Φορητά Κομπρεσεράκια.Χρηστικότητα και προτάσεις

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Ε λοιπόν θα το παραγγείλω κι εγώ το xiaomi.
Κυρίως για το παπί που δεν έχει αναπτηράκι πάνω και κάθε μια -δύο βδομάδες χάνει 2-3 psi.

Νομίζω θα βολέψει.
Κλαιν μαιν.
Μια φορά στις 2 βδομάδες την ώρα που βάζεις βενζίνη βάλε και αέρα στα λαστιχα
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Έχω κι εγώ το Airman. Το χρησιμοποιώ πολύ για να συμπληρώνω τις πιέσεις στο σπίτι. Ελέγχω πίεση με μανόμετρο, συμπληρώνω αν χρειάζεται, ξαναελέγχω. Σίγουρα κάθε βδομάδα και παραπάνω αν χρειαστεί, σύμφωνα με τη χρήση.
Παρ’όλα αυτά δε θα το κουβαλούσα μαζί μου καθώς είναι κάπως ογκώδες, αλλά και στη λειτουργία του δε μου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη: σα να είναι έτοιμο να κλατάρει από στιγμή σε στιγμή (εντελώς δική μου εντύπωση αυτή η τελευταία).
Έχω βάλει στο μάτι την τρόμπα ποδός της BMW: μικρή, αποτελεσματική, αξιόπιστη. Ακόμα και μια καλή τρόμπα χειρός ποδηλάτου την κάνει τη δουλίτσα.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Κλαιν μαιν.
Μια φορά στις 2 βδομάδες την ώρα που βάζεις βενζίνη βάλε και αέρα στα λαστιχα
Φίλε μου δεν είναι κλάιν μάιν. Δεν είναι τόσο απλό όσο εσύ νομίζεις ή όπως θες εδώ στη Μotoparea να το παρουσιάσεις.
Η μέτρηση της πίεσης των ελαστικών της μηχανής είναι από τα πιο σημαντικά θέματα για την ασφάλεια της ζωής μας αλλά και την οικονομία της τσέπης μας και άρα πρέπει να επενδύσουμε πάνω σε αυτό.
Εσύ, πρέπει να διανύσεις μία (α) απόσταση για να φτάσεις σε ένα Βενζινάδικο που σημαίνει ότι ήδη έχουν ζεσταθεί τα λάστιχα και άρα δεν γνωρίζεις την πραγματική πίεση που έχουν. Επίσης, κατεβαίνεις από τη μηχανή, βγάζεις τα γάντια σου, παίρνεις πίεση στα λάστιχα, λερώνεσαι, πλένεσαι, βάζεις γάντια και είσαι έτοιμος.
Εγώ με το xiaomi, πηγαίνω στο Parking που έχω τη γιαπωνέζα, μετράω την πίεση των ελαστικών ενώ είναι κρύα, συμπληρώνω αν χρειάζεται αέρα και είναι έτοιμη.

Ποιος είναι τώρα ο Κλάιν μάϊν? Dancing
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Φίλε μου δεν είναι κλάιν μάιν. Δεν είναι τόσο απλό όσο εσύ νομίζεις ή όπως θες εδώ στη Μotoparea να το παρουσιάσεις.
Η μέτρηση της πίεσης των ελαστικών της μηχανής είναι από τα πιο σημαντικά θέματα για την ασφάλεια της ζωής μας αλλά και την οικονομία της τσέπης μας και άρα πρέπει να επενδύσουμε πάνω σε αυτό.
Εσύ, πρέπει να διανύσεις μία (α) απόσταση για να φτάσεις σε ένα Βενζινάδικο που σημαίνει ότι ήδη έχουν ζεσταθεί τα λάστιχα και άρα δεν γνωρίζεις την πραγματική πίεση που έχουν. Επίσης, κατεβαίνεις από τη μηχανή, βγάζεις τα γάντια σου, παίρνεις πίεση στα λάστιχα, λερώνεσαι, πλένεσαι, βάζεις γάντια και είσαι έτοιμος.
Εγώ με το xiaomi, πηγαίνω στο Parking που έχω τη γιαπωνέζα, μετράω την πίεση των ελαστικών ενώ είναι κρύα, συμπληρώνω αν χρειάζεται αέρα και είναι έτοιμη.

Ποιος είναι τώρα ο Κλάιν μάϊν? Dancing

Εγώ μίλησα για το φίλο όπου κάθε 2 βδομάδες χάνει 2 psi στο παπί και θέλει να πάρει το χιαομι. Δε μίλησα γενικά αφού εννοείται πως είναι θέμα ασφάλειας.
(Εγώ έχω μετρητή της μισελεν και μετράω).
Ε δεν είναι και τόσο σοβαρό θέμα ασφάλειας τα 2 psi ώστε να ασχοληθεί αφού έτσι κι αλλιώς θα βάλει βενζίνη οπότε ας βάλει αυτά που λείπουν.
Αλοιμονο αν είναι έτσι όλοι μας να κυκλοφορούμε με κομπρεσερακια στα χέρια μη μας ξεφύγει κάνα psi.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ οπότε τσεκάρω πιέσεις στο βενζινάδικο, βάζω λίγο παραπάνω.. Γιατί σιγά σιγά θα χάσουν κ δεν έχω καμία όρεξη κάθε τρεις κ λίγο να τσεκάρω.. ..βασικα ψάχνω τρόπους να κάνω τη ζωή μου εύκολη,
 

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
848
Ηλικία
63
Καλημέρα σας και καλή λευτεριά!!
Όλα τα αξεσουάρ της μηχανής είναι χρηστικά ανάλογα τις χρήσεις πού γίνεται στην Μηχανή!!

Άλλη αξία(του αξεσουάρ)για κάποιον που ταξιδεύει στον πλανήτη.........και άλλη η αξία του ίδιου για αυτόν πού εξυπηρετητε εντός των τειχών!!!!!
Άρα ταξιδευτής χωρίς κομπρεσερακι και σετ επισκευής δεν νοείται!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η ουσιαστική διαφορά τους είναι πως το Xiaomi είναι αυτόνομο λόγω εσωτερικής μπαταρίας, ενώ το Airman πρέπει να συνδεθεί με κάποιο τρόπο στη μπαταρία της μοτό.
αυτό που παίρνει απ τη μπαταρία λογικά θα χει και πιο δυναμη
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Εγώ μίλησα για το φίλο όπου κάθε 2 βδομάδες χάνει 2 psi στο παπί και θέλει να πάρει το χιαομι. Δε μίλησα γενικά αφού εννοείται πως είναι θέμα ασφάλειας.
(Εγώ έχω μετρητή της μισελεν και μετράω).
Ε δεν είναι και τόσο σοβαρό θέμα ασφάλειας τα 2 psi ώστε να ασχοληθεί αφού έτσι κι αλλιώς θα βάλει βενζίνη οπότε ας βάλει αυτά που λείπουν.
Αλοιμονο αν είναι έτσι όλοι μας να κυκλοφορούμε με κομπρεσερακια στα χέρια μη μας ξεφύγει κάνα psi.
Ομορφόπαιδο, ο λόγος που μιλάω είναι επειδή έχω περάσει από όλα τα στάδια. Φαντάσου ότι είχα τη γιαπωνέζα εκτός λειτουργίας περίπου 15 μέρες, οι καιρικές συνθήκες εναλλάσσονταν, μία ζέστη μία κρύο, μία βροχή μία ήλιο . Χρειάστηκε να κυκλοφορήσω με τη μηχανή κάποια στιγμή, δεν έλεγξα πίεση στα ελαστικά γιατί ήμουν αδαής και δεν έδινα μεγάλη σημασία. Αποτέλεσμα, όταν κάποια στιγμή μέτρησα, ανακάλυψα 7 Psi έλλειψη πίεσης αέρα. Εκτός από τη φθορά που γίνεται στο πέλμα του ελαστικού, γίνεται φθορά στο σκελετό και επίσης είχα αύξηση 18% κατανάλωσης βενζίνης.

Η λύση βρέθηκε στο xiaomi και καλό είναι ότι μας διευκολύνει τη ζωή να το μοιραζόμαστε. Greeting
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω εχω μια τρομπα,αυτες του ποδιου.Αραια και που συμπληρωνω τον αερα και ειμαι μια χαρα.

Νομιζω οτι κανεται την ζωη σας δυσκολη και πετατε τζαμπα λεφτα.

Ριξτε δυο αμπουλες στην μηχανη για την κακια στιγμη και κρατηστε τα λεφτα για καμμια βολτα.Αληθεια ποσες φορες χρειαστηκε να φουσκωσετε τα λαστιχα σας στην μεση του πουθενα;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κλαιν μαιν.
Μια φορά στις 2 βδομάδες την ώρα που βάζεις βενζίνη βάλε και αέρα στα λαστιχα
Ναι....όχι δεν με βολεύει κάτι τέτοιο, επειδή δεν βάζω αέρα στο βενζινάδικο. Βάζω με το airman στο σπίτι.
κι επειδή το παπί δεν έχει αναπτήρα έχω μια παλιά μπαταρία μισοπεθαμένη που όμως για να λειτουργήσει το airman κάνει μια χαρά.
Την παίρνω με το airman, ενώνω με κροκοδειλάκια και φουσκώνω με κρύα τα λάστιχα όπως ανέφερε και ο @ANGELO παραπάνω.

Νομίζω θα βολέψει το xiaomi να μην κάνω όλη αυτή την διαδικασία. + το ότι θα πιάνει λιγότερο χώρο στις βόλτες με το μεγάλο. Θα μετακομίσω το airman στο αυτοκίνητο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Φίλε μου δεν είναι κλάιν μάιν. Δεν είναι τόσο απλό όσο εσύ νομίζεις ή όπως θες εδώ στη Μotoparea να το παρουσιάσεις.
Η μέτρηση της πίεσης των ελαστικών της μηχανής είναι από τα πιο σημαντικά θέματα για την ασφάλεια της ζωής μας αλλά και την οικονομία της τσέπης μας και άρα πρέπει να επενδύσουμε πάνω σε αυτό.
Εσύ, πρέπει να διανύσεις μία (α) απόσταση για να φτάσεις σε ένα Βενζινάδικο που σημαίνει ότι ήδη έχουν ζεσταθεί τα λάστιχα και άρα δεν γνωρίζεις την πραγματική πίεση που έχουν. Επίσης, κατεβαίνεις από τη μηχανή, βγάζεις τα γάντια σου, παίρνεις πίεση στα λάστιχα, λερώνεσαι, πλένεσαι, βάζεις γάντια και είσαι έτοιμος.
Εγώ με το xiaomi, πηγαίνω στο Parking που έχω τη γιαπωνέζα, μετράω την πίεση των ελαστικών ενώ είναι κρύα, συμπληρώνω αν χρειάζεται αέρα και είναι έτοιμη.

Ποιος είναι τώρα ο Κλάιν μάϊν? Dancing

Κλαιν μαιν Αγγελε,μια χαρα τα λεει.Χεστηκε η φοραδα στ αλωνι για δυο λιμπρες πανω κατω.Εκτος και να καποιος οδηγα στον δρομο με ταχυτητες πιστες,οποτε θα παω πασο.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Εγω εχω μια τρομπα,αυτες του ποδιου.Αραια και που συμπληρωνω τον αερα και ειμαι μια χαρα.

Νομιζω οτι κανεται την ζωη σας δυσκολη και πετατε τζαμπα λεφτα.

Ριξτε δυο αμπουλες στην μηχανη για την κακια στιγμη και κρατηστε τα λεφτα για καμμια βολτα.Αληθεια ποσες φορες χρειαστηκε να φουσκωσετε τα λαστιχα σας στην μεση του πουθενα;
Πως γνωρίζεις την πίεση που έχουν τα λάστιχα στη μηχανή σου για να χρησιμοποιήσεις την τρόμπα και να εάν χρειάζεται να συμπληρώσεις αέρα? cdefghig
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγω εχω μια τρομπα,αυτες του ποδιου.Αραια και που συμπληρωνω τον αερα και ειμαι μια χαρα.

Νομιζω οτι κανεται την ζωη σας δυσκολη και πετατε τζαμπα λεφτα.

Ριξτε δυο αμπουλες στην μηχανη για την κακια στιγμη και κρατηστε τα λεφτα για καμμια βολτα.Αληθεια ποσες φορες χρειαστηκε να φουσκωσετε τα λαστιχα σας στην μεση του πουθενα;
Όσο πήγαινα και χώμα, αρκετά συχνά.
Κατέβαζα πιεσεις με το μανόμετρο για να ξέρω που θέλω να την φτάσω και μόλις έβγαινα απο το χώμα ξαναφούσκωνα.

Στην άσφαλτο η αλήθεια είναι πως σε μεγάλη μηχανή δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω ποτέ (απο όσο θυμάμαι). Πάντα ξεκινάω βόλτα η ταξίδι με έλεγχο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι....όχι δεν με βολεύει κάτι τέτοιο, επειδή δεν βάζω αέρα στο βενζινάδικο. Βάζω με το airman στο σπίτι.
κι επειδή το παπί δεν έχει αναπτήρα έχω μια παλιά μπαταρία μισοπεθαμένη που όμως για να λειτουργήσει το airman κάνει μια χαρά.
Την παίρνω με το airman, ενώνω με κροκοδειλάκια και φουσκώνω με κρύα τα λάστιχα όπως ανέφερε και ο @ANGELO παραπάνω.

Νομίζω θα βολέψει το xiaomi να μην κάνω όλη αυτή την διαδικασία. + το ότι θα πιάνει λιγότερο χώρο στις βόλτες με το μεγάλο. Θα μετακομίσω το airman στο αυτοκίνητο.
Πόσο αέρα βάζεις στην πάπια;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
ένας φίλος όμως που είχε αμπούλα κάτω από την σέλα του έσκασε από την ζέστη και έσπασε ο κάδος σε Honda Integra από τότε την αφαίρεσα κι εγώ γιατί είναι επικίνδυνη.
Έχω αμπούλες τέτοιες χρόνια κάτω απ τη σέλα... Πότε δεν κάνανε μπουμ... Ηταν όμως της πενφε Laugh
 
Top Bottom