ΠΕΡΙ SCOOTER

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.338
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
….......................εμάς εδώ έχει πολύ σκούτερ , ειδικά εκείνο το Beverly έχει βρομίσει ο τόπος . Παρέες και παιδιά στην ηλικία μου όλοι με σκούτερ
Θα επρεπε να απαγορεύεται δια νόμου στους νέους να οδηγούν σκούτερ και ψευδο on-off. Θολωνει το μυαλό τους και τα μπερδεύουν με τον καναπέ του σπιτιού .....όπως εμείς οι ώριμοι ...! Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ερώτηση για σκουτεράδες με γενικές σκουτερογνώσεις.

Ποιο σκουτερ 250 κυβικά (αυστηρά λόγω μικρών τελών και φτηνής ασφάλειας) είναι κατάλληλο και για ταχύτητες ταξιδιού 110-120 επι μακρόν, χωρίς να φοβάσαι μην τα φτύσει.
Ρωτάω για φίλο. Εμπειρία με παπί κυρίως. Θέλει να κάνει το επόμενο βήμα αλλά όχι να γίνει μηχανόβιος.
Δεν ενδιαφέρεται για μεγάλη μοτο, δεν θέλει να χάσει την ευκολία εντός πόλης, αλλά να μπορεί να ακολουθεί σε κάποιες μικρές κοντινές εκδρομές (των 200 συνολικά χλμ max την μέρα)
Ούτε για παραπάνω κυβικά ψάχνεται. Θέλει όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος χρήσης και υποχρεώσεων. Δίνει μέχρι 2500 βαριά για μεταχειρισμένο. Όσο πιο κάτω, τόσο πιο καλά. Όχι πολύ παλιό όμως. Να είναι απο μοντέλο 2007-2008 και μετά.

Εγώ πρότεινα το TL, αλλά είπαμε, δεν θέλει μεγάλο.
Μετά πρότεινα τα X-town ή Downtown αλλά ανεβαίνει κατηγορία σε κυβικά για λίγα μόλις κυβικά, οπότε πάλι είπε όχι.
Δεν ξέρω τι παίζει στα πιο μικρά κυβικά που ψάχνει.

Τα φώτα σας.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ερώτηση για σκουτεράδες με γενικές σκουτερογνώσεις.

Ποιο σκουτερ 250 κυβικά (αυστηρά λόγω μικρών τελών και φτηνής ασφάλειας) είναι κατάλληλο και για ταχύτητες ταξιδιού 110-120 επι μακρόν, χωρίς να φοβάσαι μην τα φτύσει.
Ρωτάω για φίλο. Εμπειρία με παπί κυρίως. Θέλει να κάνει το επόμενο βήμα αλλά όχι να γίνει μηχανόβιος.
Δεν ενδιαφέρεται για μεγάλη μοτο, δεν θέλει να χάσει την ευκολία εντός πόλης, αλλά να μπορεί να ακολουθεί σε κάποιες μικρές κοντινές εκδρομές (των 200 συνολικά χλμ max την μέρα)
Ούτε για παραπάνω κυβικά ψάχνεται. Θέλει όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος χρήσης και υποχρεώσεων. Δίνει μέχρι 2500 βαριά για μεταχειρισμένο. Όσο πιο κάτω, τόσο πιο καλά. Όχι πολύ παλιό όμως. Να είναι απο μοντέλο 2007-2008 και μετά.

Εγώ πρότεινα το TL, αλλά είπαμε, δεν θέλει μεγάλο.
Μετά πρότεινα τα X-town ή Downtown αλλά ανεβαίνει κατηγορία σε κυβικά για λίγα μόλις κυβικά, οπότε πάλι είπε όχι.
Δεν ξέρω τι παίζει στα πιο μικρά κυβικά που ψάχνει.

Τα φώτα σας.


 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.


Αυτο το Xevo καλή φάση μοιάζει. Και είναι και εδώ!
Αλλά έβγαινε το 2017; Και μόλις 8500 χλμ; cdefghigi

και το Forza το παλιό ωραίο, αλλά με 22 άλογα μήπως είναι αδύναμο για αυτό που θέλει; ΘΑ μπορεί να κρατάει τα 120 χλμ/ώρα επι μακρόν;

Sym gts 250?
Ανθεκτικό;
Επιδόσεις;
Δεν ξέρω πολλά για Sym 250 εκείνης της εποχής. Μόνο ότι έχουν περίεργο μπροστινό φανάρι
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Να ψάξετε στα 300 κυβικά με 27 άλογα και πάνω.
Νάχει τελική στα 150 για να μπορεί να πηγαίνει συνεχώς με 130.
16άρη τροχό και ABS.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να ψάξετε στα 300 κυβικά με 27 άλογα και πάνω.
Νάχει τελική στα 150 για να μπορεί να πηγαίνει συνεχώς με 130.
16άρη τροχό και ABS.
Δεν θέλει.
Τα πρότεινα αυτά. Το γράφω και παραπάνω. Για εμένα με ένα Kymco Downtown θα ήταν ο πρώτος του χωριού!
Θέλει να αποφύγει τα 65 ευρώ τέλη κυκλοφορίας αντί για 22 ευρώ, αλλά και τα αυξημένα ασφάλιστρα που ενώ για κατω απο 250 κυβικά είναι ίδια με παπί, απο εκει και πάνω δεν έχει σημασία αν έχει 300 κυβικά ή 800 κυβικά. Είναι αυξημένα. Τουλάχιστον έτσι του είπε ο ασφαλιστής. Δεν ξέρω αν ισχύει. Διευκρινήστε αν γνωρίζετε και για τα ασφαλιστρα τι παίζει.

Για την ώρα έχει φάει κόλλημα και για πάνω απο 250 κυβικά δεν συζητάει.
Αν και νομίζω πως αν τον πεισω, πάλι δύσκολα θα πάει σε 300άρι, επειδή αξίζει να πάει και σε παραπάνω να είναι ακόμη πιο άνετος.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν θέλει.
Τα πρότεινα αυτά. Το γράφω και παραπάνω. Για εμένα με ένα Kymco Downtown θα ήταν ο πρώτος του χωριού!
Θέλει να αποφύγει τα 65 ευρώ τέλη κυκλοφορίας αντί για 22 ευρώ, αλλά και τα αυξημένα ασφάλιστρα που ενώ για κατω απο 250 κυβικά είναι ίδια με παπί, απο εκει και πάνω δεν έχει σημασία αν έχει 300 κυβικά ή 800 κυβικά. Είναι αυξημένα. Τουλάχιστον έτσι του είπε ο ασφαλιστής. Δεν ξέρω αν ισχύει. Διευκρινήστε αν γνωρίζετε και για τα ασφαλιστρα τι παίζει.

Για την ώρα έχει φάει κόλλημα και για πάνω απο 250 κυβικά δεν συζητάει.
Αν και νομίζω πως αν τον πεισω, πάλι δύσκολα θα πάει σε 300άρι, επειδή αξίζει να πάει και σε παραπάνω να είναι ακόμη πιο άνετος.
Τόσα χρόνια είχα Απόστολε το SH 300 και 22 ευρώ πλήρωνα τέλη κυκλοφορίας. Στο 750 πληρώνω 55, τα 65 από πού προκύπτουν ρε φίλε?
Ούτε οι ασφάλειες ισχύουν ειδικά για επαρχία. Το ψάχνετε ιντερνετικά και παίρνετε προσφορές ευκολότατα.

Προσωπικά όταν ζητείται από κάποιον η γνώμη μου την λέω μια φορά και τελειώνει το θέμα.
Ότι αποφασίσει αυτός θα λουστεί τα υπέρ και τα κατά την αποφάσεώς του ειδικά αν είναι ξερό κεφάλι.
Κοντολογίς ούτε καν θα ασχολιόμουν περαιτέρω προσωπικά με αυτά που διαβάζω.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.701
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ερώτηση για σκουτεράδες με γενικές σκουτερογνώσεις.

Ποιο σκουτερ 250 κυβικά (αυστηρά λόγω μικρών τελών και φτηνής ασφάλειας) είναι κατάλληλο και για ταχύτητες ταξιδιού 110-120 επι μακρόν, χωρίς να φοβάσαι μην τα φτύσει.
Ρωτάω για φίλο. Εμπειρία με παπί κυρίως. Θέλει να κάνει το επόμενο βήμα αλλά όχι να γίνει μηχανόβιος.
Δεν ενδιαφέρεται για μεγάλη μοτο, δεν θέλει να χάσει την ευκολία εντός πόλης, αλλά να μπορεί να ακολουθεί σε κάποιες μικρές κοντινές εκδρομές (των 200 συνολικά χλμ max την μέρα)
Ούτε για παραπάνω κυβικά ψάχνεται. Θέλει όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος χρήσης και υποχρεώσεων. Δίνει μέχρι 2500 βαριά για μεταχειρισμένο. Όσο πιο κάτω, τόσο πιο καλά. Όχι πολύ παλιό όμως. Να είναι απο μοντέλο 2007-2008 και μετά.

Εγώ πρότεινα το TL, αλλά είπαμε, δεν θέλει μεγάλο.
Μετά πρότεινα τα X-town ή Downtown αλλά ανεβαίνει κατηγορία σε κυβικά για λίγα μόλις κυβικά, οπότε πάλι είπε όχι.
Δεν ξέρω τι παίζει στα πιο μικρά κυβικά που ψάχνει.

Τα φώτα σας.
Αποστολη τα 250 ολα περιπου εχουν 20 με 22 αλογα οριακα παιζουν στα 110-120 χλμ ειχα 250 aprilia.
Φιλους που εχω και το εχω οδηγησει μια καλη και τιμια προταση χωρις προβληματα και παταει καλα στο δρομο ειναι το Yamaha X-MAX 250
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τόσα χρόνια είχα Απόστολε το SH 300 και 22 ευρώ πλήρωνα τέλη κυκλοφορίας. Στο 750 πληρώνω 55, τα 65 από πού προκύπτουν ρε φίλε?
Ούτε οι ασφάλειες ισχύουν ειδικά για επαρχία. Το ψάχνετε ιντερνετικά και παίρνετε προσφορές ευκολότατα.

Προσωπικά όταν ζητείται από κάποιον η γνώμη μου την λέω μια φορά και τελειώνει το θέμα.
Ότι αποφασίσει αυτός θα λουστεί τα υπέρ και τα κατά την αποφάσεώς του ειδικά αν είναι ξερό κεφάλι.
Κοντολογίς ούτε καν θα ασχολιόμουν περαιτέρω προσωπικά με αυτά που διαβάζω.
Ετσι μου είπε. Πως πάνω απο 250 κυβικά αλλάζουν τα τέλη.
Κάτσε να βρω πίνακα τελών

Έχεις δίκιο. Δεν του τα είπε καλά ο ασφαλιστής του μάλλον. Τα τέλη αλλάζουν στα 300 κυβικάGiving

Δεν ήξερα κι εγώ εκείνη την στιγμή να του απαντήσω. eye

Ωραία λοιπόν. Διευρύνεται έως τα 300 κυβικά το όριο αγοράς (δεν ξέρω τι κόλλημα είναι αυτό για 30 ευρώ διαφορά στα τέλη, αλλά οκ) Tooth

Θα του ξαναπω για το Downtown που το θεωρώ ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ στα 299 κυβικά!
Κάποια άλλη πρόταση στα 300 κυβικά (σε αυτά τα χρήματα που γράφω πιο πάνω πάντα).
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστολη τα 250 ολα περιπου εχουν 20 με 22 αλογα οριακα παιζουν στα 110-120 χλμ ειχα 250 aprilia.
Φιλους που εχω και το εχω οδηγησει μια καλη και τιμια προταση χωρις προβληματα και παταει καλα στο δρομο ειναι το Yamaha X-MAX 250
Του το πρότεινα κι εγώ το X-MAX. Πολύ τίμιο.
Το σκέφτεται.eye
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Με γνώμονα χρήματα προσωπικά δεν θα πω τίποτα, δεν διαλέγω έτσι αλλά με γνώμονα το καλύτερο.
Η αρχή μου είναι πως θα τα πληρώσεις ή έτσι ή αλλιώς ήτοι είτε στην αρχή είτε στη διάρκεια αλλά το <<στη διάρκεια>> εμπεριέχει και την αντίστοιχη ταλαιπωρία.

Από σκούτερ γενικά στα 300 κυβικά η πρότασή μου είναι HONDA SH 300.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Beverly 300??? εδω εχει πολλα ..Μακεδονικα!!!

Δεν μπορώ να προτείνω μηχανάκι που έχω οδηγήσει και δεν μου άρεσε.ooops
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δεν μπορώ να προτείνω μηχανάκι που έχω οδηγήσει και δεν μου άρεσε.ooops
Γιατι ρε μαστορα εσυ θα το παρεις?? Ο ενδιαφερομενος μπορει να ξετρελαθει!!Εσυ το προτεινεις ,αυτος το οδηγει ,κι αποφασιζει!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιατι ρε μαστορα εσυ θα το παρεις?? Ο ενδιαφερομενος μπορει να ξετρελαθει!!Εσυ το προτεινεις ,αυτος το οδηγει ,κι αποφασιζει!!
Δεν είπα πως θα τον αποθαρρύνω να το πάρει αν το οδηγήσει και του αρέσει.
Απλά εγώ δεν μπορώ να προτείνω μηχανάκι που δεν μου άρεσε.

Δηλαδή δες τώρα διάλογο:

-Κοίτα και το beverly 300
-Καλό;
- Όχι, εμένα δεν μου άρεσε, αλλά εσύ κοίτα το.


σου κάνει λογικός;ooops
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ανθεκτικό;
Επιδόσεις;
Δεν ξέρω πολλά για Sym 250 εκείνης της εποχής. Μόνο ότι έχουν περίεργο μπροστινό φανάρι
Γνωστός μου έχει πάρει το gts 300i f4
Είναι ένα σκούτερ αξιόλογο πιστεύω θα ήταν μια καλή επιλογή και τα τέλη είναι τα ίδια μέχρι τα 300cc (278 είναι αυτό)
Τώρα σε ασφάλιστρα δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τα λίγο παραπάνω κυβικά!!
Εθνική ταξιδεύει άνετα και ήσυχα με ταχύτητες 120-130 και κάθεται σε καναπεδαρα, πολύ καλή κάλυψη αέρα, αρκετό χώρο κάτω από τη σέλα
Νομίζω για τη χρήση που αναφέρεις ότι θα πρέπει ο φίλος σου να ψάχνει maxi/mega σκούτερ σε χώρους και σχήμα οπότε αυτά με επίπεδο πάτωμα και πιο καντήλι θέση δεν θα τον βολέψουν σε μεγάλες βόλτες!!
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δεν είπα πως θα τον αποθαρρύνω να το πάρει αν το οδηγήσει και του αρέσει.
Απλά εγώ δεν μπορώ να προτείνω μηχανάκι που δεν μου άρεσε.

Δηλαδή δες τώρα διάλογο:

-Κοίτα και το beverly 300
-Καλό;
- Όχι, εμένα δεν μου άρεσε, αλλά εσύ κοίτα το.


σου κάνει λογικός;ooops
Δε του λες ορθα κοφτα οτι εσενα δε σου αρεσε!
Του λες οτι δε σ ενθουσιασε αλλα σ αυτον μπορει ν αρεσει!!!
Να εισαι γλυκος σου εχω πει!!

Τα γουστα ολων δε ταιριαζουν!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δε του λες ορθα κοφτα οτι εσενα δε σου αρεσε!
Του λες οτι δε σ ενθουσιασε αλλα σ αυτον μπορει ν αρεσει!!!
Να εισαι γλυκος σου εχω πει!!

Τα γουστα ολων δε ταιριαζουν!!!
Δεν μπορώ να είμαι γλυκός. Είμαι κάφρος :cool:
 
Top Bottom