ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ!!!!

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ερωτημα
Αξιζει καποιος.....εγω ας πουμε...να δωσει το μηχανακι που εχει και να βαλει αλλα 3 χιλιαρικα να παρει ενα ΝC 10ετιας?

Το ΝC απ οτι εχω καταλαβει ,θα καψει καπου 2 λιτρα λιγοτερα σε επαρχιακο, και 1 λιτρο σε εθνικη..
Δηλ. ειμαστε 1.5 λιτρο κατω

Με υποθετικη τιμη βενζινης 2 ευρω η αποσβεση απ το καυσιμο θα γινει ..........σε 100.000χλμ
Με τιμη στα 2.5 ευρω, σε 80.000χλμ

Βγαζουμε και 80 ευρω το χρονο λιγοτερα τελη....ναμαστε δικαιοι.Και παλι
Ζησε Μαη μου να φας τρυφιλι

Αρα θα πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι , για να γινει τετοια αλλαγη...οπως πχ να εχεις μπορδελο μηχανακι και να θες να το ξεφορτωθεις..

Περαν της καταναλωσης, και το ΝC μεγαλη μηχανη ειναι...θελει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, φρενα κλπ...οπως ολες.

Νομιζω πως μονο με ενα μικρο μπρικι εως 250cc, αξιζει η αλλαγη
Αξίζει αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τις "συνήθειες" που απέκτησες τώρα και δεν βολτάρεις όσο λες πως θέλεις. Δηλαδή τα 10.000 χλμ βόλτας/έτος που έγραψες κάπου παραπάνω.

Παρα-αξίζει αν το χρησιμοποιείς και για παπί (χαμηλόροπο είναι, αυτοκινητάδικο, δεν έχει ανάγκη)

Δεν αξίζει αν κάνεις την ίδια χρήση που κάνεις και τώρα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πες μου ρε μπαγάσα ότι μένεις στην μονοκατοικία με την αυλή (1η φωτό).
abcde
Πες μου που είσαι και τι κάνεις τώρα !
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αξίζει αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τις "συνήθειες" που απέκτησες τώρα και δεν βολτάρεις όσο λες πως θέλεις. Δηλαδή τα 10.000 χλμ βόλτας/έτος που έγραψες κάπου παραπάνω.

Παρα-αξίζει αν το χρησιμοποιείς και για παπί (χαμηλόροπο είναι, αυτοκινητάδικο, δεν έχει ανάγκη)

Δεν αξίζει αν κάνεις την ίδια χρήση που κάνεις και τώρα.
Ουτε στα 10.000χλμ ετησίως αξίζει... Το χω αναλυσει... Εκτός αν κάνουμε πλάνο 10ετιας!
Το εξετάζω χρηματοοικονομικα και μόνο, γιατί βασικά τέτοιο κίνητρο έχει η αγορά ενός nc.
Daytona μονο
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Και αυτό να υποθέσω διότι όλοι δικάβαλοι εκεί έξω πάνε τάπα τέζα μπαλαντέζα Μήτσο μου?

Πέρα από κανά πιτσιρικά που βράζει το αίμα του και θα πάει όντως και για αυτόν πράγματι δεν κάνει, οι λοιποί μεγαλύτερης ηλικίας που ταξιδεύουν τάπα είναι ελάχιστοι που θα πουν ότι 7 κιλά ροπή δεν φτάνουν για δικάβαλο - φορτωμένο σε ταξίδι.

Προσωπικά στην πράξη αυτά έχω δει και αυτά αναφέρω για να μην πω ότι στα κατάλληλα χέρια ακόμα και το 500άρι CB είναι μια χαρά δικάβαλο και φορτωμένο..
Σάββα το πήρες λάθος ή μπορεί από το γραπτό μου να οδήγησα τη σκέψη σου εκεί..
Θυμάμαι την κουβέντα που είχες συμμετοχή κι εδωσες σαν ιδιοκτήτης εικόνα του NC.
H αναφορά μου έγινε για να καταλάβει ο Μπάμπης ότι το scooter είναι πιο κοντά σε ότι έχει συνηθίσει..

Θα αρχίσει ο Μπάμπης με το NC τα: Δεν έχει καλή θέση... Το RT ετσι-αλλιως κλπ κλπ Tooth

Επίσης κάτω των 5.000€ σε 27 αγγελίες(με τιμή) υπάρχουν διαθέσιμα 21 integra να διαλέξει κάποιος,σε αντίθεση με τα nc που είναι 6.

Τώρα ήμουν σίγουρα σαφέστερος..


..και για να μην ξεχνιόμαστε:
(Εκ του Κούλααα πολύ.... ο Κυριάκος)
Σάββααααα πολύ γκαζοφονιάς ο Μπάμπης...
cdef
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σάββα το πήρες λάθος ή μπορεί από το γραπτό μου να οδήγησα τη σκέψη σου εκεί..
Θυμάμαι την κουβέντα που είχες συμμετοχή κι εδωσες σαν ιδιοκτήτης εικόνα του NC.
H αναφορά μου έγινε για να καταλάβει ο Μπάμπης ότι το scooter είναι πιο κοντά σε ότι έχει συνηθίσει..

Θα αρχίσει ο Μπάμπης με το NC τα: Δεν έχει καλή θέση... Το RT ετσι-αλλιως κλπ κλπ Tooth

Επίσης κάτω των 5.000€ σε 27 αγγελίες(με τιμή) υπάρχουν διαθέσιμα 21 integra να διαλέξει κάποιος,σε αντίθεση με τα nc που είναι 6.

Τώρα ήμουν σίγουρα σαφέστερος..


..και για να μην ξεχνιόμαστε:
(Εκ του Κούλααα πολύ.... ο Κυριάκος)
Σάββααααα πολύ γκαζοφονιάς ο Μπάμπης...
cdef
Δεν σκέφτηκα ποτέ να πάρω σκούτερ.. Δεν κατέχω την τεχνολογία στη μετάδοση και επίσης θέλω να έχω συμπλέκτη στο αριστερό, ταχύτητες κ φρένο στα πόδια, να το φχαριστιεμαι.. Δεν μου είναι καθόλου κοντά σε ότι έχω συνηθίσει,
Μονο το nc700 σκέφτηκα και ΜΟΝΟ το manual.
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δεν σκέφτηκα ποτέ να πάρω σκούτερ.. Δεν κατέχω την τεχνολογία στη μετάδοση και επίσης θέλω να έχω συμπλέκτη... Δεν μου είναι καθόλου κοντά σε ότι έχω συνηθισει
Μονο το nc700 σκέφτηκα και ΜΟΝΟ το manual.
Όσοι έχουν πάρει αυτόματο NC λένε ότι γι'αυτό αξίζει αυτή η μηχανή.. Bcdefgh

Δεν το λέω εγώ.Εγώ ακόμα manual λέω.



Σε προκαλώ να πάρεις ΝC700.. Bcdefghg
Nα ηρεμήσεις... Tooth

Αλλά...
Όταν πάρεις ΝC700 θα έχει βγει GS1700 με 3 ροδες Μπάμπη μουυυυυυ
funnyfunnyfunnyfunny
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όσοι έχουν πάρει αυτόματο NC λένε ότι γι'αυτό αξίζει αυτή η μηχανή.. Bcdefgh

Δεν το λέω εγώ.Εγώ ακόμα manual λέω.



Σε προκαλώ να πάρεις ΝC700.. Bcdefghg
Nα ηρεμήσεις... Tooth

Αλλά...
Όταν πάρεις ΝC700 θα έχει βγει GS1700 με 3 ροδες Μπάμπη μουυυυυυ
funnyfunnyfunnyfunny
.. Εξέλιξη μητσο μου
Δεν υποστηρίζω ότι είναι καλύτερο το manual.... Βασικά δεν με ενδιαφερει
Eγω θέλω να αλλάζω ταχυτητες..
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
.. Εξέλιξη μητσο μου
Δεν υποστηρίζω ότι είναι καλύτερο το manual.... Βασικά δεν με ενδιαφερει
Eγω θέλω να αλλάζω ταχυτητες..
Είτε μανιουαλ είτε αυτόματο είναι εξαιρετική επιλογη
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.100
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
.. Εξέλιξη μητσο μου
Δεν υποστηρίζω ότι είναι καλύτερο το manual.... Βασικά δεν με ενδιαφερει
Eγω θέλω να αλλάζω ταχυτητες..
Αλλάζεις κανονικά ταχύτητες όσες φορές θέλεις.
Με δύο δακτυλάκια στο αριστερό γκριπ.
Ο δείκτης για ανέβασμα, ο αντίχειρας για κατέβασμα.
Χωρίς να κλείσεις καθόλου το γκάζι, ακόμη κ στα κόκκινα.
Κ χωρίς να φθείρεται το αριστερό σου παπούτσι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αλλάζεις κανονικά ταχύτητες όσες φορές θέλεις.
Με δύο δακτυλάκια στο αριστερό γκριπ.
Ο δείκτης για ανέβασμα, ο αντίχειρας για κατέβασμα.
Χωρίς να κλείσεις καθόλου το γκάζι, ακόμη κ στα κόκκινα.
Κ χωρίς να φθείρεται το αριστερό σου παπούτσι.
φορμουλα 1
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.100
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
φορμουλα 1
Η φιλοσοφία του κιβωτίου είναι φόρμουλα 1.
Κ αν έχεις οδηγήσει αυτοκίνητα VW group με κιβώτιο DSG.
Πχ, δες εδώ μια βόλτα που πήγα λίγο καιρό πρίν
Δεν ξέρω αν ακούγονται οι αλλαγές που γίνονται.
Αυτόματο πρόγραμμα.

 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Νομίζω για ταξίδια το nc είναι εξαιρετικό μηχανάκι απ' αυτά που έχω δει εγώ. Οικονομικό αξιόπιστο και ακούραστο.
Δικαβαλος δε θα χει θέμα αρκεί να είσαι στα πέριξ των 140-150 ώστε να έχεις δυναμη για προσπέραση.
Εγώ πέρσι που πήγαινα δικαβαλος με μπαγαζια από Αθήνα Λάρισα με το tdm 900 είχα 160 συνεχόμενα στην αριστερή.
Όταν έρχονταν από πίσω μου αεροπορία τα αυτοκίνητα και έπρεπε να κάνω δεξιά αλλά υπήρχαν στη μεσαία ιχ χρειάστηκα να ανοίξω στα 200.
Εκεί δε το κάνει το nc ούτε vstrom που είχα οδηγήσει δικαβαλλο
.
Εν κατακλείδι αξίζει η αγορά του και ειδικά για το @Babis flou
Νίκο πόσες φορές τόκανες αυτό που λες με τα 160 και τα 200?
Μία ή δύο? Μήπως τρεις - τέσσερις ?
Και πόσες ακόμα θα τόκανες αν το κράταγες το μηχανάκι?

Φίλε μου θα επιμείνω ότι αυτά δεν παίζουν συνεχώς με τίποτα.
Μια δύο φορές ναι, κανά άνοιγμα για το γαμότω να θυμηθούμε τα άλογα ναι αλλά συνήθως πουθενά δεν τα βλέπω επαναλαμβάνω.
Να προσθέσω στο παραπάνω ποστάρισμά μου και μερικά SS την Κυριακή για να τους συμπεριλάβω όλους και λοιπόν τί?
Ξελαμπικάρουν μέχρι το Στορκ και τέλος.
Προσωπικά αναφέρομαι σε ταξιδιάρηδες που βγάζουν πολλά χλμ βόλτας.

Όσο αφορά το NC τώρα το περισσότερο που τόχω φέρει σερί από Θεσσαλονίκη λόγο βαρεμάρας χωρίς κανένα πρόβλημα ήταν με 170 κοντερίσια και αυτό γιατί ήμουν μόνος χωρίς παρέα και τα χλμ στην βαρετή εθνική απολύτως διαδικαστικά.
Νορμάλ - συνήθης πορεία κατά την γνώμη μου που πάμε οι περισσότεροι που ταξιδεύουμε, είναι στα 140 χλμ στην εθνική άντε 150 σε κανά προσπέρασμα (πάρα πολλοί πάνε πολύ παρακάτω...). Αν έχεις τελική 190 χλμ μια χαρά κάνει το οτιδήποτε.

Να πω τέλος ένα περιστατικό παλιό όπου κάποιος χολώθηκε και κοντραριζόταν στην νέα τότε Πατρών με ένα Μερσεντές SUV AMG το οποίο όπως λες τον πέρασε με 200 και ερωτώ αν αυτές οι εξυπνάδες με το παραμικρό αποβούν μοιραίες για το μοτό ή όχι?
Απλή ρητορική ερώτηση και ο καθείς ας κάνει ότι θέλει.


Ο αγαπητός Μπαμπίνος έχει άλλο προσανατολισμό αγοράς και καλά κάνει και αυτός και όλοι μας.
Ο κόσμος θάταν βαρετός αν όλοι διαλέγαμε τα ίδια και επιλέγαμε τα ίδια. Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Και τα 2 μοτέρ είναι απουσαριστα κ βγάζουν πολλά χλμ χωρίς άνοιγμα.. Τόσα πολλά που δεν το σκεφτεσαι καν...
Υποθέτω θα μου βάλεις θέματα περιφερειακων.,και θα χεις δίκιο.

Εκεί κερδίζει το nc κατά κράτος..πιο απλή, λιγότεροι μπελάδες.. Και σε πηνία ανορθωτες φαίνεται τα πάει καλά, ας είναι χοντα..

Ομως στην περίπτωση μου έχω καβατζα, και παίζω μπάλα αλλιώς.. .. Εκει που ο μέσος πενφες ανησυχει για το αβέβαιο μέλλον..
Εγώ μένω απαθής.( αν πήγαινα συνεργείο βέβαια θα είχα....εφιαλτες αχαχαχα)

Μονο ρουλεμάν διαφορικού δεν έχω... Ε άμα ποτέ χρειαστεί (που δεν το βλέπω) παίρνω... 90 Ευρώ.
Βαλε και ότι δε θέλει αλυσιδογραναζα κάθε 30κ. .. Μειώνεται και η διαφορά στα τέλη κυκλ...
Βάλε κ ότι τη μηχανή μου την ξέρω... Ενώ την άλλη δεν... Θέλει και λίγο τύχη η δουλειά.

Δυιλιζω τον κονωπα, αλλά γιατί όχι?
Ποια πηνία, ποιούς ανορθωτές τι οτιδήποτε Μπαμπίνο?
Τι σέρβις, τι ειδικά εργαλεία τι αβέβαιο μέλλον, τι γούτσου γούτσου κάθε λίγο και λιγάκι?
Βεβαίως και βάζω περιφερειακά, ευκολία συντηρήσεως από τον χρήστη, γελοίες απαιτήσεις συντηρήσεως και πολλά άλλα που κάνουν την χρήση - απόσβεσή του άριστη.

Βάζεις βενζίνη, δεν κοιτάς ούτε λάδια ούτε ξύδια και φεύγεις για βολτίτσα όπου θες Μπαμπίνο.
Η ζωή είναι απλή και ωραία ! abc
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σάββα το πήρες λάθος ή μπορεί από το γραπτό μου να οδήγησα τη σκέψη σου εκεί..
Θυμάμαι την κουβέντα που είχες συμμετοχή κι εδωσες σαν ιδιοκτήτης εικόνα του NC.
H αναφορά μου έγινε για να καταλάβει ο Μπάμπης ότι το scooter είναι πιο κοντά σε ότι έχει συνηθίσει..

Θα αρχίσει ο Μπάμπης με το NC τα: Δεν έχει καλή θέση... Το RT ετσι-αλλιως κλπ κλπ Tooth

Επίσης κάτω των 5.000€ σε 27 αγγελίες(με τιμή) υπάρχουν διαθέσιμα 21 integra να διαλέξει κάποιος,σε αντίθεση με τα nc που είναι 6.

Τώρα ήμουν σίγουρα σαφέστερος..


..και για να μην ξεχνιόμαστε:
(Εκ του Κούλααα πολύ.... ο Κυριάκος)
Σάββααααα πολύ γκαζοφονιάς ο Μπάμπης...
cdef
Έχω αρχίσει να φοβάμαι Μήτσο μου ότι αν τονε συναντήσω στον δρόμο θα με περάσει από πάνου, θα πα να πάρω Κατερπίλαρ ! Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling


Κατανοητά όλα, την πλάκα μας κάνουμε και λέμε και καμιά άποψη Μητσάρα να περνά η ώρα.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι και για μεταχειρισμένο πούναι το θέμα, αξίζει τα λεφτά του το NC μέχρι εκεί που δεν παίρνει.
Για κάποιον που θέλει ευκολία ταξιδιού να ασχολείται μόνο με το να βλέπει τις ομορφιές της διαδρομής ή για χρήση παντού DCT.
Για αυτόν που θέλει μακροβιότητα - φθηνή συντήρηση, το manual.
Αυτά μετά γνώσεως λόγου μετά την χρήση του για 6 χρόνια και περπατάμε στον 7ο χωρίς καμία πρόθεση αλλαγής και φυσικά κανένα πρόβλημα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ποια πηνία, ποιούς ανορθωτές τι οτιδήποτε Μπαμπίνο?
Τι σέρβις, τι ειδικά εργαλεία τι αβέβαιο μέλλον, τι γούτσου γούτσου κάθε λίγο και λιγάκι?
Βεβαίως και βάζω περιφερειακά, ευκολία συντηρήσεως από τον χρήστη, γελοίες απαιτήσεις συντηρήσεως και πολλά άλλα που κάνουν την χρήση - απόσβεσή του άριστη.

Βάζεις βενζίνη, δεν κοιτάς ούτε λάδια ούτε ξύδια και φεύγεις για βολτίτσα όπου θες Μπαμπίνο.
Η ζωή είναι απλή και ωραία !
Βρε καλα τα λες εσυ...ειναι η πιο συμφερουσα αγορα σε σχεση με τον ανταγωνισμο..
Απλα εμενα δε με συμφερει να δωσω το Ρτ συν ενα 3χιλιαρο ..
1. γιατι η αποσβεση του 3χιλιαρου θα γινει σε 8-10 χρονια Rolling μπορει ναμαστε μακαριτες
2. Εχω μαζεψει προικα που παει υπερ πιστεως

Παρε ματι

 
Top Bottom