36ωρα γενικως ,to do it or not

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά δεν βρίσκω ευχαρίστηση σε κανένα είδος μοτοσυκλετιστικου ’’αγώνα’’ και ο λόγος είναι πως τον σπάω τον καρπό αρκετά όταν θέλω αλλά έχω βάλει μυαλό με όσα έχουν συμβεί σε εμένα ή φίλους από τις μοτοσικλέτες.

Πλέον η μοτοσικλέτα για εμένα είναι ξεκάθαρα είδος απόλυτης ευχαρίστησης, με το να απολαμβάνω μια διαδρομή, μια εκδρομή ή κάτι τέλος πάντων πάνω σε αυτή. Χαλαρά και ενίοτε πιο σφικτά έτσι για την αδρεναλίνη, αλλά μέχρι εκεί.
Μικρός ανταγωνίστηκα στο φουλ με άλλους, πλέον δεν έχει νόημα.
Στην χειρότερη θα κυνηγήσω ή θα κυνηγηθώ από κανέναν για λίγο διάστημα, ώστε να σπάει η μονοτονία.

Μπράβο σε όλους όσους έχουν συμμετάσχει και σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν.

Δεν συμμετείχα ποτέ από επιλογή.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Όσο το διασκέδαζα πήγαινα Νίκο, αλλά στο τελευταίο αποφάσισα ότι πλέον θέλω κάτι διαφορετικό, ειδικά με την extra-hardcore πορεία των τελευταίων ετών...

Ένοιωθα ότι έκανα αυτό που κορόιδευα όταν πρωτοπήγα, δηλ. ελάχιστες βόλτες όλο το χρόνο για να πάω να ευχαριστηθώ χιλιόμετρα σε ένα 2ήμερο - 3ήμερο. Καλύτερα μικρότερες και περισσότερες βόλτες με παρέα μόνο φίλους που έχω συν ταξιδέψει παρά 2-3 μέρες οδήγηση υπό πίεση μαζί και με αγνώστους...

Όσο ο ελεύθερος χρόνος λιγοστεύει τόσο περισσότερο θες να τον απολαμβάνεις και για μένα κομμάτι της απόλαυσης είναι μια στάση για μια ωραία φωτογραφία, ένα καφεδάκι με το ανάλογο κουβεντολόι με τη παρέα, πράγματα που αν ήθελες να κάνεις στα τελευταία (πλην του επετειακού στην Ιταλία δηλ. του 20ου) είχες δεδομένο ότι θα έφτανες ξημερώματα. Και εμένα η οδήγηση νύχτα δεν μου προσφέρει απολύτως καμία ευχαρίστηση.

Οπότε καλύτερα ημερήσιες 500άρες με στάση για καφεδάκι για εμένα πλέον... Σίγουρα δεν μπορείς να φτάσεις σε όλα τα μέρη της Ελλάδας μας, αλλά όπου πας θα είναι με περισσότερη ασφάλεια και για μένα με περισσότερη ευχαρίστηση. Και αν καταφέρω και ξεκλέψω κανένα Σ/Κ ακόμα καλύτερα, αρκεί να βρεθεί παρέα ;)
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
View attachment 23626

ΕΜΠΕΙΡΙΑ!
Εμπειρία ζωής.Εσύ και η μηχανή σου μόνοι στα βουνά,στις ερημιές και στα σκοτάδια.
Στο 36ωρο ΔΕΝ ΠΑΣ φυσιολατρικά για να δεις τοπία ή άλλα μέρη,πας για διαπιστώσεις τις αντοχές σου και κυρίως για να δεθείς με τη μοτοσυκλέτα σου γιατί μόνο αυτήν έχεις παρέα για 2 μέρες!

Έτρεξα το 15ο 36ωρο το 2012 με το ΧΤ.
Η πρώτη μέρα ήταν διαδρομές μέσα στην Πελοπόννησο,800 χιλιόμετρα μόνο στην Πελοπόννησο!Από Αργολίδα βρισκόσουν ξαφνικά Μεσσηνία και στο καπάκι Ηλεία-Αχαΐα και επιστροφή Ναύπλιο! Εντάξει γνωστά τα μέρη,πρώτη μέρα ξεκούραστος,παρ' όλα αυτά επέστρεψα στο ξενοδοχείο 1 η ώρα τη νύχτα!

Την επόμενη είχε διάσχιση Αργολίδας-Αχαϊας,ανάβαση Χελμό από Καλάβρυτα σε κάτι κατσικόδρομους στα 1000 μέτρα,απόβαση Αίγιο,μετά Ρίο και το παιχνίδι μεταφέρεται πλέον Στερεά Ελλάδα!Εκεί κάποια στιγμή πολύ αργότερα τα χρειάστηκα.Ήμουνα χαμένος κάπου στα βουνά του Καρπενησίου 11 η ώρα το βράδυ με απόλυτο σκότος που προσπαθούσαν μάταια να φωτίσουν τα κεράκια του ΧΤ! Όσο ναναι όταν έχεις πανίσχυρα φώτα και στο έρεβος να είσαι δεν σε κόφτει,στην συγκεκριμένη όμως ήμουνα χεσμεντέν.
:tooth:
Προσοχή,δε λέω ότι κινδυνεύεις,με καμμία,άλλωστε ανά 10 λεπτά περνούσαν συνέχεια μοτοσυκλέτες είτε γκρουπ είτε σόλο. Any way.

Θα ξαναπήγαινα?
Μαλάκα μου ΝΑΙ!
Με ένα φίλο αυτή τη φορά για παρέα.
Και όχι με το ΧΤ!
Σειρούλα είσαι μεγάλη μουχρίτσα και εκεί έχεις πάει ε?GivingSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Προσωπικά δεν βρίσκω ευχαρίστηση σε κανένα είδος μοτοσυκλετιστικου ’’αγώνα’’ και ο λόγος είναι πως τον σπάω τον καρπό αρκετά όταν θέλω αλλά έχω βάλει μυαλό με όσα έχουν συμβεί σε εμένα ή φίλους από τις μοτοσικλέτες.

Πλέον η μοτοσικλέτα για εμένα είναι ξεκάθαρα είδος απόλυτης ευχαρίστησης, με το να απολαμβάνω μια διαδρομή, μια εκδρομή ή κάτι τέλος πάντων πάνω σε αυτή. Χαλαρά και ενίοτε πιο σφικτά έτσι για την αδρεναλίνη, αλλά μέχρι εκεί.
Μικρός ανταγωνίστηκα στο φουλ με άλλους, πλέον δεν έχει νόημα.
Στην χειρότερη θα κυνηγήσω ή θα κυνηγηθώ από κανέναν για λίγο διάστημα, ώστε να σπάει η μονοτονία.

Μπράβο σε όλους όσους έχουν συμμετάσχει και σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν.

Δεν συμμετείχα ποτέ από επιλογή.

Praising
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Παιδια ολοι μεγαλοι ειμαστε και προφανεστατα δεν θελει κανεις να αποδείξει τιποτις....
Αλλος παει για να μετρησει τα ορια του,αλλοι πανε γιατι αισθάνονται γρηγοροι , αλλοι πανε για την εμπειρία, αλλοι πανε για την παρέα
Κι αλλοι δεν πανε για τους αντιθετους λόγους....
Ολα τα δαχτυλα του χεριού δεν ειναι ιδια...ομως το χερι(παλάμη) χρειάζεται ολα τα δαχτυλα...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
View attachment 23626



ΕΜΠΕΙΡΙΑ!
Εμπειρία ζωής.Εσύ και η μηχανή σου μόνοι στα βουνά,στις ερημιές και στα σκοτάδια.
Στο 36ωρο ΔΕΝ ΠΑΣ φυσιολατρικά για να δεις τοπία ή άλλα μέρη,πας για διαπιστώσεις τις αντοχές σου και κυρίως για να δεθείς με τη μοτοσυκλέτα σου γιατί μόνο αυτήν έχεις παρέα για 2 μέρες!

Την εκκινηση Η την φωτογραφια παιζει να στην εκανα εγω στο Αμαλια....

Περασμενα μεγαλεια...

αμα χαλαει η παρεα, και το χομπι γινεται επαγγελμα, η συνταγη "ξινιζει..."
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Έλα ρε Άκη!
Αν ψαξω στα ψηφιακα αρχεια στα καταγωγια των δυαδικών αριθμων...ειμαι σιγουρος οτι θα βρω κι αλλες...

τωρα που ξερω τι μοτο ειχες...
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Μιλαμε για την συγκεκριμενη διοργανωση ;;;
Μιλαμε για γενικα για αγωνες αντοχης ;;
Μιλαμε για μια οργανωμενη βολτα με πολλες συμμετοχες απο ολη την Ελλαδα ;


αν δεν μιλάμε για το συγκεκριμένο έχω ιδια άποψη ( διοργάνωση συμμετοχή ) για τα 6 24ωρα ''άλλης'' παρέας
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μιλαμε για την συγκεκριμενη διοργανωση ;;;
Μιλαμε για γενικα για αγωνες αντοχης ;;
Μιλαμε για μια οργανωμενη βολτα με πολλες συμμετοχες απο ολη την Ελλαδα ;


αν δεν μιλάμε για το συγκεκριμένο έχω ιδια άποψη ( διοργάνωση συμμετοχή ) για τα 6 24ωρα ''άλλης'' παρέας
Για ολα Αντρεα ,ακομα και για τα 1000 μιλια Bike
Σκοπος του νηματος ειναι να περασουν την εικονες,εμπειριες αυτων που εχουν παει και μετα επισης ολες οι ερωτησεις αποριες των φιλων που τους ενδιαφερει μια τετοιου ειδους δοκιμασια
Το γενικως στον τιτλο περιλαμβανει τα παντα ολα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Διάβασα όλες τις αναμεταδόσεις πούβαλε ο Βασίλης.

Είδα πανέμορφα τοπία πούχω περάσει σε περισσότερες βεβαίως ημέρες και όχι σε μια μοτοβόλτα.

Είδα χαμογελαστά πρόσωπα ακόμα και μετά από πτώση και μάλιστα δικάβαλου και αυτό με χαροποίησε και έδειξε πως σίγουρα περνάνε καλά όσοι-ες συμμετέχουν.

Συμπέρανα πως είναι όντως Οδοιπορικό αντοχής ήτοι μέτρησα αν δεν έκανα λάθος περίπου 1.200 - 1.300 χλμ σε ορεινά - άκρως στριφτερά και ζόρικα δρομολόγια, μερικές φορές συμπεριλαμβανομένου χώματος έστω για λίγα χλμ. Και επειδή όπως προανέφερα τα δρομολόγια τα γνωρίζω σε αυτά πούδα και έχω ιδία αντίληψη, δεν θάθελα να τα χαραμίσω μη βλέποντάς τα αφού πρέπει να διανύσεις συγκεκριμένα χλμ σε συγκεκριμένο λίγο χρόνο οπότε αναγκαστικά θάχεις κάτω το κεφάλι επικεντρωμένος στον δρόμο και μόνο χάνοντας όλη την ομορφιά του τοπίου.
Δεν νομίζω λοιπόν ότι η συγκεκριμένη εκδήλωση κάνει για μένα.
Δεν θα το αποκλείσω όμως αν και εφόσον πέσει ξεραΐλα από κάτι που ταιριάζει περισσότερο στις προδιαγραφές μου.

Εύγε στους διοργανωτές της και στους συμμετέχοντες-ουσες παρόλα αυτά. Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Δίνουμε ραντεβού σε κεντρικό σημείο όλα τα μέλη και ξεκινάμε μια βόλτα
Ειναι μια βολτα για την βολτα και οχι μασαμπουκες και κ@λοβαρεματα
Η διαδρομη ειναι σχεδιασμενη με ΄΄κοπανες'' και εχει οριστει τελικος προορισμος για καθε μερα
Fair play φωτογραφια απο τα σημεια αναφορας το μηχανακι σας η το ''τσαμπι'' σας


Πανω απο ολα αυτα προεχει η ασφαλεια ... προσεκτικος σχεδιασμος διαδρομης για να μην ''τεντωσεις '' τους συμμετεχοντες και δρομολογια που βγαινουν με μικρα διαλειματα


μεσος ορος 800 + 500 χλμ μαζι με τα πηγαινε ελα στο σημειο συναντησης και το βραδυ επιστροφη σπιτι .

Η αφορμη να βρεθουμε ολοι μαζι τουλαχιστον μια φορα τον χρονο σε διαφορετικο μερος

Η διαδρομη που καταευχαριστηθηκα ηταν ο γυρος της Πελοποννήσου ( απο Ναουσα )

Εμπνευστης ο Αξεχαστος Γιατρος DOC στο πρωτο μαζι με τον ''Ατσαλακωτο ''

Στα υπολοιπα ο καθενας ''εγραφε'' και προετοιμαζε το κομματι του
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Να βάλουμε και λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Άλλο αγώνας αντοχής και αδρεναλίνης και άλλο βολτούλα με τους φίλους χαλαρά και φυσιολατρικά.Είναι άτοπο να συγκρίνουμε ευθέως αυτά τα δύο,είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Στο πρώτο βάζεις μια πρόκληση με τον εαυτό σου και τη μηχανή σου,πόσες ώρες μπορείς να οδηγάς σερί-πόσο καλά ξέρεις να διαβάζεις τους χάρτες-πως τα πας με τον προσανατολισμό και άλλες 'δοκιμασίες' που σε εγείρουν.Οι περισσότεροι από μας (αν όχι όλοι) έχουμε μέσα μας το μικρόβιο του χιλιομετροφάγου και αυτού του είδους οι αγώνες είναι ο καλύτερος τρόπος να το εκδηλώσουν.
Και κ'άτι άλλο: Δεν είναι με κανένα τρόπο επικίνδυνος αυτός ο αγώνας,όπως εσφαλμένα νοείται.Κουραστικός ναι,εξαντλητικός ναι αλλά όχι με κίνδυνο.Τα χιλιόμετρα της κάθε μέρας βγαίνουν ομαλά με μια φυσιολογική μουαγιέν αρκεί βεβαίως να μην αναλώνεις το χρόνο σου σε στάσεις-τσιγάρο-φωτογραφίες κ.ά.Θέλει το κεφάλι κάτω,τέρμα.

Κατανοώ τους συντρόχους που το 'εξορκίζουν' αλλά είπαμε,αυτά είναι δύο πράγματα ετερόκλητα.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Να βάλουμε και λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Άλλο αγώνας αντοχής και αδρεναλίνης και άλλο βολτούλα με τους φίλους χαλαρά και φυσιολατρικά.Είναι άτοπο να συγκρίνουμε ευθέως αυτά τα δύο,είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Στο πρώτο βάζεις μια πρόκληση με τον εαυτό σου και τη μηχανή σου,πόσες ώρες μπορείς να οδηγάς σερί-πόσο καλά ξέρεις να διαβάζεις τους χάρτες-πως τα πας με τον προσανατολισμό και άλλες 'δοκιμασίες' που σε εγείρουν.Οι περισσότεροι από μας (αν όχι όλοι) έχουμε μέσα μας το μικρόβιο του χιλιομετροφάγου και αυτού του είδους οι αγώνες είναι ο καλύτερος τρόπος να το εκδηλώσουν.
Και κ'άτι άλλο: Δεν είναι με κανένα τρόπο επικίνδυνος αυτός ο αγώνας,όπως εσφαλμένα νοείται.Κουραστικός ναι,εξαντλητικός ναι αλλά όχι με κίνδυνο.Τα χιλιόμετρα της κάθε μέρας βγαίνουν ομαλά με μια φυσιολογική μουαγιέν αρκεί βεβαίως να μην αναλώνεις το χρόνο σου σε στάσεις-τσιγάρο-φωτογραφίες κ.ά.Θέλει το κεφάλι κάτω,τέρμα.

Κατανοώ τους συντρόχους που το 'εξορκίζουν' αλλά είπαμε,αυτά είναι δύο πράγματα ετερόκλητα.
Για να μην εκθέσω κι εγώ τη γνώμη μου και ξεφύγουμε και σπαμ καρασπαμ, ο, τι είπες Νίκο.
Κανένας δεν έχει δικαίωμα να κρίνει σωστό ή λάθος τον τρόπο που εννοεί ο κάθε ένας τη βόλτα. Περί ορέξεως...κοκορετσι!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Να βάλουμε και λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

Άλλο αγώνας αντοχής και αδρεναλίνης και άλλο βολτούλα με τους φίλους χαλαρά και φυσιολατρικά.Είναι άτοπο να συγκρίνουμε ευθέως αυτά τα δύο,είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Στο πρώτο βάζεις μια πρόκληση με τον εαυτό σου και τη μηχανή σου,πόσες ώρες μπορείς να οδηγάς σερί-πόσο καλά ξέρεις να διαβάζεις τους χάρτες-πως τα πας με τον προσανατολισμό και άλλες 'δοκιμασίες' που σε εγείρουν.Οι περισσότεροι από μας (αν όχι όλοι) έχουμε μέσα μας το μικρόβιο του χιλιομετροφάγου και αυτού του είδους οι αγώνες είναι ο καλύτερος τρόπος να το εκδηλώσουν.
Και κ'άτι άλλο: Δεν είναι με κανένα τρόπο επικίνδυνος αυτός ο αγώνας,όπως εσφαλμένα νοείται.Κουραστικός ναι,εξαντλητικός ναι αλλά όχι με κίνδυνο.Τα χιλιόμετρα της κάθε μέρας βγαίνουν ομαλά με μια φυσιολογική μουαγιέν αρκεί βεβαίως να μην αναλώνεις το χρόνο σου σε στάσεις-τσιγάρο-φωτογραφίες κ.ά.Θέλει το κεφάλι κάτω,τέρμα.

Κατανοώ τους συντρόχους που το 'εξορκίζουν' αλλά είπαμε,αυτά είναι δύο πράγματα ετερόκλητα.
Σειρούλα αν το σύγκρινες (αν υπάρχει σύγκριση) με το Οδοιπορικό 1821 μιας και έχεις συμμετάσχει και στις δύο αυτές εκδηλώσεις ποια είναι τα σχόλιά σου και αν έχεις κάποια προτίμηση σε κάποιο εκ των δύο και γιατί. Αν δεν έχουν σχέση αυτά τα δύο ποιοι είναι οι λόγοι ?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχω μια εμπειρία από το Φωτογραφικό Ράλι του transalpclub.
Δεν ξέρω αν το συνεχίζουν ακόμη ή αν έχει την ίδια μορφή που είχε και παλιότερα.
Προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα. Είχε πάρα πολλή πλάκα αν δεν το έπαιρνες σοβαρά, οι φωτογραφικοί στόχοι έβγαιναν σχετικά εύκολα στο 70% και έπρεπε από εκεί και πέρα να πασχίσεις για το άλλο 30% (χωρίς να είναι επικίνδυνα, αλλά είχε ψάξιμο η υπόθεση)

Οι διαδρομές που έδιναν πόντους ως διαδρομές, συνήθως ήταν αυτές που δεν πρόσφεραν φωτογραφικούς στόχους, οπότε οι χωμάτινοι πχ που θα έπαιρναν την διαδρομή την δύσκολη, δεν θα είχαν πλεονέκτημα των πολλών φωτογραφιών και αντίστοιχα οι ασφάλτινοι το πλεονέκτημα των πόντων της δύσκολης διαδρομής.
Αντίστοιχα αυτοί που ήθελαν να κερδίσουν πάση θυσία, επέλεγαν να κάνουν μίξη διαδρομών ώστε και να πάρουν τους πόντους της χωμάτινης, αλλά και να έχουν πιθανότητες εύρεσης στόχων σε σημεία της ασφάλτινης. Αυτοί ήταν και οι οποίοι συνήθως κέρδιζαν, αλλά από την κούραση και τις πολλές ώρες στον δρόμο έχαναν και όλο το νταβαντούρι και τον χαβαλέ της συνάντησης.
Τα χλμ της ημέρας του παιχνιδιού ήταν σε νορμάλ επίπεδα για ημερήσια, επειδή είχε αρκετό σταμάτα-ξεκίνα.
Συνήθως εκεί ήταν και το επικίνδυνο σημείο με τα απότομα σταματήματα σε εύρεση φωτογραφικού στόχου. Δεν θυμάμαι πάντως ατυχήματα. Δεν ξέρω αν στην πορεία των χρόνων συνέβησαν.
Σε γενικές γραμμές μια πολύ προσεγμένη οργάνωση τότε. Χαρτογραφούσαν από πριν την περιοχή.


Διαπίστωσα όμως πως δεν μου κινουν πλέον το ενδιαφέρον τέτοιες εκδηλώσεις. Απλά δεν μου κάνουν, αλλά δεν κάνω και εγώ για αυτές.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
οποιος θελει να κερδισει κατι,οτι και να γινει θα παει αεροπορια
οποιος θελει να κανει απλως τη διαδρομη,θα παει σαν περιστερι
 
Top Bottom