Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ερώτηση περί αερόψυκτων

Είχαμε μια κουβέντα με έναν φίλο και λέγαμε γενικά για μικρά μοτέρ. Ισχυεί οτι ΟΛΑ τα αερόψυκτα πρέπει να τσιμπάνε και ελάχιστο λάδι; Το βλέπω πάντως και σε μεγάλες μηχανές πχ "στρόφαλος με βελτιωμένη σχεδίαση για μειωμένη κατανάλωση λαδιού". Δηλαδή εαν ένα μοτέρ δεν κάψει καθόλου μα καθόλου λάδια (σε φυσιολογικά επίπεδα έτσι?) τι θα πάθει;
 
N

notakos600

Guest
Ερώτηση περί αερόψυκτων

Είχαμε μια κουβέντα με έναν φίλο και λέγαμε γενικά για μικρά μοτέρ. Ισχυεί οτι ΟΛΑ τα αερόψυκτα πρέπει να τσιμπάνε και ελάχιστο λάδι; Το βλέπω πάντως και σε μεγάλες μηχανές πχ "στρόφαλος με βελτιωμένη σχεδίαση για μειωμένη κατανάλωση λαδιού". Δηλαδή εαν ένα μοτέρ δεν κάψει καθόλου μα καθόλου λάδια (σε φυσιολογικά επίπεδα έτσι?) τι θα πάθει;
Σπασμένα όλα καίνε Τάσο.
Μπακαλιστικο but true.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ερώτηση περί αερόψυκτων

Είχαμε μια κουβέντα με έναν φίλο και λέγαμε γενικά για μικρά μοτέρ. Ισχυεί οτι ΟΛΑ τα αερόψυκτα πρέπει να τσιμπάνε και ελάχιστο λάδι; Το βλέπω πάντως και σε μεγάλες μηχανές πχ "στρόφαλος με βελτιωμένη σχεδίαση για μειωμένη κατανάλωση λαδιού". Δηλαδή εαν ένα μοτέρ δεν κάψει καθόλου μα καθόλου λάδια (σε φυσιολογικά επίπεδα έτσι?) τι θα πάθει;
Μπορεί καινούργιο μοτέρ να τρώει λάδι χωρίς να έχει βλάβη,και στη συνέχεια να μειώνεται το "τσίμπημα"!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.417
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες αναφερουν την μεση καταναλωση λαδιου που εχει ο κινητηρας τους δουλευοντας ..... φορτωμενος στις στροφες που αποδιδει την μεγιστη ισχυ του.
Επειδη ομως συνηθως δεν ταξιδευουμε με τον κινητηρα μας στο οριο των στροφων του, μειωνεται ή μηδενιζεται σχεδον η καταναλωση λαδιου ....!
Τα αεροψυκτα καινε και κατι παραπανω λογω της ακομα μεγαλυτερης ανοχης μεταξυ εμβολου και χιτωνιου ..... εκτος εαν ειναι εγρωπαϊκα , οποτε ενα δικιο τοχουν .......! ooops
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.684
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες αναφερουν την μεση καταναλωση λαδιου που εχει ο κινητηρας τους δουλευοντας ..... φορτωμενος στις στροφες που αποδιδει την μεγιστη ισχυ του.
Επειδη ομως συνηθως δεν ταξιδευουμε με τον κινητηρα μας στο οριο των στροφων του, μειωνεται ή μηδενιζεται σχεδον η καταναλωση λαδιου ....!
Τα αεροψυκτα καινε και κατι παραπανω λογω της ακομα μεγαλυτερης ανοχης μεταξυ εμβολου και χιτωνιου ..... εκτος εαν ειναι εγρωπαϊκα , οποτε ενα δικιο τοχουν .......! ooops

Η οποια μεση καταναλωση συμφωνα με τους κατασκευαστες μπορει να φτασει το λιτρο στα 1000 χλμ.

Νομιζω οτι το νουμερο το βαζουν στην τυχη για να φυλαν τον πισινουλη τους.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Η οποια μεση καταναλωση συμφωνα με τους κατασκευαστες μπορει να φτασει το λιτρο στα 1000 χλμ.

Νομιζω οτι το νουμερο το βαζουν στην τυχη για να φυλαν τον πισινουλη τους.
Συμπληρώνω ότι η Χόντα και η Γιαμάχα δεν είναι σοβαροί κατασκευαστές γιατί δεν λένε τίποτα τα λαμόγια για κατανάλωση απλά λένε πριν ανέβεις πάνω να ελέγχεις μεταξύ άλλων και τα λάδια.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εγω πάντως αυτό που παρατηρώ στο δικό μου είναι οτι το καλοκαίρι τείνει να τσιμπάει και ελάχιστα παραπάνω απο όσο πρέπει.

Συνήθως πριν απο αλλαγή λαδιών κοιτάω το τζαμάκι στο μοτέρ πάνω. Τις προάλλες που άλλαξα πχ ήτανε σχεδόν στην μέση, το καλοκαίρι είναι και λίγο πιο κάτω απο την μέση....

Σε μικρά μοτέρ πάντως 100/110/125/135 κλπ η κατανάλωση είναι και λίγο παραπάνω. Κυρίως γιατί για να "πάει" ένα τέτοιο μηχανάκι πρέπει να το δουλεύεις ψηλά. Όπως σε ένα βουνό πχ, για να ανέβω απο Κισσό προς Χάνια, κυρίως με 1η και 2α δουλεύω. Η 3η σε μερικά σημεία δεν τραβάει καλά. Αλλά μιλάμε για ψιλοαπότομη ανηφόρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Εγω πάντως αυτό που παρατηρώ στο δικό μου είναι οτι το καλοκαίρο τείνει να τσιμπάει και ελάχιστα παραπάνω απο όσο πρέπει.

Συνήθως πριν απο αλλαγή λαδιών κοιτάω το τζαμάκι στο μοτέρ πάνω. Τις προάλλες που άλλαξα πχ ήτανε σχεδόν στην μέση, το καλοκαίρι είναι και λίγο πιο κάτω απο την μέση....

Σε μικρά μοτέρ πάντως 100/110/125/135 κλπ η κατανάλωση είναι και λίγο παραπάνω. Κυρίως γιατί για να "πάει" ένα τέτοιο μηχανάκι πρέπει να το δουλεύεις ψηλά. Όπως σε ένα βουνό πχ, για να ανέβω απο Κισσό προς Χάνια, κυρίως με 1η και 2α δουλεύω. Η 3η σε μερικά σημεία δεν τραβάει καλά. Αλλά μιλάμε για ψιλοαπότομη ανηφόρα.
Στο agility που είναι αεροψυκτο τσιμπάει το λαδάκι του!!
Μια εποχή που το χρησιμοποιούσα συνέχεια πηγαινε έλα εθνική καμία 70αρια χιλιόμετρα κάθε μέρα και με ταχύτητες κοντά στη τελική του... εε κάποια στιγμή στέγνωσε, άρπαξε και πήγε συνεργείο !! Το κακό ήταν ότι πάει όλο μαζί στρόφαλομπιέλα σαν ανταλλακτικό !!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Στο agility που είναι αεροψυκτο τσιμπάει το λαδάκι του!!
Μια εποχή που το χρησιμοποιούσα συνέχεια πηγαινε έλα εθνική καμία 70αρια χιλιόμετρα κάθε μέρα και με ταχύτητες κοντά στη τελική του... εε κάποια στιγμή στέγνωσε, άρπαξε και πήγε συνεργείο !! Το κακό ήταν ότι πάει όλο μαζί στρόφαλομπιέλα σαν ανταλλακτικό !!
125 Τόλη? Άλλαξες δηλαδή στροφαλομπιελα?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
125 Τόλη? Άλλαξες δηλαδή στροφαλομπιελα?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το 150 Θάνο!!
Ναι την είχε ακούσει η μπιελα αλλά παει φιξ όλο μαζί!!
Και φυσικά ανεβαίνει η τιμή, 350 πήγε!! Από τότε κάθε βδομάδα τσεκάρω στάθμη!!!
Δε λέει, δύο επισκευές όσο το agility!!!
Tooth
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το 150 Θάνο!!
Ναι την είχε ακούσει η μπιελα αλλά παει φιξ όλο μαζί!!
Και φυσικά ανεβαίνει η τιμή, 350 πήγε!! Από τότε κάθε βδομάδα τσεκάρω στάθμη!!!
Δε λέει, δύο επισκευές όσο το agility!!!
Tooth
Δυο φορές αλλάξες?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@dodos Το 2018 έκανα την κουταμάρα μου και εγω.

Το δούλευα ένα ολόκρηρο καλοκαίρι χωρίς αλλαγή λαδιών και μαζί με ντελίβερι βάλε και βόλτες/μπάνια κλπ. Ε προς Οκτώβριο 2018 θυμάμαι ξεκίνησε το μοτέρ να κάνει θόρυβο αρκετό. Το πάω μάστορα μου λέει είναι ένα κλικ πριν σου μείνει στα χέρια. Αλλάξαμε λάδια επιτόπου, δεν παίζει να έβγαλε πάνω απο 500ml. Έφαγε το πιστόνι τον κύλινδρο, τον έκανε οβάλ, και έχασε και λίγο συμπίεση, δεν έβγαζε τόσο ροπή.

Είχα 2 λύσεις: 1) ή έβαζα τα γνήσια πάλι 300€ ή 2) το έκανα ρεκτιφιέ, έβαζα ένα πιστόνι πες 54.5mm (1mm μεγαλύτερο) και άγιος ο Θεός όσο κρατήσει αλλά θα έβγαινε φθηνότερο.....ε τελικά το 1ο έκανα να είμαι σίγουρος. Η μπιέλα και ο στρόφαλος δεν έπαθαν κάτι ευτυχώς.

Στο μεταξύ το παλιό κυλινδροπίστονο το έχω κρατήσει και δεν έχω ιδέα τι να το κάνω.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
@dodos Το 2018 έκανα την κουταμάρα μου και εγω.

Το δούλευα ένα ολόκρηρο καλοκαίρι χωρίς αλλαγή λαδιών και μαζί με ντελίβερι βάλε και βόλτες/μπάνια κλπ. Ε προς Οκτώβριο 2018 θυμάμαι ξεκίνησε το μοτέρ να κάνει θόρυβο αρκετό. Το πάω μάστορα μου λέει είναι ένα κλικ πριν σου μείνει στα χέρια. Αλλάξαμε λάδια επιτόπου, δεν παίζει να έβγαλε πάνω απο 500ml. Έφαγε το πιστόνι τον κύλινδρο, τον έκανε οβάλ, και έχασε και λίγο συμπίεση, δεν έβγαζε τόσο ροπή.

Είχα 2 λύσεις: 1) ή έβαζα τα γνήσια πάλι 300€ ή 2) το έκανα ρεκτιφιέ, έβαζα ένα πιστόνι πες 54.5mm (1mm μεγαλύτερο) και άγιος ο Θεός όσο κρατήσει αλλά θα έβγαινε φθηνότερο.....ε τελικά το 1ο έκανα να είμαι σίγουρος. Η μπιέλα και ο στρόφαλος δεν έπαθαν κάτι ευτυχώς.

Στο μεταξύ το παλιό κυλινδροπίστονο το έχω κρατήσει και δεν έχω ιδέα τι να το κάνω.


 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
@dodos Το 2018 έκανα την κουταμάρα μου και εγω.

Το δούλευα ένα ολόκρηρο καλοκαίρι χωρίς αλλαγή λαδιών και μαζί με ντελίβερι βάλε και βόλτες/μπάνια κλπ. Ε προς Οκτώβριο 2018 θυμάμαι ξεκίνησε το μοτέρ να κάνει θόρυβο αρκετό. Το πάω μάστορα μου λέει είναι ένα κλικ πριν σου μείνει στα χέρια. Αλλάξαμε λάδια επιτόπου, δεν παίζει να έβγαλε πάνω απο 500ml. Έφαγε το πιστόνι τον κύλινδρο, τον έκανε οβάλ, και έχασε και λίγο συμπίεση, δεν έβγαζε τόσο ροπή.

Είχα 2 λύσεις: 1) ή έβαζα τα γνήσια πάλι 300€ ή 2) το έκανα ρεκτιφιέ, έβαζα ένα πιστόνι πες 54.5mm (1mm μεγαλύτερο) και άγιος ο Θεός όσο κρατήσει αλλά θα έβγαινε φθηνότερο.....ε τελικά το 1ο έκανα να είμαι σίγουρος. Η μπιέλα και ο στρόφαλος δεν έπαθαν κάτι ευτυχώς.

Στο μεταξύ το παλιό κυλινδροπίστονο το έχω κρατήσει και δεν έχω ιδέα τι να το κάνω.
Και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε για τα λάδια και εντάξει έχεις παπί με 300-400€ το κάνεις καινούργιο, όταν θα πάρεις κανένα V2 θα κλαίς με μαύρο δάκρυ...
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
@dodos Το 2018 έκανα την κουταμάρα μου και εγω.

Το δούλευα ένα ολόκρηρο καλοκαίρι χωρίς αλλαγή λαδιών και μαζί με ντελίβερι βάλε και βόλτες/μπάνια κλπ. Ε προς Οκτώβριο 2018 θυμάμαι ξεκίνησε το μοτέρ να κάνει θόρυβο αρκετό. Το πάω μάστορα μου λέει είναι ένα κλικ πριν σου μείνει στα χέρια. Αλλάξαμε λάδια επιτόπου, δεν παίζει να έβγαλε πάνω απο 500ml. Έφαγε το πιστόνι τον κύλινδρο, τον έκανε οβάλ, και έχασε και λίγο συμπίεση, δεν έβγαζε τόσο ροπή.

Είχα 2 λύσεις: 1) ή έβαζα τα γνήσια πάλι 300€ ή 2) το έκανα ρεκτιφιέ, έβαζα ένα πιστόνι πες 54.5mm (1mm μεγαλύτερο) και άγιος ο Θεός όσο κρατήσει αλλά θα έβγαινε φθηνότερο.....ε τελικά το 1ο έκανα να είμαι σίγουρος. Η μπιέλα και ο στρόφαλος δεν έπαθαν κάτι ευτυχώς.

Στο μεταξύ το παλιό κυλινδροπίστονο το έχω κρατήσει και δεν έχω ιδέα τι να το κάνω.
Τυχερός!!!!
Εμένα με το άρπαγμα πάνω στην εθνική όταν φούσκωσε και κόλλησε την άκουσε και η μπιελα, αλλά δυστυχώς πάει όλο μαζί!!! Πλάκα είχε πάντως θυμήθηκα εποχές Δίχρονου με τα κολλήματα, άρπαγματα δηλαδή γιατί καθοσουν δεξια να κρυώσει, έκανες καμία 5-10 χιλιόμετρα ξαναφουσκωνε κόλλαγε, ξανάμανα δεξιά αναμονή κλπ!!! Χαχαχα!!!
Άσε που έκανε σαν κουδουνίστρα!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Σάββας Καλά πέρα απο αυτό ή κάποιο άλλο DIY πχ να το κάνω τασάκι είχα σκεφτεί να το καθαρίσω και να το κρατήσω σαν backup. Ποτέ δεν ξέρεις...

@apache Καλά έκανα κουταμάρα τότε....τώρα ανα 2000χλμ λάδια όπως μου έχει πει και ο μάστορας. Ρε δεν το ρισκάρω τώρα λέμε....
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε για τα λάδια και εντάξει έχεις παπί με 300-400€ το κάνεις καινούργιο, όταν θα πάρεις κανένα V2 θα κλαίς με μαύρο δάκρυ...
Το μεγάλο πάντως Τσεκάρισμα στα 5000 και αντε να χει κάψει 150ml και συνέχεια σκίσιμο!!
Έτσι νόμιζα θα ήταν και το αεροψυκτο!!! Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
@dodos Τα δίχρονα γενικά ζητάνε πιο συχνά αλλαγή σε κυλινδροπίστονο; Ή μόνο όταν πάθει ζημιά;
Τα δίχρονα αν έχεις το σωστό λαδάκι δεν παθαίνουν τπτ, απλά έχεις περισσότερες φθορές επειδή στον ίδιο χρόνο τα πιστόνια κάνουν το 2πλό έργο άπ'ότι στα 4χρονα..
Το να αλλάξεις πιστόνια σε ένα 2κύλινδρο 2χρονο είναι δυό ώρες δουλειά μόνος σου.
Στο 4χρονο ανάλογα τον μάστορα μπορεί να πάει και 2 μήνες..
 
Top Bottom