ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ!!!!

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.498
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ναι ρε συ εννοειται οτι στα ορια ενα μεγαλο πινει αβερτα σε σχεση με ενα μικροτερο
Εμεις λεμε ποσο καιει σε μια συγκεκριμενη ταχυτητα σε σχεση με τα μεγαλυτερα..

Αυτο εδω ειναι του 1995...4 κυλινδρο με 100 αλογα απο 1100 κυβικα..
Δεν ειδα ΠΟΤΕ πανω απο 6.5 λιτρα σε ανοιχτο δρομο...
Πηγαινα 140-180...και σε μεγαλες ευθειες εδινα κι αλλο

Το ΡΤ που εχω τωρα καιει παραπανω

Ρε Μπάμπη όλα τα μεγάλα καίνε. Σου βρήκα την λύση αλλά δεν ακούς. Daytona 200cc. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο. Tooth Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρε Μπάμπη όλα τα μεγάλα καίνε. Σου βρήκα την λύση αλλά δεν ακούς. Daytona 200cc. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο. Tooth Rolling
Ούτε καν!
Παίρνεις αυτό
με 20λιτρο ρεζερβουάρ και 2λ/100χλμ κατανάλωση και κοντά 15 αλογάκια και γυρνάς τον κόσμο τζάμπα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ερωτημα
Αξιζει καποιος.....εγω ας πουμε...να δωσει το μηχανακι που εχει και να βαλει αλλα 3 χιλιαρικα να παρει ενα ΝC 10ετιας?

Το ΝC απ οτι εχω καταλαβει ,θα καψει καπου 2 λιτρα λιγοτερα σε επαρχιακο, και 1 λιτρο σε εθνικη..
Δηλ. ειμαστε 1.5 λιτρο κατω

Με υποθετικη τιμη βενζινης 2 ευρω η αποσβεση απ το καυσιμο θα γινει ..........σε 100.000χλμ
Με τιμη στα 2.5 ευρω, σε 80.000χλμ

Βγαζουμε και 80 ευρω το χρονο λιγοτερα τελη....ναμαστε δικαιοι.Και παλι
Ζησε Μαη μου να φας τρυφιλι

Αρα θα πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι , για να γινει τετοια αλλαγη...οπως πχ να εχεις μπορδελο μηχανακι και να θες να το ξεφορτωθεις..

Περαν της καταναλωσης, και το ΝC μεγαλη μηχανη ειναι...θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, φρενα κλπ...οπως ολες.

Νομιζω πως μονο με ενα μικρο μπρικι εως 250cc, αξιζει η αλλαγη
 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.669
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Το ντωβιλ το 650 έκαιγε γύρω στα 4.8. με 5,2 νορμαλ μέχρι 110-120, αν του ρουφαγες το αίμα όμως,κάποτε που έκανα το Αθήνα Σπάρτη σε 1ωρα και πενήντα λεπτά τότε η καταναλωση πήγε στα 8-8,5 λίτρα στα εκατό.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε Μπάμπη όλα τα μεγάλα καίνε. Σου βρήκα την λύση αλλά δεν ακούς. Daytona 200cc. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο. Tooth Rolling

Περιμενω τηλεφωνο να τσεκαρω το εργαλειοToothBike
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το ντωβιλ το 650 έκαιγε γύρω στα 4.8. με 5,2 νορμαλ μέχρι 110-120, αν του ρουφαγες το αίμα όμως,κάποτε που έκανα το Αθήνα Σπάρτη σε 1ωρα και πενήντα λεπτά τότε η καταναλωση πήγε στα 8-8,5 λίτρα στα εκατό.
Εκανα καποτε ενα πειραμα ...δεν περασα με το RT ποτε τις 4000 στροφες (120χλμ)
5.2 λιτρα...
Δεν το περιμενα

το ντοβιλ το λενε κι αλλοι...καιει λιγοτερο απ το αδερφακι το transalp
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.108
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δυστυχώς εμείς που μένουμε Αθήνα, για να δούμε κάποια καλά μέρη πρέπει να διανύσουμε τουλάχιστον 300 km απίστευτα βαρετής διαδρομής στην εθνική προς Θεσσαλονίκη κ αντίστοιχα 150 km προς Πελοπόννησο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δυστυχώς εμείς που μένουμε Αθήνα, για να δούμε κάποια καλά μέρη πρέπει να διανύσουμε τουλάχιστον 300 km απίστευτα βαρετής διαδρομής στην εθνική προς Θεσσαλονίκη κ αντίστοιχα 150 km προς Πελοπόννησο.
Κουράγιο, τα πρώτα 80 χρόνια είναι δύσκολα Joy
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δυστυχώς εμείς που μένουμε Αθήνα, για να δούμε κάποια καλά μέρη πρέπει να διανύσουμε τουλάχιστον 300 km απίστευτα βαρετής διαδρομής στην εθνική προς Θεσσαλονίκη κ αντίστοιχα 150 km προς Πελοπόννησο.
Την εχω σχεδον καταργησει την εθνικη , και προς τα πανω και προς τα κατω..
Χρησιμοποιω ομως την αττικη οδο φουλ...δινεις 1.40 και γλυτωνεις κινηση κ φαναρια
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.403
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Την εχω σχεδον καταργησει την εθνικη...... χρησιμοποιω ομως την αττικη οδο φουλ...δινεις 1.40 και γλυτωνεις κινηση κ φαναρια

Μα γι'αυτό σου λέω ... έλα να πάμε Δόξα από την παλιά Ε.Ο. Κυριακατικα εμείς οι ανετοι ....! abcdefghgk Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μα γι'αυτό σου λέω ... έλα να πάμε Δόξα από την παλιά Ε.Ο. Κυριακατικα εμείς οι ανετοι ....! abcdefghgk Rolling
Παραλιακα θα πηγαινα...
Θαχει κινηση λες ε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ερωτημα
Αξιζει καποιος.....εγω ας πουμε...να δωσει το μηχανακι που εχει και να βαλει αλλα 3 χιλιαρικα να παρει ενα ΝC 10ετιας?

Το ΝC απ οτι εχω καταλαβει ,θα καψει καπου 2 λιτρα λιγοτερα σε επαρχιακο, και 1 λιτρο σε εθνικη..
Δηλ. ειμαστε 1.5 λιτρο κατω

Με υποθετικη τιμη βενζινης 2 ευρω η αποσβεση απ το καυσιμο θα γινει ..........σε 100.000χλμ
Με τιμη στα 2.5 ευρω, σε 80.000χλμ

Βγαζουμε και 80 ευρω το χρονο λιγοτερα τελη....ναμαστε δικαιοι.Και παλι
Ζησε Μαη μου να φας τρυφιλι

Αρα θα πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι , για να γινει τετοια αλλαγη...οπως πχ να εχεις μπορδελο μηχανακι και να θες να το ξεφορτωθεις..

Περαν της καταναλωσης, και το ΝC μεγαλη μηχανη ειναι...θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, φρενα κλπ...οπως ολες.

Νομιζω πως μονο με ενα μικρο μπρικι εως 250cc, αξιζει η αλλαγη
Θυμάμαι σε κουβέντα που γράφτηκε παλιότερα ότι δικαβαλο φορτωμένο το ΝC δεν είναι για πολλά.

Εξακουθώ να πιστεύω Μπάμπη ότι από τον θρόνο του RT είσαι για τον θρόνο του Integra.

Όταν όμως σε βλέπω να κάνεις ανάλυση σαν τον Βέγγο στο "Θα σε κάνω Βασίλισσα..." tongue καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να σπασεις φράγκο για σοβαρό μηχανάκι.. Tooth


funny funny funny
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θυμάμαι σε κουβέντα που γράφτηκε παλιότερα ότι δικαβαλο φορτωμένο το ΝC δεν είναι για πολλά.

Εξακουθώ να πιστεύω Μπάμπη ότι από τον θρόνο του RT είσαι για τον θρόνο του Integra.

Όταν όμως σε βλέπω να κάνεις ανάλυση σαν τον Βέγγο στο "Θα σε κάνω Βασίλισσα..." tongue καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να σπασεις φράγκο για σοβαρό μηχανάκι.. Tooth


funny funny funny
Mητσο...αναποδα τα λες
Εχουμε πολυ σοβαρο μηχανακι...ειπαμε να παρουμε ενα να λεει και κανα αστειο
Αλλα δε βγαινει ο λογαριασμος Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ερωτημα
Αξιζει καποιος.....εγω ας πουμε...να δωσει το μηχανακι που εχει και να βαλει αλλα 3 χιλιαρικα να παρει ενα ΝC 10ετιας?

Το ΝC απ οτι εχω καταλαβει ,θα καψει καπου 2 λιτρα λιγοτερα σε επαρχιακο, και 1 λιτρο σε εθνικη..
Δηλ. ειμαστε 1.5 λιτρο κατω

Με υποθετικη τιμη βενζινης 2 ευρω η αποσβεση απ το καυσιμο θα γινει ..........σε 100.000χλμ
Με τιμη στα 2.5 ευρω, σε 80.000χλμ

Βγαζουμε και 80 ευρω το χρονο λιγοτερα τελη....ναμαστε δικαιοι.Και παλι
Ζησε Μαη μου να φας τρυφιλι

Αρα θα πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι , για να γινει τετοια αλλαγη...οπως πχ να εχεις μπορδελο μηχανακι και να θες να το ξεφορτωθεις..

Περαν της καταναλωσης, και το ΝC μεγαλη μηχανη ειναι...θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, φρενα κλπ...οπως ολες.

Νομιζω πως μονο με ενα μικρο μπρικι εως 250cc, αξιζει η αλλαγη
Αξίζει.
Σοβαρή συζήτηση ευχαρίστως με στοιχεία όταν βρεθούμε σε καμιά μοτοβόλτα - καφέ διαρκείας.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Θυμάμαι σε κουβέντα που γράφτηκε παλιότερα ότι δικαβαλο φορτωμένο το ΝC δεν είναι για πολλά.
Και αυτό να υποθέσω διότι όλοι δικάβαλοι εκεί έξω πάνε τάπα τέζα μπαλαντέζα Μήτσο μου?

Πέρα από κανά πιτσιρικά που βράζει το αίμα του και θα πάει όντως και για αυτόν πράγματι δεν κάνει, οι λοιποί μεγαλύτερης ηλικίας που ταξιδεύουν τάπα είναι ελάχιστοι που θα πουν ότι 7 κιλά ροπή δεν φτάνουν για δικάβαλο - φορτωμένο σε ταξίδι.

Προσωπικά στην πράξη αυτά έχω δει και αυτά αναφέρω για να μην πω ότι στα κατάλληλα χέρια ακόμα και το 500άρι CB είναι μια χαρά δικάβαλο και φορτωμένο..
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Και αυτό να υποθέσω διότι όλοι δικάβαλοι εκεί έξω πάνε τάπα τέζα μπαλαντέζα Μήτσο μου?

Πέρα από κανά πιτσιρικά που βράζει το αίμα του και θα πάει όντως και για αυτόν πράγματι δεν κάνει, οι λοιποί μεγαλύτερης ηλικίας που ταξιδεύουν τάπα είναι ελάχιστοι που θα πουν ότι 7 κιλά ροπή δεν φτάνουν για δικάβαλο - φορτωμένο σε ταξίδι.

Προσωπικά στην πράξη αυτά έχω δει και αυτά αναφέρω για να μην πω ότι στα κατάλληλα χέρια ακόμα και το 500άρι CB είναι μια χαρά δικάβαλο και φορτωμένο..
Νομίζω για ταξίδια το nc είναι εξαιρετικό μηχανάκι απ' αυτά που έχω δει εγώ. Οικονομικό αξιόπιστο και ακούραστο.
Δικαβαλος δε θα χει θέμα αρκεί να είσαι στα πέριξ των 140-150 ώστε να έχεις δυναμη για προσπέραση.
Εγώ πέρσι που πήγαινα δικαβαλος με μπαγαζια από Αθήνα Λάρισα με το tdm 900 είχα 160 συνεχόμενα στην αριστερή.
Όταν έρχονταν από πίσω μου αεροπορία τα αυτοκίνητα και έπρεπε να κάνω δεξιά αλλά υπήρχαν στη μεσαία ιχ χρειάστηκα να ανοίξω στα 200.
Εκεί δε το κάνει το nc ούτε vstrom που είχα οδηγήσει δικαβαλλο.
Εν κατακλείδι αξίζει η αγορά του και ειδικά για το @Babis flou
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αξίζει.
Σοβαρή συζήτηση ευχαρίστως με στοιχεία όταν βρεθούμε σε καμιά μοτοβόλτα - καφέ διαρκείας.

Και τα 2 μοτέρ είναι απουσαριστα κ βγάζουν πολλά χλμ χωρίς άνοιγμα.. Τόσα πολλά που δεν το σκεφτεσαι καν...
Υποθέτω θα μου βάλεις θέματα περιφερειακων.,και θα χεις δίκιο.

Εκεί κερδίζει το nc κατά κράτος..πιο απλή, λιγότεροι μπελάδες.. Και σε πηνία ανορθωτες φαίνεται τα πάει καλά, ας είναι χοντα..

Ομως στην περίπτωση μου έχω καβατζα, και παίζω μπάλα αλλιώς.. .. Εκει που ο μέσος πενφες ανησυχει για το αβέβαιο μέλλον..
Εγώ μένω απαθής.( αν πήγαινα συνεργείο βέβαια θα είχα....εφιαλτες αχαχαχα)

Μονο ρουλεμάν διαφορικού δεν έχω... Ε άμα ποτέ χρειαστεί (που δεν το βλέπω) παίρνω... 90 Ευρώ.
Βαλε και ότι δε θέλει αλυσιδογραναζα κάθε 30κ. .. Μειώνεται και η διαφορά στα τέλη κυκλ...
Βάλε κ ότι τη μηχανή μου την ξέρω... Ενώ την άλλη δεν... Θέλει και λίγο τύχη η δουλειά.

Δυιλιζω τον κονωπα, αλλά γιατί όχι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με το nc θα ξενοιασεις. Με τα bmw θα είσαι συνέχεια στο φτιαξιμο

Εγω δεν θέλω να αδειάζει το πουγγί.. Αχαχα
Το κατσαβίδιασμα είναι μια άλλη μορφή ψυχοθεραπείας που τόσο απλόχερα προσφέρει ένα δίτροχο..
Ι love it.
Για αντε μαστορεψε στο αυτοκίνητο... Κλάμα...
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Και τα 2 μοτέρ είναι απουσαριστα κ βγάζουν πολλά χλμ χωρίς άνοιγμα.. Τόσα πολλά που δεν το σκεφτεσαι καν...
Υποθέτω θα μου βάλεις θέματα περιφερειακων.,και θα χεις δίκιο.

Εκεί κερδίζει το nc κατά κράτος..πιο απλή, λιγότεροι μπελάδες.. Και σε πηνία ανορθωτες φαίνεται τα πάει καλά, ας είναι χοντα..

Ομως στην περίπτωση μου έχω καβατζα, και παίζω μπάλα αλλιώς.. .. Εκει που ο μέσος πενφες ανησυχει για το αβέβαιο μέλλον..
Εγώ μένω απαθής.( αν πήγαινα συνεργείο βέβαια θα είχα....εφιαλτες αχαχαχα)

Μονο ρουλεμάν διαφορικού δεν έχω... Ε άμα ποτέ χρειαστεί (που δεν το βλέπω) παίρνω... 90 Ευρώ.
Βαλε και ότι δε θέλει αλυσιδογραναζα κάθε 30κ. .. Μειώνεται και η διαφορά στα τέλη κυκλ...
Βάλε κ ότι τη μηχανή μου την ξέρω... Ενώ την άλλη δεν... Θέλει και λίγο τύχη η δουλειά.

Δυιλιζω τον κονωπα, αλλά γιατί όχι?

Δες εδώ προίκα...και είναι κι άλλα. Αυτα πάνε υπέρ πιστεως

Πες μου ρε μπαγάσα ότι μένεις στην μονοκατοικία με την αυλή (1η φωτό).
abcde
 
Top Bottom