ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ!!!!

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Μικρή παρεμβολή... με μια παραβολή... και πολύ υπερβολή!

Έχουμε ένα ωραίο αγόρι που "ψάχνεται". Έχει γνωρίσει μια κοπελιά αλλά είναι ντροπαλός, δεν ξέρει τι να κάνει. Ρωτάει λοιπόν τα φιλαράκια του που 'χουν εμπειρία αν "είναι καλό κορίτσι" πριν ορμήσει, αν και του κάνει "κλικ".

Είτε έχουμε 1952 είτε έχουμε 2022, οι φίλοι του ως λογικοί άνθρωποι φυσικά τον συμβουλεύουν να κοιτάξει αν η κοπέλα είναι από καλό σόι, αν ξέρει να μαγειρεύει, αν είναι καθαρή και τακτική και αν ξέρει να ντύνεται καλά, αν έχει καλή υγεία και καλό dna και αν χει και καμιά καλή "προίκα".

Αναρωτιέμαι πόσο χάλια και βαρετή θα ήταν η ζωή μας αν πάντα κοιτάζαμε όλα αυτά αντί να ερωτευτούμε και να πέφτουμε με τα μούτρα σ' όλα τα λάθη της ζωής μας.

Επέρχεται λοιπόν ένα διλλημα, μηχανή που σε φτιάχνει vs οικονομία.

Χμμ... ωραία, λοιπον τι θα κάνατε αν σας πρότειναν ένα μηχανάκι που έμοιαζε σαν ένας μεγαλος ΚΟΥΒΑΣ αλλά είχε άθραυστο κινητήρα, καλά κρατήματα, δεκαετή εγγύηση και στοίχιζε μονο 1000 ευρώ, θα το αγοράζατε? Είναι η μηχανή απλά ένα "μηχάνημα" που περιμένουμε να βγάλει τα λεφτά του? Κι η ικανοποίησή μας από αυτό πηγαζει μόνο από την απροβλημάτιστη χρήση του? Τώρα θα μου πεις πως ζούμε μ' ένα καταναλωτικό τρόπο ζωής και θέλουμε τα χρήματά μας να "πιάσουν τόπο" που λέμε.

Κι ο έρωτας, το πάθος, η ανάγκη? Ακόμα κι η εικόνα του εαυτού μας να καβαλά αυτό που ποθεί, δεν είναι λόγος να πάρεις μια μηχανή? (που ίσως είναι κι ο μόνος λόγος μεταξύ μας...)

Δηλαδή, αν απλά υπερισχύει το "practicallity" τότε είμαστε απλά χρήστες μοτοσυκλέτας. Είμαστε χρήστες ενός μέσου που έχει πολλά πλεονεκτήματα και κάμποσα μειονεκτήματα και το απολαμβάνουμε, όπως απολαμβάνουμε και την αγορά ενός καινούργιου Η/Υ. Είμαστε δηλαδή users και ψάχνουμε user friendly μοτοσυκλέτες, καμία αντίρηση.

Αλλά αν υπάρχει έρωτας, πάθος, ανάγκη, πως ικανοποιούμαστε, πότε μπαίνουμε σ' αυτή τη περιπέτεια που λέγεται μηχανόβιος, αυτός δηλαδη που ζει για/με τη μηχανή του. Και σ αυτή τη κατηγορία θα πάρεις αυτό που σου κάνει κλικ. Χάσεις/κερδίσεις είναι απλά απολογιστικές κουβέντες, σίγουρα όμως θα γεμίσεις αναμνήσεις καλές και κακές, αλλά έτσι είναι ο έρωτας, σχεδόν πάντα τρως τα μουτρα σου.

Λέω εγώ τώρα το μακρύ μου και το κοντό μου...
καλημέρα σας
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μικρή παρεμβολή... με μια παραβολή... και πολύ υπερβολή!

Έχουμε ένα ωραίο αγόρι που "ψάχνεται". Έχει γνωρίσει μια κοπελιά αλλά είναι ντροπαλός, δεν ξέρει τι να κάνει. Ρωτάει λοιπόν τα φιλαράκια του που 'χουν εμπειρία αν "είναι καλό κορίτσι" πριν ορμήσει, αν και του κάνει "κλικ".

Είτε έχουμε 1952 είτε έχουμε 2022, οι φίλοι του ως λογικοί άνθρωποι φυσικά τον συμβουλεύουν να κοιτάξει αν η κοπέλα είναι από καλό σόι, αν ξέρει να μαγειρεύει, αν είναι καθαρή και τακτική και αν ξέρει να ντύνεται καλά, αν έχει καλή υγεία και καλό dna και αν χει και καμιά καλή "προίκα".

Αναρωτιέμαι πόσο χάλια και βαρετή θα ήταν η ζωή μας αν πάντα κοιτάζαμε όλα αυτά αντί να ερωτευτούμε και να πέφτουμε με τα μούτρα σ' όλα τα λάθη της ζωής μας.



Χμμ... ωραία, λοιπον τι θα κάνατε αν σας πρότειναν ένα μηχανάκι που έμοιαζε σαν ένας μεγαλος ΚΟΥΒΑΣ αλλά είχε άθραυστο κινητήρα, καλά κρατήματα, δεκαετή εγγύηση και στοίχιζε μονο 1000 ευρώ, θα το αγοράζατε? Είναι η μηχανή απλά ένα "μηχάνημα" που περιμένουμε να βγάλει τα λεφτά του? Κι η ικανοποίησή μας από αυτό πηγαζει μόνο από την απροβλημάτιστη χρήση του? Τώρα θα μου πεις πως ζούμε μ' ένα καταναλωτικό τρόπο ζωής και θέλουμε τα χρήματά μας να "πιάσουν τόπο" που λέμε.

Κι ο έρωτας, το πάθος, η ανάγκη? Ακόμα κι η εικόνα του εαυτού μας να καβαλά αυτό που ποθεί, δεν είναι λόγος να πάρεις μια μηχανή? (που ίσως είναι κι ο μόνος λόγος μεταξύ μας...)

Δηλαδή, αν απλά υπερισχύει το "practicallity" τότε είμαστε απλά χρήστες μοτοσυκλέτας. Είμαστε χρήστες ενός μέσου που έχει πολλά πλεονεκτήματα και κάμποσα μειονεκτήματα και το απολαμβάνουμε, όπως απολαμβάνουμε και την αγορά ενός καινούργιου Η/Υ. Είμαστε δηλαδή users και ψάχνουμε user friendly μοτοσυκλέτες, καμία αντίρηση.

Αλλά αν υπάρχει έρωτας, πάθος, ανάγκη, πως ικανοποιούμαστε, πότε μπαίνουμε σ' αυτή τη περιπέτεια που λέγεται μηχανόβιος, αυτός δηλαδη που ζει για/με τη μηχανή του. Και σ αυτή τη κατηγορία θα πάρεις αυτό που σου κάνει κλικ. Χάσεις/κερδίσεις είναι απλά απολογιστικές κουβέντες, σίγουρα όμως θα γεμίσεις αναμνήσεις καλές και κακές, αλλά έτσι είναι ο έρωτας, σχεδόν πάντα τρως τα μουτρα σου.

Λέω εγώ τώρα το μακρύ μου και το κοντό μου...
καλημέρα σας
Στη δικια μου περιπτωση...η μηχανη ειναι ψυχοθεραπεια, μεσω της φυγης και της περισυλλογης εικονων


Για τις αναγκες της μετακινησης εχω ενα παπι..
Και με παπι μπορω να κανω την ψυχοθεραπεια μου, με αρκετους ομως συμβιβασμους..
Ο μεγαλυτερος ειναι αυτος της κουρασης.

Αφου καλυφθουν οικονομικα οι πρωταρχικες αναγκες, το περισειο παει στην ψυχοθεραπεια.

Προκυπτει το εξης διλλημα
Διαθετεις μηχανη που σε φτιαχνει αλλα αποφευγεις να γραψεις χλμ γιατι δεν βγαινεις οικονομικα..
Οποτε κρατας τον ερωτα, για να σε φτιαχνει εν σταση...

Η παιρνεις ενα μικρο -οικονομικο μπρικι, με μεγαλυτερες ταξιδιωτικες δυνατοτητες απο το παπι
Και συνεχιζεις να γραφεις χλμ..λιγοτερα μεν απ τις εποχες των παχιων αγελαδων, αρκετα ομως για ψυχοθεραπεια
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μικρή παρεμβολή... με μια παραβολή... και πολύ υπερβολή!

Έχουμε ένα ωραίο αγόρι που "ψάχνεται". Έχει γνωρίσει μια κοπελιά αλλά είναι ντροπαλός, δεν ξέρει τι να κάνει. Ρωτάει λοιπόν τα φιλαράκια του που 'χουν εμπειρία αν "είναι καλό κορίτσι" πριν ορμήσει, αν και του κάνει "κλικ".

Είτε έχουμε 1952 είτε έχουμε 2022, οι φίλοι του ως λογικοί άνθρωποι φυσικά τον συμβουλεύουν να κοιτάξει αν η κοπέλα είναι από καλό σόι, αν ξέρει να μαγειρεύει, αν είναι καθαρή και τακτική και αν ξέρει να ντύνεται καλά, αν έχει καλή υγεία και καλό dna και αν χει και καμιά καλή "προίκα".

Αναρωτιέμαι πόσο χάλια και βαρετή θα ήταν η ζωή μας αν πάντα κοιτάζαμε όλα αυτά αντί να ερωτευτούμε και να πέφτουμε με τα μούτρα σ' όλα τα λάθη της ζωής μας.



Χμμ... ωραία, λοιπον τι θα κάνατε αν σας πρότειναν ένα μηχανάκι που έμοιαζε σαν ένας μεγαλος ΚΟΥΒΑΣ αλλά είχε άθραυστο κινητήρα, καλά κρατήματα, δεκαετή εγγύηση και στοίχιζε μονο 1000 ευρώ, θα το αγοράζατε? Είναι η μηχανή απλά ένα "μηχάνημα" που περιμένουμε να βγάλει τα λεφτά του? Κι η ικανοποίησή μας από αυτό πηγαζει μόνο από την απροβλημάτιστη χρήση του? Τώρα θα μου πεις πως ζούμε μ' ένα καταναλωτικό τρόπο ζωής και θέλουμε τα χρήματά μας να "πιάσουν τόπο" που λέμε.

Κι ο έρωτας, το πάθος, η ανάγκη? Ακόμα κι η εικόνα του εαυτού μας να καβαλά αυτό που ποθεί, δεν είναι λόγος να πάρεις μια μηχανή? (που ίσως είναι κι ο μόνος λόγος μεταξύ μας...)

Δηλαδή, αν απλά υπερισχύει το "practicallity" τότε είμαστε απλά χρήστες μοτοσυκλέτας. Είμαστε χρήστες ενός μέσου που έχει πολλά πλεονεκτήματα και κάμποσα μειονεκτήματα και το απολαμβάνουμε, όπως απολαμβάνουμε και την αγορά ενός καινούργιου Η/Υ. Είμαστε δηλαδή users και ψάχνουμε user friendly μοτοσυκλέτες, καμία αντίρηση.

Αλλά αν υπάρχει έρωτας, πάθος, ανάγκη, πως ικανοποιούμαστε, πότε μπαίνουμε σ' αυτή τη περιπέτεια που λέγεται μηχανόβιος, αυτός δηλαδη που ζει για/με τη μηχανή του. Και σ αυτή τη κατηγορία θα πάρεις αυτό που σου κάνει κλικ. Χάσεις/κερδίσεις είναι απλά απολογιστικές κουβέντες, σίγουρα όμως θα γεμίσεις αναμνήσεις καλές και κακές, αλλά έτσι είναι ο έρωτας, σχεδόν πάντα τρως τα μουτρα σου.

Λέω εγώ τώρα το μακρύ μου και το κοντό μου...
καλημέρα σας
Ωραία ανάλυση-προσέγγιση..


Πριν 20 περίπου χρόνια ένας μηχανικός αυτοκινήτων μου είχε πει:
"Δημήτρη αν τα έχεις καλά με τον εαυτός σου και Fiatάκι να έχεις,άρχοντας θα αισθάνεσαι."

Βαθειά είχε πολύ δίκιο.Το μυαλό πως μάθαμε να δουλεύει..
Όταν βρίσκω καταταλαγμενο-ολιγαρκη άνθρωπο,όχι απαξιωτικό,κάθομαι να πάρω από την ηρεμία του.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στη δικια μου περιπτωση...η μηχανη ειναι ψυχοθεραπεια, μεσω της φυγης κ της περισυλλογης εικονων


Για τις αναγκες της μετακινησης εχω ενα παπι..
Και με παπι μπορω να κανω την ψυχοθεραπεια μου, με αρκετους ομως συμβιβασμους..
Ο μεγαλυτερος ειναι αυτος της κουρασης.

Αφου καλυφθουν οικονομικα οι πρωταρχικες αναγκες, το περισειο παει στην ψυχοθεραπεια.

Προκυπτει το εξης διλλημα
Διαθετεις μηχανη που σε φτιαχνει αλλα αποφευγεις να γραψεις χλμ γιατι δεν βγαινεις οικονομικα..
Οποτε κρατας τον ερωτα, για να σε φτιαχνει εν σταση...

Η παιρνεις ενα μικρο -οικονομικο μπρικι, με μεγαλυτερες ταξιδιωτικες δυνατοτητες απο ενα παπι
Και συνεχιζεις να γραφεις χλμ..λιγοτερα μεν απ τις εποχες των παχιων αγελαδων, αρκετα ομως για ψυχοθεραπεια
Πιάνω ακριβώς την σκέψη σου και την έκανα κι εγώ.
Ώρες ώρες σκέφτομαι να δώσω παπί και μεγάλο και να πάρω κάτι μεσαίο (μάλλον σκούτερ) για όλα, επειδή πρακτικά το μονο που χρειάζομαι απο την μοτό είναι "η βόλτα" και τίποτα περισσότερο. Τις ταχύτητες που κινούμαι κατα 95% τις πιάνει και ένα κορυφαίο παπί , όχι όμως την άνεση.

Αν κάτι με κρατάει και δεν το κάνω είναι πως το μεγάλο το έφτασα σε ένα σημείο που είναι όπως το θέλω και δεν με νοιάζει τι καίει για τις 10 καλές βόλτες που θα κάνω το έτος. Επίσης δεν έχει κάνει απόσβεση της αγοράς του και πλέον δεν αλλάζω αν δεν πάρω πίσω αυτό που πλήρωσα. Φτάνει το φτιάξιμο μηχανών για τις χαρούν οι επόμενοι.

Υ.Γ Ωραίες χαλαρές βόλτες θα κάναμε εμείς οι δύο. Κι αν έχουμε και μπανάνες και καφέ στα μπαγκάζια ποιος μας πιάνει;! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τις ταχύτητες που κινούμαι κατα 95% τις πιάνει και ένα κορυφαίο παπί , όχι όμως την άνεση.
Εκανα 220χλμ με την παπια, αυτο που με κατεβαλε ηταν η κουραση.
Η ταχυτητα συνηθιζεται, ειναι μια αλλη version, ενα διαφορετικο ειδος βολτας

Απλα εγω εκανα 10.000χλμ το χρονο σε βολτες, εκτος της μετακινησης,
Τωρα καθομαι στα αυγα μου φλερταροντας με την καταθλιψη

Ενοειτε οτι προτιμω τη μηχαναρα μου απ τις καινουριες απομιμησεις μοτοσυκλετων.....αλλα,,,,,,ooops
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εκανα 220χλμ με την παπια, αυτο που με κατεβαλε ηταν η κουραση.
Η ταχυτητα συνηθιζεται, ειναι μια αλλη version, ενα διαφορετικο ειδος βολτας

Απλα εγω εκανα 10.000χλμ το χρονο σε βολτες, εκτος της μετακινησης,
Τωρα καθομαι στα αυγα μου φλερταροντας με την καταθλιψη

Ενοειτε οτι προτιμω τη μηχαναρα μου απ τις καινουριες απομιμησεις μοτοσυκλετων.....αλλα,,,,,,ooops
Κράτα το ρε. Βρες και να κανα χόμπι που να σε βγάζει έξω και καθάρισες
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.943
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εγώ νομίζω @Babis flou ότι πρέπει να σπρώξεις και τα δυο και να πας σε ένα τύπου Integra όπου και οικονομία θα έχεις για την πόλη και άνεση για τις βόλτες που τόσο έχεις ανάγκη αλλά δεν σου βγαίνουν τα κουκιά!
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Κράτα το ρε. Βρες και να κανα χόμπι που να σε βγάζει έξω και καθάρισες
Χαράλαμπε άνοιξη καλοκαίρι βόλτες με παπί, φθινόπωρο χειμώνα θα έρχεσαι Χαλάνδρι για μαστόρεμα σε μηχανάκια 70-80s
με μουσική δωματίου Rolling
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Χαράλαμπε άνοιξη καλοκαίρι βόλτες με παπί, φθινόπωρο χειμώνα θα έρχεσαι Χαλάνδρι για μαστόρεμα σε μηχανάκια 70-80s
με μουσική δωματίου Rolling
Την επόμενη που θα έρθω Αθήνα για καιρό,θα είναι χειμώνας.
Το νου σου.
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Την επόμενη που θα έρθω Αθήνα για καιρό,θα είναι χειμώνας.
Το νου σου.
Είμαι βέβαιος ότι θα ρχεσαι για τη μουσική δωματίου εσύ Rolling
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ νομίζω @Babis flou ότι πρέπει να σπρώξεις και τα δυο και να πας σε ένα τύπου Integra όπου και οικονομία θα έχεις για την πόλη και άνεση για τις βόλτες που τόσο έχεις ανάγκη αλλά δεν σου βγαίνουν τα κουκιά!
Του τα έχω πει αλλά ψάχνει από το "καλάθι" ή να αναστήσει "πτώματα".
cdefghi

Με ένα Integra θα ήμασταν Πασάδες όλοι.

Που είναι ο @Panos76 ; Πάνοοοοοοοοοο..
Χτύπα μας με βαριά στο κεφάλι ρε φίλε.. Bcdefgh
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.943
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Του τα έχω πει αλλά ψάχνει από το "καλάθι" ή να αναστήσει "πτώματα".
cdefghi

Με ένα Integra θα ήμασταν Πασάδες όλοι.

Που είναι ο @Panos76 ; Πάνοοοοοοοοοο..
Χτύπα μας με βαριά στο κεφάλι ρε φίλε.. Bcdefgh
Έχει πάρει integra ο γαμπρός μου και πρόσφατα έκανε μια μεγάλη βόλτα με μέση κατανάλωση 5 λίτρα τα 100 πηγαίνοντας λέει τάπα!!!

Αμα πήγαινε νορμαλ δηλαδή πόσο θα είχε;
3 λίτρα;;;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχει πάρει integra ο γαμπρός μου και πρόσφατα έκανε μια μεγάλη βόλτα με μέση κατανάλωση 5 λίτρα τα 100 πηγαίνοντας λέει τάπα!!!

Αμα πήγαινε νορμαλ δηλαδή πόσο θα είχε;
3 λίτρα;;;
.. Και πόση διαφορά θαχει το νορμάλ με το τάπα δηλαδή?
Πήγε τάπα λέει...με το κόκκινο στις 6000
Ωχ μανούλα μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom