το πιο αναξιοπιστο μηχανακι, ειναι το...

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Βραδάκι και προβληματισμοί.

Είπα πως έχω απορίες παραπάνω που όποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει να μάθουμε όλοι οι άσχετοι.
Να επαναλάβω ότι δεν είχα ποτέ μου GS, δεν έχω ιδέα περί αυτού παρά μόνο ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο.
Δεν κρύβω ότι πολλά είναι ανησυχητικά και με αποτρέπουν προσωπικά από σκέψεις πιθανής μελλοντικής κτήσεως.

Ας γίνει μια ανακεφαλαίωση πρώτα.
Επιλύσαμε τις απορίες σχετικά με άξονα των GS, είπαμε ότι θέλει λίπανση τακτική και μετά δεν έχεις θέμα αν έχω καταλάβει καλά, επιλύσαμε το θέμα με το ABS - Υποβοήθηση και είπαμε ότι πρέπει σε αντίθεση με το τι λέει η μάνα BMW ο κάτοχος να αλλάζει υγρά φρένων και υγρά καλαμιών κάθε χρόνο.
Όπου υπάρχει κάτι λάθος παρακαλώ οι κάτοχοι - γνώστες διορθώστε.

Μια παύση εδώ, τα καλάμια του GS έχουν ελατήρια μέσα ? Τι ακριβώς γίνεται με αυτά ?cdefghigi
Επίσης αν ο κάτοχος δεν θέλει να ασχοληθεί προσωπικά πόσο κοστίζει η λίπανση του άξονα - αλλαγή βαλβολινών στο συνεργείο καθώς επίσης η ετήσια αλλαγή υγρών φρένων - λαδιών καλαμιών σε εργατικά και υλικά ?cdefghigi

Συνεχίζεται μετά την επίλυση της απορίας με τα καλάμια κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βραδάκι και προβληματισμοί.

Είπα πως έχω απορίες παραπάνω που όποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει να μάθουμε όλοι οι άσχετοι.
Να επαναλάβω ότι δεν είχα ποτέ μου GS, δεν έχω ιδέα περί αυτού παρά μόνο ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο.
Δεν κρύβω ότι πολλά είναι ανησυχητικά και με αποτρέπουν προσωπικά από σκέψεις πιθανής μελλοντικής κτήσεως.

..... καλοριζικο Σαββα μου .... και να ΄ξες, υπαρχουν φιλοι εδω ....! Joy
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
αε πιάσουμε τον άξονα λοιπόν.
Ο άξονας μέχρι τα μοντέλα '12 δεν χρειάζεται ιδιαίτερη περιποίηση.
Προσωπικά τον ελέγχω γρασαρω τους σταυρούς ανά 20 χ.χιλιομετρα ,όταν αλλάζω και τα 180ml βαλβολινης στη γωνιακή μετάδοση.
Πρόκειται για μια απλή διαδικασία (τουλάχιστον για εμένα)φωτό άξονα μετά από 20 ή 2 περίπου χρονια

 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βραδάκι και προβληματισμοί.

Είπα πως έχω απορίες παραπάνω που όποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει να μάθουμε όλοι οι άσχετοι.
Να επαναλάβω ότι δεν είχα ποτέ μου GS, δεν έχω ιδέα περί αυτού παρά μόνο ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο.
Δεν κρύβω ότι πολλά είναι ανησυχητικά και με αποτρέπουν προσωπικά από σκέψεις πιθανής μελλοντικής κτήσεως.

Ας γίνει μια ανακεφαλαίωση πρώτα.
Επιλύσαμε τις απορίες σχετικά με άξονα των GS, είπαμε ότι θέλει λίπανση τακτική και μετά δεν έχεις θέμα αν έχω καταλάβει καλά, επιλύσαμε το θέμα με το ABS - Υποβοήθηση και είπαμε ότι πρέπει σε αντίθεση με το τι λέει η μάνα BMW ο κάτοχος να αλλάζει υγρά φρένων και υγρά καλαμιών κάθε χρόνο.
Όπου υπάρχει κάτι λάθος παρακαλώ οι κάτοχοι - γνώστες διορθώστε.

Μια παύση εδώ, τα καλάμια του GS έχουν ελατήρια μέσα ? Τι ακριβώς γίνεται με αυτά ?cdefghigi
Επίσης αν ο κάτοχος δεν θέλει να ασχοληθεί προσωπικά πόσο κοστίζει η λίπανση του άξονα - αλλαγή βαλβολινών στο συνεργείο καθώς επίσης η ετήσια αλλαγή υγρών φρένων - λαδιών καλαμιών σε εργατικά και υλικά ?cdefghigi

Συνεχίζεται μετά την επίλυση της απορίας με τα καλάμια κλπ.
Ωχ...κι άλλος υποψήφιος!
Καλοτάξιδο Σάββα μουυυυυυυ! Smileys drinking beer Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τώρα στα μοντέλα από το '13 δυστυχώς τα μέταλλα που βάλαν σκουριάζουν τους σταυρούς και υπάρχουν περιπτώσεις θερμικής κόλλησης.
Αυτά θέλουν μια φορά το χρόνο η διαδικασία για να μην .....
Αν δεν μπορείς να κάνεις μόνος τη διαδικασία ,τότε δίνεις 35 € σε εξουσιοδοτημένο και στο κάνουν αυτοί.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.615
Ηλικία
55
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ωχ...κι άλλος υποψήφιος!
Καλοτάξιδο Σάββα μουυυυυυυ! Smileys drinking beer Emoticon
Τον Θανο με το Africa ψηνανε, αλλος εκατσε τη βαρκα! Tooth
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για τα καλάμια ,δεν χρειάζεται η διαδικασία των συμβατικών μηχανών ,γιατί τη δουλειά την κάνει το paralevel.
Έχει ψαλίδι κανονικό με αμορτισέρ από το πάνω ράφι .
Αν θες όμως (χωρίς να πάρεις κάποιο αποτέλεσμα) ,τα καλάμια βγαίνουν όπως όλα ,έχουν ελατήρια και 6οοκατι γραμμαρια λαδακι μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τον Θανο με το Africa ψηνανε, αλλος εκατσε τη βαρκα! Tooth
Ο γέρων Εσελίσιος έχει δίκιο....

Όλοι πενφε θα πάρετε.
Θα ειναι σαν να έχετε πενφέ, αλλά δεν θα έχετε....μέχρι να το πάρετε
Θα ρωτάτε για πενφέ, και μετά θα αγοράζετε, και μετά θα ξαναρωτάτε
Βαλίτσες αλουμινίου φτηνές δεν έχουμε...ΔΩΣΑΜΕ, ΔΩΣΑΜΕ!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τώρα στα μοντέλα από το '13 δυστυχώς τα μέταλλα που βάλαν σκουριάζουν τους σταυρούς και υπάρχουν περιπτώσεις θερμικής κόλλησης.
Αυτά θέλουν μια φορά το χρόνο η διαδικασία για να μην .....
Αν δεν μπορείς να κάνεις μόνος τη διαδικασία ,τότε δίνεις 35 € σε εξουσιοδοτημένο και στο κάνουν αυτοί.
Αυτό παρατηρώ στο βίντεο παρακάτω όπου κούτα εργαλείο έρχεται χωρίς λίπανση από το εργοστάσιο.
Αν είναι μόνο 35 ευρώ δεν αξίζει καν την διαδικασία που υποβάλλεται ο σύντροχος παρακάτω που λέει :
<<Plan to change your final drive fluid at the same time you do this job. It will leak out the speedo/ABS sensor hole when you lower the final drive. Also, there are varying suggestions about what kind of grease or anti-seize compound to use, so do your own research. I used a moly synthetic grease. Some say to use a moly paste. Also, beware of the driveshaft pulling out from the other end, which then would require complicated re-assembly. Finally, grease the boot to help prevent water intrusion.

NOTE: My bike had never been apart before, it came dry like this from the factory! If you are lucky maybe you have heard about lubing the splines on your GS. It doesn't seem to be in the service schedule. This is NOT changing the final drive fluid. >>

Η κατάσταση αυτή εμφανίζεται από αγορασμένο κούτα και μετά από χρήση 3.000 μιλίων παντός καιρού όμως και εδάφους.
Γενικά ακούστε τι λέει γιατί και για ένα φίλο του κάτοχο, είναι ενδιαφέροντα και τον βλέπω για σοβαρό χρήστη που αγαπά το μηχανάκι του :

 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Για τα καλάμια ,δεν χρειάζεται η διαδικασία των συμβατικών μηχανών ,γιατί τη δουλειά την κάνει το paralevel.
Έχει ψαλίδι κανονικό με αμορτισέρ από το πάνω ράφι .
Αν θες όμως (χωρίς να πάρεις κάποιο αποτέλεσμα) ,τα καλάμια βγαίνουν όπως όλα ,έχουν ελατήρια και 6οοκατι γραμμαρια λαδακι μέσα.
Οπότε είναι και αυτά στην τακτική συντήρηση κάθε χρόνο όπως λέγανε κάτοχοι σε άλλο θέμα ή όχι?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
..... καλοριζικο Σαββα μου .... και να ΄ξες, υπαρχουν φιλοι εδω ....! Joy

Ωχ...κι άλλος υποψήφιος!
Καλοτάξιδο Σάββα μουυυυυυυ! Smileys drinking beer Emoticon

Τον Θανο με το Africa ψηνανε, αλλος εκατσε τη βαρκα! Tooth

Ο γέρων Εσελίσιος έχει δίκιο....

Όλοι πενφε θα πάρετε.
Θα ειναι σαν να έχετε πενφέ, αλλά δεν θα έχετε....μέχρι να το πάρετε
Θα ρωτάτε για πενφέ, και μετά θα αγοράζετε, και μετά θα ξαναρωτάτε
Βαλίτσες αλουμινίου φτηνές δεν έχουμε...ΔΩΣΑΜΕ, ΔΩΣΑΜΕ!

ο Παραπλανητης!



Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βρε μουχρίτσες όποιος δεν θέλει να παρακολουθήσει το μάθημα να περάσει όξω από την τάξη, ξουτ ξουτ γιατί θα μπείτε τιμωρία στο ένα πόδι σαν τους πελαργούς...ToothToothToothTooth
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτό παρατηρώ στο βίντεο παρακάτω όπου κούτα εργαλείο έρχεται χωρίς λίπανση από το εργοστάσιο.
Αν είναι μόνο 35 ευρώ δεν αξίζει καν την διαδικασία που υποβάλλεται ο σύντροχος παρακάτω που λέει :
<<Plan to change your final drive fluid at the same time you do this job. It will leak out the speedo/ABS sensor hole when you lower the final drive. Also, there are varying suggestions about what kind of grease or anti-seize compound to use, so do your own research. I used a moly synthetic grease. Some say to use a moly paste. Also, beware of the driveshaft pulling out from the other end, which then would require complicated re-assembly. Finally, grease the boot to help prevent water intrusion.

NOTE: My bike had never been apart before, it came dry like this from the factory! If you are lucky maybe you have heard about lubing the splines on your GS. It doesn't seem to be in the service schedule. This is NOT changing the final drive fluid. >>

Η κατάσταση αυτή εμφανίζεται από αγορασμένο κούτα και μετά από χρήση 3.000 μιλίων παντός καιρού όμως και εδάφους.
Γενικά ακούστε τι λέει γιατί και για ένα φίλο του κάτοχο, είναι ενδιαφέροντα και τον βλέπω για σοβαρό χρήστη που αγαπά το μηχανάκι του :

Ναι ,αυτός είναι ένας ακόμη άτυχος ιδιοκτήτης .
Κάποια έρχονται από το εργοστάσιο χωρίς ίχνος λυπανσης.
Πιθανόν να τα κλασαν κι οι φυσσουνες και να θέλουν κι αλλαγή κι αυτές.
Αν είσαι στην εγγύηση καλώς .
Αλλιώς αν έχουν θέμα κι οι δυο έχουν 130 ευρα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οπότε είναι και αυτά στην τακτική συντήρηση κάθε χρόνο όπως λέγανε κάτοχοι σε άλλο θέμα ή όχι?
Ναι για τα υδρόψυκτα.
Μια φορά το χρόνο .
Στα αερόψυκτα μια φορά ανά 2 χρονια
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ναι ,αυτός είναι ένας ακόμη άτυχος ιδιοκτήτης .
Κάποια έρχονται από το εργοστάσιο χωρίς ίχνος λυπανσης.
Πιθανόν να τα κλασαν κι οι φυσσουνες και να θέλουν κι αλλαγή κι αυτές.
Αν είσαι στην εγγύηση καλώς .
Αλλιώς αν έχουν θέμα κι οι δυο έχουν 130 ευρα.
Από την εμπειρία σου Γιάννο αυτές οι φυσούνες με χρήση σε οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες κάθε πότε αποκτούν ρηγματώσεις και απαιτείται αλλαγή?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στο δικό μου πάντα ,τις άλλαξα χωρίς να έχουν πρόβλημα όταν άλλαξα και τα πάντα όλα που έλεγα στον Μπάμπη στην 5ετια .
Βγάζανε σίγουρα η μεγάλη (εύκολη) ένα χρόνο ακόμα και η άλλη η μικρή τέρμα μπροστά μια διετία χαλαρά.
Γενικά δεν νοιώθουν ιδιαίτερα .
Εγώ τις άλλαξα γιατί έτσι έτυχε .
Θα κοιτάξω αύριο να στις στείλω σε φωτό να δεις πόσο φθαρθηκαν στην 5ετια
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Οπότε είναι και αυτά στην τακτική συντήρηση κάθε χρόνο όπως λέγανε κάτοχοι σε άλλο θέμα ή όχι?
... και περιπλεον συν οδηγηση προσεκτικη χωρις αποτομα σκορτσαρισματα γιατι οι σταυροι εκει υποφερουν ..... οποτε καλυτερα μια βρωμο-αλυσιδα καθε 15.000 χιλ. ..... και μία στην σελα απο κατω αν σκοπευεις να πας πολυ μακρυα .......!. eye
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Βραδάκι και προβληματισμοί.

Είπα πως έχω απορίες παραπάνω που όποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει να μάθουμε όλοι οι άσχετοι.
Να επαναλάβω ότι δεν είχα ποτέ μου GS, δεν έχω ιδέα περί αυτού παρά μόνο ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο.
Δεν κρύβω ότι πολλά είναι ανησυχητικά και με αποτρέπουν προσωπικά από σκέψεις πιθανής μελλοντικής κτήσεως.

Ας γίνει μια ανακεφαλαίωση πρώτα.
Επιλύσαμε τις απορίες σχετικά με άξονα των GS, είπαμε ότι θέλει λίπανση τακτική και μετά δεν έχεις θέμα αν έχω καταλάβει καλά, επιλύσαμε το θέμα με το ABS - Υποβοήθηση και είπαμε ότι πρέπει σε αντίθεση με το τι λέει η μάνα BMW ο κάτοχος να αλλάζει υγρά φρένων και υγρά καλαμιών κάθε χρόνο.
Όπου υπάρχει κάτι λάθος παρακαλώ οι κάτοχοι - γνώστες διορθώστε.

Μια παύση εδώ, τα καλάμια του GS έχουν ελατήρια μέσα ? Τι ακριβώς γίνεται με αυτά ?cdefghigi
Επίσης αν ο κάτοχος δεν θέλει να ασχοληθεί προσωπικά πόσο κοστίζει η λίπανση του άξονα - αλλαγή βαλβολινών στο συνεργείο καθώς επίσης η ετήσια αλλαγή υγρών φρένων - λαδιών καλαμιών σε εργατικά και υλικά ?cdefghigi

Συνεχίζεται μετά την επίλυση της απορίας με τα καλάμια κλπ.
Σάββα είπαμε μέχρι ντίζελ καλά ειναι..... όχι να καταλήξεις και σε μαζούτ !!!! Rolling RollingRolling
 
Top Bottom