Τι λαδι να βαλω στην μηχανη μου?

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είναι μπιστολι το εργαλείο Τόλη.
Και γω αν είχα 1290 τέρμα καινούριο θα τα άλλαζα ,έστω και μόνος μου
Περιττό έξοδο. Τα σύγχρονα full synthetic λάδια (που υποθέτω βάζει στο εργαλείο) δεν έχουν χρονικούς περιορισμούς για ένα έτος. Ισως για παραπάνω χρόνο ή αν κάθονται εντελώς ακίνητα για ένα έτος. Αλλά για μοτό που κινείται, όχι.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Τυφλή εμπιστοσύνη, πουθενά. Απλά αναγκαστική εμπιστοσύνη, ή αλλιώς "κάνω την ανάγκη φιλότιμο"
Για την βιδα στα είπε ο Νίκος
Εγώ όμως θα ρωτήσω, για ποιον λόγο να αλλάξεις λάδια αφου δεν πέρασαν ούτε τα μισά χλμ; Κι ας πέρασε ένας χρόνος.
Αυτό λέει το service manual, αυτό έκανα. Θες να το πεις παραξενιά, υπερβολή; Εν τέλη είδα πως είναι απλά 4 βίδες και το έκανα. Αν ήταν πιο δύσκολο λογικά θα τα πήγαινα παραπάνω τα λάδια. Αφού και τώρα που τα άλλαξα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να πάω καμιά σοβαρή βόλτα.

Ευελπιστώ να αποδράσω για καμία μονοήμερη μέσα σ' αυτό το ΣΚ ... αλλά μέχρι την τελευταία στιγμή τίποτα δεν είναι σίγουρο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επειδή από την τελευταία αλλαγή λαδιων πέρασε το χρονικό διάστημα (1 ετος) αλλά δεν συμπλήρωσα ούτε κατά το ήμισυ τα χλμετρα που έπρεπε αποφάσισα να αγοράσω ένα δυναμοκλειδο και να κάνω μόνος αυτές τις "πεταμένα λεφτά" αλλαγές λαδιών.

Κάθισα λοιπόν να μορφωθω στο YouTube και τελικά εφόσον έχεις τα απαραίτητα εργαλεία η αλλαγή λαδιών στο 1290 είναι παιχνίδι (στο 990 που είχα ήταν λίγο μανίκι).

Αυτό που θέλω να σχολιάσω και να μου πείτε και τις γνώμες σας είναι το εξής:
Το προηγουμενο σέρβις το είχα κάνει σε εξουσιοδοτημένο και δεν ξέρω αν είχαν χρησιμοποιησει δυναμοκλειδο. Για να ξεσφιξω τις 2 βιδες που σύμφωνα με το manual θέλουν 20nm "ζοριστικα". Και όταν τις έσφιξα ξανά κατάλαβα πως αποκλείεται να είχαν βιδωθει με 20nm από τον μάστορα. Εκτός κι αν οι βίδες με τη θερμοκρασία σφίγγουν από μόνες τους... Παίζει κάτι τέτοιο;;;; Κι αν σφίγγουν.. παίρνουν τόσο πολύ;
Η διαφορά σφίξιμο/ξεβιδωμα ένιωσα λες και ήταν τριπλάσια!
το 90% των μαστορων σφιγγουν παραπανω
Και γω το ιδιο θακανα...Καλυτερα καργαρισμενη παρα λάσκα..

Η θερμοκρασια διαστελλει τα μεταλλα ...την επομενη φορα που θ αλλαξεις λαδια, ξεσφιξε την ταπα κρυα, σφιχτη ελαφρα και ζεστανε μετα το μοτερ πριν τα αδειασεις

Και μπουζι με ζεστο μοτερ να αποφευγεις να βγαζεις
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
το 90% των μαστορων σφιγγουν παραπανω
Και γω το ιδιο θακανα...Καλυτερα καργαρισμενη παρα λάσκα..

Η θερμοκρασια διαστελλει τα μεταλλα ...την επομενη φορα που θ αλλαξεις λαδια, ξεσφιξε την ταπα κρυα, σφιχτη ελαφρα και ζεστανε μετα το μοτερ πριν τα αδειασεις

Και μπουζι με ζεστο μοτερ να αποφευγεις να βγαζεις
Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή. Πολύ χρήσιμη. Με κρύο μηχανάκι ξεσφιξα τις βίδες. Γνώριζα πως δεν πρέπει να το κάνω σε ζεστό. Ποτέ όμως δε μου πέρασε από το μυαλό να ξεσφιξω και μετα να ζεστάνω.... :-)
Θα το κρατήσω για την επόμενη φορά!!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.410
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
το 90% των μαστορων σφιγγουν παραπανω
Και γω το ιδιο θακανα...Καλυτερα καργαρισμενη παρα λάσκα..
Όπως κι εμένα ,ένας μαλάκαρος που πήγα τώρα τελευταία.
Δε φτάνει που με έβαλε φίλτρο "Τσάμπιον"
που δεν ήταν καν για το μηχανάκι μου ,τρόμαξα να το βγαλω
Δεν το έπιανε καλά το ποτηροφιλτρο το δικό μου και επεσπευσα έτερο ποτηροφιλτρο από το gs 800 του μπρο.
Και πάλι δεν έβγαινε ,τρομαξα να το βγαλω
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Περιττό έξοδο. Τα σύγχρονα full synthetic λάδια (που υποθέτω βάζει στο εργαλείο) δεν έχουν χρονικούς περιορισμούς για ένα έτος. Ισως για παραπάνω χρόνο ή αν κάθονται εντελώς ακίνητα για ένα έτος. Αλλά για μοτό που κινείται, όχι.

Επειδη εχει ξανασυζητηθει αυτο που λες.
Εχεις διαβασει καποια οδηγια συγκεκριμενα κανενος κατασκευαστη που να αναφερεται σ'αυτο που λες ή απλως το υποθετεις εσυ δηλαδη τον απεριοριστο χρονο εκτεθειμενο το λαδι στο καρτερ? .... και μαλιστα ειδικα το μισοδουλεμενο εστω για λιγες ωρες ?cdefghigi
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επειδη εχει ξανασυζητηθει αυτο που λες.
Εχεις διαβασει καποια οδηγια συγκεκριμενα κανενος κατασκευαστη που να αναφερεται σ'αυτο που λες ή απλως το υποθετεις εσυ δηλαδη τον απεριοριστο χρονο εκτεθειμενο το λαδι στο καρτερ? .... και μαλιστα ειδικα το μισοδουλεμενο εστω για λιγες ωρες ?cdefghigi

Δεν γνωρίζω αν έχει ξανασυζητηθεί, ούτε και έχω υπόψη μου κάποια οδηγία κατασκευαστή. Το γράφω βάση προσωπικής εμπειρίας και παρατήρησης. Βέβαια η ίδια λαδοεταιρία μπορεί να δίνει το λάδι για 10.000 και έναν χρόνο, ενώ στην δική μου που το μάνουαλ γράφτηκε πριν 15 χρόνια να λέει 7500 χλμ και 8 μήνες (που έτσι λέει). Τα δεδομένα αλλάζουν, η τεχνολογία προχωράει. Δεν μπορεί να ήξερε ο συντάκτης του δικού μου μάνουαλ τι λάδι θα έχω 15 χρόνια μετά. Επίσης δεν έγραψα για απεριόριστο χρόνο. Έγραψα πως ο ένας χρόνος είναι λίγος για μοτοσυκλέτα που κινείται.
Προσωπικά τα αλλάζω όταν φτάσουν τα χλμ που πρέπει να βγάλουν. Συνήθως σε 1,5 χρόνο έχουν γίνει. Δεν πετάω λάδι, ούτε και το αλλάζω για ψυχολογικούς λόγους νωρίτερα. Είναι και αντιοικολογικό.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για να μην ανοίγουμε ομως ένα τέτοιο θέμα εδώ τωρα με τα ... ίσως, νομίζω, άκουσα, πιστεύω, κ.λ.π. σου απαντώ οτι ούτε και γω ξερω. Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι μόνο ένα εργαστήριο αναλυοντας το συγκεκριμένο λάδι μπορεί να δώσει υπεύθυνη απάντηση και μέχρι τότε ας ακολουθήσει κάποιος τις οδηγίες του κατασκευαστή ή της αντιπροσωπείας.
Α! επίσης , το μόνο αντιοικολογικο πράγμα επάνω στον πλανήτη είναι ο άνθρωπος οπότε μην μπαίνουμε .... και σε άλλα ξένα χωράφια τωρα ...! Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για να μην ανοίγουμε ομως ένα τέτοιο θέμα εδώ τωρα με τα ... ίσως, νομίζω, άκουσα, πιστεύω, κ.λ.π. σου απαντώ οτι ούτε και γω ξερω. Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι μόνο ένα εργαστήριο αναλυοντας το συγκεκριμένο λάδι μπορεί να δώσει υπεύθυνη απάντηση και μέχρι τότε ας ακολουθήσει κάποιος τις οδηγίες του κατασκευαστή ή της αντιπροσωπείας.
Α! επίσης , το μόνο αντιοικολογικο πράγμα επάνω στον πλανήτη είναι ο άνθρωπος οπότε μην μπαίνουμε .... και σε άλλα ξένα χωράφια τωρα ...! Tooth
Απο την στιγμή που δεν ξέρεις, αλλά θέλεις να ακολουθείς το μάνουαλ, η δική μου γνώμη περισσεύει.
Το μάνουαλ μου λέει κάθε 7500χλμ ή 8 μήνες. Τα ίδια πάνω κάτω έλεγαν όλα τα μάνουαλ μηχανών που είχα. Κάποια παλιότερα έλεγαν 5000 χλμ ή εξάμηνο. Δεν πρόκειται να κάνω 7500 χλμ σε 8 μήνες σε μοτο που δεν είναι το κύριο όχημα μου, όπως και η πλειοψηφία του κόσμου που έχει δεύτερο/τρίτο μηχανάκι. Αλλά δεν θα πετάω και λάδια κάθε 8 μήνες επειδή το λέει το μάνουαλ.
Στην πράξη δεν είδα πουθενά κάποια διαφορά στην χρήση σε λάδι που έμεινε μέσα και διπλάσιο χρόνο απο αυτόν που λέει το μάνουαλ, χωρίς να φτάσει στα χλμ του.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Απο την στιγμή που δεν ξέρεις, αλλά θέλεις να ακολουθείς το μάνουαλ, η δική μου γνώμη περισσεύει.
Το μάνουαλ μου λέει κάθε 7500χλμ ή 8 μήνες. Τα ίδια πάνω κάτω έλεγαν όλα τα μάνουαλ μηχανών που είχα. Κάποια παλιότερα έλεγαν 5000 χλμ ή εξάμηνο. Δεν πρόκειται να κάνω 7500 χλμ σε 8 μήνες σε μοτο που δεν είναι το κύριο όχημα μου, όπως και η πλειοψηφία του κόσμου που έχει δεύτερο/τρίτο μηχανάκι. Αλλά δεν θα πετάω και λάδια κάθε 8 μήνες επειδή το λέει το μάνουαλ.
Στην πράξη δεν είδα πουθενά κάποια διαφορά στην χρήση σε λάδι που έμεινε μέσα και διπλάσιο χρόνο απο αυτόν που λέει το μάνουαλ, χωρίς να φτάσει στα χλμ του.
Εγώ σε διάφορα μανούαλ εγώ δει να λένε μέχρι και 15.000χλμ για αλλαγή λαδιού, αλλά οχι πάνω από ένα χρόνο..
Σε δυσμενείς συνθήκες ( πόλη, μικρές διαδρομές με κρύο κλπ) το κατεβάζουν σε πολύ λιγότερα χλμ η 6 μήνες... Η και 3!
Υπάρχει ανταγωνισμός κ στα διαστήματα σέρβις, όπως γίνεται τόσα χρόνια με τα αυτοκίνητα.. Όμως κανείς δε λέει πάνω από 1 χρόνο...
Το ότι δε γράφεις χλμ, μπορεί ναναι και χειρότερο....
Εν τέλη, επιλέγεις να κάνεις κάτι που είναι εκτός προδιαγραφών κατασκευαστη
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εν τέλη, επιλέγεις να κάνεις κάτι που είναι εκτός προδιαγραφών κατασκευαστη
Γενικά θεωρώ πως πρέπει να ακολουθούμε το μάνουαλ.
Από την άλλη όμως δεν θα γίνω σκλάβος του οχήματος αναψυχής μου. Οπότε όντως δεν ακολουθώ σε αυτό το κομμάτι τις προδιαγραφές. Όπως και ο περισσότερος κόσμος που δεν χρησιμοποιεί την μεγάλη μοτο του ως κύριο καθημερινό όχημα. Συνήθως στον 1,5 χρόνο φτάνω το χιλιομετρικό διάστημα αλλαγής.

Παράδειγμα: Ο προηγούμενος κάτοχος της μοτό μου είχε άλλες 5 μοτοσυκλέτες. Εβγαζε το μεγάλο μονο για τα δικάβαλα με την γυναίκα και έγραφε μέσο όρο 1000-1500 χλμ τον χρόνο. Το πήρα με 20000χλμ.
Ούτε μπορώ να πιστεψω πως σε 13 χρόνια έκανε 13 αλλαγές (20 θα έπρεπε να κάνει βάση των 8μήνων διαστημάτων), ούτε και γράφει κάτι τέτοιο το σερβις book. Ούτε θα το θεωρούσα και λογικό. Κι ούτε και έχει και κάποιο θέμα η μοτό.

Προσωπικά το θεωρώ ανούσιο έξοδο να πετάω λάδια με 2500-3000 χλμ, επειδή πέρασαν 8 μήνες ή 1 χρόνος. Και ξαναγράφω πως δεν μιλάω για μοτο που κάθεται 8 μήνες.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το λάδι λέει δεν κάνει να μένει πάνω από χρόνο στη μηχανή,γιατί? Χάνει τις ιδιότητές του?
Τότε ποία η διαφορά αν βρίσκεται ένα χρόνο ή δύο μέσα σε ένα κάρτερ ή σε ένα μπουκάλι στο ράφι του εμπόρου.Σχεδόν το ίδιο δεν είναι?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γενικά θεωρώ πως πρέπει να ακολουθούμε το μάνουαλ.
Από την άλλη όμως δεν θα γίνω σκλάβος του οχήματος αναψυχής μου. Οπότε όντως δεν ακολουθώ σε αυτό το κομμάτι τις προδιαγραφές. Όπως και ο περισσότερος κόσμος που δεν χρησιμοποιεί την μεγάλη μοτο του ως κύριο καθημερινό όχημα. Συνήθως στον 1,5 χρόνο φτάνω το χιλιομετρικό διάστημα αλλαγής.

Παράδειγμα: Ο προηγούμενος κάτοχος της μοτό μου είχε άλλες 5 μοτοσυκλέτες. Εβγαζε το μεγάλο μονο για τα δικάβαλα με την γυναίκα και έγραφε μέσο όρο 1000-1500 χλμ τον χρόνο. Το πήρα με 20000χλμ.
Ούτε μπορώ να πιστεψω πως σε 13 χρόνια έκανε 13 αλλαγές (20 θα έπρεπε να κάνει βάση των 8μήνων διαστημάτων), ούτε και γράφει κάτι τέτοιο το σερβις book. Ούτε θα το θεωρούσα και λογικό. Κι ούτε και έχει και κάποιο θέμα η μοτό.

Προσωπικά το θεωρώ ανούσιο έξοδο να πετάω λάδια με 2500-3000 χλμ, επειδή πέρασαν 8 μήνες ή 1 χρόνος. Και ξαναγράφω πως δεν μιλάω για μοτο που κάθεται 8 μήνες.
Νομιζω μπερδευεσαι.
Ειναι ασχετο ποσες μοτο εχει καποιος, ποσα χλμ κανει, τι ειναι πιο πρακτικο να κανει...με το τι λεει ο κατασκευαστης.
Δεν ξερω αν το λαδι χανει πιο γρηγορα τις ιδιοτητες του στο καρτερ η στο μπουκαλι.



τωρα κοιταζω το μανουαλ του 1150gs..ειναι στα γερμανικα κανω μεταφρασηShot
Aλλαγη λαδιου καθε 10.000χλμ η 1 ετος...
Σε αποκλειστικη χρηση μικρων διαδρομων, η θερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 0 κελσιου, καθε 3 μηνες η 3000χλμ.

βαλβολινες καθε 2 χρονια η 20.000χλμ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Νομιζω μπερδευεσαι.
Ειναι ασχετο ποσες μοτο εχει καποιος, ποσα χλμ κανει, τι ειναι πιο πρακτικο να κανει...με το τι λεει ο κατασκευαστης.
Δεν ξερω αν το λαδι χανει πιο γρηγορα τις ιδιοτητες του στο καρτερ η στο μπουκαλι.



τωρα κοιταζω το μανουαλ του 1150gs
Aλλαγη λαδιου καθε 10.000χλμ η 1 ετος...
Σε αποκλειστικη χρηση μικρων διαδρομων, η θερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 0 κελσιου, καθε 3 μηνες η 3000χλμ.

βαλβολινες καθε 2 χρονια η 20.000χλμ
Δεν μπερδεύτηκα κάπου. Σου λέω τι έκανε ο προηγούμενος βάση του σερβις book που βλέπω. Αν ακολουθούσε το "κάθε 8 μήνες αλλαγή" θα έπρεπε να έχει αλλάξει λάδια 20 φορές, φίλτρο 10 φορές + τα εργατικά. Να έχει δώσει κάπου 1500-2000 ευρώ σύνολο για 20000 χλμ.
Δεν το έκανε. Αλλαζε κάθε 4000-5000 χλμ (βάση του service book)
Λάθος; Σύμφωνα με τον κατασκευαστή ναι. Για εμένα όχι.

Αλλά αναρωτιέμαι. Όλες αυτές οι μοτό που πουλιούνται στο car.gr και λένε 50000-60000-70000 χλμ και είναι μοντέλα του 1998 ή του 2000 ή του 2002, έχουν κάνει τις αλλαγές βάση χρόνου που λένε τα μάνουαλ; Κάθε 6 μήνες ή κάθε 8 μήνες; Θα έπρεπε να έχουν κάνει κάποιες τουλάχιστον 30-40 αλλαγές λαδιών.

Δεν είναι όμως έτσι.

Και αν έχουν σέρβις μπουκ θα επιβεβαιώνεται πως αλλάζουν στα προβλεπόμενα χλμ και όχι στο χρονικό όριο. (τουλάχιστον έτσι συμβαίνει σε όσα σερβις μπουκ έτυχε να δω όταν έψαχνα μεταχειρισμένα).
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν μπερδεύτηκα κάπου. Σου λέω τι έκανε ο προηγούμενος βάση του σερβις book που βλέπω. Αν ακολουθούσε το "κάθε 8 μήνες αλλαγή" θα έπρεπε να έχει αλλάξει λάδια 20 φορές, φίλτρο 10 φορές + τα εργατικά. Να έχει δώσει κάπου 1500-2000 ευρώ σύνολο για 20000 χλμ.
Δεν το έκανε. Αλλαζε κάθε 4000-5000 χλμ (βάση του service book)
Λάθος; Σύμφωνα με τον κατασκευαστή ναι. Για εμένα όχι.

Αλλά αναρωτιέμαι. Όλες αυτές οι μοτό που πουλιούνται στο car.gr και λένε 50000-60000-70000 χλμ και είναι μοντέλα του 1998 ή του 2000 ή του 2002, έχουν κάνει τις αλλαγές βάση χρόνου που λένε τα μάνουαλ; Κάθε 6 μήνες ή κάθε 8 μήνες; Θα έπρεπε να έχουν κάνει κάποιες τουλάχιστον 30-40 αλλαγές λαδιών.

Δεν είναι όμως έτσι.

Και αν έχουν σέρβις μπουκ θα επιβεβαιώνεται πως αλλάζουν στα προβλεπόμενα χλμ και όχι στο χρονικό όριο. (τουλάχιστον έτσι συμβαίνει σε όσα σερβις μπουκ έτυχε να δω όταν έψαχνα μεταχειρισμένα).

Στα βιβλιαρακια της bmw υπαρχει κ το ετησιο σερβις...ο παναγιωτοπουλος το κανει...(τπυλαχιστο παλιοτερα που ειχα επαφη)
Το ελεγε ετησιο σερβις ακινησιας...
Oπως αλλαζεις υγρα φρενων καθε χρονο , αλλαζεις κ λαδια..
Ο φιλος μου ο αντρικος στη σαλαμινα, αλλαζει λαδια καθε 500χλμ, τοσα κανει το χρονο... μη σου πω λιγοτερα..

Το τι κανουν οι μοτο στο car ειναι αλλονου παπα ευαγγελιο...και δεν θαπρεπε να μας απασχολει
Καποιες ειναι 20ετιας κ εχουν τα μαμα υγρα φρενων, εχω αγορασει τετοιες...με υγρα σαν μελι μεσα στις δαγκανες

Αλλο φιλαρακι ελληνοκαναδος....τωρα πια ζει 6 μηνες εδω 6 καναδα...εχει σκουτερ εκει, εχει και εδω ενα ΣΥΜ
Πριν φυγει αλλαζει λαδια, Δεν ειναι μηχανοβιος , μαλλον ετσι συνηθιζουν εκει, Καναδα μεγαλωσε
Ο μπαρμπας μου...μεταναστης 50 χρονια στον καναδα, τωρα ελλαδα συνταξιουχος...οταν τον ρωτησα μου ειπε...Μια φορα το χρονο..Δεν μου ειπε καν για χλμ.Πρεπει να το χουν συστημα εκει!

Εγω αλλαζω καθε 5000χλμ...θα αισθανομουν πιο ανετα να το τραβηξω μεχρι και 15000χλμ αν ηταν μεσα στον ιδιο χρονο...ταξιδιαρικα
Απ το να κανω 1000χλμ το χρονο και να αλλαζω καθε 2 χρονια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το τι κανουν οι μοτο στο car ειναι αλλονου παπα ευαγγελιο...και δεν θαπρεπε να μας απασχολει
Δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί αν αγοράζαμε μοτοσυκλέτες απο αλλού. Από αυτή την αγορά αγοράζουμε κι εμείς τα μεταχειρισμένα μας όμως. Κι όλες οι ενδείξεις δείχνουν πως ενώ όλοι λένε "μα βέβαια, κάθε χρόνο βρέξει χιονίσει" τα σερβις μπουκ λένε άλλα. Πως αλλάζουν στο χιλιομετρικό όριο. Και οι μοτοσυκλέτες πηγαίνουν μια χαρά

Τέλοσπαντων, το πλατειάσαμε το θέμα. Δεν είναι λάθος να ακολουθείς το σερβις μπουκ και να αλλάζεις κάθε χρόνο ή και 6 μήνες αφου αυτό λέει και έτσι πιστεύεις πως πρέπει να κάνεις. Προσωπικά δεν το κάνω, για λίγους μήνες διαφοράς. Θα πρέπει να περάσουν τα 2 χρόνια χωρίς να συμπληρώσουν τα χλμ, πράγμα που ακόμη δεν συνέβη.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί αν αγοράζαμε μοτοσυκλέτες απο αλλού. Από αυτή την αγορά αγοράζουμε κι εμείς τα μεταχειρισμένα μας όμως. Κι όλες οι ενδείξεις δείχνουν πως ενώ όλοι λένε "μα βέβαια, κάθε χρόνο βρέξει χιονίσει" τα σερβις μπουκ λένε άλλα. Πως αλλάζουν στο χιλιομετρικό όριο. Και οι μοτοσυκλέτες πηγαίνουν μια χαρά

Τέλοσπαντων, το πλατειάσαμε το θέμα. Δεν είναι λάθος να ακολουθείς το σερβις μπουκ και να αλλάζεις κάθε χρόνο ή και 6 μήνες αφου αυτό λέει και έτσι πιστεύεις πως πρέπει να κάνεις. Προσωπικά δεν το κάνω, για λίγους μήνες διαφοράς. Θα πρέπει να περάσουν τα 2 χρόνια χωρίς να συμπληρώσουν τα χλμ, πράγμα που ακόμη δεν συνέβη.
εαν αλλαζαμε λαδια στα 10Κ αντι για 5
Η στα 2 χρονια αντι για 1...θα παθουν κατι οι μοτοσυκλετες?


Απο ολες αυτες τις βλαβες που συζηταμε, και τσακωνομαστε εννιοτε, ποσες εχουν να κανουν με λιπανση μοτερ?
Μηπως....καμια?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το λάδι λέει δεν κάνει να μένει πάνω από χρόνο στη μηχανή,γιατί? Χάνει τις ιδιότητές του?
Τότε ποία η διαφορά αν βρίσκεται ένα χρόνο ή δύο μέσα σε ένα κάρτερ ή σε ένα μπουκάλι στο ράφι του εμπόρου.Σχεδόν το ίδιο δεν είναι?
Δεν ειναι το ιδιο Νικο.Δουλευτηκε,ενδεχομενως αναμειχτηκε με καυσιμο,σκουπιδια κλπ.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
εαν αλλαζαμε λαδια στα 10Κ αντι για 5
Η στα 2 χρονια αντι για 1...θα παθουν κατι οι μοτοσυκλετες?


Απο ολες αυτες τις βλαβες που συζηταμε, και τσακωνομαστε εννιοτε, ποσες εχουν να κανουν με λιπανση μοτερ?
Μηπως....καμια?
Σταμάτα Μπάμπη να διαφωνείς με τους άλλους. Κανονικά το λάδι πρέπει να αλλάζεται κάθε μήνα.... γιατί;
Γιατί έτσι με συμφέρει εμένα. Tooth Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σταμάτα Μπάμπη να διαφωνείς με τους άλλους. Κανονικά το λάδι πρέπει να αλλάζεται κάθε μήνα.... γιατί;
Γιατί έτσι με συμφέρει εμένα. Tooth Tooth
Φέρε ντε κάνα λάδι της προκοπής να σε προτιμήσουμε, εγώ πάνω από 4 ευρώ το λίτρο δεν δινω...
.
 
Top Bottom