ΠΕΡΙ SCOOTER

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τα σκούτερ είναι τα suv των 2 τροχών.
Όπως τα suv στους 4 τροχούς, έτσι και τα scooter είναι η σύγχρονη μάστιγα των 2 τροχών.
Είναι μόδα που ήρθε και - δυστυχώς - θα μείνει.
Τα suv, για παράδειγμα, είναι ψηλά sw.
Το περίεργο εδώ στην Ελλάδα είναι το εξής.
Ο Έλληνας ανέκαθεν είχε μια μεγάλη αντιπάθεια για τα sw.
Tα suv όμως τα λάτρεψε! Κεραυνοβολος έρωτας...
Ένα suv σε σχέση με ένα sw είναι παντού χειρότερο.
Εχει μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος και κατά συνέπεια έχει χειρότερη συμπεριφορά στο δρόμο.
Επίσης έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με ένα sw εξαιτίας της απόστασης από το έδαφος.
Φοράνε - αναγκαστικά - μεγαλύτερους τροχούς από τη μια για να γεμίσουν τους θόλους από την άλλη για να αποκτήσουν περιπετειωδες Λουκ.
Οι μεγαλύτεροι τροχοί σημαίνουν και ακριβότερα ελαστικά.
Οι μεγαλύτεροι και με μεγαλύτερο φάρδος τροχοί, έχουν και χειρότερη ποιότητα κύλισης σε σχέση με ένα κλασικό sw, μια κλασική κούρσα, ένα κλασικό χατσμπακ.
Και καλά τα αγοράζουν και για εκτός δρόμου χρήση... Ποια εκτός δρόμου;;; Με κίνηση μόνο μπροστά στο 90% των suv που κυκλοφορουν έξω, ούτε για αστείο δεν αφήνεις την άσφαλτο...
Θυμάμαι αυτό που έλεγαν κάποιοι σε συζητήσεις.
"Φίλε, το σκούτερ τα κάνει όλα. Πάει πόλη, πάει ταξίδι, βολεύει σε όλα"
Η απάντηση μου ηταν η εξής
Αυτά που τα κάνουν και καλά όλα, στην πράξη δεν κάνουν ΤΊΠΟΤΑ σωστά.
Χρυσόστομος!!!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Honda των τελευταίων 20 ετών ουδεμία σχέση έχουν σε ποιότητα/αντοχή με τα Honda που ξέραμε

Ισχύει 100% γι'αυτό και δε θα πουλήσω ποτέ το xr 1999,ενώ όλα τα τελευταία τα έδωσα μπάλα...



Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Απο αυτά που έγραψα, τα έχεις όλα. Το μονο που δεν έχεις είναι μεγάλες επιδόσεις, συγκινήσεις, και χώμα
Με ποιο σκούτερ;
Με σχεδόν οποιοδήποτε σκούτερ στα 300+ κυβικά έχεις τις επιδόσεις ενός αυτοκίνητου 100-120 ίππων σε ρεπρίζ και 60-70 ίππων σε τελικές.

Cruisym
Citycom
Downtown
Xciting
Forza
SH
Beverly
XMAX
και διάφορα ακόμη

Καλές επιταχύνσεις
γύρω στα 150-160 τελική
χαλαρή και οικονομική διατήρηση 120-130 χλμ σε Ε.Ο
Ευκολία στην πόλη λόγο αυτόματου κιβωτίου και άνεση λόγο ποδιάς
Χώρο για φόρτωμα εντός της σέλας αλλά και στην ποδιά με γαντζάκι για κρέμασμα ψωνιών

Τι δεν κάνουν;ooops
Αποστόλη πριν μου έγραφες ότι δεν κάνει το τριβάλιτσο για ψώνια και χωράει φίλε ο χώρος κάτω από την σέλα;
Για ταξίδι που θα φορτώσεις το σκούτερ δηλαδή στον χώρο της σέλας;
Στο νησί αν χρειαστεί να πας ακόμη και εκτός δρόμου θα πας με το σκούτερ;
Δεν γίνονται όλα αυτά που γράφεις με το σκούτερ αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα επιλογής του καθενός τι θέλει να αγοράσει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστόλη πριν μου έγραφες ότι δεν κάνει το τριβάλιτσο για ψώνια και χωράει φίλε ο χώρος κάτω από την σέλα;
Για ταξίδι που θα φορτώσεις το σκούτερ δηλαδή στον χώρο της σέλας;
Στο νησί αν χρειαστεί να πας ακόμη και εκτός δρόμου θα πας με το σκούτερ;
Δεν γίνονται όλα αυτά που γράφεις με το σκούτερ αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα επιλογής του καθενός τι θέλει να αγοράσει.
Κάτω απο την σέλα δεν χωράνε όλα τα ψώνια, ούτε για ταξίδια.
Αλλά με μια μπαγκαζιέρα (που δεν θέλει ξεχωριστά κάγκελα ή βάση), καθάρισες απο ταξίδι. Το έχω κάνει και μάλιστα δικάβαλος και στο λέω. Χώρος σελας μαζί με 50άρα βαλίτσα + ένα ειδικά διαμορφωμένο βαλιτσάκι για την ποδιά μου έδωσαν κάπου 120 λίτρα!
Για τα ψώνια δεν χρειάζεται καν στα περισσότερα ούτε ο χώρος της σέλας. Υπάρχει γάντζος στα πόδια που άνετα σηκώνει 3-4 μεγάλες σακούλες να συγκρατούνται. Αν βάλεις και τον χώρο της σέλας και την μπαγκαζιέρα, πας σε λίτρα μικρού αυτοκινήτου.

Χώμα το έγραψα, δεν πάει.
Ούτε και ήταν μέσα στα ζητούμε εξ αρχής όμως.

Περι ορέξεως βέβαια.
Οποιος δεν γουστάρει σκούτερ, δεν πρόκειται να τα δει με καλό μάτι ότι και να γράψω σαν επιχείρημα, επειδή απλά δεν γουστάρει.
Και δεν είναι κακό.
Το παθαίνω κι εγώ με τα πενφέ τσιΕς! ooops
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.098
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δεν υπάρχει κανένα όχημα που να κάνει τα πάντα καλά.
Είτε είναι αυτοκίνητο, είτε μοτοσυκλέτα είτε ποδήλατο.
Το θέμα είναι να αγοράσεις κάτι σύμφωνα με τις ανάγκες σου.
Στα ποδήλατα είναι εύκολη επιλογή.
Αγοράζεις δύο.
Μια κούρσα για άσφαλτο κ ένα full suspension mountain για χώμα.
Ας πιάσουμε τις μοτοσυκλέτες.
Κινείσαι συχνά εκτός δρόμου;
Θα πάρεις μηχανή με 19" κ 21" πίσω κ εμπρός ρόδα αντίστοιχα, σχετικά ελαφριά, με τρακτερωτό λάστιχο, ανεξαρτήτως κυβικών.
Θα συμβιβαστεις σε ασφάλτινες διαδρομές, με το χειρότερο κράτημα, τη χειρότερη ανεμοκάλυψη κλπ.
Αντίθετα, σε μηχανή δρόμου θα έχεις πολύ πιο άνετο ταξίδι στην άσφαλτο, αλλά το χώμα μάλλον το ξεχνάς.
Για τα αυτοκίνητα τώρα.
Τα ιδανικά για σπορ οδήγηση στην άσφαλτο είναι τα κατηγορίας C, με σφιχτές αναρτήσεις κ μικρή απόσταση από το έδαφος.
Για την Ελλάδα όμως με τις αμέτρητες λακκούβες, τις πέτρες κ τους σπασμένους δρόμους , αυτά τα αμάξια ΔΕΝ κάνουν για περιπετειώδες ταξίδι.
Επομένως, ένα SUV φαντάζει ιδανική επιλογή.
Υπάρχουν όμως τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.
Πχ, SUV είναι το Kia stonic κ το vw t-roc, SUV είναι κ το Subaru forester, το grand vitara, το Dacia duster 4x4 κλπ.
Προσωπικά, έχοντας γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα με συμβατικό ΙΧ, θεωρώ ιδανική επιλογή ένα SUV τετρακίνητο με μεγάλη ιπποδύναμη.
Αν δεν τρέχεις σαν παλαβός, δεν μπαίνεις με χίλια στις στροφές κ αν συμβιβάζεσαι με τα λίγα μειονεκτήματα που έχει, ένα τετρακίνητο κ μόνο SUV, θα πάει παντού.
Τώρα, για όποιον βλέπει χωματόδρομο κ αμέσως κάνει όπισθεν, είναι γελοίο να πάρει SUV, έστω κ δικινητο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Α χα χα χα χα !
Και να στα κάνω και λίγο ακόμα Πασχαλινά τσουρεκάκια λέγοντάς σου ότι ούτε σταγόνα δεν τσιμπάνε κανενός μας ?RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling

Υ.Γ. Με αγγελίες και με πολλά λόγια δεν μπλέκω λεβέντη μου εγώ. Κατεβαίνω από το ένα, καβαλώ το άλλο και άντε γεια
Κατεβαίνεις απ το ένα πατίνι κι ανεβαίνεις στο άλλο..


Εγω δεν μπλέκω με πατίνια, μ αρέσουν τα κυβικά... Ας καινε παραπάνω.. Η ζωή είναι μικρή!!
7 μηχανές 1000+ , να ναι καλά οι αγγελίες! Και άντε γεια..

Και θα πάρω κι άλλες!






.




.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.320
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
... ζενδλεμεν για να μην κουραζεστε .... "η αγορα δεν κανει ποτέ , μα ποτέ, λαθος η ρουφιάνα" ... και επιβαλλει το optimum και κανενας εμπορας ή αγοραστης δεν μπορει να επιβαλλει το δικο του ..... ολα τ΄αλλα ειναι για γραφικους και βιτζιοζους ....!abcdefghgk

Θελεις π.χ. σοβαρο μηχανακι ανετο για τουρισμο .... bmw .... ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει .... κι εμενα δεν μου αρεσει αλλα ετσι ειναι ....!
Θελεις αξιοπιστο μηχανακι οσο το δυνατον .... ιαπωνεζικο .... ενταξει ολα χαλανε αλλα με μετρο .....!
Θελεις τον βασιλια των ντελιβερυ .... παπι ..... καλως ή κακως ειναι μοναδικη επιλογη με το φθηνοτερο κοστος σε ολες τις παραμετρους ....!
Θελεις .... Το Μηχανακι .... που να βγαζει βιτσιο "επι τη εμφανιση του" .... Ducati.

Tωρα το γιατι τα χιλιαδες σκουτερ αλλαξαν τον "ρου" της ιστοριας στην αγορα (μαγαζια , συνεργεια, λαστιχαδικα, περιοδικα κ.λ.π) αφου κατα την δικη σας γνωμη ειναι ακριβοτερα ... σε αγορα , συντηρηση , καταναλωση, χρηση κ.λ.π. ... και πολυ δικαιως αναρωτιεστε οπως και εγω δηλαδη ..... μου θυμιζει αυτο που συμβουλευουν οι χαρτοπαιχτες:
" αμα σε μια παρτιδα ποκερ δεν ξερεις ποιος ειναι το κοροϊδο τοτε μαλλον εισαι εσυ " .........!ooops
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κατεβαίνεις απ το ένα πατίνι κι ανεβαίνεις στο άλλο..


Εγω δεν μπλέκω με πατίνια, μ αρέσουν τα κυβικά... Ας καινε παραπάνω.. Η ζωή είναι μικρή!!
7 μηχανές 1000+ , να ναι καλά οι αγγελίες! Και άντε γεια..

Και θα πάρω κι άλλες!






.




.
Με το καλό τα νέα ζόμπι Μπαμπίνο μου.
Στις βόλτες θα είσαι πίσω όμως μην φύγει κανά κομμάτι και το φάμε στην κεφάλα ε ?
Δεν αντέχουμε εμείς με τα πατίνια. Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Περί Κινέζικου σκούτερ, ο λόγος μιας και έφτασε στην Ελλάδα το πρώτο Ε5 της keeway.
(αν και δεν είναι keeway αλλά μοντέλο της longjia από την οποία το προμηθεύεται η keeway).



Εντυπωσιακός πίνακας οργάνων. Ανεβαίνουν επίπεδο οι Κινέζοι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Περί Κινέζικου σκούτερ, ο λόγος μιας και έφτασε στην Ελλάδα το πρώτο Ε5 της keeway.
(αν και δεν είναι keeway αλλά μοντέλο της longjia από την οποία το προμηθεύεται η keeway).



Εντυπωσιακός πίνακας οργάνων. Ανεβαίνουν επίπεδο οι Κινέζοι.
Χωρίς να ξέρω αν είναι καλό ή όχι, το θεωρώ ακριβό, μιας και είναι στα επίπεδα ή και πάνω απο αυτά των Kymco και SYM.
Όχι επειδή οι Ταιβανέζοι είναι καλύτεροι απο τους Κινέζους (που για την ώρα είναι), αλλά καθαρά λόγω δικτύου αντιπροσωπειών στην Ελλάδα.
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Χωρίς να ξέρω αν είναι καλό ή όχι, το θεωρώ ακριβό, μιας και είναι στα επίπεδα ή και πάνω απο αυτά των Kymco και SYM.
Όχι επειδή οι Ταιβανέζοι είναι καλύτεροι απο τους Κινέζους (που για την ώρα είναι), αλλά καθαρά λόγω δικτύου αντιπροσωπειών στην Ελλάδα.
Ισχύει ότι για την ώρα είναι άγνωστη ποσότητα επειδή μόλις έφτασε στην αγορά και δεν υπάρχει ακόμα κάποια δοκιμή αλλά πολύ περισσότερο επειδή δεν έχουμε άποψη από κάποιους αγοραστές του.
Στα θετικά του, προσωπικά πάντα, βάζω το ότι το φτιάχνει μια Κινέζικη φίρμα η οποία έχει δείξει ότι κάνει προσεκτικά βήματα καθώς χρησιμοποιεί δοκιμασμένες λύσεις (πχ τον κινητήρα V2 copy αυτού της yamaha) αλλά και επειδή από την ίδια φίρμα. (Longjia) προμηθεύονται αυτο το ρετρό scrambler v2 εταιρείες από την Ελλάδα (Gemini - Motortrend kymco) μέχρι την Αγγλία (Sinnis), Ιταλία (Italjet ) και την Αμερική (SSR) βάζοντας πάνω ένα άλλο όνομα.
Η τιμή του παραμένει στα επίπεδα ενός agility 125, όμως ανήκει σε άλλη κατηγορία, αυτή των πιο πολυτελών σκούτερ της κατηγορίας. Υπάρχει ένα Peugeot 125 με το όνομα pulsion για να έχουμε μια εικόνα το οποίο κοστίζει 4.900€!!!
(που φτάσαμε;;; σκούτερ 125 στα 5 χιλιάρικα...)

Για το δίκτυο δεν έχω άποψη αλλά ο εισαγωγέας είναι ο ίδιος με τη benelli και δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερα αρνητικό χωρίς όμως να έχω ασχοληθεί σοβαρά με το τι ρόλο βαράει.
Για το δίκτυο της sym έχω διαβάσει από ιδιοκτήτες sym ότι ο εισαγωγέας τους μόνο στη θεωρία είναι καλός καθώς έχουν παρατηρηθεί μεγάλες καθυστερήσεις σε ανταλλακτικά. Για τα φασόν του δε, ούτε λόγος. Μαύρα χάλια.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.320
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μιας και ρωτηθηκα τι θα προτιμουσα μεταξυ μοτοσυκλετας και σκουτερ ...... ξεκαθαριζω οτι το σκουτερ δεν θα γινει ποτε μοτοσυκλετα διοτι δεν μπορει εξ ορισμου και φιλοσοφιας κατασκευης του να αποδωσει την αισθηση οδηγησεως της.
Θα το χαρακτηριζα λοιπον ως το απροσωπο δικυκλο για ολους μεν ( οπως και αρκετες "μοτοσυκλετες" βεβαια ) οπου ομως δε, οι ... "πολυ" ... ωριμοι κατοχοι μοτοσυκλετας , εκμεταλλευομενοι και την ηδη εμπειρια τους στο επακρο απλοποιουν σημαντικα ολες τις "αναγκαιες παραμετρους" που αφορουν την μετακινηση τους ετσι κι΄αλλοιως ....... χρονος υπαρχει , το'παμε αυτο ......! Tooth
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.611
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Δοκιμή SYM Jet X 125 - Ένα νέο Α1 σκούτερ έρχεται στην αγορά σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία, εξοπλισμένο καταλλήλως για να παλέψει με ένα δίπολο δημοφιλέστατων μοντέλων.
https://www.bikeit.gr/.../item/26710-test-sym-jet-x-125-2021

A15A7785-web.jpgA15A7881-web.jpgA15A7823-web.jpgA15A7820-web.jpgA15A7809-web.jpgA15A7807-web.jpgA15A7795-web.jpg
 

tedvj23

member
Δημοσιεύσεις
859
Περιοχή
Patra City
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.320
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βαλε και κατι βαλιτσακια πισω και μπρος ...... ξεφευγει της εννοιας του "σκουτεριζω" και παει στο "δοξαστε με" .....! ooops
Οταν το ιδιο βγαινει τουλαχιστον σε σκουτερ κανονικο με 17αρι τροχο πισω ( Forza 750) και οχι 15αρι ... ή σε μοτοσυκλετα, μειον το ενα δισκοφρενο ( .... για πολυ πτωχους ) , Νc 750.

Και απο βαρος? ..... οσο τα "εντουρακια" , τα γερμανικα τα "δοξασμενα", ξερετε τωρα εσεις .....!abcdefghgk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Βαλε και κατι βαλιτσακια πισω και μπρος ...... ξεφευγει της εννοιας του "σκουτεριζω" και παει στο "δοξαστε με" .....! ooops
Οταν το ιδιο βγαινει τουλαχιστον σε σκουτερ κανονικο με 17αρι τροχο πισω ( Forza 750) και οχι 15αρι ... ή σε μοτοσυκλετα, μειον το ενα δισκοφρενο ( .... για πολυ πτωχους ) , Νc 750.

Και απο βαρος? ..... οσο τα "εντουρακια" , τα γερμανικα τα "δοξασμενα", ξερετε τωρα εσεις .....!abcdefghgk
Με τον καλό τον λόγο πάντα, γλυκομίλητη και καλοσυνάτη η εξελίξιμη νέα Μαντάμ Σουσού ! Joytongueabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 
Top Bottom