Μοτοσυκλετιστής είναι ο τυπάς με το ADV που το έχει για τη καφετέρια ή ο σκουτεράς που αλωνίζει την Ελλάδα?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχει GS, έχει και σκουτερ. Ας πει με ποιο πάει πιο άνετα σε χαμηλές ταχύτητες και συνεχεις στροφές.
Αυτος εχει το adv ομως που ειναι πιο βαρυ, και πιο ψηλο..
Το βλεπεις και το φοβασαι!
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Δεν νομιζω να ισχυουν τα περι ενεργητικης ασφαλειας πια

Δε νομίζω να δεις ποτέ σε MotoGP να συμμετέχουν και σκούτερ με ίδια απόδοση με τις μοτοσυκλέτες. Αυτό είναι ένδειξη ότι όσο και προοδος να γίνει ο κινητήρας πίσω είναι μειονέκτημα ενεργητικής ασφάλειας αλλά και απόδοσης (λόγω μεγάλων απωλειών μετάδοσης - εξ ου και η αυξημένη κατανάλωση). Στο μέλλον δεν θα υπάρχουν κλασσικά σκούτερ με πατωμα και το μοτέρ πίσω (εκτός ίσως από μικρά ηλεκτρικα) αλλά κεντρομηχανα αυτόματα ηλεκτρικά δίκυκλα με δυνατότητα επιλογής σχέσης μετάδοσης, τύπου μαγνητικού dsg

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω μια καλή εικόνα χρόνων από το συνάφι μας(διτροχους).Σαν άτομο που έχει μοτοσυκλετα.Σαν πολίτης καθώς και σαν Δημόσιος Λειτουργός.
Θα πω ότι σύμφωνα με τα βιώματά του καθενός και την στάση ζωής που έχει υιοθετήσει θα εισπράξουμε πολλές απαντήσεις.Δεν μπορώ να πω ποια είναι "σωστή" ή "λάθος"..

Στο δικό μου το λοιπόν μυαλό ο όρος μοτοσυκλετιστής έχει κάτι το ιδεατό.
Μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που σέβεται τον εαυτό του και τους γύρω του κατά την μετακίνηση του.Σέβεται το περιβάλλον που κυκλοφορεί(αστικο-επαρχιακο κλπ) και δεν κάνει παρεμβάσεις που μπορεί να το θέσουν σε κίνδυνο.
Συντηρεί το όχημά του σχολαστικά ώστε η μετακίνησή του να μην αποτελεί κίνδυνο για τον ίδιο και τους γύρω του.
Αγαπάει την αίσθηση των δύο τροχών και θα φροντίσει να απολαύσει τα 2-3-5-100-1000...κλπ χιλιόμετρα που θα κάνει.

Με λίγα λόγια νομίζω ότι είναι μια κατάσταση "θέλω να γίνω" που οι περισσότεροι από εμάς ΔΕΝ έχουμε φτάσει.. Είμαστε στην πορεία.Εκπαιδευόμαστε,όσοι επιθυμούμε..

Για όλα τα παραπάνω όταν βρίσκομαι σε κουβέντα με νέους ΔΕΝ λέω ποτέ:
Προσπαθηστε να γίνεται σαν εμένα η τον Χ-Ψ.. Είσαστε ξεχωριστοί κι έχετε τη δυνατότητα να γίνεται πολύ καλύτεροι από εμένα καθώς και τον Χ-Ψ. Να σας αρέσει το καλύτερο,το ανώτερο..

Smileys drinking beer Emoticon
Μητσο μου..
Αν το ψαξεις στο λεξικο
Μοτοσυκλετιστης=οδηγος μοτοσυκλετας

Δινουμε ανυπαρκτες εννοιες σε καταστασεις κατα το δοκουν..
Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι ενας υπευθυνος ανθρωπος
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μητσο μου..
Αν το ψαξεις στο λεξικο
Μοτοσυκλετιστης=οδηγος μοτοσυκλετας

Δινουμε ανυπαρκτες εννοιες σε καταστασεις κατα το δοκουν..
Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι ενας υπευθυνος ανθρωπος
Ο Δημήτριος έχει μια δική του οπτική θεώρηση της ζωής.
Αν έπρεπε να είναι έτσι οι μοτοσικλετιστες, οι 8 στους 10 θα έπρεπε αύριο να το βαλουν προς πώληση.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.749
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Μοτοσυκλετιστης ειναι αυτος ο μαγκας που μπορει να ταξιδεψει με οτιδηποτε κινειται σε 2 τροχους ανεξαρτητου κυβισμου ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχει GS, έχει και σκουτερ. Ας πει με ποιο πάει πιο άνετα σε χαμηλές ταχύτητες και συνεχεις στροφές.
Με το σκούτερ εννοείται, αλλά έχεις άλλο φόβο, μην συναντήσεις κανένα εμπόδιο, ή λακούβα ή σου κλείνει απότομα η στροφή, ή οτιδήποτε, το σκούτερ δεν θα τα βγάλει πέρα ενώ με την χοντρή δεν σε νοιάζει ακόμα και να τσαρουχώσεις τα φρένα ενώ είσαι ξάπλα βαθειά μέσα στην στροφή, αν με ρωτήσεις για την χοντρή με την λαίλαπα θα σου πω λαίλαπα κατά κράτος, αλλά για ένα μυστήριο λόγο στο τέλος της διαδρομής είσαι πιό ξεκούραστος με την χοντρή.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μοτοσυκλετιστης ειναι αυτος ο μαγκας που μπορει να ταξιδεψει με οτιδηποτε κινειται σε 2 τροχους ανεξαρτητου κυβισμου ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες
Μοτοσυκλετισμός είναι στάση ζωής, εκφρασης και σκέψης...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με το σκούτερ εννοείται, αλλά έχεις άλλο φόβο, μην συναντήσεις κανένα εμπόδιο, ή λακούβα ή σου κλείνει απότομα η στροφή, ή οτιδήποτε, το σκούτερ δεν θα τα βγάλει πέρα ενώ με την χοντρή δεν σε νοιάζει ακόμα και να τσαρουχώσεις τα φρένα ενώ είσαι ξάπλα βαθειά μέσα στην στροφή, αν με ρωτήσεις για την χοντρή με την λαίλαπα θα σου πω λαίλαπα κατά κράτος, αλλά για ένα μυστήριο λόγο στο τέλος της διαδρομής είσαι πιό ξεκούραστος με την χοντρή.

Σαφώς στην ενεργητική ασφάλεια θα υπερέχει η μεγάλη μηχανή. Δεν ειναι τυχαίο που έχει πενταπλάσια αξία απο το σκούτερ. Υπάρχει R&D απο πίσω.
Πάντως και μόνος σου έβαλες κατάταξη απο το ελαφρύτερο και αυτό που χρειάζεται να κάνεις λιγότερες κινήσεις για να πάει με 60 χλμ σε ορεινό, προς το βαρύτερο. Και είναι ο κανόνας.

Σε άλλα σημεία υπερέχουν οι βαριές μηχανές με τις φαρδιές σέλες και τα πολλά κυβικά. Όχι σε σφιχτά ορεινά στροφιλίκια.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπορω να ειμαι σε σφιχτο στροφιλικι ολη μερα με το ΡΤ, χαλαρος ανετος να απολαμβανω το τοπιο
Εαν ομως θελησω να το παω σβελτα, εκει αρχιζει η παλη με τα σιδερα που λεει ο drake
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σαφώς στην ενεργητική ασφάλεια θα υπερέχει η μεγάλη μηχανή. Δεν ειναι τυχαίο που έχει πενταπλάσια αξία απο το σκούτερ. Υπάρχει R&D απο πίσω.
Πάντως και μόνος σου έβαλες κατάταξη απο το ελαφρύτερο και αυτό που χρειάζεται να κάνεις λιγότερες κινήσεις για να πάει με 60 χλμ σε ορεινό, προς το βαρύτερο. Και είναι ο κανόνας.

Σε άλλα σημεία υπερέχουν οι βαριές μηχανές με τις φαρδιές σέλες και τα πολλά κυβικά. Όχι σε σφιχτά ορεινά στροφιλίκια.
Συμφωνούμε σε όλα, όπως είπα και πρίν για παιχνίδι η λαίλαπα στις στροφές (214 κιλά γεμάτη και ακραία γεωμετρία 21° κάστερ η χονδρή 24°) δεν έχει αντίπαλο με αυτό το φοβερό μοτέρ που φοράει, είναι σκληρό μηχανάκι όμως θέλει αντοχές, όπως λέει ο Μπάμπης μπορείς να γυρίζεις όλη την ημέρα χωρίς προβλημα.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.101
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Χωρίς παρεξήγηση,
Εγώ βλέπω ένα βατό χωματόδρομο που δεν χρειάζεται να έχεις εντούρο για να τον περάσεις. οποιοδήποτε ασφάλτινο μηχανάκι περνάει ...
Χαίρομαι που σε βλέπω να ταξιδεύεις και να τριγυρνάς και να εξερευνάς με τα μηχανάκια σου αλλά μερικές φορές και λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει ...
Δεν διαβάζεις τι γράφω φίλε μου.
Δεν είπα πως δεν θα μπορέσουν να περάσουν όλα τα μηχανάκια.
Είπα πως με χαρά θα προσκαλούσα τους φίλους με τα πανάκριβα εντουρο να κάνουμε αυτή την διαδρομή ΓΡΗΓΟΡΑ κ όχι σε 2 ώρες.
Κ η Harley περνάει, με επιμονή κ πολλή υπομονή.
Όταν έγραψα πως οδηγούσα με το ένα χέρι, δεν το ανέφερα πως έχω βίτσιο ή το έκανα για μαγκιά.
Κρατούσα την κάμερα με το άλλο χέρι.
Γι'αυτό είπα πως την επόμενη φορά θα έχω δύο χέρια.
Αναφέρεις πώς πρέπει να είμαι μετριόφρων.
Μα, πόσο περισσότερο;
Ένα πάμφθηνο παπί έχω ο κάνω απλές διελεύσεις σε χωματόδρομους εδώ κοντά.
Δεν το παίζω εντουράς, απλά είμαι συνηθισμένος από τα 15 μου που δούλευα στα χωράφια μου στο νησί, να ανεβοκατεβαίνω τέτοιους χωματόδρομους φορτωμένος με ελιές κ διάφορα άλλα.
Πάντα με παπί.
Σου φαίνεται εύκολη αυτή η διαδρομή που είδες;
Πολύ ωραία, γιατί ψάχνω παρέα να πάμε κάπου κ δεν έρχεται κανείς.
Με χαρά λοιπόν να δώσουμε ραντεβού κ να ξαναπάμε, μια κ έχεις μηχανάκι που δεν φοβάται το χώμα.
Απλά λάβε υπόψιν πώς η κάμερα ήταν στην ρύθμιση 19-35 κ οι έχοντες γνώση με τα πολύ βασικά της φωτογραφίας ξέρουν πως ο υπερευρυγώνιος φακός τα δείχνει όλα επίπεδα, χωρίς ανηφόρες και κατηφόρες.
Φυσικά, έχω κ κάτι άλλο στο πρόγραμμα.
Ο αδιέξοδος δρόμος της Χαμολιάς.
Κάποιο μέλος από εδώ μέσα, όταν περάσαμε από την χωμάτινη διασταύρωση, χέστηκε πάνω του όταν είδε τον δρόμο κ φυσικά αρνήθηκε να έρθει μαζί μου "για να μην φάει τα μούτρα του"...


Αυτά, πάντα χωρίς διάθεση παρεξήγησης.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.812
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Για εμένα είναι αυτός που πάει όπου θέλει όποτε θέλει με αυτό που έχει και κάνει κέφι. Το τι Καβαλάς με το πώς το πας και που έχεις πάει δεν έχουν καμία σχέση οπότε όλα πάνε παντού. Όλοι όμως πάνε παντού???
 

SotirisXT

new member
Δημοσιεύσεις
73
Ηλικία
45
Περιοχή
Λιβαδειά
Όνομα
Σωτήρης Οικονομου
Το σκούτερ μπορεί να βολεύει στα πάντα αλλά ποτέ δεν θα σου δώσει την χαρά μιας Μοτοσικλέτας..Αν μιλάμε για άνεση οκ ναι βολεύει αλλά άλλο πράγμα η οδήγηση και άλλο η άνεση..Όσο για το διαχωρισμό Ποιος είναι μοτοσικλετιστής είναι όποιος έχει μεράκι και αγάπη για αυτό που έχει είτε είναι παπί η Σκούτερ η οτιδήποτε άλλο..Απλά τελευταία επιλέγουν Σκούτερ άτομα που τους βολεύει μόνο σαν μέσο μεταφοράς αυτό δεν τον κάνει μοτοσικλετιστή...
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.212
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μετά από 30 χρόνια πριν...η συζήτηση συνεχίζεται ... ελπίζω να προλάβω στον μάταιο τούτο κοζζζμο να προλάβω το συμπέρασμα....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Νομίζω περισσότερη σημασία έχουν οι ταμπέλες για αυτόν που θέλει να ανήκει κάπου και το έχει πλάσει κάπως στο μυαλό του.
Οι υπόλοιποι απλά κάνουν την δουλειά τους, το κέφι τους, την φάση τους σε δύο τροχούς. Με όποιον τρόπο γουστάρει ο καθένας

Και μην νομίζετε πως η "αυθεντικότητα" των όρων είναι μόνο φαινόμενο των μοτοσυκλετιστών.
Οπουδήποτε υπάρχει ένα status και πάει να αλλάξει με κάτι νεοεισερχόμενο στον χώρο που κάνει τα πράγματα λίγο πιο διαφορετικά, υπάρχον παρόμοιες συζητήσεις.
 
Top Bottom