Αγορά Μεσαίου On-Off

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το ΝC θα το έπαιρνα μόνον με DCT σασμαν γιατί είμαι πολύ .... γέρος και βαριεμαι συν ότι είμαι και παρα πολύ ....πτωχός για βενζινες πλέον..
Αυτά τα δυο (2) είναι τα μοναδικα δυνατα πλεονεκτήματα του.
Τώρα 50 άλογα φορτωμένα με συνεπιβάτη και μπαγκαζια δεν ξέρω να σου πω .... γιατί εγώ πάω και με σκουτερακι ταξίδια ....! ooops
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το ΝC θα το έπαιρνα μόνον με DCT σασμαν γιατί είμαι πολύ .... γέρος και βαριεμαι συν ότι είμαι και παρα πολύ ....πτωχός για βενζινες πλέον..
Αυτά τα δυο (2) είναι τα μοναδικα δυνατα πλεονεκτήματα του.
Τώρα 50 άλογα φορτωμένα με συνεπιβάτη και μπαγκαζια δεν ξέρω να σου πω .... γιατί εγώ πάω και με σκουτερακι ταξίδια ....! ooops
58 αλογομούλαρα και 7 κιλάκια ροπή αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί... Tooth Tooth Tooth
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Εγώ πάλι άλλαξα κάποτε το Vstrom 650 2009 με τα 68 άλογα, γιατί δικάβαλο και τριβαλιτσο στην Ιταλία με κούρασε στην Εθνική (στα παρατεταμένα ανηφορικά ήθελε να το ζορίζεις για να νιώθεις ασφαλής)...

Όλα είναι σχετικά πάντως... πάρε το έτερον ήμισυ και κάνε τεστ και τα 2 να δείτε τι σας βολεύει και χωροταξικά, πέρα από δύναμη κινητήρα.

Στάλθηκε από το RealMe 7 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
58 αλογομούλαρα και 7 κιλάκια ροπή αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί... Tooth Tooth

Πάρε μολύβι και γράφε ....ροπή έχουν και τα "τρακτέρ".... αλλά κι άμα θες κονταινεις τελική σχέση και βγάζεις ότι ροπή θέλεις πίσω (μέχρι Fantic trial) ...abcdefghgk
Άλογα όμως που χρειάζεται μια βαρυ-φορτωμενη μοτό για λιγο υψηλότερη μουαγιεν (από τα Ι.Χ.) και δυνατη επιτάχυνση στα ψηλά ... δεν έχεις όσο και να χτυπιέσαι.Hammer Smash
Εδώ 60 άλογα έχει το αερόψυκτο 600αρακι ducati μου που είναι και 40 χρόνια πίσω .... about ....!Shot
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πάρε μολύβι και γράφε ....ροπή έχουν και τα "τρακτέρ".... αλλά κι άμα θες κονταινεις τελική σχέση και βγάζεις ότι ροπή θέλεις πίσω (μέχρι Fantic trial) ...abcdefghgk
Άλογα όμως που χρειάζεται μια βαρυ-φορτωμενη μοτό για λιγο υψηλότερη μουαγιεν (από τα Ι.Χ.) και δυνατη επιτάχυνση στα ψηλά ... δεν έχεις όσο και να χτυπιέσαι.Hammer Smash
Εδώ 60 άλογα έχει το αερόψυκτο 600αρακι ducati μου που είναι και 40 χρόνια πίσω .... about ....!Shot
Ντεν έκει μολύβι, βγει από τάξη?tongueabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλησπέρα σε όλους, έφτασε η στιγμή για την αγορά της μηχανής βάσει των κριτηρίων που έχω αναφέρει στην αρχή, με τη διαφορά ότι έχει πέσει το Budget στα 9.000 πλέον λόγω έκτακτων υποχρεώσεων. Οπότε αφήνω στην άκρη τις ακριβότερες σειρές (Triumph & BMW) και κοιτάω αποκλειστικά την NC 750X (manual) και τη V Strom 650, καινούργια πάντα.

Σαν εμφάνιση είμαι πιο πολύ στο NC το καινούργιο, αν και με ενοχλεί λίγο που είναι πιο κοντό και μικροκαμωμένο σε σχέση με το V Strom, αλλά η εμφάνιση καθώς και ο έξτρα χώρος που έχει μπροστά είναι δυνατά σημεία.

Από την άλλη το V Strom πιστεύω σου δίνει μεγαλύτερη άνεση και αυτοπεποιήθηση σε ταξίδια και διαδρομές εκτός πόλης αλλά για μοντέλο του '21 μειονεκτεί πολύ σε εμφάνιση και ηλεκτρονικά συστήματα.

Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι αν το NC λόγω μικρότερης ιπποδύναμης θα ανταπεξέρχεται άνετα σε μικρά ταξίδια (300 - 400χλμ) μαζί με συνεπιβάτη ταυτόχρονα. Τι λέτε; Αξίζει να πάω στο NC ή στα ίδια χρήματα το V Strom είναι η καλύτερη επιλογή που τα κάνει όλα ικανοποιητικά;
Καλησπερα φιλε.
Κοιτωντας τα specs, το vstrom εχει 15 ολοκληρα αλογα επιπλεον...
Το honda εχει ροπες χαμηλα, η μεγιστη ροπη του ειναι 1700 στροφες νωριτερα.
Αυτο σημαινει στρωτη οδηγηση χωρις κατεβασματα...
Και καιει και λιγοτερο

Εαν ομως θα ταξιδευεις δικαβαλος, το στρομ φαινεται καλύτερα στημενο εργονομικα..
Επισης τα 15 αλογα επιπλεον θα τα χρειαστεις σιγουρα..
Εαν θες δικαβαλο χωρις πολλα κατεβασματα, θες παραπανω κυβικα.(τα κατεβασματα κουραζουν το συνεπιβατη)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom