίνα παίζει και ρόλο καλλύματος της πρόσοψης. Οπότε βγάζοντας την πιο έξω αφήνει μια τρύπα κάτω.
Έφτιαξα μια λύση απο παλιά ζελατίνα για να την καλύψω, αλλά λόγω του χειροποίητου της κατασκευής δεν μου άρεσε. Θέλω να προσπαθήσω να εκτυπώσω κάτι, έστω και σε δύο κομμάτια αν δεν χωράει στον εκτυπωτή. Αλλά δεν μπορώ να πάρω καλές μετρήσεις με συμβατικά μέσα και απλά εργαλεία μέτρησης. Δεν μπορώ να μετρήσω radius, γωνία και καμπυλότητα

Οι αποστάτες είναι αυτοί:








Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι κάτι ανάλογο με αυτό που πουλάει ο Palmer. Αυτη η μαύρη πλάκα που βλέπεις μεταξύ των δύο βιδών, κρύβει το κενό που δημιουργείται. Μπορώ μεν να το κάνω στο περίπου την γωνία χωρίς να πάρω μέτρα, παίρνοντας αποτύπωμα και μετρώντας εκείνο, αλλά αν μπορώ να το κάνω σωστά ακόμη καλύτερα.



 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το γραφω στο ποστ που εβαλα το φανάρι
Να πάρω μέτρα για να κάνω ένα κάλυμα πάνω απο το φανάρι

Θα πάρω φώτο του @Le Tavernier απο διπλανό φόρουμ για να γίνει κατανοητό μιας που το έκανε
Πήρα τους αποστάτες του, μιας και έβαλε σύστημα άλλο
Αυτούς στην φώτο. Βγάζουν την ζελατίνα λίγο πιο έξω και την ανεβάζουν λίγο πιο πάνω για να κάνουν κανάλι υποπίεσης

Το θέμα είναι πως στο Caponord η ζελατίνα παίζει και ρόλο καλλύματος της πρόσοψης. Οπότε βγάζοντας την πιο έξω αφήνει μια τρύπα κάτω.
Έφτιαξα μια λύση απο παλιά ζελατίνα για να την καλύψω, αλλά λόγω του χειροποίητου της κατασκευής δεν μου άρεσε. Θέλω να προσπαθήσω να εκτυπώσω κάτι, έστω και σε δύο κομμάτια αν δεν χωράει στον εκτυπωτή. Αλλά δεν μπορώ να πάρω καλές μετρήσεις με συμβατικά μέσα και απλά εργαλεία μέτρησης. Δεν μπορώ να μετρήσω radius, γωνία και καμπυλότητα

Οι αποστάτες είναι αυτοί:








Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι κάτι ανάλογο με αυτό που πουλάει ο Palmer. Αυτη η μαύρη πλάκα που βλέπεις μεταξύ των δύο βιδών, κρύβει το κενό που δημιουργείται. Μπορώ μεν να το κάνω στο περίπου την γωνία χωρίς να πάρω μέτρα, παίρνοντας αποτύπωμα και μετρώντας εκείνο, αλλά αν μπορώ να το κάνω σωστά ακόμη καλύτερα.



Δύσκολο πολύ να βγει με μετρήσεις νομίζω αυτό το τεμάχιο Αποστόλη!!!

Θεωρώ πως ευκολότερα θα βγει αν πάρεις λεπτή λαμαρίνα αλουμινίου του 1mm ή 1,2mm και με ένα λαμαρινοψαλιδο ίσως καταφέρεις να το φτιάξεις πάνω στην μοτο σιγά σιγά κόβοντας και στραβωνοντας και όταν καταλήξεις του κάνεις και ένα ωραίο βάψιμο και βγαίνει πένα.

Αν θες μεγαλύτερο πάχος από το 1με 1,2mm μπορείς να κάνεις το μοντέλο με την λεπτή λαμαρίνα για πατρόν και μετά φτιάχνεις την πιο χοντρή του 1,8 με 2mm. (και τα 2mm πάχος τα θεωρώ υπερβολή και δύσκολο στο να δουλευτεί!)

Εκτός και αν φτιάξεις ένα μοντέλο πρόχειρο πάλι από λαμαρίνα και μετά με πολυεστέρα το φτιάξεις όπως το θες και μετά με τρίψιμο και με ένα βάψιμο μαύρο ματ δεν θα φαίνεται καθόλου.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πολυ προσφατη αγγελια (2 χρονωνΕ) εβαλες να δει ο ανθρωπος και να συγκρινει!!!

Σ εχει φαει ο ερωτας σε διπλανο νημα!!!
Γιατί θα τόχει πουλήσει νομίζεις;
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Γιατί θα τόχει πουλήσει νομίζεις;
Πιστευω πως ναι! Η τιμη του ηταν δελεαστικη για τη χρονολογια του!!!
Οπως και να εχει υπαρχουν πολλα απο δαυτα στις αγγελιες!!
 
Top Bottom