ΠΕΡΙ SCOOTER

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γνωστός μου έχει πάρει το gts 300i f4
Είναι ένα σκούτερ αξιόλογο πιστεύω θα ήταν μια καλή επιλογή και τα τέλη είναι τα ίδια μέχρι τα 300cc (278 είναι αυτό)
Τώρα σε ασφάλιστρα δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τα λίγο παραπάνω κυβικά!!
Εθνική ταξιδεύει άνετα και ήσυχα με ταχύτητες 120-130 και κάθεται σε καναπεδαρα, πολύ καλή κάλυψη αέρα, αρκετό χώρο κάτω από τη σέλα
Νομίζω για τη χρήση που αναφέρεις ότι θα πρέπει ο φίλος σου να ψάχνει maxi/mega σκούτερ σε χώρους και σχήμα οπότε αυτά με επίπεδο πάτωμα και πιο καντήλι θέση δεν θα τον βολέψουν σε μεγάλες βόλτες!!
Να συ πω, αυτό για την θέση οδήγησης δεν το πιάσαμε.
Δηλαδή αν θέλει με πάτωμα τύπου SH ή πιο ξαπλωτό/καναπεδάτο.cdefghigi

Δεδομένου πως προέρχεται απο παπί θεωρώ πως δεν θα τον πειράξει η θέση καντήλι, ούτε και έχει τα δικά μου χωροταξικά θέματα για να μην χωράει. Επίσης θα μπορούσε να χρησιμοποιεί και το πάτωμα για την δουλειά του για μεταφορές πραγμάτων. Αλλά τώρα τα βάζει στην μπαγκαζιέρα στο παπί, οπότε δεν είναι και πολύ θέμα.
Πάντως ακομη ένα σημείο που πρέπει να πιάσουμε να δουμε.eye
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Να συ πω, αυτό για την θέση οδήγησης δεν το πιάσαμε.
Δηλαδή αν θέλει με πάτωμα τύπου SH ή πιο ξαπλωτό/καναπεδάτο.cdefghigi

Δεδομένου πως προέρχεται απο παπί θεωρώ πως δεν θα τον πειράξει η θέση καντήλι, ούτε και έχει τα δικά μου χωροταξικά θέματα για να μην χωράει. Επίσης θα μπορούσε να χρησιμοποιεί και το πάτωμα για την δουλειά του για μεταφορές πραγμάτων. Αλλά τώρα τα βάζει στην μπαγκαζιέρα στο παπί, οπότε δεν είναι και πολύ θέμα.
Πάντως ακομη ένα σημείο που πρέπει να πιάσουμε να δουμε.eye
Συμφωνώ και επαυξάνω για τις δυνατότητες να κουβαλήσεις πολύ πιο εύκολα στο επίπεδο πάτωμα, αλλά σε χρήση βόλτας/ταξιδιού πιστεύω θα κουράσει, ούτε χώρο σου δίνει να μετακινήσεις τα πόδια σε άλλη θέση ούτε τόσο μεγάλες σελες έχουν όσο τα καναπεδατα!! Γιαυτό λέω ότι θα είναι προτιμότερο το καναπεδατο!!

Πχ kymco gti 300i και sym gts 300i f4
Εγώ πάντως θα ταξίδευα καλύτερα με το σχήμα του δεύτερου ότι μοντέλο και να είναι!!
54663.jpg29434.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Συμφωνώ και επαυξάνω για τις δυνατότητες να κουβαλήσεις πολύ πιο εύκολα στο επίπεδο πάτωμα, αλλά σε χρήση βόλτας/ταξιδιού πιστεύω θα κουράσει, ούτε χώρο σου δίνει να μετακινήσεις τα πόδια σε άλλη θέση ούτε τόσο μεγάλες σελες έχουν όσο τα καναπεδατα!! Γιαυτό λέω ότι θα είναι προτιμότερο το καναπεδατο!!

Πχ kymco gti 300i και sym gts 300i f4
Εγώ πάντως θα ταξίδευα καλύτερα με το σχήμα του δεύτερου ότι μοντέλο και να είναι!!
View attachment 29976View attachment 29977
Κι εγώ τα cruiser scooter προτιμώ, αλλά αυτός μπορεί να προτιμήσει κάτι άλλο.
Θα το δούμε και αυτό. eye
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Κι εγώ τα cruiser scooter προτιμώ, αλλά αυτός μπορεί να προτιμήσει κάτι άλλο.
Θα το δούμε και αυτό. eye
Εννοείται τον τελευταίο λόγο τον έχει αυτός!! Αν μπορεί να τα δει όλα όσα έχει σαν υποψήφια, να καβαλησει να δει πιο του αρέσει και εξυπηρετεί περισσότερο
Και πιστεύω ότι θα βρει αυτό που του ταιριάζει, επιλογές υπάρχουν αρκετές!!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θα επρεπε να απαγορεύεται δια νόμου στους νέους να οδηγούν σκούτερ και ψευδο on-off. Θολωνει το μυαλό τους και τα μπερδεύουν με τον καναπέ του σπιτιού .....όπως εμείς οι ώριμοι ...! Tooth
Ακριβώς! Μετά η αγορά κατακλύζεται από δίτροχα " βολεματος" και όχι απόλαυσης.
Και η yam πουλάει 530 cc με 14000κ, γιατί μπορεί!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Συμφωνώ και επαυξάνω για τις δυνατότητες να κουβαλήσεις πολύ πιο εύκολα στο επίπεδο πάτωμα, αλλά σε χρήση βόλτας/ταξιδιού πιστεύω θα κουράσει, ούτε χώρο σου δίνει να μετακινήσεις τα πόδια σε άλλη θέση ούτε τόσο μεγάλες σελες έχουν όσο τα καναπεδατα!! Γιαυτό λέω ότι θα είναι προτιμότερο το καναπεδατο!!

Πχ kymco gti 300i και sym gts 300i f4
Εγώ πάντως θα ταξίδευα καλύτερα με το σχήμα του δεύτερου ότι μοντέλο και να είναι!!
View attachment 29976View attachment 29977
Καιγω νόμιζα ότι τα Καναπεδατα θα ήταν πιο ξεκούραστο,αλλά το cruisym που ήθελα να πάρω με χτύπησε στη μέση μετά από 40 λεπτά. Με το bev 8 ώρες ταξίδι δε θα έχω οσφυαλγία αλλά το γνωστο άλγος στους γλουτούς.
Είναι ανάλογη φάση με τα στρώματα. Ένα πολύ *****ό βυθίζει μέσα του το κορμί και δεν κάνει ορθοπεδικα.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Beverly 300??? εδω εχει πολλα ..Μακεδονικα!!!

Όλοι bev θα ΠΑΡΟΥΤΕ στο τέλος!!!!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Του το πρότεινα κι εγώ το X-MAX. Πολύ τίμιο.
Το σκέφτεται.eye
Ένα χιλιάρικο πάνω από το bev 350, κινητήρας πολύ και μετάδοση πρωτογονες σε σχέση με το ιταλικό!
Σύμφωνα με χρήστες:
Φρένα ποδηλάτου, ανεπαρκές πίσω αμορτισέρ,στο φανάρι κάνουν κύκλες γύρω τους οι υπόλοιποι....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν μπορώ να είμαι γλυκός. Είμαι κάφρος :cool:
Το καταλάβαμε από τη φάτσα και από τα γραφόμενα τόσον καιρό!!!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν μπορώ να προτείνω μηχανάκι που έχω οδηγήσει και δεν μου άρεσε.ooops
Λάθος...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Beverly 300??? εδω εχει πολλα ..Μακεδονικα!!!

Στα σκούτερ (γενικά) παίζουν πάρα πολλά εισαγωγής με άγνωστο αριθμό χλμ cdeθέλει λίγο ψάξιμο.......
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ερώτηση για σκουτεράδες με γενικές σκουτερογνώσεις.

Ποιο σκουτερ 250 κυβικά (αυστηρά λόγω μικρών τελών και φτηνής ασφάλειας) είναι κατάλληλο και για ταχύτητες ταξιδιού 110-120 επι μακρόν, χωρίς να φοβάσαι μην τα φτύσει.
Ρωτάω για φίλο. Εμπειρία με παπί κυρίως. Θέλει να κάνει το επόμενο βήμα αλλά όχι να γίνει μηχανόβιος.
Δεν ενδιαφέρεται για μεγάλη μοτο, δεν θέλει να χάσει την ευκολία εντός πόλης, αλλά να μπορεί να ακολουθεί σε κάποιες μικρές κοντινές εκδρομές (των 200 συνολικά χλμ max την μέρα)
Ούτε για παραπάνω κυβικά ψάχνεται. Θέλει όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος χρήσης και υποχρεώσεων. Δίνει μέχρι 2500 βαριά για μεταχειρισμένο. Όσο πιο κάτω, τόσο πιο καλά. Όχι πολύ παλιό όμως. Να είναι απο μοντέλο 2007-2008 και μετά.

Εγώ πρότεινα το TL, αλλά είπαμε, δεν θέλει μεγάλο.
Μετά πρότεινα τα X-town ή Downtown αλλά ανεβαίνει κατηγορία σε κυβικά για λίγα μόλις κυβικά, οπότε πάλι είπε όχι.
Δεν ξέρω τι παίζει στα πιο μικρά κυβικά που ψάχνει.

Τα φώτα σας.
Αν θέλει με περιορισμένο budget το προηγούμενο bev 300.Αν έχει τη σωματοδομή σου, άκυρο!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στα σκούτερ (γενικά) παίζουν πάρα πολλά εισαγωγής με άγνωστο αριθμό χλμ cdeθέλει λίγο ψάξιμο.......
Αυτό το είδα κι εγώ όταν έψαχνα.
Ειδικά προς Κατερίνη μεριά γίνεται χαμός.
Τ ΜΑΧ είναι 80% εισαγωγής. Διασταυρωμένο.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Καιγω νόμιζα ότι τα Καναπεδατα θα ήταν πιο ξεκούραστο,αλλά το cruisym που ήθελα να πάρω με χτύπησε στη μέση μετά από 40 λεπτά. Με το bev 8 ώρες ταξίδι δε θα έχω οσφυαλγία αλλά το γνωστο άλγος στους γλουτούς.
Είναι ανάλογη φάση με τα στρώματα. Ένα πολύ *****ό βυθίζει μέσα του το κορμί και δεν κάνει ορθοπεδικα.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε αυτό δεν είμαι και το καλύτερο άτομο να πω μιας και 8ωρο βγάζω πάνω στο ποδήλατο οπότε δεν μου έχει φανεί καμία θέση οδήγησης κουραστική!!
RollingRollingRolling
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Σε αυτό δεν είμαι και το καλύτερο άτομο να πω μιας και 8ωρο βγάζω πάνω στο ποδήλατο οπότε δεν μου έχει φανεί καμία θέση οδήγησης κουραστική!!
RollingRollingRolling
Το ίδιο σε σέλα φλούδα ποδήλατο ,αλλά πίστεψέ με:
Πέντε ώρες εντουρο δε με χτύπησαν τόσο, όσο σαράντα λεπτά με τον καναπέ!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.491
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτό το είδα κι εγώ όταν έψαχνα.
Ειδικά προς Κατερίνη μεριά γίνεται χαμός.
Τ ΜΑΧ είναι 80% εισαγωγής. Διασταυρωμένο.
Ο δικός σου όλα από Ιταλία τα φερνει
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το ίδιο σε σέλα φλούδα ποδήλατο ,αλλά πίστεψέ με:
Πέντε ώρες εντουρο δε με χτύπησαν τόσο, όσο σαράντα λεπτά με τον καναπέ!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θάνο νομίζω ότι στα σκούτερ που δεν έχεις τη δυνατότητα να σφίξεις ποδια όπως στις μότο, ούτε να μετακινηθείς λίγο δεξιά αριστερά ή και να σηκωθείς όρθιος όπως στο εντουρο, όλο το ζόρι το τρώει η μέση και η γύρω και πιο κάτω περιοχή!!
Πιστεύω ότι με τον καιρό ενδυναμώνει στα σημεία αυτά και συνηθίζει ένας αναβάτης σκούτερ τη νέα στάση σώματος!! Φυσικά και το υλικό στη σέλα παίζει το ρόλο του αλλά αυτό είναι κάτι που λύνεται εύκολα! Έτσι μπακαλιστικα όπως τα σκέφτομαι!! :cool::cool:
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μαμά και τα δύο το AK είναι γρηγορότερο από το Tmax, καλύτερη ποιότητα το Tmax αλλά και 4500€ παραπάνω το full.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.297
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Kαβαληστε ενα burgman 650, καθιστε στη σελα- καναπε αναπαυτικα, ταξιδεψτε μαζι του,και μετα ολα τ αλλα μοτο που θα καβαλησετε θα ενα κουτσουρα ,ως προς το πακετο ανεση/ταξιδι!!!!
 
Top Bottom