το πιο αναξιοπιστο μηχανακι, ειναι το...

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και κάπως έτσι ένα νήμα γενικό, πάλι επικεντρώθηκε στα GS...

Μήπως να το έσπαγε ένας συντονιστής σε καινούριο με τίτλο "Περι BMW" και να πάνε εκει όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα που γράφετε;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και κάπως έτσι ένα νήμα γενικό, πάλι επικεντρώθηκε στα GS...

Μήπως να το έσπαγε ένας συντονιστής σε καινούριο με τίτλο "Περι BMW" και να πάνε εκει όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα που γράφετε;
Ο Σάββας φταιει... Είναι γκαβακας και του κάνουμε φροντιστηριο
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ο Σάββας φταιει... Είναι γκαβακας και του κάνουμε φροντιστηριο
Έχω και άλλες απορίες αλλά φτιάχναμε τη λάμπα σε ένα παπί, ένας έφτιαχνε και πέντε επέβλεπαν...συνέχεια το βράδυ ή κάποια στιγμή αργοτερότερα, ευχαριστώ παιδιά και πάλι όλους σας ! HugHugHug
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Aν χρειαστεί ποτέ άξονα ή τα κοκοψίνια πάς ΕΔΩ στα φτιάχνει και δεν ξανασχολείσαι ποτές....
"Ολα εγώ πχια;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.637
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και κάπως έτσι ένα νήμα γενικό, πάλι επικεντρώθηκε στα GS...

Μήπως να το έσπαγε ένας συντονιστής σε καινούριο με τίτλο "Περι BMW" και να πάνε εκει όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα που γράφετε;
Περιμένω να γράφει ότι είναι να γράφει για να τα μεταφέρω αλλού.
Δεν θέλω να φανεί σαν δυσανασχετήση από την πλευρά της διαχείρισης.
Το ίδιο έχω κάνει και σε άλλα νήματα,ίσως να σε ήρθαν κι εσένα κάποιες ειδοποιήσεις ανακατευθυνσης
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.637
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Aν χρειαστεί ποτέ άξονα ή τα κοκοψίνια πάς ΕΔΩ στα φτιάχνει και δεν ξανασχολείσαι ποτές....
"Ολα εγώ πχια;
Ναι .
Αυτοί φτιάχνουν σταυρούς στους άξονες από νταλίκες ,στους μοτοσυκλετιστικους θα κολλήσουν;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και κάπως έτσι ένα νήμα γενικό, πάλι επικεντρώθηκε στα GS...

Μήπως να το έσπαγε ένας συντονιστής σε καινούριο με τίτλο "Περι BMW" και να πάνε εκει όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα που γράφετε;
Ναι και τι έγινε;
Τα GS δεν είναι μηχανάκια;
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.678
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αυτο με τους επικυρηγμενους βενζιναδες το επαθα και εγώ.
Βέβαια και εγω το έμαθα αφού έπαθα.

Ανεβαίνοντας για το σπίτι απο Αθήνα non/stop με καινούργιο ( για τα μετρα μού, λίγες ώρες πριν το είχα αγοράσει) μηχανάκι super tenere 750o
Δεν με άφησε κατευθείαν ,με πήγε σπίτι αγγομαχωντας,ίσως μέτρησε οτι λίγο αργότερα σε άλλο βενζινάδικο εβγαλα όσο μπορούσα απο μέσα,και γεμισα 100αρα + βελτιωτικό οκτανίων.
Η ζημιά είχε γίνει
Το κατακαθι απο τα καρμπ και το ντεπόζιτο δεν έπαιρνε καν φωτιά.
Τέτοιο καθαρό νεράκι ουτε τα φίλτρα της olympus....
Ναι ρε συ με τους μ@λ@κες. Έχουν διαλύσει μηχανάκια και μηχανάκια...
Εγώ το έπαθα ενώ είχα πάει Καλάβρυτα , μου χάλασε την βόλτα ο παπάρας . Αφού δεν πήγα να τον μπουρλοτιάσω ζωντανό τυχερός είναι
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.678
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Aν χρειαστεί ποτέ άξονα ή τα κοκοψίνια πάς ΕΔΩ στα φτιάχνει και δεν ξανασχολείσαι ποτές....
"Ολα εγώ πχια;
Μάνο έχεις δίκιο . Τους γνωρίζω και νομίζω πως έχουν φτιάξει και άλλες φορές άξονες για τις μηχανές διαφόρων συντρόχων.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.637
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι και τι έγινε;
Τα GS δεν είναι μηχανάκια;
Προς το παρόν είμαστε στο σωστό θέμα.
Αναξιόπιστα ψάχνουμε ,οποτε Rolling
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.678
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Όταν πουλήσεις τη μηχανή και σκάσει του επόμενου διαφορικό η άξονας, στα 160.000χλμ θα πει... Μπουρδελα τα bmw.
Δεν ξέρει ότι μεχρι τώρα δεν είχε ζητήσει τίποτα..
Ενα μτχ λοιπόν bmw φορτωμένο χλμ, είναι μια αγορά, που μπορεί να σου αδειάσει κι άλλο την τσέπη, εφόσον ο προηγούμενος είδε τα προβλήματα να πλησιάζουν, και την ξεφορτώθηκε..

τα μοτέρ δε μασάνε... Τα γύρω γύρω ειναι.. Και κοστίζουν, και η αλλαγή συμπλέκτη κοστιζει
Μην ξεχνάμε και το γυρισμένα κοντέρ, νομίζει ο άλλος ότι έχει τα μισά χλμ απ ότι στην πραγματικότητα..
Γι αυτό ως μτχ 20ετιας,ένα Japan είναι πολύ πιο ασφαλής αγορά.
Μπάμπη δεν είναι τρελά τα ποσά για να τα επισκευάσεις . Υπάρχουν λύσεις .
Όσο για τα χιλιόμετρα , στο δικό μου για παράδειγμα ,με το που θα το κουμπώσει στο πισι ξέρει πόσα χιλιόμετρα έχω και τα πάντα . Μια φορά μου είπαν γιατί τσαρούχωσες τα φρένα στα τάδε χιλιόμετρα ; έτσι βλέπουμε...και όντως είχα πλακωθεί στα φρένα κάπου στα χιλιόμετρα που είχαν πει...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μάνο έχεις δίκιο . Τους γνωρίζω και νομίζω πως έχουν φτιάξει και άλλες φορές άξονες για τις μηχανές διαφόρων συντρόχων.
Ξέρω πενφέ που είναι ο άξονας επάνω 8 χρόνια κάνοντας ούτε και εγώ θυμάμαι πόσα χλμ και τον έχει λιπάνει 2 φορές στα 8 χρόνια και τιμές καμμία σχέση με αντιπροσωπεία, λέω να πάω να φτιάξω έναν και να μην ξανασχοληθώ ποτέ και τον μαμά να τον βάλω σε κάνδρο να τον βλέπω, εν τω μεταξύ αν δείς τους σταυρούς που βάζουν σε σύγκριση με τους μαμά είναι μέρα με την νύκτα και τους χρεώνουν 75€.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.637
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ξέρω πενφέ που είναι ο άξονας επάνω 8 χρόνια κάνοντας ούτε και εγώ θυμάμαι πόσα χλμ και τον έχει λιπάνει 2 φορές στα 8 χρόνια και τιμές καμμία σχέση με αντιπροσωπεία, λέω να πάω να φτιάξω έναν και να μην ξανασχοληθώ ποτέ και τον μαμά να τον βάλω σε κάνδρο να τον βλέπω, εν τω μεταξύ αν δείς τους σταυρούς που βάζουν σε σύγκριση με τους μαμά είναι μέρα με την νύκτα και τους χρεώνουν 75€.
Ναι ,τα είπαμε αυτά.
Επίσης για το δικό σου ,υπάρχει λύση με μέθοδο από Πορτογαλία μεριά ,δεν θα σκουριάζει ούτε και αν τον ρίξεις 50 χρόνια στη θάλασσα.
Θα τα πούμε από κοντά.
Γύρνα μία πρώταBcdefgh
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη δεν είναι τρελά τα ποσά για να τα επισκευάσεις . Υπάρχουν λύσεις .
Όσο για τα χιλιόμετρα , στο δικό μου για παράδειγμα ,με το που θα το κουμπώσει στο πισι ξέρει πόσα χιλιόμετρα έχω και τα πάντα . Μια φορά μου είπαν γιατί τσαρούχωσες τα φρένα στα τάδε χιλιόμετρα ; έτσι βλέπουμε...και όντως είχα πλακωθεί στα φρένα κάπου στα χιλιόμετρα που είχαν πει...
Ναι τα 1200αρια παίρνουν φισωμα.
Το αν είναι τρελλα τα ποσα είναι σχετικό..
Ο αλλος ας πούμε δεν δίνει μια 500αρα για συμπλέκτη και την παροπλίζει
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ερώτηση
Βλέπω λέτε για λίπανση σταυρου..
Τόσα χρόνια στα bmw, ποτέ δεν τοχω δει αυτό. Η μόνη λίπανση ήταν στα πολυσφηνα.. (ΚΑΡΈ) και μόνο σε αυτά που υπήρχε και παλινδρομικη κινηση
Ο σταυρος θέλει λίπανση;;;
Η το κάνουν λόγω μη στεγανοτητας φούσκας, να μην σκουριάζει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ερώτηση
Βλέπω λέτε για λίπανση σταυρου..
Τόσα χρόνια στα bmw, ποτέ δεν τοχω δει αυτό. Η μόνη λίπανση ήταν στα πολυσφηνα.. (ΚΑΡΈ) και μόνο σε αυτά που υπήρχε παλινδρομικη κινηση
Ο σταυρος θέλει λίπανση;;;
Η το κάνουν λόγω μη στεγανοτητας φούσκας, να μην σκουριάζει;
Και στο καρέ και στους συνδέσμους, η φούσκα στεγανοποιεί, αν χάσει την στεγανοποίηση θέλει αλλάγη όπωσδήποτε.
Πρέπει να δείς σταυρό από αξονικό έσω έξω σε σκάφος που δεν στεγανοποιούσε η φούσκα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και στο καρέ και στους συνδέσμους, η φούσκα στεγανοποιεί, αν χάσει την στεγανοποίηση θέλει αλλάγη όπωσδήποτε.
Πρέπει να δείς σταυρό από αξονικό έσω έξω σε σκάφος που δεν στεγανοποιούσε η φούσκα...
Στα παλιότερα κ100 προ paraveler.. Υπήρχε παλινδρομηση στο καρέ στην ένωση άξονα με διαφορικό..
Κάθε 20.000χλμ λυσιμο κ γρασωμα.. Αλλιώς έτρωγε καρέ όπως το αφρικα..!
Στα paraνeler δε χρειάζεται λίπανση γιατί δεν παλινδρομει.. Όλοι οι μτχ άξονες στο ebay έχουν σωστά καρε..
Οπότε η λίπανση γίνεται για την αποφυγή υγρασιας, μπας και μπασει νερό..
Και στο σταυρό για τον ίδιο λόγο λοιπον
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.418
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Έχω και άλλες απορίες αλλά φτιάχναμε τη λάμπα σε ένα παπί, ένας έφτιαχνε και πέντε επέβλεπαν...συνέχεια το βράδυ ή κάποια στιγμή αργοτερότερα, ευχαριστώ παιδιά και πάλι όλους σας ! HugHugHug

Και που΄σαι, το απογευμα θα πουμε τι ειναι το διαφορικο ωστε να μην το μπερδευουμε με τους ... μειωτηρες στροφων εδω ...! cde

Τοση συχνη αλλαγη βαλβολινων ουτε στα πραγματικα διαφορικα δεν συνισταται και δεν εχει νοημα εκτος της παρουσιας νερου .....!cdefghig
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ναι ρε συ με τους μ@λ@κες. Έχουν διαλύσει μηχανάκια και μηχανάκια...
Εγώ το έπαθα ενώ είχα πάει Καλάβρυτα , μου χάλασε την βόλτα ο παπάρας . Αφού δεν πήγα να τον μπουρλοτιάσω ζωντανό τυχερός είναι


Άντε οι φίλοι και οι παρέα κατάλαβαν.
Η γυναίκα μου που έλεγε
< μα καλά ,χαλασμένο το πήρες....>
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και που΄σαι, το απογευμα θα πουμε τι ειναι το διαφορικο ωστε να μην το μπερδευουμε με τους ... μειωτηρες στροφων εδω ...! cde

Τοση συχνη αλλαγη βαλβολινων ουτε στα πραγματικα διαφορικα δεν συνισταται και δεν εχει νοημα εκτος της παρουσιας νερου .....!cdefghig
Διαφορικό το λέμε για να συνενοουμαστε, όπως τα silent block σινεμπλοκ
 
Top Bottom