Ευρωπη vs Τζαπαν vs HΠΑ vs Ασια

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Κοίτα να δεις τώρα.
Αν το σκεφτούμε έτσι μόνο... Δεν θα ξαναμπούμε σε αεροπλάνο,τρένο κλπ κλπ.

Εκεί δεν περνάει κι από το χέρι μας..

Το μαχαίρι και το πεπόνι το έχουν η εταιρίες.
Θέλουν/μπορούν/συμφέρει να φτιάξουν αθάνατα προϊόντα;;;

Να σκοτώσει κόσμο δεν θέλει κανείς.Ημερομηνία λήξης τους βολεύει να υπάρχει
Απλά θα περνάμε κόσκινο με το φισάρισμα συνέχεια...
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Και αναρρωτιεμαι σοβαρα ..... λογω ηλεκτρονικων ..... γιατι δεν αναφερουν ποτε στο service manual ποτε χρειαζεται αλλαγη ενα ηλεκτρονικο part της μηχανης? cdefghigi
Ειναι αθανατα , εφ΄ορου ζωης ? ...... τουλαχιστον εχουν gurantee για 5 χρονια ζωης συνεχους λειτουργιας ή τελος παντων ειναι θεμα τυχης το ποτε θα μας ..... αδειασει? cdefghig
δεν μπορει να παιξει αυτο....αν επαιζε καποιες εταιριες απο καμενους ανορθωτες θα ειχαν πεσει εξω!!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.503
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
cdef Δεν ήταν ερωτικά cdef τα KR-1S 250, RD-350 / RD-500, NSR-500, XR-600, XT-600 Benetton / ΧΤ-600Ζ Tenere, Africa-750, XTZ-750 Super Tenere, YZF-750, GPZ-600 / 900, CB-900F / CB-1100, FZR-1000, YZF-1000 Thunderace, κι ένα σωρό άλλα που ξεχνάω, ή φοβάμαι μη ρίξω τον server? :p

































Ξκιούσμι γέροντα, :p αλλά μου φαίνεται ότι έχεις πολύ καιρό να ερωτευτείς και τό ΄χεις ξεχάσει το άθλημα. Middle finger dancing banana

Εμείς πάντως, ως πιτσιρικάδες τότε, είμασταν συνέχεια ΓΚα^λωμένοι μ' αυτές τις εργαλειάρες.Middle finger dancing banana

Ακόμα και ο θρυλικός μπόμπος υπήρξε άκρως ερωτικός και ακόμα και σήμερα έχει αμετανόητους λάτρεις.



Οι ΕυρωπΕοι απ' την άλλη, τί είχαν τότε να επιδείξουν? :rolleyes:
Καμμιά Μπεμπέ με το καλάθι δίπλα για να κάθεται η γιαγιά, καμμιά Zundapp που όταν έπαιρνε μπρος νόμιζες ότι έριξαν χημικά τα ΜΑΤ abcdefghgk και καμμιά Florreta για τους τότε φλώρους. :p

Ντάξ', με τα χρόνια πήραν τα πάνω τους και δαύτοι, αλλά στη χρυσή εποχή της μοτοσυκλέτας (δεκαετίες '80-'90-'00), οι Τζαπανέζοι ήταν οι μόνοι παίκτες και απόλυτοι κυρίαρχοι.

Βρε παναθεμα σε που εχεις και ερωτιαρικο ονομα,πες σε καποιον Χιροχιτο να σου πει την λεξη ερωτας στα Γιαπωνεζικα και αν δεν νομιζεις οτι σε βριζει να μου τρυπησεις την μυτη.

Επανελαβε το πειραμα με μια Ιταλιδα αυτη τη φορα.Θα κανεις 15 μερες να κλεισεις ματι.

Μου αρεσει που εβαλες και το Τενερε στο τραπεζι.7 υπογλωσσια και ακομη να συνελθω.Samurai suicideSamurai suicideSamurai suicide
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Στέλιο μου έτσι όπως πάνε τα πράγματα όλοι κατά προσευχή μεριά πάμε και..


:p:D

Με τη σημερινή τεχνολογία και τα τόσα ηλεκτρονικά... Μην ακουστεί το "Τσικ" παρακαλάμε όλοι...
Μήτσο μην ανάβεις λιβάνι εδώ μέσα,γιατί υπάρχουν και κάποια δαιμόνια που δεν το αντέχουν...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
ρε παιδες ,ολα τα παπαρακια φτιαχνινται για να εχουν τοσες ...ωρες-μερες -χρονια ζωη
ειδα καποτε ενα βιδεο για τις λαμπες φωτισμου που προσπαθουσαν να τις φτιαξουν ετσι ωστε να εχουν τοση διαρκεια ζωης!!!!
για να χαλανε κ να αγοραζουμε νεες!!!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.524
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
ρε παιδες ,ολα τα παπαρακια φτιαχνινται για να εχουν τοσες ...ωρες-μερες -χρονια ζωη
ειδα καποτε ενα βιδεο για τις λαμπες φωτισμου που προσπαθουσαν να τις φτιαξουν ετσι ωστε να εχουν τοση διαρκεια ζωης!!!!
για να χαλανε κ να αγοραζουμε νεες!!!
Έτσι, για αυτό είναι αναλώσιμα
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Βρε παναθεμα σε που εχεις και ερωτιαρικο ονομα,πες σε καποιον Χιροχιτο να σου πει την λεξη ερωτας στα Γιαπωνεζικα και αν δεν νομιζεις οτι σε βριζει να μου τρυπησεις την μυτη.

Επανελαβε το πειραμα με μια Ιταλιδα αυτη τη φορα.Θα κανεις 15 μερες να κλεισεις ματι.

Μου αρεσει που εβαλες και το Τενερε στο τραπεζι.7 υπογλωσσια και ακομη να συνελθω.Samurai suicideSamurai suicideSamurai suicide

Κι όμως φίλτατε. :) Τα εργαλεία που ανέφερα (και άλλα που δεν), ήταν άκρως ερωτεύσιμα και οι νεολαίοι της εποχής χτυπούσαν πυράκια στην καρδιά και μόνο στη θέα τους........ έσκαγε μύτη π.χ. το Ninja το 900 και μας μαζεύανε απ' το πεζοδρόμιο λιπόθυμους από έρωτα και κα^λα. :rolleyes::D
Α, και χωρίς να χρειάζεται να προμηθευτούμε ολόκληρο κατάλογο touratech για να ομορφύνουν. Αρκούσαν έτσι. ;)

Αυτά που με τρέλαιναν εμένα τότε (εκτός του Benetton που είχα την ευτυχία ν' αποκτήσω), ήταν:
- το Ninja το 900
- το Thunderace το 1000 και
- το CB το 1100.
Ήθελα να πάρω κάποιο από δαύτα.:cool:


Υ.Γ.
Έννοια σου και φροντίζουν τα μικρά να μην κλείνω μάτι. abcdefghgk Όχι 15 μέρες, αλλά 3,5 χρόνια τώρα.abcdefgh
Η μόνη Ιταλίδα που θα μου κράταγε το μάτι ανοιχτό τέντα, είναι η Bellucci. Dancing
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Εδώ και κάποια χρόνια έχω "*****ώσει" απέναντι στα Ευρωπαϊκά μηχανάκια. Δεν ξέρω αν είναι διότι ανέβηκαν εκείνα στον τομέα "αξιοπιστία" ή έπεσαν τα Ιαπωνικά. Νομίζω και τα δύο, διότι υφίστανται όντως και τα δύο.

..............................


.............................


Χθες από Αναβάτη)Μοτοσικλετιστή έμπειρο,ιδιοκτήτη Ευρωπαϊκών και Ιαπωνικών,άκουσα την ωραιότερη κουβέντα ever περί της διαφοράς μεταξύ Ιαπωνέζικης μοτοσυκλέτας... και Ευρωπαϊκής με .."χαρακτήρα".

Στην πρώτη περίπτωση,της Ιαπωνικής,ετοιμάζεσαιτ,κατεβαίνεις κάτω και της λες :"Θα πάμε βόλτα!!!!!!"

Στην δεύτερη,της Ευρωπαϊκής,ετοιμάζεσαι, κατεβαίνεις κάτω και της λες: "Θα πάμε βόλτα;;;;;;;;;;;"

RollingRollingRollingRollingRolling

Praising
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
οσο λιγοτερα παπαρακια εχει τοσο το καλυτερο,αλλα αυτα μας σερβιρουν ,αυτα τρωμε

Όπως πολύ σοφά λέει ένας αδερφικός μου φίλος: "ό,τι δεν υπάρχει, δε χαλάει". ;):D
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
- το Ninja το 900
Εγώ τρελό έρωτα με το kawa zx9r του maik900. Καινούριο δεν το έφτανα.Αργότερα ,στο τσακ πήρε τη θέση του το speed triple...
Smileys drinking beer Emoticon
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.503
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κι όμως φίλτατε. :) Τα εργαλεία που ανέφερα (και άλλα που δεν), ήταν άκρως ερωτεύσιμα και οι νεολαίοι της εποχής χτυπούσαν πυράκια στην καρδιά και μόνο στη θέα τους........ έσκαγε μύτη π.χ. το Ninja το 900 και μας μαζεύανε απ' το πεζοδρόμιο λιπόθυμους από έρωτα και κα^λα. :rolleyes::D
Α, και χωρίς να χρειάζεται να προμηθευτούμε ολόκληρο κατάλογο touratech για να ομορφύνουν. Αρκούσαν έτσι. ;)

Αυτά που με τρέλαιναν εμένα τότε (εκτός του Benetton που είχα την ευτυχία ν' αποκτήσω), ήταν:
- το Ninja το 900
- το Thunderace το 1000 και
- το CB το 1100.
Ήθελα να πάρω κάποιο από δαύτα.:cool:


Υ.Γ.
Έννοια σου και φροντίζουν τα μικρά να μην κλείνω μάτι. abcdefghgk Όχι 15 μέρες, αλλά 3,5 χρόνια τώρα.abcdefgh
Η μόνη Ιταλίδα που θα μου κράταγε το μάτι ανοιχτό τέντα, είναι η Bellucci. Dancing

Αλλο σου αρεσαν μου αρεσαν και αλλο ερωτευσιμα Κωστα.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Αλλο σου αρεσαν μου αρεσαν και αλλο ερωτευσιμα Κωστα.


Κι όμως φίλτατε. :) Τα εργαλεία που ανέφερα (και άλλα που δεν), ήταν άκρως ερωτεύσιμα και οι νεολαίοι της εποχής χτυπούσαν πυράκια στην καρδιά και μόνο στη θέα τους........ έσκαγε μύτη π.χ. το Ninja το 900 και μας μαζεύανε απ' το πεζοδρόμιο λιπόθυμους από έρωτα και κα^λα. :rolleyes::D
Α, και χωρίς να χρειάζεται να προμηθευτούμε ολόκληρο κατάλογο touratech για να ομορφύνουν. Αρκούσαν έτσι. ;)

........................

Μα δε μιλάω μόνο για μένα, ξεκάθαρος είμαι. ΟΛΟΙ οι νεαροί της εποχής μου τρελαίνονταν για τα ίδια μηχανάκια. Άρα? ;)
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.503
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μα δε μιλάω μόνο για μένα, ξεκάθαρος είμαι. ΟΛΟΙ οι νεαροί της εποχής μου τρελαίνονταν για τα ίδια μηχανάκια. Άρα? ;)

Αρα αυτα ειχαν με αυτα βολευονταν.


Οπως και να χει αυτα που εγραψα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.Αν εσυ εχεις αλλη αποψη,σεβαστη.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Αρα αυτα ειχαν με αυτα βολευονταν. Ε ναι, δεν υπήρχε GS τότενες να νοιώσουμε τί πα να πει καψούρα...... Rolling funny


Οπως και να χει αυτα που εγραψα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.Αν εσυ εχεις αλλη αποψη,σεβαστη. Το αυτό και δι υμάς. :)
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
αλλά έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όποιος παίρνει ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν ξανακοιταει προς Ιαπωνία μεριά.. Σαφώς αυτό δεν είναι ο κανόνας αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.

Γιατί;

Ας πούμε έχω 900RR του ΄03 και κάποιος πάει και παίρνει S1000RR το ΄20. Φοβερή μηχανή έτσι κι αλλιώς, όπως και άλλες της εποχής μας, αλλά που ακριβώς έχει πλεονέκτημα ο νέος; Θα βάλουμε κόντρες στην ευθεία;

Εμένα άτομο στην πίστα μου έλεγε ότι καταριέται τη στιγμή που πήγε και πήρε το RSV4 και ότι θα προτιμούσε Japan, κούτα το μηχανάκι και είχαν ξεχάσει να βάλουν τσιμούχα από τη μια μεριά του ψαλιδιού και κουνιότανμ τρόμαξε να το βρει. Από ηλεκτρικά άστα να πάνε. Έχουν χαρακτήρα λέει, ναι αλλά μπορεί να είναι κακός χαρακτήρας ρε μάγκες, εσείς δικό σας χαρατκήρα δεν έχετε;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιατί;

Ας πούμε έχω 900RR του ΄03 και κάποιος πάει και παίρνει S1000RR το ΄20. Φοβερή μηχανή έτσι κι αλλιώς, όπως και άλλες της εποχής μας, αλλά που ακριβώς έχει πλεονέκτημα ο νέος; Θα βάλουμε κόντρες στην ευθεία;

Εμένα άτομο στην πίστα μου έλεγε ότι καταριέται τη στιγμή που πήγε και πήρε το RSV4 και ότι θα προτιμούσε Japan, κούτα το μηχανάκι και είχαν ξεχάσει να βάλουν τσιμούχα από τη μια μεριά του ψαλιδιού και κουνιότανμ τρόμαξε να το βρει. Από ηλεκτρικά άστα να πάνε. Έχουν χαρακτήρα λέει, ναι αλλά μπορεί να είναι κακός χαρακτήρας ρε μάγκες, εσείς δικό σας χαρατκήρα δεν έχετε;

Κάποιες φορέςς υπάρχει πραγματική εξέλιξη, αλλά τις περισσότερες φορές πληρώνουμε απλά καινούρια μπλιμπλίκια.

Για εμένα δύο ήταν οι μεγάλες εξελίξεις των τελευταίων δεκαετιών. ABS και ψεκασμός. Και με βάση αυτά κατατάσω τις μοτό σε παλιότερης γενιάς ή νεώτερης. ΠΧ ένα Vstrom 2007 με ABS είναι κλάσεις νεώτερο (τεχνολογικά) απο ένα Transalp 650 του 2007. Το ένα έχει ενσωμάτωση τεχνολογίας του 2007 σε ένα φρέσκο μοντέλο, ενώ το άλλο τεχνολογία του 1985 με καινούρια πλαστικά.

Αλλά αν μου πεις για πλεονέκτημα μεταξύ ενός vstrom 2007 με ένα του 2020, δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό που θα με έκανε αν είχα το παλιό να πάω στο νέο στα ίδια κυβικά αν δεν είχα προβλήματα παλαιότητας.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Γιατί;

Ας πούμε έχω 900RR του ΄03 και κάποιος πάει και παίρνει S1000RR το ΄20. Φοβερή μηχανή έτσι κι αλλιώς, όπως και άλλες της εποχής μας, αλλά που ακριβώς έχει πλεονέκτημα ο νέος; Θα βάλουμε κόντρες στην ευθεία;

Εμένα άτομο στην πίστα μου έλεγε ότι καταριέται τη στιγμή που πήγε και πήρε το RSV4 και ότι θα προτιμούσε Japan, κούτα το μηχανάκι και είχαν ξεχάσει να βάλουν τσιμούχα από τη μια μεριά του ψαλιδιού και κουνιότανμ τρόμαξε να το βρει. Από ηλεκτρικά άστα να πάνε. Έχουν χαρακτήρα λέει, ναι αλλά μπορεί να είναι κακός χαρακτήρας ρε μάγκες, εσείς δικό σας χαρατκήρα δεν έχετε;

Κώστα εκφράζω μια προσωπική άποψη την οποία έχω σχηματίσει έξω από πίστες (μιας και δεν έχω μπει ποτέ). Πολύ πιθανό να κάνω και λάθος φυσικά... και όπως ανέφερα και παραπάνω προφανώς είμαστε και θύματα του μάρκετινγκ ... Δε νομιζεις πως πλέον έχουν εκλείψει οι αναβατες που επιλέγουν μηχανάκια για ευθείες;;
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κάποιες φορέςς υπάρχει πραγματική εξέλιξη, αλλά τις περισσότερες φορές πληρώνουμε απλά καινούρια μπλιμπλίκια.

Για εμένα δύο ήταν οι μεγάλες εξελίξεις των τελευταίων δεκαετιών. ABS και ψεκασμός. Και με βάση αυτά κατατάσω τις μοτό σε παλιότερης γενιάς ή νεώτερης. ΠΧ ένα Vstrom 2007 με ABS είναι κλάσεις νεώτερο (τεχνολογικά) απο ένα Transalp 650 του 2007. Το ένα έχει ενσωμάτωση τεχνολογίας του 2007 σε ένα φρέσκο μοντέλο, ενώ το άλλο τεχνολογία του 1985 με καινούρια πλαστικά.

Αλλά αν μου πεις για πλεονέκτημα μεταξύ ενός vstrom 2007 με ένα του 2020, δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό που θα με έκανε αν είχα το παλιό να πάω στο νέο στα ίδια κυβικά αν δεν είχα προβλήματα παλαιότητας.
Χρυσοστομε!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom