ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν εσπασε τιποτε, αλληγορικα ειπα ετσι τα ..... "εις τα εξ ων συνετεθη" αποσυναρμολογημενα τσιμπρακαλα του κινητηρα πανω στον παγκο προς ερευνα λογω προβληματικης καυσεως ....! abcdefghgk

Ειμαι ο Στελιος62 και αυτο ειναι το πρωτο μου ducati που ερωτευτηκα πιτσιρικας, με αφισες και ετσι πανω απο το κρεββατι μου .... οταν μεγαλωσα και σοβαρεψα (δεν κυνηγουσα γιαπωνεζικα της δεκαετιας του ΄80 πλεον) πηρα διαδοχικα και αλλα 2 ducati λογω μοδός αλλα δεν ειχε πλακα πλεον.
Ειδικα με το τριτο ον-οφ μοδατο 1100 ducati εβλεπα και κατι γερμανικα ψοφιμια στα φαναρια που νομιζαν οτι ειχαν παρει κεφαλι σε ρεπριζ των αναιμικων και υπερβαρων πλεον γιαπωνεζικων ον-οφ. Τα αφηνες λοιπον στην εκκινηση να περασουν λιγα μετρα μπροστα για το σασπενς και μετα τους εριχνες στ'αυτια ......Hammer Smash......αλλα και παλι ηταν βαρεμαρα .....!
Απογοητευμενος πλεον αφου δεν υπηρχε και ανταγωνισμος , οπως και σημερα δηλαδη για ολα τα top ducati μοντελα, καθισα και σκεφτηκα (οπως η Παπαριζου ενα πραγμα) και ξαναγυρισα στον παλιο νεανικο μου ερωτα με περισσοτερη ωριμοτητα πλεον ...! Hug
Τι κερδιζω τωρα κυρια Τενια μας ? ....! ooops
Χρόνο με την αγάπη σου κερδίζεις ιδιαίτερα σε περιόδους κλεισούρας.
Ανεκτίμητο ! Hug
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν εσπασε τιποτε, αλληγορικα ειπα ετσι τα ..... "εις τα εξ ων συνετεθη" αποσυναρμολογημενα τσιμπρακαλα του κινητηρα πανω στον παγκο προς ερευνα λογω προβληματικης καυσεως ....! abcdefghgk

Ειμαι ο Στελιος62 και αυτο ειναι το πρωτο μου ducati που ερωτευτηκα πιτσιρικας, με αφισες και ετσι πανω απο το κρεββατι μου .... οταν μεγαλωσα και σοβαρεψα (δεν κυνηγουσα γιαπωνεζικα της δεκαετιας του ΄80 πλεον) πηρα διαδοχικα και αλλα 2 ducati λογω μοδός αλλα δεν ειχε πλακα πλεον.
Ειδικα με το τριτο ον-οφ μοδατο 1100 ducati εβλεπα και κατι γερμανικα ψοφιμια στα φαναρια που νομιζαν οτι ειχαν παρει κεφαλι σε ρεπριζ των αναιμικων και υπερβαρων πλεον γιαπωνεζικων ον-οφ. Τα αφηνες λοιπον στην εκκινηση να περασουν λιγα μετρα μπροστα για το σασπενς και μετα τους εριχνες στ'αυτια ......Hammer Smash......αλλα και παλι ηταν βαρεμαρα .....!
Απογοητευμενος πλεον αφου δεν υπηρχε και ανταγωνισμος , οπως και σημερα δηλαδη για ολα τα top ducati μοντελα, καθισα και σκεφτηκα (οπως η Παπαριζου ενα πραγμα) και ξαναγυρισα στον παλιο νεανικο μου ερωτα με περισσοτερη ωριμοτητα πλεον ...! Hug
Τι κερδιζω τωρα κυρια Τενια μας ? ....! ooops
Γιατι βρε Στέλιο 2 φορές άνοιγμα?.

Και πάμε και για 3η?


Υσ. Υπάρχουν ανταλλακτικά στην αντιπροσωπεία για τα 80ς μοντέλα;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ Στέλιο μου @stelios62 θα έβγαζα όσες φωτό μπορούσα και θα έστελνα mail. στην Ducati για την ταλαιπωρία μου.
Δεν θα με ένοιαζε να εκτεθούν τα ονόματα των επισήμων.Ίσα ίσα που θα τους το έγραφα.
Πήγα στον Χ και τον Ψ και με κρέμασαν.Να βγω κύριοι της Ducati να αναφέρω χύμα τα ονόματά τους εκθέτοντας το δίκτυο της εταιρίας στην Ελλάδα;
Ιστορικό με γεγονότα,συναίσθημα,αγανάκτηση όλα σε ένα mail.Αν το "παίξεις" όμορφα μπορεί να το πάρουν πατριωτικά και να σε πάρουν υπό την προστασία τους προτίνοντάς σου που να το πας και γιατί όχι να αναλάβουν το κόστος.
Μπορεί να ενημέρωνα κι ένα club του εξωτερικού.

Όσο και να ακούγεται αγαθή/παιδική η σκέψη,πιστεύω στον άνθρωπο και τη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ Στέλιο μου @stelios62 θα έβγαζα όσες φωτό μπορούσα και θα έστελνα mail. στην Ducati για την ταλαιπωρία μου.
Δεν θα με ένοιαζε να εκτεθούν τα ονόματα των επισήμων.Ίσα ίσα που θα τους το έγραφα.
Πήγα στον Χ και τον Ψ και με κρέμασαν.Να βγω κύριοι της Ducati να αναφέρω χύμα τα ονόματά τους εκθέτοντας το δίκτυο της εταιρίας στην Ελλάδα;
Ιστορικό με γεγονότα,συναίσθημα,αγανάκτηση όλα σε ένα mail.Αν το "παίξεις" όμορφα μπορεί να το πάρουν πατριωτικά και να σε πάρουν υπό την προστασία τους προτίνοντάς σου που να το πας και γιατί όχι να αναλάβουν το κόστος.
Μπορεί να ενημέρωνα κι ένα club του εξωτερικού.

Όσο και να ακούγεται αγαθή/παιδική η σκέψη,πιστεύω στον άνθρωπο και τη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει..
Δεν νομίζω πως η Ducati είναι απο τις εταιρίες που θα συγκινηθούν
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Καποια πράγματα τα αγοραζεις με πιστωτικη , κάποια αλλα όμως είναι ανεκτίμητα!
Το να ασχολείσαι με τον νεανικό ερωτα οσο κ να κοστίσει παντα με ενα χαμόγελο στα αυτια θα εισαι!
Εγω θα προσπαθουσα να το δεσω μόνος μου με τα μανιουαλ..ετσι για το γαμωτο..τι χειρότερο να παθει?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ θα το τζιτζίλονα και θα το έβαζα στο σαλόνι .
Και θα πήγαινα να πάρω ένα Βε στρομα τέρμα καινούριο .
Η ζωή είναι πολύ μικρή για έξτρα ταλαιπώργιες
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Οταν ο μαστορης φτανει να λυσει κατι χοντρο σε μηχανακι , οπως στροφαλο για ρουλεμαν .... και μετα πιανει και δενει εμβολο-χιτωνια και κεφαλες χυμα οπως τις εβγαλε χωρις να ελεγξει εστω και τυπικα για τυχον φθορες ελατηρια εμβολου , κατασταση βαλβιδων, οδηγων κ.λ.π ..... και μετα απο λιγες χιλιαδες χιλιομετρα εμφανιζεται δυσλειτουργια τοτε αρχιζει το γαϊτανακι ..... μηπως φταινε τα καρμπυρατερ , οι ηλεκτρονικες , τα ματακια στο βολαν , η κασα που εδραζονται τα ρουλεμαν ..... τελικα αιτια δεν υπαρχει αρα φταιει το κισμετ ......! abcdefghgk

Δεν υπαρχει ακολουθια στην πολιτικη υποστηριξεως παλαιων μοντελων απο τον εκαστοτε νεο ιδιοκτητη του εργοστασιου .....και εχει αλλαξει αρκετους μεσα στην τελευταια 20ετια .....! Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ θα το τζιτζίλονα και θα το έβαζα στο σαλόνι .
Και θα πήγαινα να πάρω ένα Βε στρομα τέρμα καινούριο .
Η ζωή είναι πολύ μικρή για έξτρα ταλαιπώργιες
Ένα δίκιο μεγάλο τόχεις Γιάννο αλλά ρε φίλε είναι και το γ@μοσυναίσθημα μέσα.
Ξέρεις πόσες φορές θυμάμαι παλιά που πούλησα και λέω τι μ@λακία έκανα να μη τάχω τώρα?
Τέλος πάντων έτσι είναι τα πράγματα ψυχρά και λογικά, έχει δίκιο.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Οταν ο μαστορης φτανει να λυσει κατι χοντρο σε μηχανακι , οπως στροφαλο για ρουλεμαν .... και μετα πιανει και δενει εμβολο-χιτωνια και κεφαλες χυμα οπως τις εβγαλε χωρις να ελεγξει εστω και τυπικα για τυχον φθορες ελατηρια εμβολου , κατασταση βαλβιδων, οδηγων κ.λ.π ..... και μετα απο λιγες χιλιαδες χιλιομετρα εμφανιζεται δυσλειτουργια τοτε αρχιζει το γαϊτανακι ..... μηπως φταινε τα καρμπυρατερ , οι ηλεκτρονικες , τα ματακια στο βολαν , η κασα που εδραζονται τα ρουλεμαν ..... τελικα αιτια δεν υπαρχει αρα φταιει το κισμετ ......! abcdefghgk

Δεν υπαρχει ακολουθια στην πολιτικη υποστηριξεως παλαιων μοντελων απο τον εκαστοτε νεο ιδιοκτητη του εργοστασιου .....και εχει αλλαξει αρκετους μεσα στην τελευταια 20ετια .....! Tooth
Δεν αφορά εσένα Στέλιο αλλά θα το αναφέρω.
Όταν λέει ο μάστορας ότι τιμή δεν μπορώ να σου δώσω από τώρα γιατί αν ανοίξω και μετρήσω την τρόμπα λαδιού και είναι στα όρια να μην την αλλάξω και να θέλεις άλλαγμα μετά ? Ομοίως την κατάσταση όλων αυτών πούπες να μην τα επαναλάβω και γίνομαι κουραστικός, η πλειοψηφία εξ ημών τσινάει άσχημα και τελικά πάει αλλού με τα γνωστά αποτελέσματα.

Οπότε μετά τα παραπάνω τι να κάνουν και τα μαστόρια από το να προσαρμοστούν ρε φίλε στην νοοτροπία του 99%?

Άσε που από ένα σημείο και μετά ζυγίζεις και εσύ αν αξίζει να δώσεις τα χρήματα. Αν αξίζει πρέπει να βρεθεί τέτοιος τεχνίτης σε Ντούκ.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εγώ θα το τζιτζίλονα και θα το έβαζα στο σαλόνι .
Και θα πήγαινα να πάρω ένα Βε στρομα τέρμα καινούριο .
Η ζωή είναι πολύ μικρή για έξτρα ταλαιπώργιες

... βε-στρομ ειναι αυτα που ξεκολλανε οι μαγνητες στο βολαν γιατι ξεκολαγανε τα πιρτσινια τους ή αυτα που δεν κρατουσαν ρελαντι σωστα και επειδη δεν μπορουσε να ρυθμιστει το tps καποιοι ιδιοκτητες τα πουλησαν κιολας ? .... για τα καινουργια δεν ξερω ακομα, ακουσα κατι για κοπωση αλυσιδας λογω μη ορθης σχεδιασης τεντωτηρα κ.λ.π .....! Tooth
Εκτος αν εννοεις εκεινα τα αναιμικα υδροψυκτα μοντελα των 650 κυβικων το optimum της μετριοτητας παντου σε ολα ..... ασε που θα σε λυπουνται και σαν φτωχο συγγενη καποιοι εδω μεσα ....... ονοματα δεν θιγουμε .....!abcdefghgkabcdefghgk

Ενα καθαρα ιστορικα σπορ μηχανακι με 70.000 χιλιομετρα δεν μπαινει στην ακρη γιατι ποτε δεν μπορει να το φτασει στα ορια του ο μεσο-μετριος οδηγος οπως εμεις ...... αυτος που μπαινει στο σαλονι ειναι ο ιδιοκτητης του λογω δυσκαμψιας και αλατων στις κλειδωσεις πλεον ...!
Το ιδιο δεν συμβαινει και σημερα?... οταν αγοραζει ενα συγχρονο σπορ μηχανακι ο ιιδιος ηλικιακα ιδιοκτητης? ..... και εχουμε δει αρκετους να τα πουλανε αμεσως μετα.
Εξαλλου εδω βασιστηκαν ..... και οι αθροες πωλησεις των ορθιων μινωταυρων που .... σκιζουν καλσον και ερημους , αμα λαχει .....! ooops

MitchMulligan.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
πιανει και δενει εμβολο-χιτωνια και κεφαλες χυμα οπως τις εβγαλε χωρις να ελεγξει εστω και τυπικα για τυχον φθορες ελατηρια εμβολου , κατασταση βαλβιδων, οδηγων κ.λ.π .....
:eek::eek::eek:
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Λοιπόν θα σπαμάρω τώρα λίγο αλλά δεν γίνεται...δεν μπορώ να κρατηθώ βρε αδερφέ...ooops
Ποδαροβόλτα αξιόπιστη, σίγουρο σχεδόν 90% να μη μείνεις πουθενά εκτός αν μπουρδουκλωθείς και τότε ο γέρος θα πάει είτε από χ@σιμο είτε από πέσιμο και......αφιερωμένη στη σειρούλα μου Στέλιο που ταλαιπωρείται να πά να πουν τον πόνο τους παρέα, έρχομαι και γω για συμπαράσταση, στη γειτονιά μου είναι η γιάφκα λίιιγο παρακάτω : ToothToothTooth

 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Δεν εσπασε τιποτε, αλληγορικα ειπα ετσι τα ..... "εις τα εξ ων συνετεθη" αποσυναρμολογημενα τσιμπρακαλα του κινητηρα πανω στον παγκο προς ερευνα λογω προβληματικης καυσεως ....! abcdefghgk

Ειμαι ο Στελιος62 και αυτο ειναι το πρωτο μου ducati που ερωτευτηκα πιτσιρικας, με αφισες και ετσι πανω απο το κρεββατι μου .... οταν μεγαλωσα και σοβαρεψα (δεν κυνηγουσα γιαπωνεζικα της δεκαετιας του ΄80 πλεον) πηρα διαδοχικα και αλλα 2 ducati λογω μοδός αλλα δεν ειχε πλακα πλεον.
Ειδικα με το τριτο ον-οφ μοδατο 1100 ducati εβλεπα και κατι γερμανικα ψοφιμια στα φαναρια που νομιζαν οτι ειχαν παρει κεφαλι σε ρεπριζ των αναιμικων και υπερβαρων πλεον γιαπωνεζικων ον-οφ. Τα αφηνες λοιπον στην εκκινηση να περασουν λιγα μετρα μπροστα για το σατης σπενς και μετα τους εριχνες στ'αυτια ......Hammer Smash......αλλα και παλι ηταν βαρεμαρα .....!
Απογοητευμενος πλεον αφου δεν υπηρχε και ανταγωνισμος , οπως και σημερα δηλαδη για ολα τα top ducati μοντελα, καθισα και σκεφτηκα (οπως η Παπαριζου ενα πραγμα) και ξαναγυρισα στον παλιο νεανικο μου ερωτα με περισσοτερη ωριμοτητα πλεον ...! Hug
Τι κερδιζω τωρα κυρια Τενια μας ? ....! ooops
σου κανονιζω αμα θες δωρεάν διπλή επισκεψη στο τοπ ψυχολογο αυτη την στιγμη στο Ελλάντα Δωρεάν....και τριμηνη συνταγή για τα φαρμακακια σου κι αυτα δωρεάν .....ριψε συρμα εσυ και ολα θα γεννουν γληγολα...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εμένα πάντως δεν με έχουν προδώσει ποτέ!!!
Απροβληματιστα χιλιόμετρα!! Tooth
View attachment 28253
Με προβληματίζουν κείνες οι τρύπες μετά την πρώτη ...βλέπω ένα σκισιματάκι...μη μπας και θέλουνε σερβισάρισμα ? Tooth Tooth Tooth Tooth
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Με προβληματίζουν κείνες οι τρύπες μετά την πρώτη ...βλέπω ένα σκισιματάκι...μη μπας και θέλουνε σερβισάρισμα ? Tooth Tooth Tooth Tooth
Ένα Τσεκάρισμα πρέπει να το θέλουν γιατί τώρα τελευταία όπως φεύγω από τα λεβητοστάσια και μπαίνω στο διάδρομο πριν τα μαγειρεία τα νιώθω λίγο να γλυστρανε, όχι πολλά πράγματα αλλά παίζει να φταίει και το πλακάκι!!!! Tooth
 
Top Bottom