Ευρωπη vs Τζαπαν vs HΠΑ vs Ασια

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Οπως θα έλεγε και ένας φίλος... Το να πας από Αγγλία στη Γερμανια δεν είναι και πολύ μακριά. Εφόσον λοιπον εκεί θα καταλήξεις πάρε το Ευρωπαικο για να αρχίσεις να συνηθίσεις σιγα-σιγα... :-)

Εγώ δεν έχω άποψη για κανένα από τα δύο μηχανάκια αλλά έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.. Σαφώς αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγώ δεν έχω άποψη για κανένα από τα δύο μηχανάκια αλλά έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.. Σαφώς αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.
cdefgYes
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οπως θα έλεγε και ένας φίλος... Το να πας από Αγγλία στη Γερμανια δεν είναι και πολύ μακριά. Εφόσον λοιπον εκεί θα καταλήξεις πάρε το Ευρωπαικο για να αρχίσεις να συνηθίσεις σιγα-σιγα... :)

Εγώ δεν έχω άποψη για κανένα από τα δύο μηχανάκια αλλά έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.. Σαφώς αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.
Και το ανάποδο Βαγγέλη.. Δεν έχει σημασία η "Ηπειρος, σημασία έχει να γουστάρουμε το μηχανάκι μας..
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.

Αν απογοητευτεί από μοντέλο ή ατυχία που θα του βγάλει την πίστη, μπορεί να χάσει τη εμπιστοσύνη στη μάρκα,αλλά πάλι Ευρώπη θα κοιτάξει.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν απογοητευτεί από μοντέλο ή ατυχία που θα του βγάλει την πίστη, μπορεί να χάσει τη εμπιστοσύνη στη μάρκα,αλλά πάλι Ευρώπη θα κοιτάξει.
Ναι αφού κανένανα δεν φτιάχνεται Ευρώπη...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Και το ανάποδο Βαγγέλη.. Δεν έχει σημασία η "Ηπειρος, σημασία έχει να γουστάρουμε το μηχανάκι μας..

Σαφέστατα... Δεν είναι επί του θέματος αλλά νομίζω πως στο μάρκετινγκ ξεσκίζουν οι Ευρωπαίοι..
Γιατί όπως λέει και από πάνω ο @thanosgp παρόλο που κάποιοι απογοητεύονται από μερικά ευρωπαϊκά πάλι σε ευρωπαϊκά καταλήγουν.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σαφέστατα... Δεν είναι επί του θέματος αλλά νομίζω πως στο μάρκετινγκ ξεσκίζουν οι Ευρωπαίοι..
Γιατί όπως λέει και από πάνω ο @thanosgp παρόλο που κάποιοι απογοητεύονται από μερικά ευρωπαϊκά πάλι σε ευρωπαϊκά καταλήγουν.
Μην το κάνουμε και εδώ Ευρωπαϊκά Vs Ιαπωνία, το παιδί έκανε μία συγκεκριμένη ερώτηση και εδώ οφείλουμε να απαντήσουμε..Giving
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ δεν έχω άποψη για κανένα από τα δύο μηχανάκια αλλά έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.. Σαφώς αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.

Ισχύει. Ειδικά σε Γερμανικά - Αυστριακά - Ιταλικά που αν κάνεις το "λάθος" και πάρεις, δεν ξεκολλάς. Σε Αγγλικά λιγότερο. Δεν έχουν κάνει "σχολή" ακόμη.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Tεσσερις οι "σχολες" πλεον.Η καθε μια με τα θετικα η τα αρνητικα της εχουν αποκτησει τους φανατικους τους οπαδους.

Η σχολη της αντιπερα οχθης ειχε δυο βασικους εκπροσωπους,καποια στιγμη εμεινε ενας και μετα κοπων και βασανων ξαναγινανε ζευγαρι.Σε γενικες γραμμες δεν μας αφορα μιας και οι μηχανες τους ειναι κομμενες και ραμμενες στα μετρα τους.

Οι δυο κυριες σχολες ειναι η Ευρωπαικη και η Ιαπωνικη.
Η Ευρωπη ηταν ο χωρος που γεννηθηκαν οι περισσοτερες εταιρεις,τα περισσοτερα μοντελα και οι περισσοτερες τασεις.Χωρες οπως η Βρεττανια και η Ιταλια ειχαν απο 25-30 εργοστασια,μικρα η μεγαλα,η καθεμια...στην πλειοψηφια τους οικογενειακες επιχειρησεις.Η Γερμανια και η Γαλλια με την σειρα τους γραψαν την δικη τους ιστορια αλλα με πολυ λιγοτερες φιρμες.Αλλες χωρες οπως Αυστρια και Σουηδια μπηκαν πιο αργα στο παιχνιδι.

Οι Γιαπωνεζοι στην αρχη αντεγραψαν οπως κανουν συνηθως οι Ασιατες,στην συνεχεια κατανοησαν και λιγα χρονια μετα βαλαν τα γυαλια στους Ευρωπαιους βγαζοντας πιο αξιοπιστα και πιο οικονομικα μηχανακια απο τα δικα τους.Αντι να εχουν 500 εταιρειες-καφενεια,ειχαν 4-5 πειθαρχημενες και καλες.Στανταρανε τα προιοντα τους και κανανε σωστες γραμμες παραγωγης.Δεν βγαλανε ερωτικες μηχανες,αλλα μηχανες δυνατες και αξιοπιστες.

Το κακο ειναι οτι δεν πειραματιστηκαν.Τα πειραματα συνηθως εχουν πρωτο θυμα τον αγοραστη αλλα ο ευρωπαιος αγοραστης παραδοξως,το ρισκο το εχει στο αιμα του.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα αργα αλλα σταθερα πολλες Ευρωπαικες εταιρειες να παρουν τα πανω τους.Ειδαν τι θελει ο Ευωπαιος καταναλωτης και φτιαξανε μηχανες στα μετρα του.

Οι μικρες εταιρειες του στυλ τα πινουμε μεχρι το ξημερωμα και μετα παμε να φτιαξουμε και κανα μηχανακι εσβησαν.Το μεριδιο τους το πηραν 4-5 εταιρειες που αντεγραψαν αυτη την φορα τους μαθητες τους.Εκαναν σοβαρες γραμμες παραγωγης και σιγα σιγα,με ελαχιστες εξαιρεσεις,αρχισαν να κανουν και αξιοπιστα μηχανακια.Οχι οσο αξιοπιστα ηταν τα παλια Γιαπωνεζικα,αλλα σχεδον το ιδιο αξιοπιστα με τα σημερινα Γιαπωνεζικα.

Πλεον και οι μεν και οι δε μεταφερουν τις γραμμες παραγωγης τους στην Ασια.Σε λιγα χρονια ελαχιστα μηχανακια θα κατασκευαζονται στην Ευρωπη και στην Ιαπωνια.Αυτο που θα μεινει θα ειναι η διαφορετικη τους φιλοσοφια στην σχεδιαση και στην χρηση.Μικρες πλεον οι διαφορες γιατι ο ενας αντιγραφει τον αλλο αλλα παντα θα υπαρχουν.

Η Ασιατικη σχολη θα βγαλει καποια μηχανακια γι αυτους που εχουν χαμηλες προσδοκιες,αλλα δεν θα κανει πραγματικα δικη της σχολη.

Και ολα αυτα μεχρι να ερθουν τα ηλεκτρικα,τα οποια θα σβησουν τις μηχανες οπως τις ξερουμε σημερα.Λιαν συντομως οι τρεις πρωτες σχολες θα εξαφανιστουν και θα μεινει η τελευταια.Τα νεα δικυκλα θα ειναι απροσωπα,αχρωμα,αοσμα.Απολαυστε τα μηχανακια σας σημερα, γιατι και αυτα και εμεις ειμαστε οι τελευταιοι των Μοικανων.
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Οπως θα έλεγε και ένας φίλος... Το να πας από Αγγλία στη Γερμανια δεν είναι και πολύ μακριά. Εφόσον λοιπον εκεί θα καταλήξεις πάρε το Ευρωπαικο για να αρχίσεις να συνηθίσεις σιγα-σιγα... :)

Εγώ δεν έχω άποψη για κανένα από τα δύο μηχανάκια αλλά έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.. Σαφώς αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.
αχχαχα ακριβώς το αντίθετοHate
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Χαιρομαστε γιατι υπαρχουν πλεον πολλες επιλογες για να διαλεξει ο καταναλωτης αναλογα με την χρηση που θα κανει και με τα γουστα του
Ολα τα αλλα ειναι ωραιες κουβεντες καφενειου για να περναμε την ωρα μας
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Επιγραμματικά στα μεγάλα ον οφ το αφρικα το αντβε το καινούργιο στα 20Κ μαξ θα ειναι το ζεστό ψωμι κι ασε τους αλλους να πουλανε στα 24 και 25Κ ......

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Επιγραμματικά στα μεγάλα ον οφ το αφρικα το αντβε το καινούργιο στα 20Κ μαξ θα ειναι το ζεστό ψωμι κι ασε τους αλλους να πουλανε στα 24 και 25Κ ......

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα βγει τοσο κατω οταν το προηγουμενο ξεκιναγε απο 16?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχουν ξεφύγει οι τιμές. Ειδικά οι Ευρωπαϊκές μεγάλες μοτοσυκλέτες είναι πρακτικά απλησίαστες για μεγάλο ποσοστό καταναλωτών.
Εγώ τάσσομαι υπερ των λοιπών Ασιατών που σύντομα η καμπύλη vfm θα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το ίδιο και η αξιοπιστία.
Όποιος αγοράσει μέσα στην χρονική εκείνη περίοδο Ασιατικό που θα έχουν κάνει τα τεχνολογικά τους άλματα, αλλά δεν θα έχουν πλησιάσει σε τιμές τους ανταγωνιστές τους, θα πάρει κελεπούρι.
Μετά θα εναρμονίσουν και αυτοί τις τιμές και απο δω παν κι άλλοι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θα βγει τοσο κατω οταν το προηγουμενο ξεκιναγε απο 16?
Ναι ,με τα παντα ολα ενα 20.
Το φουλ μοντελο
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Ναι ,με τα παντα ολα ενα 20.
Το φουλ μοντελο
και το 1290 κανει τριβαλιτσο 19?
Μονο αν εισαι λατρης της φτερουγας θα το παρεις και πλεον ο κοσμος (οχι ελλαδα) ειναι πιο εξυπνος
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Αν απογοητευτεί από μοντέλο ή ατυχία που θα του βγάλει την πίστη, μπορεί να χάσει τη εμπιστοσύνη στη μάρκα,αλλά πάλι Ευρώπη θα κοιτάξει.

Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού..........:cool:
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
και το 1290 κανει τριβαλιτσο 19?
Μονο αν εισαι λατρης της φτερουγας θα το παρεις και πλεον ο κοσμος (οχι ελλαδα) ειναι πιο εξυπνος
Μην το λες .
Η προταση της χονδα ειναι πολυ σαφης αυτη τη φορα.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Μην το λες .
Η προταση της χονδα ειναι πολυ σαφης αυτη τη φορα.

Το μονο σαφες που βλεπω ειναι οτι θελει απελπισμενα να πουλησει dct, ουτε cornering δεν εβαλαν και θελουν και +4 χιλιαρικα;
 
Top Bottom