Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Το πεμφε δεν έχει φυσα να συνδεθεί πάνω;
Ποιο πεμφε έχεις;
F800st. Δε ξέρω αν έχει, μπορεί κιόλας, αλλά ο συναγερμός σίγουρα δεν έχει. Μακάρι να έχει το μηχανάκι τουλάχιστον και να τα συνδέσω όλα εκεί.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.465
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
F800st. Δε ξέρω αν έχει, μπορεί κιόλας, αλλά ο συναγερμός σίγουρα δεν έχει. Μακάρι να έχει το μηχανάκι τουλάχιστον και να τα συνδέσω όλα εκεί.
Έχει ,πάρε τηλ Βελμαρ και την πατρόλ να σε πουνε τι θα κάνεις .
Μην αρχίσεις κοπτοραπτικες μόνος σου,οι διαρροές που μπορεί να προκύψουν θα σε γονατανε την μπαταρία.
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
F800st. Δε ξέρω αν έχει, μπορεί κιόλας, αλλά ο συναγερμός σίγουρα δεν έχει. Μακάρι να έχει το μηχανάκι τουλάχιστον και να τα συνδέσω όλα εκεί.
Έχει αναμονή πίσω μετά την μονάδα προς το φανάρι αν θυμάμαι καλά.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλημέρα καλημέρα

Έχω μια απορία...το μηχανάκι γενικά τον τελευταίο καιρό (1μιση με 2 μήνες) δεν το μετακινούσα πολύ λόγο παγωνιάς και κακοκαιρίας. Μικρές μετακινήσεις αραιά και που αλλά τον περισσότερο καιρό τον πέρασε κουκουλωμένο στο γκαράζ. Δεν το άφησα ποτέ με λίγη ή εντελώς χωρίς βενζίνη, πάντα φρόντιζα να έχει τουλάχιστον το μισό ντεπόζιτο γεμάτο.

Τώρα που ξανοίγει ο καιρός, πήγα του έκανα ένα σέρβις...λάδια, μπουζί, ρύθμισμα βαλβίδων, φίλτρο λαδιού και προληπτικά έριξα λίγο καθαριστικό Injection στο ντεπόζιτο. Το πήγα χθες μια βόλτα, αλλά πάει ράθυμα το μηχανάκι, σαν να είναι "σφιχτό" το μοτέρ του. Δεν ρετάρει ούτε μπερδεύει....

Λόγο ακινησίας μπορεί να γίνει αυτό; Ξαναλέω, τον περισσότερο καιρό τον πέρασε παρκαρισμένο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλημέρα καλημέρα

Έχω μια απορία...το μηχανάκι γενικά τον τελευταίο καιρό (1μιση με 2 μήνες) δεν το μετακινούσα πολύ λόγο παγωνιάς και κακοκαιρίας. Μικρές μετακινήσεις αραιά και που αλλά τον περισσότερο καιρό τον πέρασε κουκουλωμένο στο γκαράζ. Δεν το άφησα ποτέ με λίγη ή εντελώς χωρίς βενζίνη, πάντα φρόντιζα να έχει τουλάχιστον το μισό ντεπόζιτο γεμάτο.

Τώρα που ξανοίγει ο καιρός, πήγα του έκανα ένα σέρβις...λάδια, μπουζί, ρύθμισμα βαλβίδων, φίλτρο λαδιού και προληπτικά έριξα λίγο καθαριστικό Injection στο ντεπόζιτο. Το πήγα χθες μια βόλτα, αλλά πάει ράθυμα το μηχανάκι, σαν να είναι "σφιχτό" το μοτέρ του. Δεν ρετάρει ούτε μπερδεύει....

Λόγο ακινησίας μπορεί να γίνει αυτό; Ξαναλέω, τον περισσότερο καιρό τον πέρασε παρκαρισμένο...
Ξεθύμανε η βενζίνη.
Κι εγώ το είχα αραγμένο κανα δίμηνο και ξεκίνησα με το που ανέβηκε πάνω απο μηδέν η θερμοκρασία να το κινώ. Με το που τελείωσε η βενζίνη που είχε μέσα και έβαλα φρέσκια ήταν σαν να πήρα άλλο μηχανάκι.

Τα καθαριστικά injection δεν θα σου κάνουν τίποτα. Θέλεις ή σταθεροποιητικό βενζίνης για μακροχρονη ακινησία ή κάποιο booster.
Ή απλά αν κάθεται καιρό βγάζεις την παλιά βενζίνη και βάζεις φρέσκια.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ή απλά αν κάθεται καιρό βγάζεις την παλιά βενζίνη και βάζεις φρέσκια.

Μακάρι στο δικό μου να ήτανε τόσο εύκολο, μα έλα που αντλία, μπεκ και ρυθμιστή πίεσης τα έχει όλα σε ένα...δεν έμεινε πολύ βενζίνη ακόμα, θα πάω να το γεμίσω ξανά μόλις τελειώσει και θα το κάνω μια μακρινή βόλτα το ΣΚ να ξεμπουκώσει αν είναι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μακάρι στο δικό μου να ήτανε τόσο εύκολο, μα έλα που αντλία, μπεκ και ρυθμιστή πίεσης τα έχει όλα σε ένα...δεν έμεινε πολύ βενζίνη ακόμα, θα πάω να το γεμίσω ξανά μόλις τελειώσει και θα το κάνω μια μακρινή βόλτα το ΣΚ να ξεμπουκώσει αν είναι.
Βαλτου κατοσταρα την πρωτη φορα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.465
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Βαλτου κατοσταρα την πρωτη φορα.
Καλύτερα κανονική κι ένα ενισχυτικό .
Για πιο σίγουρα .
Οι κατοσταρες δεν είναι πλέον κινησιμες με αυτές τις τιμες
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλύτερα κανονική κι ένα ενισχυτικό .
Για πιο σίγουρα .
Οι κατοσταρες δεν είναι πλέον κινησιμες με αυτές τις τιμες
Οι μισοι βαζουν κατοσταρα στο δικο μου βενζιναδικο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πήγα το γέμισα με 100αρα αυτή τη φορά....μια φορά στα 10 χρόνια δηλαδή. Το Σαββατοκύριακο θα το πάω και μια ωραία βόλτα να ξεμπουκώσει για τα καλά, θα έχει καλό καιρό.

Αυτές παίζει να είναι και από τις "τελευταίες" του βόλτες μέχρι να δωθεί για (???) το καλοκαίρι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.465
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οι μισοι βαζουν κατοσταρα στο δικο μου βενζιναδικο.
Στο δικό μου πάλι ,έχει κόσμο που βάζει 5 και 10 ευρώ.
Απλή παντα
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αν η καδένα είναι για αλλαγή (όπως εμένα), μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες στο ρελαντί;

Το σώμα ψεκασμού πάντως και η πεταλούδα είναι καθαρά, αύριο θα δανειστώ ένα πολύμετρο από έναν φίλο να κοιτάξω την μπαταρία. Δεν το κάνει πάντα, αλλά κάποιες φορές αν πχ σταματήσω σε φανάρι, με το που ακινητοποιηθεί το μηχανάκι, το ρελαντί είναι πολύ χαμηλό για λίγο και μετά ξανανεβάζει στροφές από μόνο του ή σβήνει.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αν η καδένα είναι για αλλαγή (όπως εμένα), μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες στο ρελαντί;

Το σώμα ψεκασμού πάντως και η πεταλούδα είναι καθαρά, αύριο θα δανειστώ ένα πολύμετρο από έναν φίλο να κοιτάξω την μπαταρία. Δεν το κάνει πάντα, αλλά κάποιες φορές αν πχ σταματήσω σε φανάρι, με το που ακινητοποιηθεί το μηχανάκι, το ρελαντί είναι πολύ χαμηλό για λίγο και μετά ξανανεβάζει στροφές από μόνο του ή σβήνει.
Η καδένα μόνο βαράει δεν προκαλεί αρρυθμία. Βέβαια αν πηδήξει δόντια χάνει τον χρονισμό και εκεί προκαλεί σοβαρές ζημιές. Συνήθως αν υπάρχει αρρυθμία είναι από φθορά του σώματος ψεκασμού στην πεταλούδα ή από το μπεκ που μπορεί να χρειαστεί καθάρισμα ή ακόμη και αλλαγή του.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
το μπεκ που μπορεί να χρειαστεί καθάρισμα ή ακόμη και αλλαγή του


Μην λες για μπεκ Άγγελε, θα πάθω κάνα εγκεφαλικό στα 23μιση μου Tooth Είναι όλα μαζί σε ένα, άντε να βρω τον τύπο που το σκέφτηκε να τον ρωτήσω τι κάπνιζε τότε.

Θα πω τον μάστορα όταν μου αλλάξει την καδένα μέσα στην εβδομάδα, να ρίξει μια ματιά και στον ψεκασμό. Το μπεκ, δεν το νομίζω...στο άνοιγμα πάει μια χαρά, ίσα ίσα μετά την Κυριακάτικη βόλτα το μηχανάκι ξεμπούκωσε και από την ακινησία.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ερώτηση περι αυτοκινήτων. Δεν ρωτάω για εμένα αλλά για φίλο. Επειδή δεν το κατέχω αυτό που ζητάει είπα να ρωτήσω και εδώ.

Θέλει ένα αυτοκίνητο έως 1350 κυβικά (για να έχει χαμηλά τέλη. Από εκεί και πάνω διπλασιάζονται νομίζω)
Να έχει εκτός δρόμου δυνατότητες με 4Χ4 (όχι τζιπ κλπ, απλά πάει στο χωράφι σε πατημένο χωματόδρομο και με τα χιόνια έχει κολλήσει αρκετές φορές με απλό αυτοκίνητο)
Δεν τον νοιάζουν ιδιαίτερα χώροι κλπ, εργένης είναι.
Θέλει υδραυλικό τιμόνι και κλιματισμό και ηλεκτρικά παράθυρα. Για ABS και πολλούς αερόσακους δεν καίγεται. Αν υπάρχουν καλώς.
Δεν θέλει τρελές επιδόσεις. Αγρότης είναι ο άνθρωπος να πηγαίνει στην δουλειά του. Αλλά θέλει σίγουρα να μπορεί να ξεκολλήσει απο λασπουριά στον πατημένο χωματόδρομο που οδηγεί στο χωράφι ή απο χιόνι, πάλι σε ίδιες συνθήκες.
θέλει να δώσει μέχρι 3000-3500 ευρώ αλλά όχι για να πάρει κάποιο χρέπι στο απολύτως κάτω άκρο της τιμής. Δηλαδή συνολικά να βρίσκουμε και 10-20 μοντέλα σε αυτά τα λεφτά μέσα στο car για να διαλέξουμε.

Κοιτάει απο fiat Panda 4X4 (παλιά του 1995 έως και 2005), κοιτάει Terios, κοιτάει Ignis 4X4, κάτι subaru Justy 4X4...γενικά κοιτάει όλα αυτά τα μικρούλια με ικανότητες εκτός δρόμου....crossover να τα πω;

Τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε για όποιο μοντέλο και να γνωρίζετε με αυτά τα χαρακτηριστικά που να είναι αξιόπιστο. Προφανώς όσο πιο φτηνά τοσο πιο καλά, αλλά η αξιοπιστία και οι εκτός δρόμου ικανότητες είναι αδιαπραγμάτευτες.


Υ.Γ Εγώ του πρότεινα Niva, αλλά έφαγα Χ λόγω τελών κυκλοφορίας.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστολη μια καλη και τιμια προταση χωρις προβληματα ειναι και το Suzuki SJ Samurai
Είναι παλιό και είναι λιωμένα στα χλμ και σκουριασμένα όλα. Πέρασε η εποχή του Μιχάλη.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ερώτηση περι αυτοκινήτων. Δεν ρωτάω για εμένα αλλά για φίλο. Επειδή δεν το κατέχω αυτό που ζητάει είπα να ρωτήσω και εδώ.

Θέλει ένα αυτοκίνητο έως 1350 κυβικά (για να έχει χαμηλά τέλη. Από εκεί και πάνω διπλασιάζονται νομίζω)
Να έχει εκτός δρόμου δυνατότητες με 4Χ4 (όχι τζιπ κλπ, απλά πάει στο χωράφι σε πατημένο χωματόδρομο και με τα χιόνια έχει κολλήσει αρκετές φορές με απλό αυτοκίνητο)
Δεν τον νοιάζουν ιδιαίτερα χώροι κλπ, εργένης είναι.
Θέλει υδραυλικό τιμόνι και κλιματισμό και ηλεκτρικά παράθυρα. Για ABS και πολλούς αερόσακους δεν καίγεται. Αν υπάρχουν καλώς.
Δεν θέλει τρελές επιδόσεις. Αγρότης είναι ο άνθρωπος να πηγαίνει στην δουλειά του. Αλλά θέλει σίγουρα να μπορεί να ξεκολλήσει απο λασπουριά στον πατημένο χωματόδρομο που οδηγεί στο χωράφι ή απο χιόνι, πάλι σε ίδιες συνθήκες.
θέλει να δώσει μέχρι 3000-3500 ευρώ αλλά όχι για να πάρει κάποιο χρέπι στο απολύτως κάτω άκρο της τιμής. Δηλαδή συνολικά να βρίσκουμε και 10-20 μοντέλα σε αυτά τα λεφτά μέσα στο car για να διαλέξουμε.

Κοιτάει απο fiat Panda 4X4 (παλιά του 1995 έως και 2005), κοιτάει Terios, κοιτάει Ignis 4X4, κάτι subaru Justy 4X4...γενικά κοιτάει όλα αυτά τα μικρούλια με ικανότητες εκτός δρόμου....crossover να τα πω;

Τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε για όποιο μοντέλο και να γνωρίζετε με αυτά τα χαρακτηριστικά που να είναι αξιόπιστο. Προφανώς όσο πιο φτηνά τοσο πιο καλά, αλλά η αξιοπιστία και οι εκτός δρόμου ικανότητες είναι αδιαπραγμάτευτες.


Υ.Γ Εγώ του πρότεινα Niva, αλλά έφαγα Χ λόγω τελών κυκλοφορίας.
Απ αυτά που γράφεις το terios, αλλά είναι εκτός κυβικών και buget, που θέλει ο άνθρωπος!!
 

Face

member
Δημοσιεύσεις
669
Ηλικία
55
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI V-strom 650 XT
Όνομα
NIKOS
Είναι παλιό και είναι λιωμένα στα χλμ και σκουριασμένα όλα. Πέρασε η εποχή του Μιχάλη.
Δες αν θελεις και το Fiat Panta (Το παλιο μοντελο ηταν σκυλι και πηγαινε παντου) Σου βρηκα μια αγγελλια αν θελεις ριξε μια ματια Smileys drinking beer Emoticon
www.car.gr

Fiat Panda '97 Country Club 4X4 - Car.gr

Πωλειτε Fiat Panda Country Club 4X4 σε αριστη κατασταση.Ειναι το μοντελο με ιμομπιλαιζερ ηλεκτρικ...
www.car.gr
www.car.gr
 
Top Bottom