ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Χαχαχχα! Ελα σταμάτα μια παρεα ειμαστε εδω!
Δες το σαν γκρούπ therapy! Ξεκινα με το είμαι ο Στέλιος κ είμαι καλά!
...
Οποιος παει και αγοραζει dycati εξ ορισμου ΔΕΝ ειναι καλα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Οποιος παει και αγοραζει dycati εξ ορισμου ΔΕΝ ειναι καλα.

PraisingPraisingPraising ...........abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk ...........!

Εγω το λεω χρονια τωρα αλλα δεν με ακουει κανεις ... ή μαλλον ευτυχως , ενας με ακουσε .....!Bcdefgh
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
... βε-στρομ ειναι αυτα που ξεκολλανε οι μαγνητες στο βολαν γιατι ξεκολαγανε τα πιρτσινια τους ή αυτα που δεν κρατουσαν ρελαντι σωστα και επειδη δεν μπορουσε να ρυθμιστει το tps καποιοι ιδιοκτητες τα πουλησαν κιολας ? .... για τα καινουργια δεν ξερω ακομα, ακουσα κατι για κοπωση αλυσιδας λογω μη ορθης σχεδιασης τεντωτηρα κ.λ.π .....! Tooth
Εκτος αν εννοεις εκεινα τα αναιμικα υδροψυκτα μοντελα των 650 κυβικων το optimum της μετριοτητας παντου σε ολα ..... ασε που θα σε λυπουνται και σαν φτωχο συγγενη καποιοι εδω μεσα ....... ονοματα δεν θιγουμε .....!abcdefghgkabcdefghgk

Ενα καθαρα ιστορικα σπορ μηχανακι με 70.000 χιλιομετρα δεν μπαινει στην ακρη γιατι ποτε δεν μπορει να το φτασει στα ορια του ο μεσο-μετριος οδηγος οπως εμεις ...... αυτος που μπαινει στο σαλονι ειναι ο ιδιοκτητης του λογω δυσκαμψιας και αλατων στις κλειδωσεις πλεον ...!
Το ιδιο δεν συμβαινει και σημερα?... οταν αγοραζει ενα συγχρονο σπορ μηχανακι ο ιιδιος ηλικιακα ιδιοκτητης? ..... και εχουμε δει αρκετους να τα πουλανε αμεσως μετα.
Εξαλλου εδω βασιστηκαν ..... και οι αθροες πωλησεις των ορθιων μινωταυρων που .... σκιζουν καλσον και ερημους , αμα λαχει .....! ooops

View attachment 28252
Θα το πω λοιπόν.

Το μηχανάκι αυτό προσπαθεί να σου πει ότι έχει πεθάνει (3 φορές) ,αλλά δεν θες να το ακούσεις.
Κι οι μαστόροι τα ίδια ,γλυκά-γλυκα στο λένε ,αλλά πάλι δεν θες να τους ακούσεις.
Εγώ πάντως να ξες ,τα βαθειά συλλυπητήρια μου τα έχεις.
Να ζήσεις να το θυμάσαι φίλε ,άει και ψυχή βαθειά abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ευχαριστω για τα συλλυπητηρια αλλα θα πρεπει να ειναι καποιο τοπικο εθιμο μαλλον εκει ...... οποιος ανοιγει μοτερ να μαζευεται ολο το χωριο εξω απο το συνεργειο και να αρχιζει τα μοιρολογια .......!abcdefghgk
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.470
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ευχαριστω για τα συλλυπητηρια αλλα θα πρεπει να ειναι καποιο τοπικο εθιμο μαλλον εκει ...... οποιος ανοιγει μοτερ να μαζευεται ολο το χωριο εξω απο το συνεργειο και αρχιζει τα μοιρολογια .......!abcdefghgk
Δε βγαινει ακρη φιλε τι εγινε cdefghigicdefghigi
Βαρα και μια το μαστορα με το τελικο στο Δοξα Πατρι μηπως ξυπνησει YesYes
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
PraisingPraisingPraising ...........abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk ...........!

Εγω το λεω χρονια τωρα αλλα δεν με ακουει κανεις ... ή μαλλον ευτυχως , ενας με ακουσε .....!Bcdefgh

Aστους να λενε.Εγω σε ζηλευω. Smileys drinking beer Emoticon
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
σου κανονιζω αμα θες δωρεάν διπλή επισκεψη στο τοπ ψυχολογο αυτη την στιγμη στο Ελλάντα Δωρεάν....και τριμηνη συνταγή για τα φαρμακακια σου κι αυτα δωρεάν .....ριψε συρμα εσυ και ολα θα γεννουν γληγολα...
αυτη η προσφορά με τα φαρμακακια τα καλα .... παίζει και για άλλους

(οχι για μενα, για ενα φιλο ρωταω)
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
..... και μια και ειμαστε μαζεμενοι εδω , να πουμε και αλλα.cde

Ακουσα για μπουζι ΝGK fake κινεζικα που μπαινουν στην θεση των επισημων διακινουμενων ΝGK ( οχι βεβαια οτι αυτο σημαινει πως ειναι japan τα επισημα διακινουμενα, δεν το ξεκαθαρισα ομως αυτο) ..... οπως επισης ακουσα πως υπαρχουν και ...... ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ μπουζι , πραγμα ισως που για λογους περιβαλλοντος να μην ειναι τοσο κατακριτεο αλλα πρεπει να το ξερω .

Τι λετε και σεις ? cdefghigi
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
..... και μια και ειμαστε μαζεμενοι εδω , να πουμε και αλλα.cde

Ακουσα για μπουζι ΝGK fake κινεζικα που μπαινουν στην θεση των επισημων διακινουμενων ΝGK ( οχι βεβαια οτι αυτο σημαινει πως ειναι japan τα επισημα διακινουμενα, δεν το ξεκαθαρισα ομως αυτο) ..... οπως επισης ακουσα πως υπαρχουν και ...... ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ μπουζι , πραγμα ισως που για λογους περιβαλλοντος να μην ειναι τοσο κατακριτεο αλλα πρεπει να το ξερω .

Τι λετε και σεις ? cdefghigi
Ω ναι ισχύει για μαϊμού NGK και μάλιστα και η ίδια η εταιρεία έχει βγάλει οδηγία χρόνια τώρα για το πως να αναγνωρίζεις τις μαϊμούδες.
Κάτσε να την ψάξω στην τεχνική αρχειοθήκη να σου πω...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
..... και μια και ειμαστε μαζεμενοι εδω , να πουμε και αλλα.cde

Ακουσα για μπουζι ΝGK fake κινεζικα που μπαινουν στην θεση των επισημων διακινουμενων ΝGK ( οχι βεβαια οτι αυτο σημαινει πως ειναι japan τα επισημα διακινουμενα, δεν το ξεκαθαρισα ομως αυτο) ..... οπως επισης ακουσα πως υπαρχουν και ...... ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ μπουζι , πραγμα ισως που για λογους περιβαλλοντος να μην ειναι τοσο κατακριτεο αλλα πρεπει να το ξερω .

Τι λετε και σεις ? cdefghigi
Επανέρχομαι, δες ΕΔΩ. και ΕΔΩ.
 
N

notakos600

Guest
..... και μια και ειμαστε μαζεμενοι εδω , να πουμε και αλλα.cde

Ακουσα για μπουζι ΝGK fake κινεζικα που μπαινουν στην θεση των επισημων διακινουμενων ΝGK ( οχι βεβαια οτι αυτο σημαινει πως ειναι japan τα επισημα διακινουμενα, δεν το ξεκαθαρισα ομως αυτο) ..... οπως επισης ακουσα πως υπαρχουν και ...... ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ μπουζι , πραγμα ισως που για λογους περιβαλλοντος να μην ειναι τοσο κατακριτεο αλλα πρεπει να το ξερω .

Τι λετε και σεις ? cdefghigi
Ψάχνεις τους λόγους που χαλάει ο ντούκος? Rolling Rolling Rolling
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Τι έκανα σήμερα με τη μηχανάρα μου ......

Την πούλησα, μεταφορικώς και κυριολεκτικως :eek:

Αναφέρομαι στο Street Triple 675 το οποίο έφυγε σήμερα.
Έκανε τον κύκλο του και το ευχαριστήθηκα πολύ για 3+ χρόνια.
Με (ξανα)έβαλε στη φάση και των γυμνών την οποία επάξια
κρατεί πλέον το CB1000R το οποίο προτίμησα να κρατήσω .......

Εύχομαι να καταλήξει σε καλά χέρια !!!!
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.833
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Στέλιο εγώ πάντως προσφέρομαι για βοήθεια στο λύσε-δέσε άμα θες, αλλά ακόμη και να πάρουμε τηλέφωνο στην Ducati στην Ιταλία για περισσότερες πληροφορίες.

Ίσως να μπορέσουμε να βρούμε βοήθεια εκ των έσω στο Borgo Panigale από γνωστούς που έχω στην περιοχή!

:cool: :cool: :cool:
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ίσως να μπορέσουμε να βρούμε βοήθεια εκ των έσω στο Borgo Panigale από γνωστούς που έχω στην περιοχή!

Τhanks στα υπ'οψιν ..... αλλα λυνεται τωρα διεξοδικα για να βρεθει η αιτια επ΄ακριβως ...... με την παρουσια μου, διοτι λογω της απουσιας μου κατα διαστηματα στο εξωτερικο εμπιστευομενος τους γνωστους μαστορους, ο καθενας στο τελος το κοντο του και το μακρυ του.facepalm 2

Και οπως λεει και το ρητο:
...." αμα στο συνεργειο δεν βλεπεις καμμια 20αρια γοπες στο πατωμα γυρω απο το μηχανακι σου , ο μαστορας ειναι αλλου" ......!abcdefghgkabcdefghgk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σήμερα το μάκρυνα με 15Τ γρανάζι.

Τελικά όλα πήγαν καλύτερα απο οτι περίμενα, και απο οτι φαίνεται την προηγούμενη φορά που δοκίμασα 15Τ μπροστά το μηχανάκι γονάτισε γιατί είχε ελαττωματικό ψεκασμό, αρπαγμένο κυλινδροπίστονο και κακής ποιότητας δίσκους συμπλέκτη. Τώρα που ο κινητήρας είναι όπως πρέπει σε κατάσταση είπα να το δοκιμάσω ξανά.

Το μηχανάκι άπλωσε ωραία! Δεν έχασε ροπή σε ανάβαση (μέχρι Πορταριά καμία διαφορά δεν είδα), ίσα ίσα στον δρόμο προς Ανακασιά με 3η και 4η για κάποιο λόγο ανέβαινε και χαλαρά με χαμηλές στροφές. Οι ταχύτητες που πέτυχα στο κοντέρ ήτανε οι εξής (σε παρένθεση με το 14Τ πως ήτανε)

1η: 45km/h (40)
2α: γεμίζει γρήγορα μέχρι τα 80km/h (70)
3η: σταθερά ως τα 105 km/h (95)
4η: κρατά σταθερά τα 100-105 και σταδιακά ανεβάζει σιγά σιγά προς τα 110.

Το καλό είναι οτι στα 90-100 το μηχανάκι μπορεί να δουλεύει όλη μέρα πλέον μιας και το μοτέρ λειτουργεί με πιο χαμηλά RPM. Επίσης καλό οτι δεν έχασε σε τελική και αφού η 4η μένει πάνω απο 100 είμαι οκ προσωπικά. Και με πιο χαμηλά RPM = λίγο καλύτερη οικονομία καυσίμου.

Σε ανηφόρες δεν έχασε ροπή γιατί απο το εργοστάσιο η μέγιστη ροπή (1kg) βγαίνει στα 7500RPM, άρα το μοτέρ έχει ελαστικότητα να σφαρφαλώσει και σε χαλαρούς ρυθμούς σε βουνό. Έμεινα ευχαριστημένος!

Το μοναδικό που θα αλλάξω όταν μπούνε νέα αλυσιδογράναζα είναι το πίσω γρανάζι απο 34Τ να γίνει 35 ή 36 έτσι ώστε να μην γονατίσει και εντελώς σε δικάβαλο. Νομίζω βρήκα το σωστό γρανάζωμα για εμένα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα το μάκρυνα με 15Τ γρανάζι.

Τελικά όλα πήγαν καλύτερα απο οτι περίμενα, και απο οτι φαίνεται την προηγούμενη φορά που δοκίμασα 15Τ μπροστά το μηχανάκι γονάτισε γιατί είχε ελαττωματικό ψεκασμό, αρπαγμένο κυλινδροπίστονο και κακής ποιότητας δίσκους συμπλέκτη. Τώρα που ο κινητήρας είναι όπως πρέπει σε κατάσταση είπα να το δοκιμάσω ξανά.

Το μηχανάκι άπλωσε ωραία! Δεν έχασε ροπή σε ανάβαση (μέχρι Πορταριά καμία διαφορά δεν είδα), ίσα ίσα στον δρόμο προς Ανακασιά με 3η και 4η για κάποιο λόγο ανέβαινε και χαλαρά με χαμηλές στροφές. Οι ταχύτητες που πέτυχα στο κοντέρ ήτανε οι εξής (σε παρένθεση με το 14Τ πως ήτανε)

1η: 45km/h (40)
2α: γεμίζει γρήγορα μέχρι τα 80km/h (70)
3η: σταθερά ως τα 105 km/h (95)
4η: κρατά σταθερά τα 100-105 και σταδιακά ανεβάζει σιγά σιγά προς τα 110.

Το καλό είναι οτι στα 90-100 το μηχανάκι μπορεί να δουλεύει όλη μέρα πλέον μιας και το μοτέρ λειτουργεί με πιο χαμηλά RPM. Επίσης καλό οτι δεν έχασε σε τελική και αφού η 4η μένει πάνω απο 100 είμαι οκ προσωπικά. Και με πιο χαμηλά RPM = λίγο καλύτερη οικονομία καυσίμου.

Σε ανηφόρες δεν έχασε ροπή γιατί απο το εργοστάσιο η μέγιστη ροπή (1kg) βγαίνει στα 7500RPM, άρα το μοτέρ έχει ελαστικότητα να σφαρφαλώσει και σε χαλαρούς ρυθμούς σε βουνό. Έμεινα ευχαριστημένος!

Το μοναδικό που θα αλλάξω όταν μπούνε νέα αλυσιδογράναζα είναι το πίσω γρανάζι απο 34Τ να γίνει 35 ή 36 έτσι ώστε να μην γονατίσει και εντελώς σε δικάβαλο. Νομίζω βρήκα το σωστό γρανάζωμα για εμένα.
-Τι μηχανάρα αυτή ρε φιλε!
-Goldwing 1500, ταξιδιάρα. Βάζεις τελευταία σχέση και ρολάρει μονο του. Εσύ τι έχεις;
- Κι εγώ ταξιδιάρα
- Ελά ρε! Να βολτάρουμε μαζί καμια φορά! Για πες!
- Suzuki Address 125. Βάζω μια τετάρτη και πάω ίσα και με 105 *****ωσιά


ooops
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Drake Ramore Πέρα απο την πλάκα στα 100 δουλεύει πιο χαλαρά πλέον. Έχει αρκετά μεγάλη 4η το Address άρα ναι ακόμα πιο χαλαρά τώρα.

Θα δείτε ρε μόλις ανοίξουν οι δρόμοι. Θα σας δείξω εγω ToothShot
 
Top Bottom