Αγορά Μεσαίου On-Off

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.445
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Θα σου ελεγα να δεις καποια μοτοσυκλέτα εως 50 ροπατα αλογα...

Cb 500, Benneli Leoncino Voge κλπ
Η έλλειψη εμπειρίας σου σε μοτοσυκλέτα ίσως αποβεί καθοριστικη στην τιθασευση μιας μεγαλύτερης των 500cc...
Μικρα βηματα καθε φορα...

Ενα 500 σε παει παντου....μεχρι και Ευρωπη...

Μην σου φανει "μικρο" ....θα σε βαλει ομαλα στο χωρο της μοτοσυκλέτας

Σκεψου το
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Το nc θα προτεινα καθαρά για τη χρήση που περιγράφεις αλλα αν σαρεσει το triumph προχωρα σε αυτο που σαρεσει!!!
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Γιατί να μην μπορεί να τιθασεύσει μια πιο μεγάλη Μότο ρε παιδιά και παραπάνω άλογα απτά 50 ας πούμε τα 90; Οδηγική εμπειρία και οδηγική παιδιά σε δίκυκλα έχει ο φίλος αφού οδηγάει χρόνια 200cc μηχανάκι . Θα του πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσει το βάρος και την ιπποδύναμη .
Η αποψη μου βλέπεις τι ζητάς και τι χρήση θες να κανείς και επιλέγεις σύμφωνα με το μπατζετ σου και το μάτι πάνω από όλα .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιατί να μην μπορεί να τιθασεύσει μια πιο μεγάλη Μότο ρε παιδιά και παραπάνω άλογα απτά 50 ας πούμε τα 90; Οδηγική εμπειρία και οδηγική παιδιά σε δίκυκλα έχει ο φίλος αφού οδηγάει χρόνια 200cc μηχανάκι . Θα του πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσει το βάρος και την ιπποδύναμη .
Η αποψη μου βλέπεις τι ζητάς και τι χρήση θες να κανείς και επιλέγεις σύμφωνα με το μπατζετ σου και το μάτι πάνω από όλα .
Επειδή το θέμα δεν είναι να παλεύεις με τα σίδερα για να τα τιθασεύσεις.
Είναι απείρως καλύτερο να τα αξιοποιείς και να παίρνεις το μέγιστο που μπορούν να δώσουν. eye
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Επειδή το θέμα δεν είναι να παλεύεις με τα σίδερα για να τα τιθασεύσεις.
Είναι απείρως καλύτερο να τα αξιοποιείς και να παίρνεις το μέγιστο που μπορούν να δώσουν. eye
Δεν συμφωνώ αλλά δεν διαφωνώ κιόλας . Ανάλογα πως τα βλέπεις τα πράγματα .
Ποσό καιρό θα σου πάρει να τιθασεύσεις τα σίδερα που λες ;
και επίσης γιατί πρέπει σονι και καλά να τα αξιοποιήσεις στο έπακρο όλα τα άλογα και τις δυνατότητες τις ; Πρέπει όλοι να μπαίνουμε με γόνατο στη στροφή δλδ ; Και βόλτα με 60 χλμ εμένα με χαροποιήσει
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν συμφωνώ αλλά δεν διαφωνώ κιόλας . Ανάλογα πως τα βλέπεις τα πράγματα .
Ποσό καιρό θα σου πάρει να τιθασεύσεις τα σίδερα που λες ;
και επίσης γιατί πρέπει σονι και καλά να τα αξιοποιήσεις στο έπακρο όλα τα άλογα και τις δυνατότητες τις ; Πρέπει όλοι να μπαίνουμε με γόνατο στη στροφή δλδ ; Και βόλτα με 60 χλμ εμένα με χαροποιήσει
Συμφωνώ. Αλλά εκεί δεν χρειάζεται να ρωτήσεις για δυνατότητες κλπ
Παίρνεις αυτό που σου αρέσει και μαθαίνεις με αυτό. Το χαίρεσαι και στα 50χλμ/ωρα και στα 150χλμ/ώρα

Αν μπεις σε μια λογική ψαξίματος και ερωταπαντήσεων αν κάποιο κάνει καλύτερα κάτι ή αν έχει παραπάνω τεχνολογία που θα χρειαστείς αργότερα ή αν μπεις σε οποιαδήποτε φάση σύγκρισης, πάει να πει πως ψάχνεις να πάρεις την "περισσότερη" μηχανή για τις ανάγκες σου, πληρώνοντας το λιγότερο αντίτιμο. Αλλιώς απλά πας να πάρεις όποιος σου κάνει κλικ. Δεν ρωτάς κανέναν
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Συμφωνώ. Αλλά εκεί δεν χρειάζεται να ρωτήσεις για δυνατότητες κλπ
Παίρνεις αυτό που σου αρέσει και μαθαίνεις με αυτό. Το χαίρεσαι και στα 50χλμ/ωρα και στα 150χλμ/ώρα

Αν μπεις σε μια λογική ψαξίματος και ερωταπαντήσεων αν κάποιο κάνει καλύτερα κάτι ή αν έχει παραπάνω τεχνολογία που θα χρειαστείς αργότερα ή αν μπεις σε οποιαδήποτε φάση σύγκρισης, πάει να πει πως ψάχνεις να πάρεις την "περισσότερη" μηχανή για τις ανάγκες σου, πληρώνοντας το λιγότερο αντίτιμο. Αλλιώς απλά πας να πάρεις όποιος σου κάνει κλικ. Δεν ρωτάς κανέναν
Έτσι όπως το λες και με αυτό το σκεπτικό συμφωνώ, αλλά και πάλι πιστεύω ότι θα τιθασεύσει τα λίγο παραπάνω άλογα σε λίγο περισσότερο καιρό ίσως
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τhe media is the message που λέει και ο φίλος μου ο Laz ,δεν είναι ότι θα πάς αλλά με τι θα πάς, εκεί είναι το νόημα της ζωής.
"Οποια σε χτυπάει στα μιλίγκια όταν την κοιτάς, αυτή να πάρεις γιατί θα το μετανοιώσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Φίλε μας Δημήτρη.
Έρχεσαι από 200αρι σκούτερ και θες να πας σε τεχνολογικά προηγμένο on off κι όχι κάτι απλό σαν το V-strom.Επίσης το θες να είναι άνετο εντός πόλεως και ταβάνι τα 14.000€.

Φίλε η πιο έξυπνη επιλογή η οποία δεν θα σε ξενίσει και θα πάθεις πλάκα είναι αυτή για εμένα.
Θα είσαι δυνατός και οικονομικός σε μετακίνηση και δεν θα σου λείψουν οι δυνατότητες.



Αν το βρεις για test drive κάνε το.Δεν χρειάζονται "μεγάλη κύκλοι" για να πας στην πηγή..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω στην θεση σου παρολο που μου αρεσει ο Τιγρης θα επαιρνα το honda.Πολυ πιο πρακτικο και οικονομικο για την πολη αλλα και πιο εξω δεν θα σε πουλησει.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Καλώς ήρθες στην παρέα μας,
Από την στιγμή που διαθέτεις 14000€ και είσαι για ον οφ, άρα μίνιμουμ 19 τροχός μπροστά η triumph είναι μονόδρομος αυτή την στιγμή. Μια ολοκληρωμένη πρόταση στην κατηγορία με τα συστήματα ασφάλειας που μας παρέχει.
Υπάρχει και το στρώμα 1050 xt βέβαια αλλά το απορρίπτεις λόγω εμφάνισης από ότι κατάλαβα.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις εύχομαι να σου χαρίσει διάπλατα χαμόγελα όταν την καβαλάς.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλώς ήρθες στην παρέα μας,
Από την στιγμή που διαθέτεις 14000€ και είσαι για ον οφ, άρα μίνιμουμ 19 τροχός μπροστά η triumph είναι μονόδρομος αυτή την στιγμή. Μια ολοκληρωμένη πρόταση στην κατηγορία με τα συστήματα ασφάλειας που μας παρέχει.
Υπάρχει και το στρώμα 1050 xt βέβαια αλλά το απορρίπτεις λόγω εμφάνισης από ότι κατάλαβα.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις εύχομαι να σου χαρίσει διάπλατα χαμόγελα όταν την καβαλάς.
Θα συμφωνησω με το Κωστα triumph Και τα μυαλα στο μιξερ κουκλα ειναι Η ατιμη https://www.bikeit.gr/on-off-triumph/item/24084-test-triumph-tiger-900-gt


Καλως μας ΗρθεςBcdefghBcdefghBcdefgh
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Bεβαια μπορείς να πάρεις και μία πολύ ελαφρώς μεταχειρισμένη Africa DCT το απόλυτο σε αυτό που ζητάς κατά την γνώμη μου...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δημήτρη @DimitrisKL σε μπερδέψαμε;

Πώς είδες τις προτάσεις μας;Μπήκες στο σκεπτικό της κάθε πρότασης;

Σε τι φάση είσαι;
 

DimitrisKL

new member
Δημοσιεύσεις
11
Ηλικία
33
Περιοχή
Athens
Όνομα
Δημήτρης
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Africa νομίζω θα είναι overkill για τη χρήση που θέλω ενω δεν μου αρέσει και τόσο εμφανισιακά.

Εξαιρετική επιλογή το X-ADV που προτάθηκε παραπάνω, αλλά, επειδή είμαι χρόνια με scooter θα ήθελα να δοκιμάσω μια αμιγώς on-off μηχανή γιατί το έχω άχτι eye

Πάντως βλέπω ότι τα BMW F δεν έχουν συγκεντρώσει ψήφους σε σχέση με τη Triumph / Honda NC 750X.

Το έχω σκεφτεί αυτό που αναφέρθηκε, για το αν θα είναι υπερβολική η μετάβαση από 200cc scooter σε 700-900cc μηχανή, αλλά πιστεύω ότι και λόγω ηλικίας και λόγω εμπειρίας δε θα δυσκολευτώ πολύ στη προσαρμογή. Και δεν πιστεύω ότι πρέπει να περνάς σταδιακά από όλες τις κατηγορίες.

Βέβαια, να πω ότι η CB 500X ήταν η βασική μου επιλογή για κάποιο διάστημα, και λόγω κόστους και λόγω της εύκολης οδήγησής της λόγω όγκου / βάρους, αλλά νομίζω ότι είναι γενικά μικρό μηχανάκι και μετά από 1-2 χρόνια θα ήθελα να το δώσω για κάτι μεγαλύτερο, οπότε τσάμπα κόπος, διαδικασία και κόστος σε χρήματα. Οπότε είπα να πάω απ'ευθίας στη μεγαλύτερη κατηγορία με μια καλή ποιοτική μηχανή όπως η Triumph, που θα την έχω χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Africa νομίζω θα είναι overkill για τη χρήση που θέλω ενω δεν μου αρέσει και τόσο εμφανισιακά.

Εξαιρετική επιλογή το X-ADV που προτάθηκε παραπάνω, αλλά, επειδή είμαι χρόνια με scooter θα ήθελα να δοκιμάσω μια αμιγώς on-off μηχανή γιατί το έχω άχτι eye

Πάντως βλέπω ότι τα BMW F δεν έχουν συγκεντρώσει ψήφους σε σχέση με τη Triumph / Honda NC 750X.

Το έχω σκεφτεί αυτό που αναφέρθηκε, για το αν θα είναι υπερβολική η μετάβαση από 200cc scooter σε 700-900cc μηχανή, αλλά πιστεύω ότι και λόγω ηλικίας και λόγω εμπειρίας δε θα δυσκολευτώ πολύ στη προσαρμογή. Και δεν πιστεύω ότι πρέπει να περνάς σταδιακά από όλες τις κατηγορίες.

Βέβαια, να πω ότι η CB 500X ήταν η βασική μου επιλογή για κάποιο διάστημα, και λόγω κόστους και λόγω της εύκολης οδήγησής της λόγω όγκου / βάρους, αλλά νομίζω ότι είναι γενικά μικρό μηχανάκι και μετά από 1-2 χρόνια θα ήθελα να το δώσω για κάτι μεγαλύτερο, οπότε τσάμπα κόπος, διαδικασία και κόστος σε χρήματα. Οπότε είπα να πάω απ'ευθίας στη μεγαλύτερη κατηγορία με μια καλή ποιοτική μηχανή όπως η Triumph, που θα την έχω χρόνια.
Δημήτρη το μόνο που θα ήθελα να βάλεις κατά νου είναι ότι αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα αρκετών κυβικών που συνοδεύεται με αρκετά άλογα μπορεί να χρειαστείς εργάτη(scooter ή παπί).
Έγραψες ότι το θες για καθημερινή χρήση εντός πόλεως.
Αν ήσουν χρόνια με μεγάλη μηχανή θα έλεγα πιο εύκολα ότι είσαι συνηθισμενος οπότε ξέρεις πού πάς, καθώς γνωρίζεις την αύξηση του κόστους μετακίνησης και τις οποίες δυσκολίες εντός.

Νομίζω ότι η σκέψη σου για το CB500Χ καθώς και το ΝC είναι πιο κοντά στα πραγματικές σου ανάγκες.Δεν θα σε ξενισουν αφενώς και δεν θα αυξήσουν το κόστος μετακίνησής σου αφετέρου.
Επίσης δεν θα χρειαστεί ο εργάτης κατά τη γνώμη μου.

Χωρίς να θέλω να σε πικράνω και με πολύ σεβασμό στον κόπο να μαζέψεις τα χρήματα που θα δαπανήσεις,προτείνω να το δεις πιο λογικά.

Ακόμα και η πρότασή μου για το Χ-adv(που έχει πολλά λεφτά) είναι πιο κοντά στις πραγματικές ανάγκες σου.

Είναι πολλές φορές που οι εικόνες-σκέψεις οι οποίες διαμορφώνουν τα "θέλω" μας τραβάνε μακριά από το "χρειαζομαι-μπορώ".

Αυτή είναι η συμβουλή μου μετά από 20 χρόνια κίνησης με μοτοσυκλέτα(1994' έως 2014') στην Αθήνα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αυτα τα σκαλοπατια .... προσαρμοστικοτητας απο τα μικρο-μεσαια κυβικα στα μεγαλα ποτε μου δεν τα κατανοησα.
Αυτος που αισθανεται την αναγκη να οδηγησει πλεον μια μεγαλη μηχανη ας το κανει χωρις ασκοπες καθυστερησεις με τα ενδιαμεσα κυβικα.
Βεβαια αλλο θεμα ειναι το πρισμα της καθημερινης ή πραγματικης δυνατοτητας που εχουμε και ανακαλυπτουμε .... συν τω χρονω ....!Bcdefgh
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αυτα τα σκαλοπατια .... προσαρμοστικοτητας απο τα μικρο-μεσαια κυβικα στα μεγαλα ποτε μου δεν τα κατανοησα.
Αυτος που αισθανεται την αναγκη να οδηγησει πλεον μια μεγαλη μηχανη ας το κανει χωρις ασκοπες καθυστερησεις με τα ενδιαμεσα κυβικα.
Βεβαια αλλο θεμα ειναι το πρισμα της καθημερινης ή πραγματικης δυνατοτητας που εχουμε και ανακαλυπτουμε .... συν τω χρονω ....!Bcdefgh
Στέλιο η εποχή που το πήρα,δεν μου κάνει και το έδωσα έχει περάσει για τους περισσοτερους από εμάς.Να σου πω ότι ποτέ δεν είχα αυτή την άνεση,οπότε η αγορά μου έπρεπε να "δουλευτεί αρκετά" πριν ώστε να περιοριστεί το περιθώριο λάθους.

Στην περίπτωση του Δημήτρη οφείλω να σταθώ παραπάνω.
Έδωσε το πεδίο χρήσης κι ένα ποσό τις τάξης των 14.000€. Πολλά χρήματα σήμερα.

Αν είχε μιλήσει για μεταχειρισμένο θα ήμασταν πιο χαλαροί γιατί τα μεγέθη μπορούν να κατέβουν αρκετά.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ ξέρω ένα πράμα.
Η μηχανή είναι σαν κορίτσι. Την είδες σούκανε το κλικ που πρέπει για τους δικούς σου λόγους και τελείωσε το θέμα.
Του Δημήτρη τούκανε κλικ το κορίτσι της Τριούμφ οπότε ξαναλέω βίον ανθόσπαρτον και όρμα Δημήτρη η ζωή είναι μικρή.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonBike
 
Top Bottom