Φορητά Κομπρεσεράκια.Χρηστικότητα και προτάσεις

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.463
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αμα ταιριαζει σε πριζακι πεμφε θελω και γω..
οποιος το βρει σε καλη τιμη ας στειλει link!
Πρόσεξε όμως ,τι γίνεται.
Αν έχεις canbus δε θα δουλέψει .
Δεν αφήνει πάνω από 5V ,οπότε πρέπει να πας κατευθείαν από μπαταρία πάλι.
Αν όμως το rt δεν έχει ,(canbus) τότε θα δουλέψει .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.463
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχω βάλει πάνελακι έξτρα με και των δύο ειδών πριζακια απ'ευθειας από μπαταρία για αυτό το λόγο.
Θέλω να φουσκώνω ένα στρώμα εκστρατείας χωρίς να με κόβει το κύκλωμα .
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.181
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πρόσεξε όμως ,τι γίνεται.
Αν έχεις canbus δε θα δουλέψει .
Δεν αφήνει πάνω από 5V ,οπότε πρέπει να πας κατευθείαν από μπαταρία πάλι.
Αν όμως το rt δεν έχει ,(canbus) τότε θα δουλέψει .
ετσι ακριβως ....εχω βγαλει μπριζακι απο την μπαταρια...επισης μια αναζητηση στο skroutz θα λυσει αποριες
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πρόσεξε όμως ,τι γίνεται.
Αν έχεις canbus δε θα δουλέψει .
Δεν αφήνει πάνω από 5V ,οπότε πρέπει να πας κατευθείαν από μπαταρία πάλι.
Αν όμως το rt δεν έχει ,(canbus) τότε θα δουλέψει .
Είναι παλιό το δικό μου χωρίς canbus, αλλά έχει το πριζακι που είναι μικρότερο απ τον αναπτηρα αυτοκινήτου.. Απ ότι είδα no problem
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ερώτηση.
Γιατί στα περισσότερα καταστήματα βρίσκω το airman στα 27€ ενώ το motoraid το πουλάει 42;
Έλα μου ντε ! Αυτό ήταν το πρώτο φάουλ δι εμέ από τα συγκεκριμένο πριν τρία χρόνια που αγόρασα το airman - από αλλού !

Όσον αφορά το πριζάκι canbus δεν έχει προδιαγραφές από μαμά για το ρεύμα που απαιτεί το airman οπότε δεν το ρισκάρω. Με κροκοδειλάκια από μπαταρία απευθείας ή σε ανεξάρτητο πριζάκι με πιο χοντρή καλωδίωση.
Δεν θυμάμαι τους αριθμούς αλλά τους βρίσκουμε αν ενδιαφέρουν .....

Σόρυ τώρα είδα ότι αναφέρεται σχετικά κάτι παραπάνω (A όχι V όμως)
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.174
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επειδη βλεπω καμποσους που ενδιαφερονται,
γιατι δε στηνουμε μια ομαδικη??
Τέλει
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Με τρόμπα χειρός, "αντικειμενικά" μπορούμε να φουσκώσουμε ένα λάστιχο, από κλαταρισμένο σε π.χ. 42 psi ή πρέπει να είμαστε τίποτα αθληταράδες; Πάντα βέβαια έχω και αμπούλες μαζί μου, αλλά νομίζω ότι θα αισθανόμουν πιο άνετα με την αξιοπιστία μιας τρόμπας χειρός, γι' αυτό ρωτάω. Εν τω μεταξύ, το XIAOMI και το AIRMAN έχουν σχεδόν ίδια τιμή. Εσείς τι θα επιλέγατε; Τα μανόμετρά τους είναι ακριβή; Αν του XIAOMI είναι πάντως, με βλέπω να το παίρνω έτσι κι αλλιώς. Τόσο μικρό που είναι, και για μανόμετρο μόνο, καλό είναι!

Από ό,τι είδα στα σχόλια στο SKROUTZ είναι αξιόπιστο το μανόμετρο και για κάποιον φίλο, που αναρωτιόταν, ναι, φουσκώνει λάστιχο κούρσας (για 120 psi έλεγε βέβαια). Μάλλον θα το πάρω!

Καμιά ομαδική γι' αυτό; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.028
Όνομα
George
Με τρόμπα χειρός, "αντικειμενικά" μπορούμε να φουσκώσουμε ένα λάστιχο, από κλαταρισμένο σε π.χ. 42 psi ή πρέπει να είμαστε τίποτα αθληταράδες; Πάντα βέβαια έχω και αμπούλες μαζί μου, αλλά νομίζω ότι θα αισθανόμουν πιο άνετα με την αξιοπιστία μιας τρόμπας χειρός, γι' αυτό ρωτάω. Εν τω μεταξύ, το XIAOMI και το AIRMAN έχουν σχεδόν ίδια τιμή. Εσείς τι θα επιλέγατε; Τα μανόμετρά τους είναι ακριβή; Αν του XIAOMI είναι πάντως, με βλέπω να το παίρνω έτσι κι αλλιώς. Τόσο μικρό που είναι, και για μανόμετρο μόνο, καλό είναι!
Σαφώς κ μπορείς απλα θέλει ήρεμα, αργές κ καυλωτες έλεγαν οι παλιοί cde
Θα επέλεγα το Χαιομι ενώ δεν θα νοιαζουμουν για την ακρίβεια του μανομετρου. Το παίρνεις για εφεδρεία, εκεί θες να βρεις αέρα, 2 πάνω 2 κάτω εκείνη την στιγμή δεν μετράνε.
Από την άλλη όμως μπορείς εύκολα να το τσεκάρεις τι απόκλιση έχει συγκρινόμενη με κάτι που ξέρεις
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
........ μπορούμε να φουσκώσουμε ένα λάστιχο, από κλαταρισμένο σε π.χ. 42 psi ή πρέπει να είμαστε τίποτα αθληταράδες; .......

Ας φτιαξουμε πρωτα το κλαταρισμα που ειναι η μεγαλυτερη αγωνια μας ... και μετα το φουσκωμα με ακριβεια και της μιας λιμπρας , ας ειναι το τελευταιο..!:cool:

Βασικα αυτα τα κομπρεσσερακια εξυπηρετουν λογω πολυ μικρου ογκου (xiaomi) για συμπληρωμα αερα κυριως .... οχι βεβαια οτι δεν μπορουν να φουσκωσουν και ενα λαστιχο απο πολυ χαμηλη πιεση.
 

stathispatras

member
Δημοσιεύσεις
1.436
Ηλικία
74
Όνομα
Ευσταθιος Μπονατσος
Σύντροχοι καλησπέρα Έχει κάποιος εμπειρία αν έχει ξεζανταρει το λάστιχο τα ηλεκτρικά το επαναφέρουν;

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Γενικά έχω μία εμμονή με την πίεση των ελαστικών. Θέλω να τα ελέγχω συνέχεια και νομίζω ότι αυτό θα κάνει τη δουλειά που θέλω συν τις αμπούλες και το κιτ επισκευής.
Λίγο που το έψαξα πάντως, το μόνο "αρνητικό" που βρήκα, είναι ότι δεν γίνεται να φορτίζει και να φουσκώνει ταυτόχρονα. Δύσκολο βέβαια να χρειαστεί κάτι τέτοιο, αλλά λέμε τώρα.
Πάντως, εδώ και λίγες εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα που έχω κάνει, μόνο μία φορά με έχει πιάσει, αλλά δυστυχώς διαλύθηκε το λάστιχο, χωρίς κάποιο προφανή λόγο και η Anytime που είχα επιλέξει τότε για οδική δε με κάλυψε. Με λίγα λόγια, κάνεις ότι μπορείς για να είσαι καλυμμένος, αλλά τελικά ισχύει ότι αν έχεις τύχη διάβαινε.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σύντροχοι καλησπέρα Έχει κάποιος εμπειρία αν έχει ξεζανταρει το λάστιχο τα ηλεκτρικά το επαναφέρουν;

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να ειμαστε και λογικοι ...abcdefgh..... ενταξει ειπαμε φουσκωμα σιγα σιγα .
Για το ζανταρισμα θες παροχη αερα , απο μπουκαλα μεγαλη συνηθως και ....τροπο βεβαια. Bye
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Με τρόμπα χειρός, "αντικειμενικά" μπορούμε να φουσκώσουμε ένα λάστιχο, από κλαταρισμένο σε π.χ. 42 psi ή πρέπει να είμαστε τίποτα αθληταράδες; Πάντα βέβαια έχω και αμπούλες μαζί μου, αλλά νομίζω ότι θα αισθανόμουν πιο άνετα με την αξιοπιστία μιας τρόμπας χειρός, γι' αυτό ρωτάω. Εν τω μεταξύ, το XIAOMI και το AIRMAN έχουν σχεδόν ίδια τιμή. Εσείς τι θα επιλέγατε; Τα μανόμετρά τους είναι ακριβή; Αν του XIAOMI είναι πάντως, με βλέπω να το παίρνω έτσι κι αλλιώς. Τόσο μικρό που είναι, και για μανόμετρο μόνο, καλό είναι!

Από ό,τι είδα στα σχόλια στο SKROUTZ είναι αξιόπιστο το μανόμετρο και για κάποιον φίλο, που αναρωτιόταν, ναι, φουσκώνει λάστιχο κούρσας (για 120 psi έλεγε βέβαια). Μάλλον θα το πάρω!

Καμιά ομαδική γι' αυτό; ;)
Είναι ακριβές το ΧΙΑΟΜΙ.

Το airman και τα συναφή θέλουν παροχή ρεύματος 5Α. Πρέπει να διαθέτεις πριζάκι κατάλληλα τοποθετημένο με ικανού πάχους καλώδια και όσο νάναι το σύστημα φορτίσεως θα έχει την αντίστοιχη ταλαιπωρία. Καλό είναι να συνδέεται απευθείας στην μπαταρία.
Πλεονέκτημα το γρηγορότερο φούσκωμα.
Το ΧΙΑΟΜΙ θα κάνει μια χαρά την δουλειά λίγο αργότερα, σε περισσότερο χρόνο αλλά χωρίς ταλαιπωρία του συστήματος φορτίσεως της μοτό και αν χρειαστεί θα επαναφορτισθεί με ένα power bank που προσωπικά τουλάχιστον έχω πάντα μαζί μου.

Το ΧΙΑΟΜΙ παίρνω μαζί μου σε ταξίδι πάντα από τότε που το πήρα.
Έχει δοκιμασθεί.

Τρόμπα χειρός δεν θα προτιμούσα προσωπικά για λάστιχο μηχανοκινήτου δικύκλου.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Το μαμα πριζακι στην πενφε ουτε που ξερω τι καλωδια εχει... σιγα μην εχει χοντρα..
Ποσο κανει το xiaomi?
28,5€ το βρήκα μέσω Skroutz.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
....... Τρόμπα χειρός δεν θα προτιμούσα προσωπικά για λάστιχο μηχανοκινήτου δικύκλου......
.... σαν μεγαλωνει ο ανθρωπος και αδυνατά η μνημη .....! Angry old man

Το πρωτο αξεσουαρ που ειχανε τα .... καλα μηχανακια κατω απο την σελα ....!Stoned Emoticon

$_57.jpg
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
.... σαν μεγαλωνει ο ανθρωπος και αδυνατά η μνημη .....! Angry old man

Το πρωτο αξεσουαρ που ειχανε τα .... καλα μηχανακια κατω απο την σελα ....!Stoned Emoticon

View attachment 24022
Ναι βρε συ, τότε ναι τώρα?
Τις ίδιες αντοχές έχουμε τώρα με τότε?
Ρε τι θυμήθηκε.... abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Το πιο δυνατό τεστ του ζιαόμι που έκανα , ηταν στο βίτο του πεθερού, φορτωμένο , το πίσω λαστιχο απο 22 σε 36PSI , του πηρε κανα 15 λεπτο, αλλα το εβγαλε.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.463
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παίδες δεν είναι ανάγκη να το φτάσουμε το λάστιχο τέρμα.
Το φουσκώνεις τόσο όσο μέχρι το επόμενο βενζινάδικο.
Το ανέφερε ολοσωστα κι ο Γιώργος @The Owl.
 
N

notakos600

Guest
Με τρόμπα χειρός, "αντικειμενικά" μπορούμε να φουσκώσουμε ένα λάστιχο, από κλαταρισμένο σε π.χ. 42 psi ή πρέπει να είμαστε τίποτα αθληταράδες; Πάντα βέβαια έχω και αμπούλες μαζί μου, αλλά νομίζω ότι θα αισθανόμουν πιο άνετα με την αξιοπιστία μιας τρόμπας χειρός, γι' αυτό ρωτάω. Εν τω μεταξύ, το XIAOMI και το AIRMAN έχουν σχεδόν ίδια τιμή. Εσείς τι θα επιλέγατε; Τα μανόμετρά τους είναι ακριβή; Αν του XIAOMI είναι πάντως, με βλέπω να το παίρνω έτσι κι αλλιώς. Τόσο μικρό που είναι, και για μανόμετρο μόνο, καλό είναι!

Από ό,τι είδα στα σχόλια στο SKROUTZ είναι αξιόπιστο το μανόμετρο και για κάποιον φίλο, που αναρωτιόταν, ναι, φουσκώνει λάστιχο κούρσας (για 120 psi έλεγε βέβαια). Μάλλον θα το πάρω!

Καμιά ομαδική γι' αυτό; ;)
Η ουσιαστική διαφορά τους είναι πως το Xiaomi είναι αυτόνομο λόγω εσωτερικής μπαταρίας, ενώ το Airman πρέπει να συνδεθεί με κάποιο τρόπο στη μπαταρία της μοτό.
 
Top Bottom