Μοτοσυκλετιστής είναι ο τυπάς με το ADV που το έχει για τη καφετέρια ή ο σκουτεράς που αλωνίζει την Ελλάδα?

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Ένα βιντεάκι από το Γραμματικό που πήγα πρόσφατα.
Σε κάποια σημεία έχει έντονη κατηφόρα με βράχια και σαθρό έδαφος.
Εδώ οδηγώ με το ένα χέρι.
Προσκαλώ τους φίλους με πανάκριβες εντούρο πολλών κυβικών να κάνουμε με χαρά αυτή την υπέροχη διαδρομή, πηγαίνοντας γρήγορα.
Αυτή τη φορά θα οδηγώ με τα δύο χέρια..


Χωρίς παρεξήγηση,
Εγώ βλέπω ένα βατό χωματόδρομο που δεν χρειάζεται να έχεις εντούρο για να τον περάσεις. οποιοδήποτε ασφάλτινο μηχανάκι περνάει ...
Χαίρομαι που σε βλέπω να ταξιδεύεις και να τριγυρνάς και να εξερευνάς με τα μηχανάκια σου αλλά μερικές φορές και λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει ...
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.513
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλετιστης είναι ο οποιοσδήποτε που γράφει χλμ ταξιδιωτικά και χαίρεται το κάθε μηχάνημα που καβαλάει είτε είναι μηχανή είτε scooter είτε παπί:σε μοναχικές βόλτες και ταξίδια, σε εκδρομές και βόλτες με φίλους και παρέες που είτε ξέρεις καιρό ειτε συναντάς και γνωρίζεις για πρώτη φορά.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Έχω μια καλή εικόνα χρόνων από το συνάφι μας(διτροχους).Σαν άτομο που έχει μοτοσυκλετα.Σαν πολίτης καθώς και σαν Δημόσιος Λειτουργός.
Θα πω ότι σύμφωνα με τα βιώματά του καθενός και την στάση ζωής που έχει υιοθετήσει θα εισπράξουμε πολλές απαντήσεις.Δεν μπορώ να πω ποια είναι "σωστή" ή "λάθος"..

Στο δικό μου το λοιπόν μυαλό ο όρος μοτοσυκλετιστής έχει κάτι το ιδεατό.
Μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που σέβεται τον εαυτό του και τους γύρω του κατά την μετακίνηση του.Σέβεται το περιβάλλον που κυκλοφορεί(αστικο-επαρχιακο κλπ) και δεν κάνει παρεμβάσεις που μπορεί να το θέσουν σε κίνδυνο.
Συντηρεί το όχημά του σχολαστικά ώστε η μετακίνησή του να μην αποτελεί κίνδυνο για τον ίδιο και τους γύρω του.
Αγαπάει την αίσθηση των δύο τροχών και θα φροντίσει να απολαύσει τα 2-3-5-100-1000...κλπ χιλιόμετρα που θα κάνει.

Με λίγα λόγια νομίζω ότι είναι μια κατάσταση "θέλω να γίνω" που οι περισσότεροι από εμάς ΔΕΝ έχουμε φτάσει.. Είμαστε στην πορεία.Εκπαιδευόμαστε,όσοι επιθυμούμε..

Για όλα τα παραπάνω όταν βρίσκομαι σε κουβέντα με νέους ΔΕΝ λέω ποτέ:
Προσπαθηστε να γίνεται σαν εμένα η τον Χ-Ψ.. Είσαστε ξεχωριστοί κι έχετε τη δυνατότητα να γίνεται πολύ καλύτεροι από εμένα καθώς και τον Χ-Ψ. Να σας αρέσει το καλύτερο,το ανώτερο..

Smileys drinking beer Emoticon
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Κάτι τέτοιοι βρίσκουν ακόλουθους γιατί δεν κάνουμε σωστή δουλειά με τους νέους ΚΑΙ τον εαυτό μας.

 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μοτοσυκλετιστής είναι μόνο ο @Magelanos εδωμέσα, όλοι οι άλλοι είμαστε άλλα λόγια να αγαπιώμαστε...
Ο Παναγιώτης είναι ψηλά...!!!! cdefg

Όπως ψηλά για εμένα είναι κι ο άλλος Παναγιώτης @R.E.H σύμφωνα με αυτά που βλέπω/διαβάζω και με κάνει να νοιώθω..


Δεν υπάρχει λογος να παραθέσω αλλά ονόματα που έχουν τη στάση που μου αρέσει. Έχουμε παιδιά που για εμένα το πάνε καλά..
 
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.427
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
drake δεν μπορουμε να εχουμε αποψη...γιατι δεν εχουμε εμπειριες...αστα τα βαραντερο κλπ μαμουθ
Η τεχνολογια εχει προχωρησει..
Οι μηχανες ειναι μεν βαριες, αλλα αρκετες εχουν χαμηλο κεντρο βαρους και γρηγορα γεωμετρικα χαρακτηριστικα..
Εγω βλεπω οτι πανε αερα

Δηλ ενα bandit 650 μπαινει καλυτερα απο ενα 1200gs στα κλειστα??cdefghigi
Συμφωνώ απόλυτα.
Κάνετε λάθος όσοι νομίζετε ότι ένα βαρύ 1200 ον-οφ θα δυσκολευτεί στα κλειστά στροφιλίκια και ο λόγος είναι απλός: τα γκάζια του εξαφανίζουν το βάρος (+ το χαμηλό κέντρο μάζας που είπε ο Μπάμπης).

Είχα 2 gs και οι ορεινοί επαρχιακοί της Πελλοπονήσου ήταν κατά πολύ πιο άνετοι απ' ότι με τα παλιά μου ελαφρύτερα.Το gs αλλά και το βαραντέρο και το βστρομ της παρέας μου είναι βράχοι στα στροφιλίκια του Κολοσούρτη,του Ταϋγέτου και της Τσακώνας.Καρφώνεις μια τρίτη και πας στις ευθείες και τις στροφές ακλόνητος.
Με το ΧΤ αλλά και το KLR ήσουνα συνέχεια με τον συμπλέκτη και το λεβιέ,έπαιρνες τη στροφή με 2α,ανέβαζες 2-3 ταχύτητες για να βγάλεις την ευθεία και μετά πάλι 2-3 κατεβάσματα για το μπάσιμο της επόμενης,γεωμετρία της μηχανής χάλια δηλαδή,οι αναρτήσεις δουλεύαν υπερωρία.

Οι βαριές μηχανές είναι βαριές μόνο στατικά,σε κατάσταση πορείας άλλες δυνάμεις αντισταθμίζουν το βάρος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγραψα τι εισπράττω εγώ μετά απο δυόμισι δεκαετίες με διάφορα μηχανάκια μεταξύ των οποίων και μεγάλα ον οφ και στρητ. Από εκεί και πέρα δεν έχω και κάτι περισσότερο να πω. Προσωπικές εκτιμήσεις είναι αυτές.
Ίσως το GS να είναι τόσο χαμηλόροπο που στα σφιχτά να είναι το ίδιο ευέλικτο με παπί. ooops
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγραψα τι εισπράττω εγώ μετά απο δυόμισι δεκαετίες με διάφορα μηχανάκια μεταξύ των οποίων και μεγάλα ον οφ και στρητ. Από εκεί και πέρα δεν έχω και κάτι περισσότερο να πω. Προσωπικές εκτιμήσεις είναι αυτές.
Ίσως το GS να είναι τόσο χαμηλόροπο που στα σφιχτά να είναι το ίδιο ευέλικτο με παπί. ooops
Όπως τα λέει ο απουπανω και εγώ δεν το περίμενα και μάλιστα είχα άμεση αντιπαράθεση από την λαίλαπα που είναι κατσίκι στην φρουλαιν την χοντρή, εντάξει λαίλαπα δεν είναι αλλά σε αποζημιώνει με τις αναρτήσεις...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Από μια άποψη ναι, είσαι ο εξυπνότερος.
Έχω το coupe του 2002.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις ρε?
250.000
Μακραν πιο αξιοπιστο απ το passat που ειχα
Αλλα .....κουβας! Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγραψα τι εισπράττω εγώ μετά απο δυόμισι δεκαετίες με διάφορα μηχανάκια μεταξύ των οποίων και μεγάλα ον οφ και στρητ. Από εκεί και πέρα δεν έχω και κάτι περισσότερο να πω. Προσωπικές εκτιμήσεις είναι αυτές.
Ίσως το GS να είναι τόσο χαμηλόροπο που στα σφιχτά να είναι το ίδιο ευέλικτο με παπί. ooops
διαβαζοντας ta specs

το μηχανακι σου εχει 1544 μεταξονιο. και ιχνος εμπρος (trail) 129
τα 1200gs eχουν μεταξονιο καπου 1500 και 100 ιχνος
Καμια σχεση

Μιλαω για γεωμετρια μοτο, ασε τις ροπες χαμηλα, που σιγουρα βοηθανε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
διαβαζοντας ta specs

το μηχανακι σου εχει 1544 μεταξονιο. και ιχνος εμπρος (trail) 129
τα 1200gs eχουν μεταξονιο καπου 1500 και 100 ιχνος
Καμια σχεση

Μιλαω για γεωμετρια μοτο, ασε τις ροπες χαμηλα, που σιγουρα βοηθανε
Μπάμπη, διαβασε τον Απάτσι πιο πάνω που επιβεβαιώνει αυτό που λέω και είναι και κατοχος σκουτερ και κάτοχος μαούνας.

Πες πως εγώ μετά απο αλλαγή 30 μηχανών και διπλώματος δασκάλου οδήγησης, δεν κατέχω πράγμα. Ούτε να οδηγάω ξέρω, ούτε απο μηχανάκια ξέρω.
Σου τα λέει παραπάνω άνθρωπος που έχει και τα δύο είδη σήμερα που μιλάμε και έχει και 40 χρόνια εμπειρίας σε μοτο.


Το οτι θα στρίψει ένα Ον Οφ σε στροφιλίκι δεν το αμφισβητεί κανείς. Η συζήτηση είναι για το πόσο πιο ξεκούραστα θα πας με 60χλμ σε ορεινη σφιχτή διαδρομή με ένα στρητ ή και με σκούτερ σε σχέση με ένα βαρύ ον οφ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη, διαβασε τον Απάτσι πιο πάνω που επιβεβαιώνει αυτό που λέω και είναι και κατοχος σκουτερ και κάτοχος μαούνας.

Πες πως εγώ μετά απο αλλαγή 30 μηχανών και διπλώματος δασκάλου οδήγησης, δεν κατέχω πράγμα. Ούτε να οδηγάω ξέρω, ούτε απο μηχανάκια ξέρω.
Σου τα λέει παραπάνω άνθρωπος που έχει και τα δύο είδη σήμερα που μιλάμε και έχει και 40 χρόνια εμπειρίας σε μοτο.


Το οτι θα στρίψει ένα Ον Οφ σε στροφιλίκι δεν το αμφισβητεί κανείς. Η συζήτηση είναι για το πόσο πιο ξεκούραστα θα πας με 60χλμ σε ορεινη σφιχτή διαδρομή με ένα στρητ ή και με σκούτερ σε σχέση με ένα βαρύ ον οφ.
εγω αλλο καταλαβα οτι λεει ο Απατσι!!

νομιζω εκθειαζει το τσιες
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.297
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
κουλααααααα

Χαραααλαμπε Rolling Rolling
Όταν θ αρχησω να σβήνω τ άσχετα εκεί να δεις πόσο κολοπαιδο θα είναι ο Κυριάκος!!
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Είσαι απόλυτος και βάζεις ταμπέλες επανελειμενως!!
Πρόσεξε το λίγο!!
Πέρα από το αστείο περί σκούτερ και γκευ που είναι λογικό να μην αντιλαμβάνεσαι καθώς δεν με γνωρίζεις, μοτοσυκλέτιστης είναι οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί δίκυκλο με κινητηρα. Το πώς πρέπει να συμπεριφέρεται ένας μοτοσυκλέτιστης είναι άλλο πράγμα και δεν εξαρτάται από το είδος του δικύκλου με κινητήρα που χρησιμοποιει. Η άποψη μου όμως περί πλεονεκτηματος ενεργητικής ασφάλειας και πρακτικότητας της μοτοσυκλέτας σε σχέση με το σκούτερ ισχυει και ο όρος μοτοσυκλέτα διαχωρίζει το παραδοσιακό κεντρομηχανο ημιαυτόματο η χειροκίνητο δίκυκλο από το δίκυκλο τύπου σκούτερ που είναι οπισθομηχανο με κιβώτιο ταχυτήτων που επιλέγει την τελική σχέση μετάδοσης μόνο του.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πέρα από το αστείο περί σκούτερ και γκευ που είναι λογικό να μην αντιλαμβάνεσαι καθώς δεν με γνωρίζεις, μοτοσυκλέτιστης είναι οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί δίκυκλο με κινητηρα. Το πώς πρέπει να συμπεριφέρεται ένας μοτοσυκλέτιστης είναι άλλο πράγμα και δεν εξαρτάται από το είδος του δικύκλου με κινητήρα που χρησιμοποιει. Η άποψη μου όμως περί πλεονεκτηματος ενεργητικής ασφάλειας και πρακτικότητας της μοτοσυκλέτας σε σχέση με το σκούτερ ισχυει και ο όρος μοτοσυκλέτα διαχωρίζει το παραδοσιακό κεντρομηχανο ημιαυτόματο η χειροκίνητο δίκυκλο από το δίκυκλο τύπου σκούτερ που είναι οπισθομηχανο με κιβώτιο ταχυτήτων που επιλέγει την τελική σχέση μετάδοσης μόνο του.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Δεν νομιζω να ισχυουν τα περι ενεργητικης ασφαλειας πια

 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
εγω αλλο καταλαβα οτι λεει ο Απατσι!!

νομιζω εκθειαζει το τσιες
Έχει GS, έχει και σκουτερ. Ας πει με ποιο πάει πιο άνετα σε χαμηλές ταχύτητες και συνεχεις στροφές.
 
Top Bottom