36ωρα γενικως ,to do it or not

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
οποιος θελει να κερδισει κατι,οτι και να γινει θα παει αεροπορια
οποιος θελει να κανει απλως τη διαδρομη,θα παει σαν περιστερι
abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk Δεν ξέρω ποιος είναι κερδισμένος στο τέλος. Αυτός που πήρε κυπελάκι ή αυτός που απόλαυσε το νταβαντούρι της μοτογιορτής και πάνω από όλα τις πανέμορφες διαδρομές?ooopsHug
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Σειρούλα αν το σύγκρινες (αν υπάρχει σύγκριση) με το Οδοιπορικό 1821 μιας και έχεις συμμετάσχει και στις δύο αυτές εκδηλώσεις ποια είναι τα σχόλιά σου και αν έχεις κάποια προτίμηση σε κάποιο εκ των δύο και γιατί. Αν δεν έχουν σχέση αυτά τα δύο ποιοι είναι οι λόγοι ?
Σάββα το Οδοιπορικό του Λεωνιδίου είναι ένας τέτοιος αγώνας σαν το 36ωρο αλλά σε πιο light μορφή.Συνδυάζει μεν την ορεινή εξερεύνηση με το χρονικό περιορισμό αλλά σε πιο μικρή κλίμακα,αυτήν του 8ώρου.Για μένα δικαίως το έστησαν έτσι τα παιδιά γιατί εστίασαν πιο πολύ στο φυσιολατρικό κομμάτι αλλά και στον περιορισμό του κόστους.
Η όλη διοργάνωση είναι ένα πανηγύρι από τις παραμονές του κιόλας,τζέρτζελο-φαγητό-μπαράκια μέχρι αργά.Δε σε νοιάζει γιατί το αυριανό σου πρόγραμμα είναι βατό και είσαι χαλαρός.Άει να τα κάνεις αυτά στο 36ωρο όταν έχεις εκκίνηση 8 το πρωί και μέχρι τα μεσάνυχτα θα οδηγάς! Και την άλλη μέρα ξανά!
:tooth:


Στις αρχές το οδοιπορικό του 21 ήταν αρκετά εύκολο στο θέμα,τουλάχιστον, της διαδρομής.Ο χάρτης δημοσιευόταν αρκετό καιρό πριν,στην πίτα συνήθως, και είχες όλο τον καιρό να προετοιμάσεις την πορεία,να στήσεις το gps κλπ.Και τα χιλιόμετρα τα θεωρούσα λίγα (400 περίπου) και συνέχεια ζάλιζα το Μάνο να τα αυξήσει,να δυσκολέψει λίγο το πράμα ρε αδερφέ.Τελικά,ορθώς σκεπτόμενος,δεν πείραξε τα χιλιόμετρα αλλά το χάρτη και αυτός πλέον δίδεται μόνο την παραμονή το βράδυ.

Το Οδοιπορικό είναι πλέον κομμάτι της μοτοσυκλετιστικής ζωής μου και όσο δύναμαι δεν θα το διακόψω,έχω συμμετάσχει στα προηγούμενα 6 και έπεται συνέχεια! Greeting

Αλλά και ένα 36ωρο δεν θα έλεγα όχι,ακόμα με γαργαλάει αυτό το φευγιό του!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σάββα το Οδοιπορικό του Λεωνιδίου είναι ένας τέτοιος αγώνας σαν το 36ωρο αλλά σε πιο light μορφή.Συνδυάζει μεν την ορεινή εξερεύνηση με το χρονικό περιορισμό αλλά σε πιο μικρή κλίμακα,αυτήν του 8ώρου.Για μένα δικαίως το έστησαν έτσι τα παιδιά γιατί εστίασαν πιο πολύ στο φυσιολατρικό κομμάτι αλλά και στον περιορισμό του κόστους.
Η όλη διοργάνωση είναι ένα πανηγύρι από τις παραμονές του κιόλας,τζέρτζελο-φαγητό-μπαράκια μέχρι αργά.Δε σε νοιάζει γιατί το αυριανό σου πρόγραμμα είναι βατό και είσαι χαλαρός.Άει να τα κάνεις αυτά στο 36ωρο όταν έχεις εκκίνηση 8 το πρωί και μέχρι τα μεσάνυχτα θα οδηγάς! Και την άλλη μέρα ξανά!
:tooth:


Στις αρχές το οδοιπορικό του 21 ήταν αρκετά εύκολο στο θέμα,τουλάχιστον, της διαδρομής.Ο χάρτης δημοσιευόταν αρκετό καιρό πριν,στην πίτα συνήθως, και είχες όλο τον καιρό να προετοιμάσεις την πορεία,να στήσεις το gps κλπ.Και τα χιλιόμετρα τα θεωρούσα λίγα (400 περίπου) και συνέχεια ζάλιζα το Μάνο να τα αυξήσει,να δυσκολέψει λίγο το πράμα ρε αδερφέ.Τελικά,ορθώς σκεπτόμενος,δεν πείραξε τα χιλιόμετρα αλλά το χάρτη και αυτός πλέον δίδεται μόνο την παραμονή το βράδυ.

Το Οδοιπορικό είναι πλέον κομμάτι της μοτοσυκλετιστικής ζωής μου και όσο δύναμαι δεν θα το διακόψω,έχω συμμετάσχει στα προηγούμενα 6 και έπεται συνέχεια! Greeting

Αλλά και ένα 36ωρο δεν θα έλεγα όχι,ακόμα με γαργαλάει αυτό το φευγιό του!
Ωραία, αυτήν την άποψη έχω σχηματίσει και εγώ σειρούλα απλά ήθελα επιβεβαίωση ότι το έχω αντιληφθεί σωστά.
Τελευταία ερώτηση αν έχουμε εικόνα περίπου των συνολικών εξόδων για ένα 36ωρο συνήθους μορφής γιατί είδα και ένα στο εξωτερικό που μάλλον ήταν επετειακό ως εκ τούτου μη συνήθους μορφής.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Να βάλουμε και λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Άλλο αγώνας αντοχής και αδρεναλίνης και άλλο βολτούλα με τους φίλους χαλαρά και φυσιολατρικά.Είναι άτοπο να συγκρίνουμε ευθέως αυτά τα δύο,είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Στο πρώτο βάζεις μια πρόκληση με τον εαυτό σου και τη μηχανή σου,πόσες ώρες μπορείς να οδηγάς σερί-πόσο καλά ξέρεις να διαβάζεις τους χάρτες-πως τα πας με τον προσανατολισμό και άλλες 'δοκιμασίες' που σε εγείρουν.Οι περισσότεροι από μας (αν όχι όλοι) έχουμε μέσα μας το μικρόβιο του χιλιομετροφάγου και αυτού του είδους οι αγώνες είναι ο καλύτερος τρόπος να το εκδηλώσουν.
Και κ'άτι άλλο: Δεν είναι με κανένα τρόπο επικίνδυνος αυτός ο αγώνας,όπως εσφαλμένα νοείται.Κουραστικός ναι,εξαντλητικός ναι αλλά όχι με κίνδυνο.Τα χιλιόμετρα της κάθε μέρας βγαίνουν ομαλά με μια φυσιολογική μουαγιέν αρκεί βεβαίως να μην αναλώνεις το χρόνο σου σε στάσεις-τσιγάρο-φωτογραφίες κ.ά.Θέλει το κεφάλι κάτω,τέρμα.

Κατανοώ τους συντρόχους που το 'εξορκίζουν' αλλά είπαμε,αυτά είναι δύο πράγματα ετερόκλητα.
Για καποιον που παει να κερδισει και πιεζει τον εαυτο του εξ ορισμου ειναι επικινδυνος.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Για καποιον που παει να κερδισει και πιεζει τον εαυτο του εξ ορισμου ειναι επικινδυνος.
Μα δεν είναι κυνήγι με το χρόνο και ούτε πιέζεις τον εαυτό σου.Και η νίκη κρίνεται από πολλούς παράγοντες: αν έβγαλες όλες τις αποδεικτικές φωτογραφίες,πόσο καλά τα πήγες στα παιχνίδια που είναι στημένα στο ενδιάμεσο,τα χιλιόμετρα που διήνυσες και τον χρόνο που έκανες.
Αμ δεις τις συναρτήσεις μόνο που έχει το excel των αποτελεσμάτων!
Ο φίλος μου ο Πατάπιος το 2013 ή το 14,δε θυμάμαι καλά,σήκωσε όλα τα κύπελλα στο ατομικό απλώς επιτυγχάνοντας στα παιχνίδια και οδηγώντας νορμάλ όλη τη διαδρομή χωρίς περιττές στάσεις.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... εαν δεν εχεις μεγαλη on-off κυριως και με φωτα καλα για την διασχιση μεταμεσονυχτια αγνωστων επαρχιακων δρομων με στυλ αεροπορικης καταδρομης, οι πιθανοτητες μειωνονται κατα πολυ μεν για μια καλη θεση ...... αλλα αυξανονται ομως στον κυβο να καταληξεις στο πανθεον των γνησιων καμικαζι ..... αναλογως της λακουβας ή του σκυλου ή οτιδηποτε αλλου εμποδιου τολμησει να βρεθει μπροστα σου βραδυατικα ...! abcdefghg
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Νυχτερινή οδήγηση σε άγνωστους επαρχιακούς είναι λαχειο.. Μ αρέσει να πω την αλήθεια.. Έχει μια άγρια ομορφιά, αλλά πάω με ρυθμό χελωνας
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
.... εαν δεν εχεις μεγαλη on-off κυριως και με φωτα καλα για την διασχιση μεταμεσονυχτια αγνωστων επαρχιακων δρομων με στυλ αεροπορικης καταδρομης, οι πιθανοτητες μειωνονται κατα πολυ μεν για μια καλη θεση ...... αλλα αυξανονται ομως στον κυβο να καταληξεις στο πανθεον των γνησιων καμικαζι ..... αναλογως της λακουβας ή του σκυλου ή οτιδηποτε αλλου εμποδιου τολμησει να βρεθει μπροστα σου βραδυατικα ...! abcdefghg
Τι?
Αυτή είναι η πλήρης αναμετάδοση που υποσχεθήκατε ?:eek:
RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έξοδα 36ώρου δεν βλέπω να γράφονται.
Στο περίπου ε ?
Ότι θυμάστε όσοι συμμετείχατε.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Ένα 400ρι στο νερό.
Πολυ λιγα τα λες προφανως εννοεις χωρις τα εξοδα συμμετοχής......

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Πολυ λιγα τα λες προφανως εννοεις χωρις τα εξοδα συμμετοχής......

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τόσο βγαίνει ρε Στελάρα.
170 η συμμετοχή + κανα 200άρι οι βερτζίνες.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τόσο βγαίνει ρε Στελάρα.
170 η συμμετοχή + κανα 200άρι οι βερτζίνες.
Ε να βαλουμε και κάνα κατοσταρι διαμονές ,φαϊ;
ή είναι μέσα ;
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Τόσο βγαίνει ρε Στελάρα.
170 η συμμετοχή + κανα 200άρι οι βερτζίνες.
Ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος. Στα τελευταία (εκτός του επετειακού που λόγω καραβιών ήταν ακριβότερο) το κόστος συμμετοχής (με 2 διανυκτερεύσεις + φαγητό Παρ. & Σαβ. βράδυ) ήταν 170€. Εκεί προσθέτεις καύσιμα για 2.000 χλμ. περίπου (μαζί με τα πήγαινε - έλα μεταξύ βάσης - εκκίνησης και τερματισμού - βάσης) και τα όποια διόδια.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις και την ανάγκη για καινούρια λάστιχα αν αυτά που έχεις φορεμένα πριν το 36ωρο έχουν διανύσει πάνω από 4.000 - 5.000 χλμ. ( Παρά τη σχετική εμπειρία μου επί του θέματος έτυχε να τελειώσω 36ωρο λίγο πριν την εμφάνιση των λινών στο πίσω, ενώ πριν είχαν κάνει περίπου 4.500 με τα λάστιχα, θέμα γόμας και εναλλαγών με καυτά λάστιχα μεταξύ ασφάλτου & χώματος. Ευτυχώς είχε τερματισμό Μέγαρα οπότε την επόμενη μέρα έβαλα Αθήνα καινούρια για να ανέβω Κοζάνη).

Εννοείται ότι η μηχανή γενικά πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση, ενώ το άλλο πράγμα που λησμονούν πολλοί ,και ειδικά όσοι οδηγούν γκάζι-φρένο από στροφή σε στροφή και όχι με ροή, είναι η απαίτηση για τακάκια φρένων το λιγότερο στη μέση...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μέσα είναι Γιάννο.2 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο και τα γεύματά του.
Για φαΐ έξω το μεσημέρι δεν το συζητώ,είσαι με το κεφάλι κάτω! χαχαχ
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τι?
Αυτή είναι η πλήρης αναμετάδοση που υποσχεθήκατε ?:eek: ...........

Dear Saváas (με γαλλικη εκφραση) ...abc...... δεν τ΄αφηνεις αυτα τωρα και να παμε να φτιαξουμε τα χαρτια για το ΝC ωστε να αγορασεις κανενα ΚΤΜ και μετα να παρεις τα βουνα πισω απο τα αγρια νειατα? .....!ooops
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Dear Saváas (με γαλλικη εκφραση) ...abc...... δεν τ΄αφηνεις αυτα τωρα και να παμε να φτιαξουμε τα χαρτια για το ΝC ωστε να αγορασεις κανενα ΚΤΜ και μετα να παρεις τα βουνα πισω απο τα αγρια νειατα? .....!ooops
Α χα χα χα χα εγώ και ΚΤΜ ? Δεν μου πάει το περτικαλί.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Περιμένω την αναμετάδοση που μούταξες, δεν ξεφεύγεις αλά Γαλλικά ξέχνα το.Yes

Υ.Γ. NC δεν πουλιέται από μένα με τίποτα, ψάχτε άλλον.:cool:
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εχουν αναφερθει τα παντα νομιζω αρκετα αναλυτικα και απο τα υπολοιπα παιδια εδω μεσα ..... τωρα αμα ψαχνεις ποσο εκανε και η τυροπιτα στην Πρεβεζα που σταματησα γιατι πειναγα .... δεν θα σου πω διοτι λογω αλτσχαϊμερ δεν θυμαμαι .....! Hug

Α! το μονο που θυμαμαι οτι ημουν καμμια 10ρια μετρα πισω απο το ΚΤΜ ενος γνωστου φιλου και ξαφνικα εκει που πηγαιναμε βολιδα σε καποιο ημι-χωματοδρομο καπου στο Περτουλι το ειδα να σηκωνεται ξαφνικα ισαμε μισο μετρο στον αερα .
Ωραιο θεαμα η ΚΤΜαρα ειπα στην αρχη , ξεχασα ομως οτι μετα ηταν η ..... σειρα μου να περασω και γω μεσα απο τον λακκο και να βγω πηδωντας .....εκει πρεπει να σακατεψα και την ζαντα ...!abcdefghgabcdefghgabcdefghg
 
Top Bottom