Τι λαδι να βαλω στην μηχανη μου?

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.412
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φέρε ντε κάνα λάδι της προκοπής να σε προτιμήσουμε, εγώ πάνω από 4 ευρώ το λίτρο δεν δινω...
.
Τι βαζεις τώρα;
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Φέρε ντε κάνα λάδι της προκοπής να σε προτιμήσουμε, εγώ πάνω από 4 ευρώ το λίτρο δεν δινω...
.
Έχω με 4 ευρώ το λίτρο Καλαμάτας σε τενεκέ. Για σαλάτα ότι πρέπει εσύ αν θέλεις βάλε και στο gs τι άλλο μπορεί να πάθει; Rolling Rolling Laugh Laugh Laugh
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω με 4 ευρώ το λίτρο Καλαμάτας σε τενεκέ. Για σαλάτα ότι πρέπει εσύ αν θέλεις βάλε και στο gs τι άλλο μπορεί να πάθει; Rolling Rolling Laugh Laugh Laugh
Καλά κοροϊδεύε... Εγώ τέτοιο βάζω σε πενφε κ παπί και δουλεύουν σούπερ..
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Καλά κοροϊδεύε... Εγώ τέτοιο βάζω σε πενφε κ παπί και δουλεύουν σούπερ..
Έχω βρει και εγώ ρε φίλε λάδι με 4 ευρώ το λίτρο και 14 το τετράλιτρο αλλά δεν το βάζω. Εδώ δεν ξέρουμε αν τα γνωστά λάδια δουλεύουν καλά. Από τα liqui μου έχουν κάνει πρόταση συνεργασίας αλλά δεν ξέρω.... Στο αυτοκίνητο πάντως που έβαλα μια φορά τα άλλαξα στα χίλια χιλιόμετρα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω βρει και εγώ ρε φίλε λάδι με 4 ευρώ το λίτρο και 14 το τετράλιτρο αλλά δεν το βάζω. Εδώ δεν ξέρουμε αν τα γνωστά λάδια δουλεύουν καλά. Από τα liqui μου έχουν κάνει πρόταση συνεργασίας αλλά δεν ξέρω.... Στο αυτοκίνητο πάντως που έβαλα μια φορά τα άλλαξα στα χίλια χιλιόμετρα.
Ωχ...
Λες να πάρω καμιά μπιέλα παραμάσχαλα;;;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.412
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μια χαρά είσαι με αυτό , πίστεψέ με.
Κι εγώ ένα με 19ευρα βάζω κι είναι σούπερ .
Τουλαχιστόν για 3,5 -4 χ.χιλιομετρα που τα αλλάζω.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Έχω βρει και εγώ ρε φίλε λάδι με 4 ευρώ το λίτρο και 14 το τετράλιτρο αλλά δεν το βάζω. Εδώ δεν ξέρουμε αν τα γνωστά λάδια δουλεύουν καλά. Από τα liqui μου έχουν κάνει πρόταση συνεργασίας αλλά δεν ξέρω.... Στο αυτοκίνητο πάντως που έβαλα μια φορά τα άλλαξα στα χίλια χιλιόμετρα.
Εγώ που τα βάζω εδώ και 11 χρόνια στο μότο μου μετά από 120.000 χιλ μια χαρά είναι σταγονα δεν καίει (και όποιος λέει τα bmw καίνε λάδια θα του βάλω πιπέρι χαχαχα α) .... Γιατί τι πρόβλημα είχες;; στο αμάξι πανω από 20 χρόνια τα βάζω
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Εγώ που τα βάζω εδώ και 11 χρόνια στο μότο μου μετά από 120.000 χιλ μια χαρά είναι σταγονα δεν καίει (και όποιος λέει τα bmw καίνε λάδια θα του βάλω πιπέρι χαχαχα α) .... Γιατί τι πρόβλημα είχες;; στο αμάξι πανω από 20 χρόνια τα βάζω
Μου τα έκαιγε και όταν ήταν κρύο άκουγα το μοτέρ να κροταλίζει. Με το που τα άλλαξα όλα καλά. Δεν ξέρω αν ήταν η μάρκα ή μου είχαν δώσει το λάθος λάδι για το αυτοκίνητο.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές συστήνουν χρόνο ή χιλιόμετρα ότι έρθει πρώτο, δε νομίζω να ναι κόλπο μαρκετινιτικο. Άλλωστε τα λάδια οξειδώνονται πολύ πιο γρήγορα μέσα στο μηχανάκι απ' ότι στο σφραγισμένο κουτί. Η οξείδωση είναι που κάνει ζημιά στο λάδι γιατί τα οξειδωμένα πρόσθετα χάνουν τις χημικές τους ιδιότητες.

Όσο για τους μάστορες, το χω πει πολλές φορές και είναι γνωστό αυτό. Στην Ελλάδα για να γίνεις μάστορας πρέπει απλά να έχεις τελειώσει μισό λύκειο (ΕΠΑΛ). Δέστε τι παιδιά πηγαίνανε στα ΕΠΑΛ (εξαιρέσεις υπάρχουν) και θα καταλάβετε τι μάστορες κυκλοφορούν εκεί έξω. Εγώ για αυτό ασχολήθηκα και έμαθα μερικά πραγματακια παραπάνω γιατί με κούρασαν οι "μάστορες". Όμως υπάρχουν και καλοί μάστορες απλά πρέπει να κάνετε σοβαρή έρευνα αγοράς να τους βρείτε. Για σωστούς μάστορες πρέπει να ρωτάτε άλλους επαγγελματίες του κλάδου και όχι όποιον φίλο ξέρετε, ο φίλος που ΔΕΝ έχει γνώσεις δε μπορεί να κρίνει ένα μαστορα. Για παράδειγμα αυτοι που βάζουν προγράμματα πολύ καιρό γνωρίζουν ποιοι είναι σοβαροί και ποιοι όχι.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Το λάδι λέει δεν κάνει να μένει πάνω από χρόνο στη μηχανή,γιατί? Χάνει τις ιδιότητές του?
Τότε ποία η διαφορά αν βρίσκεται ένα χρόνο ή δύο μέσα σε ένα κάρτερ ή σε ένα μπουκάλι στο ράφι του εμπόρου.Σχεδόν το ίδιο δεν είναι?
θεωρώ πως μόλις έρθει σε επαφή με τα μέταλλα, με τα υπολείμματα του παλιού λαδιού, μόλις θερμανθεί κτλ κτλ από εκείνο το σημείο ξεκινάει και μετράει αντίστροφα η διάρκεια της ζωής του.
Δεν είμαι ούτε χημικός ούτε και ειδήμων επί του θέματος αλλά δεν νομίζω πως μέσα στο μπουκάλι χάνουν τις ιδιότητές τους.

(ένα ηλίθιο παράδειγμα, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ...)
πχ με το λάδι της μαγειρικής, το διατηρούμε μέσα στο μπουκάλι αλλά μετά το μαγείρεμα το πετάμε.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές συστήνουν χρόνο ή χιλιόμετρα ότι έρθει πρώτο, δε νομίζω να ναι κόλπο μαρκετινιτικο. Άλλωστε τα λάδια οξειδώνονται πολύ πιο γρήγορα μέσα στο μηχανάκι απ' ότι στο σφραγισμένο κουτί. Η οξείδωση είναι που κάνει ζημιά στο λάδι γιατί τα οξειδωμένα πρόσθετα χάνουν τις χημικές τους ιδιότητες.

Όσο για τους μάστορες, το χω πει πολλές φορές και είναι γνωστό αυτό. Στην Ελλάδα για να γίνεις μάστορας πρέπει απλά να έχεις τελειώσει μισό λύκειο (ΕΠΑΛ). Δέστε τι παιδιά πηγαίνανε στα ΕΠΑΛ (εξαιρέσεις υπάρχουν) και θα καταλάβετε τι μάστορες κυκλοφορούν εκεί έξω. Εγώ για αυτό ασχολήθηκα και έμαθα μερικά πραγματακια παραπάνω γιατί με κούρασαν οι "μάστορες". Όμως υπάρχουν και καλοί μάστορες απλά πρέπει να κάνετε σοβαρή έρευνα αγοράς να τους βρείτε. Για σωστούς μάστορες πρέπει να ρωτάτε άλλους επαγγελματίες του κλάδου και όχι όποιον φίλο ξέρετε, ο φίλος που ΔΕΝ έχει γνώσεις δε μπορεί να κρίνει ένα μαστορα. Για παράδειγμα αυτοι που βάζουν προγράμματα πολύ καιρό γνωρίζουν ποιοι είναι σοβαροί και ποιοι όχι.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Και γω τεχνικο πηγαινα...δευτερα λυκειου ειμασταν 25-30 παιδια..
Προβιβαστηκαν 6 αχαχα..αληθεια...ειμασταν ταξη γ@μα τα τυφλα ναχει ο γαρδελης και ο ντουζος.Αναμεσα τους περασα και γω, ειχα μεινει σε 4 μαθηματα αλλα εκανα εφεση περασα το ενα κ εμεινα μεταξεταστεος
0ι υπολοιποι στην ιδια ταξη,..αχαχα.....οι στουρνοι ολοι
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μια χαρά είσαι με αυτό , πίστεψέ με.
Κι εγώ ένα με 19ευρα βάζω κι είναι σούπερ .
Τουλαχιστόν για 3,5 -4 χ.χιλιομετρα που τα αλλάζω.
Τα ιδια βαζει κι αυτος ο γερμαναρας .
Εχουμε μιλησει, και τα αλλαζει καθε 20.000χλμ!!!!!
Περυσι ειχε 320.000χλμ στο ΡΤ


 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.835
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Απ το να το πιεις, βαλτο καλυτερα στο μηχανακι..
Αηδια σκετη
Μα στο μηχανάκι το βάζω!

Για το φαγητό έχω γράσο για το μαγείρεμα και βαλβολινη 90αρα για την σαλάτα!

Τι μλκιες θα κάνουμε;;;

Tooth Tooth Tooth
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.496
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.835
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ωρε Γιαννο πρεπει να πηρες καμια 10 αλογα ToothTooth
Δεν ξέρω αν πήρα άλογα αλλά το σίγουρο είναι ότι τόσο ομαλό δούλεμα στο μοτέρ δεν έχω ξαναματαδεί!!!

Tooth Tooth Tooth
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.496
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Spectro Golden 4 – Ημισυνθετικό λάδι για τετράχρονους κινητήρες Made in USA​

ce9fe74853bd343667ddd86d19de9d74_XL.jpg
Η Spectro είναι ηγέτης στη λίπανση μηχανοκίνητου αθλητισμού, από το 1966 κατασκευάζει προϊόντα αιχμής.
Το Golden 4 είναι κορυφαίο πολυαλφαολεφινικό (P.A.O) Group IV ημισυνθετικό λιπαντικό της Spectro που ξεπερνά κατά πολύ τις προδιαγραφές που ορίζουν οι κατασκευαστές.

Προσφέρει μεγάλη σταθερότητα στην λιπαντική του ικανότητα και κορυφαία αντοχή σε προσιτή τιμή. Η ειδική τους σύνθεση με νέα τεχνολογία Spectra-Syn μειώνει τις τριβές, αποδίδοντας παράλληλα την μέγιστη ισχύ και επιτάχυνση. Προστατεύει τα κινούμενα μέρη όπως στρόφαλο, πιστόνια, εκκεντροφόρο, σασμάν κλπ από υπερθέρμανση, δημιουργώντας ένα αδιάσπαστο συνεχές φίλμ (η αντοχή της μεμβράνης είναι αυτή που εμποδίζει τα μόρια λαδιού να απομακρυνθούν το ένα από το άλλο υπό πίεση).
Σε μια περιοχή όπου συναντώνται δύο μεταλλικές επιφάνειες, η μεμβράνη λαδιού εμποδίζει να τρίβονται και να φθείρονται μεταξύ τους εξαλείφοντας τον φόβο μπλοκαρίσματος του κινητήρα (κόλλημα πιστονιού, χτύπημα μπιέλας κλπ.)

Λιπαίνουν και προστατεύουν τους κινητήρες σε υψηλές στροφές και σε ακραίες θερμοκρασίες λειτουργίας.
Το ιξώδες διατηρείται αναλλοίωτο, μειώνοντας τη συχνότητα απαιτούμενης αλλαγής του και δημιουργώντας ιδανικές συνθήκες λειτουργίας της μηχανής.
Προδιαγραφές: API SJ/JASO MA/MA2

Βρείτε το στο ηλεκτρονικό κατάστημα της ΠΕΡΚΟ

Πηγη www.bikeit.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.496
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Bel – Ray, άριστη λίπανση για κάθε τύπο μοτοσυκλέτας​

Από την Motoway​




Η αμερικάνικη εταιρεία Bel – Ray, παράγει λιπαντικά για όλα τα μέρη της μοτοσικλέτας, εδώ και 70 χρόνια. Χάρη στην εμπειρία και την υψηλή τεχνογνωσία της, παρέχει μια ευρεία γκάμα λιπαντικών για όλους τους τύπους μοτοσικλέτας, scooter ή ATV
Τα λιπάντνικα της Bel – Ray, παράγονται σύμφωνα με τις αυστηρότερες προδιαγραφές, ενώ είναι τα μοναδικά που έχουν πιστοποιηθεί φιλικά προς το περιβάλλον (Environmental Carbon Management). Χρησιμοποιεί κορυφαίας ποιότητας πρώτες ύλες, με αποτέλεσμα τα προϊόντα της Bel – Ray να:
• ελαχιστοποιούν τη φθορά του κινητήρα
• προστατεύουν από συσσωρευμένα κατάλοιπα
• λιπαίνουν και ψύχουν τον κινητήρα
• χαρίζουν μέγιστες επιδόσεις και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής
Η εξελιγμένη σύνθεσή τους περιέχει συγκεκριμένα πρόσθετα, τα οποία δεν επιτρέπουν την αλλοίωση των χαρακτηριστικών του λιπαντικού, ενώ συμβάλλουν στη διατήρηση της θερμοκρασίας του κινητήρα σε φυσιολογικά επίπεδα, ακόμα και κάτω από τις πιο δύσκολες συνθήκες. Η Bel-Ray ανήκει στον όμιλο της Calumet, μιας από τις μεγαλύτερες εταιρίες επεξεργασίας ορυκτού πετρελαίου στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα εισάγονται σε αποκλειστικότητα από τη Motoway – Καμπράνης ΑΕ.
Βρείτε τα στα καταστήματα της Motoway ή στο το δίκτυο συνεργατών πανελλαδικά! https://motoway.gr/b2c_gr/brand/bel-ray-manufacturer-bel-ray

Πηγη https://2wo.gr

Χρονια τωρα τα 10w40 Bike
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σημερα ηταν ημερα αλλαγης λαδιων.
Αλλαξα λαδια στο παπι και στο πενφε..

Στο παπι δεν δουλευει το κοντερ, τα λαδια υπολογιζω ειχαν γυρω στα 1500 χλμ
Το πενφε ειχε 5000χλμ

Το παπι παιρνει 1,1 λιτρα, το Bmw 3.75..λαδια βαζω τα ιδια και στα δυο
Τα λαδια λοιπον απ το παπι βγηκαν σχεδον μαυρα και αφριζαν..
Στο bmw ειχαν το νορμαλ σκουρο καφε χρωμα, μηδεν αφρος,

Δηλ. στο bmw πιστευω αντεχαν πολυυυυυ ακομα

Αλλα για ψυχολογικους λογους...αλλαγη καθε 5Κ
 
Top Bottom