Φορητά Κομπρεσεράκια.Χρηστικότητα και προτάσεις

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κλαιν μαιν Αγγελε,μια χαρα τα λεει.Χεστηκε η φοραδα στ αλωνι για δυο λιμπρες πανω κατω.Εκτος και να καποιος οδηγα στον δρομο με ταχυτητες πιστες,οποτε θα παω πασο.
Είναι ανάλογα με την συνθήκη οδήγησης. Στην μοτοσυκλέτα με τις πελματάρες 2-3 psi δεν κάνουν διαφορά. Στο παπί με εμένα πάνω, ένα κιβώτιο 15 κιλά στην μπαγκαζιέρα και άλλο ένα στην ποδιά, όταν χάσει 3-4 psi ψαρεύει επικίνδυνα σε στροφές.
 
N

notakos600

Guest
Καλά οκ.
Πρέπει να έχω στη γιάφκα ότι γκατζετ έχει παραχθεί από καταβολής κόσμου (του γνωστού τουλάχιστον).
Την μόνη μαμημενη φορά που χρειάστηκα κάτι απεγνωσμένα, ήταν η φορά που είχα μόνο το κινητό και τα τσιγάρα στις τσέπες μου...
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Eγω παλι εχω βενζιναδικο στα 100 μετρα απ το σπιτι!!!
Παω γεμιζω μπιτζινα,μετραω αΓερα (μια-δυο φορες το μηνα),και τελος!!!
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εγω εχω μια τρομπα,αυτες του ποδιου.Αραια και που συμπληρωνω τον αερα και ειμαι μια χαρα.

Νομιζω οτι κανεται την ζωη σας δυσκολη και πετατε τζαμπα λεφτα.

Ριξτε δυο αμπουλες στην μηχανη για την κακια στιγμη και κρατηστε τα λεφτα για καμμια βολτα.Αληθεια ποσες φορες χρειαστηκε να φουσκωσετε τα λαστιχα σας στην μεση του πουθενα;
Ετσι ακριβως κινουμαι 20 χρονια που οδηγω μοτο! Και οι αμπουλες μην το ματιασω δεν χρειασθηκαν ποτε.
Βεβαια μονο ασφαλτο. Καλημερα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πως γνωρίζεις την πίεση που έχουν τα λάστιχα στη μηχανή σου για να χρησιμοποιήσεις την τρόμπα και να εάν χρειάζεται να συμπληρώσεις αέρα? cdefghig



TPMS on board =

Tire Pressure Monitoring System Support Real-Time And Temperature​

 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πως γνωρίζεις την πίεση που έχουν τα λάστιχα στη μηχανή σου για να χρησιμοποιήσεις την τρόμπα και να εάν χρειάζεται να συμπληρώσεις αέρα? cdefghig
Εχει η τρομπα οργανο,αλλα εχω και δικο μου πιεσομετρο.
Όσο πήγαινα και χώμα, αρκετά συχνά.
Κατέβαζα πιεσεις με το μανόμετρο για να ξέρω που θέλω να την φτάσω και μόλις έβγαινα απο το χώμα ξαναφούσκωνα.

Στην άσφαλτο η αλήθεια είναι πως σε μεγάλη μηχανή δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω ποτέ (απο όσο θυμάμαι). Πάντα ξεκινάω βόλτα η ταξίδι με έλεγχο.
Είναι ανάλογα με την συνθήκη οδήγησης. Στην μοτοσυκλέτα με τις πελματάρες 2-3 psi δεν κάνουν διαφορά. Στο παπί με εμένα πάνω, ένα κιβώτιο 15 κιλά στην μπαγκαζιέρα και άλλο ένα στην ποδιά, όταν χάσει 3-4 psi ψαρεύει επικίνδυνα σε στροφές.

Δεν μιλαμε για ειδικες συνθηκες ρε Αποστολη.Εκει θες τρομπες,σαμπρελες,εργαλεια.

Παιρνουμε πραγματα για να τα εχουμε ΑΝ χρεισατει,τα οποια στο φιναλε μας προσθετουν μονο αγχος.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Βασικά το Xiaomi, όπως και τα άλλα προϊόντα του είδους, μας κάνουν τη ζωή ευκολότερη και όχι δυσκολότερη, ειδικά σε ψυχαναγκαστικά άτομα, όπως εγώ, νομίζω ότι μας αφαιρούν άγχος. Βέβαια, όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, είναι και θέμα τύχης, όσο και αν έχεις προετοιμαστεί.
Όσον αφορά τη διαφορά πίεσης, προσωπικά στο Vstrom μπροστά βάζω 35-36, αντί για 33 που λέει ο κατασκευαστής γιατί μου αρέσει περισσότερο ως αίσθηση και καλώς ή κακώς την καταλαβαίνω τη διαφορά. Στο πίσω είμαι πιο αναίσθητος, πρέπει να έχει καλή διαφορά για να πάρω χαμπάρι.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εμένα το GS δείχνει στο trip ότι έχει χασει ο κάθε τροχός 4-5 psi αλλά Klaus Meine βαριεμαι να φουσκωνω. Είμαι καλά γιατρέ μου?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εμένα το GS δείχνει στο trip ότι έχει χασει ο κάθε τροχός 4-5 psi αλλά Klaus Meine βαριεμαι να φουσκωνω. Είμαι καλά γιατρέ μου?
Μια χαρά είσαι.
Αφού δείχνει τόσο είναι.
Στην επόμενη αλλαγή ελαστικών βάλε τα michelen adve .
Δύο ως τρεις μήνες δεν έχουν χάσει καθόλου.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Παιρνουμε πραγματα για να τα εχουμε ΑΝ χρεισατει,τα οποια στο φιναλε μας προσθετουν μονο αγχος.

Μεγάλη κουβέντα, ισχύει σε ολες τις πτυχές της ζωής...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αποστολη @dodos ,τουτο δω λεει οτι φτανει μεχρι 150psi!!

Ναι,όπως οι φακοί του ali και του Μπέη που λένε 10κ λούμπεν και είναι 0.8 κ λούμεν....
Το ίδιο με τις μπαταρίες κινητών...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ναι,όπως οι φακοί του ali και του Μπέη που λένε 10κ λούμπεν και είναι 0.8 κ λούμεν....
Το ίδιο με τις μπαταρίες κινητών...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κι αυτο το ξερεις????σταδιαλα πΧια σε βαρεθηκα!!!!
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Νομίζω ότι αν κάποιος δεν ψάχνει κάτι πιο σκληροτράχηλο, αλλά μικρό με ενσωματωμένη μπαταρία, το XIAOMI, δεδομένων των πολλών, από ότι έχω δει μέχρι τώρα, θετικών αξιολογήσεων, ότι το αγοράζουμε από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση και το ότι η τιμή πλέον είναι σχετικά προσιτή, είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
H Xiaomi είναι για μένα η καλύτερη επιλογή.
Την έχω ένα εξάμηνο κ είναι πολύ αξιόπιστη.
Αργεί βέβαια να φουσκώσει από τα 30 ως τα 42 psi, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ένα κομπρεσερακι του lidl παιζει στάνταρ στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου για την κακία ώρα που θα χρειαστεί να βάλεις ρεζέρβα όπου ποτέ δεν την ελέγχουμε με αποτέλεσμα να την κουβαλάμε και όταν τη χρειαστούμε να είναι ξεφουσκωτη !!
Στη μεγάλη μηχανή στα ταξίδια κουβαλάω αμπούλες που δεν πιάνουν χώρο (δεν έχει τύχει να χρισημοποιω ποτέ ακόμα) βάζω αερα σε βενζινάδικο ή με το κομπρεσερακι μιας και παρκάρουν στον ίδιο χώρο με το αυτοκίνητο!
Στο εντουρακι λόγω σαμπρέλας έχω έναν αφρό μαζί και αμπούλα για συμπλήρωμα (ούτε εδώ έχει τύχει κάτι)
Βάζω αέρα σε βενζινάδικο ή στο μαγαζι που έχω την τρόμπα του ποδηλατου με τρεις τρομπαρισιες έχει συμπληρώσει. Για εμένα το xiaomi το βλέπω χρήσιμο λόγω όγκου στην περίπτωση εντουρακι για να κατεβάζω πιέσεις πριν μπω στα χώματα και να συμπληρώνω ξανά μετά για την επιστροφή!
Μιας και δεν είναι απαγορευτική η τιμή του θα το χτυπήσω!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγω παλι δεν ασχολουμε με φορτισεις και επισκευες ελαστικων, γιατι το πενφε μπορει να μ αφησει απο αλλες μλκιες..
Εχω οδικη βοηθεια και πορευομαι..
 
Top Bottom