HONDA CL 1100 AFRICA TWIN

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μλκς είσαστε και έμπειροι μηχανοβιοι,ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕ ΤΟ ADVENTURE μετ enduro, το σκηνικό είναι το εξής, φορτώνω με μπαγκαζια, υπόσχομαι στην σύζυγο ονειρεμένο 30ημερο σε μέρη εξωτικά με περίσσια ΆΝΕΣΗ, υποτίθεται ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσει κάθε τερέν η μηχανή, πείτε μου ποιο 700 και ποιο ΚΤΜ το κάνει αυτό; Σας πιάνει μια *****ια και με το που λέμε χώμα ο νους σας πάει σε μονοπάτια και χαράδρες... Ξεκολλαμε λεμεεεεεε...
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Αφού τα κάνει το CB , αυτά , άρα το κάνουν και τα υπόλοιπα :D

Το φορτώσαμε , ανεβήκαμε και οι τρεις , 150 εθνική μέχρι Όλυμπο , και κάθε μέρα πρωί παραλία θάλασσα, και μετά ανάβαση το βουνό , μετά μια μικρή βόλτα καστανιά , δράμα , Πρέσπες πίσω abcdefghgk

Εννοείται το Άφρικα τα κάνει καλύτερα . Πολύ καλύτερα. Πόσο καλύτερα όμως ; 15000-7000= 8000 ευρώ πάνω καλύτερα;
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
To tenere700 το εχω οδηγησει σε χωμα και ασφαλτο τον φλεβαρη σε δοκιμη στην τν.
μαλιστα ειχα γραψει και τοτε στο φορουμ...

πολυ ικανο, ευκολο και με τιμη τιμια και σωστη, θα σε παει μακρια σε ασφαλτο και χωμα...

προσωπικα προτιμω το Guzzi λογω ροπης χαμηλα, αλλα και το τενερε θα το αγοραζα με χαρα στα 10κ που εχει, για ολες τις χρησεις.

ο δε cross plane κινητηρας εχει τελειως διαφορετικη λειτουργια και ηχο απο παλαιοτερους yamaha tdm, super tenere κλπ κινητηρες!
Σωστά Άκη..
Ένα εντελώς νέο μοτέρ!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Off topic

Χάζευα σήμερα το Vstrom το εξήμισυ και το NC 750 το ''αυτοκινητάδικο''.
Μήπως οι οικονομικές λύσεις για ταξίδια και all around βρίσκονται γύρω μας?
Μήπως αρκούν τα 50-60 άλογα για τη χρήση που κάνουμε?
Μήπως δεν χρειαζόμαστε τόσα πολλά για να χαμογελάμε καβαλώντας τα?
Πολύ σωστά..
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
.... επειδη αυτο-ανακηρυχθηκα βοηθος σεριφη .... σου υπενθυμιζω οτι το θρεντ ειναι για το .... Χοντα ΧL , X4 και Τurbo και κατι ψιλα απο Υamaha με ιταλικη μακαροναδα Guzzi ...!
Οποτε εσυ και τ΄αλλα ....... ρεμαλια που βρηκαν ευκαιρια , να πατε σε αλλο θρεντ με θεμα ......" Οταν γερναει η αλεπου και τα κανει κρεμασταρια" ..... αϊντε , ξουτ ...!police
RollingRollingRolling
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Συνήθως η λιγότερο όμορφη γυναίκα είναι αυτή που κρατάει ένα σπίτι.
Κι ας είναι μερικές φορές ντεκαυλέ με τις φόρμες και τις παντόφλες...
"Ποίηση"...
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
To tenere700 το εχω οδηγησει σε χωμα και ασφαλτο τον φλεβαρη σε δοκιμη στην τν.
μαλιστα ειχα γραψει και τοτε στο φορουμ...

πολυ ικανο, ευκολο και με τιμη τιμια και σωστη, θα σε παει μακρια σε ασφαλτο και χωμα...

προσωπικα προτιμω το Guzzi λογω ροπης χαμηλα, αλλα και το τενερε θα το αγοραζα με χαρα στα 10κ που εχει, για ολες τις χρησεις.

ο δε cross plane κινητηρας εχει τελειως διαφορετικη λειτουργια και ηχο απο παλαιοτερους yamaha tdm, super tenere κλπ κινητηρες!
Και να σου μπροστά μου σήμερις το Guzzi..
Πίνοντας καφεδάκι στο 14, απλά το χάζευα...

Ωραίος ήχος από το μοτέρ.. και το 'τρικολόρε' χρώμα, πολύ καλό.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Και να σου μπροστά μου σήμερις το Guzzi..
Πίνοντας καφεδάκι στο 14, απλά το χάζευα...

Ωραίος ήχος από το μοτέρ.. και το 'τρικολόρε' χρώμα, πολύ καλό.

Told you so bro


Ειναι....αγαπησιαρικο
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Off topic

Χάζευα σήμερα το Vstrom το εξήμισυ και το NC 750 το ''αυτοκινητάδικο''.
Μήπως οι οικονομικές λύσεις για ταξίδια και all around βρίσκονται γύρω μας?
Μήπως αρκούν τα 50-60 άλογα για τη χρήση που κάνουμε?
Μήπως δεν χρειαζόμαστε τόσα πολλά για να χαμογελάμε καβαλώντας τα?
Φτάνουν μια χαρά Νότη μιας και έχω το ένα και το λέω πλέον μετά από περισσότερα από 38.000 πλήρως ταξιδιάρικα χλμ παντού πλην όμως αν πήγαινα δικάβαλος με τριβάλιτσο και περισσότερο χώμα τότε πιθανώς θάπαιρνα ξανά Άφρικα!

Αν θέλεις καγκουριά, πουλ μουρ και μια φορά στις τόσες να ανοίξεις στην εθνική και να λες πςςςς έπιασα για πέντε λεπτά άντε δέκα 240άρες όχι δεν είναι καλά.
Απλά πράματα.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Φτάνουν μια χαρά Νότη

Αν θέλεις καγκουριά, πουλ μουρ και μια φορά στις τόσες να ανοίξεις στην εθνική και να λες πςςςς έπιασα για πέντε λεπτά άντε δέκα 240άρες όχι δεν είναι καλά.
Απλά πράματα.

τα πες ολα



Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Το μεγάλο αντβέ πρέπει να ξέρεις να το πας και να μη το φοβάσαι, κυρίως να μην το φοβάσαι. Όση τεχνολογία και να βάλουν αν φοβάσαι δεν θα το πας ποτέ.

Είναι όμως και ένας άλλος λόγος που δεν το πάνε πολλοί... το κόστος επισκευής... πόσο να κάνει ρε παιδιά να επισκευάσεις το Άφρικα αν το σκάσεις κάτω όπως ένα Crf 450 οέο; (που μπορεί το 450 να μην πάθει και τίποτα...)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν μου λεει τιποτα...

προτιμω το ΤΤ85

Στο τελος ολοι Guzzi θα παρουτε...


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Φτάνουν μια χαρά Νότη μιας και έχω το ένα και το λέω πλέον μετά από περισσότερα από 38.000 πλήρως ταξιδιάρικα χλμ παντού πλην όμως αν πήγαινα δικάβαλος με τριβάλιτσο και περισσότερο χώμα τότε πιθανώς θάπαιρνα ξανά Άφρικα!

Αν θέλεις καγκουριά, πουλ μουρ και μια φορά στις τόσες να ανοίξεις στην εθνική και να λες πςςςς έπιασα για πέντε λεπτά άντε δέκα 240άρες όχι δεν είναι καλά.
Απλά πράματα.
Στο nc για 40κ χλμ έτρεμα κάθε φορά να πάρω συνοδηγο γιατί πιανομουν λόγω άθλιας σέλας και μικρών χωρών.Στις ανηφόρες γινόταν χελονα,σαν να τραβουσες τη μια πίπα. Μονοκαβάλος μόνο....

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το μεγάλο αντβέ πρέπει να ξέρεις να το πας και να μη το φοβάσαι, κυρίως να μην το φοβάσαι. Όση τεχνολογία και να βάλουν αν φοβάσαι δεν θα το πας ποτέ.

Είναι όμως και ένας άλλος λόγος που δεν το πάνε πολλοί... το κόστος επισκευής... πόσο να κάνει ρε παιδιά να επισκευάσεις το Άφρικα αν το σκάσεις κάτω όπως ένα Crf 450 οέο; (που μπορεί το 450 να μην πάθει και τίποτα...)
Έχει κάτι κάγκελα after market που υπάρχει βίντεο να σκάνε κάτω σε οτιδήποτε, τα Άφρικα λέω, χωρις να παθαίνουν τίποτα. Θα τόβαζα αλλά γράφω από κινητό και δεν τα πάω καλά με τα κινητά και τα κόλπα τους.
Στο nc για 40κ χλμ έτρεμα κάθε φορά να πάρω συνοδηγο γιατί πιανομουν λόγω άθλιας σέλας και μικρών χωρών.Στις ανηφόρες γινόταν χελονα,σαν να τραβουσες τη μια πίπα. Μονοκαβάλος μόνο....

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μόνο εμένα δεν πειράζει η σέλα του? Να ανησυχώ γιατρέ μου?abcdefghgk

Δικάβαλο μεγάλο ταξίδι προσωπικά δεν κάνω. Μονοκάβαλο και φορτωμένο με τα μπαγκάζια μου για καλή βόλτα δεν με έχει προβληματίσει τέσσερα χρόνια τώρα καθόλου. Αντιθέτως θα έλεγα μου χαρίζει πολλά που αποκλείουν το λοξοκοίταγμα αλλού.
Ήδη και εγώ 40Κ περίπου σε 4 χρόνια.
Πιθανώς η πρώτη γενιά που δεν έχω οδηγήσει με τις δύο χαρτογραφήσεις νάταν έτσι γιατι η τρίτη δεν μου δίνει τέτοια εντύπωση σε ανηφόρες ακολουθώντας πάντα σε ταξιδιωτικούς σβέλτους ρυθμούς συντρόχους με μοτό κάθε είδους.
Αντιθέτως μου αρέσει ιδιαίτερα η ροπή του στις χαμηλομεσαίες που αυτές χρειάζομαο και το φανταστικό κιβώτιο που εξισορροπεί κατά τη γνώμη μου την έλλειψη ιπποδυνάμεως.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Η Άφρικα είναι μανιτζέβελο εργαλείο και η θέση της είναι στα βουνά και στους χωματόδρομους.
Να ένας Ταΰγετος.

12885737_10204383107896776_4829615657921098630_o.jpg


12916382_10204383107696771_4279061832815911495_o.jpg
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
να πω και γω την αποψη μου.... στο γκρουπ περσυ στην Τυνησια υπήρχε ενα τετοιο (το 1000) μια χαρά πηγε και ηρθε απροβληματιστα....και με ικανοποιητική αυτονομία μαλιστα...
 
Top Bottom